Historia ubezpieczenia i zniżki OC zebrane za bezszkodową jazdę to czynniki, które ubezpieczyciel bierze pod uwagę ustalając wysokość składki. Owe zniżki to nic innego jak rabat udzielany przez towarzystwa ubezpieczeniowe za brak szkód i bezpieczną jazdę. Maksymalnie kierowcy mogą uzyskać 60% zniżek, choć niektóre TU proponują nawet 80% rabatu. O takie profity warto się starać, dlatego też pojawia się pytanie, czy możliwe jest przeniesienie zniżek OC z zagranicy? Sprawdziliśmy.
Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to częsta praktyka wśród Polaków. Ci, którzy zostają tam na dłużej, korzystają z samochodów i wykupują zagraniczne ubezpieczenie. Po powrocie do kraju będą jednak zobligowani do podpisania umowy polisy OC z tutejszą firmą.
- Czym są zniżki za bezszkodową jazdę?
- Czy przeniesienie zniżek OC z zagranicy jest możliwe?
- Które towarzystwa ubezpieczeniowe akceptują zniżki wypracowane za granicą?
- Dlaczego warto budować dobrą historię ubezpieczenia?
- Obowiązek wykupienia polisy OC
- Jak wypracować zniżki OC?
- Najczęściej zadawane pytania o zniżki OC z zagranicy
Warto od razu zaznaczyć, że każde towarzystwo podchodzi inaczej do kwestii przyznawania zniżek czy uznawania tych wypracowanych w innym kraju. Choć wszystkie firmy ubezpieczeniowe analizują historię ubezpieczenia, nie każde TU uzna zagraniczne zniżki i przyzna bonus, niektóre wezmą pod uwagę jedynie historię z polskich dróg i dane z UFG. Część firm zaakceptuje zniżki z zagranicy, jednak potraktuje je inaczej niż te wypracowane w kraju.
Czym są zniżki za bezszkodową jazdę?
Zniżki OC to rabat za bezszkodową jazdę przyznawany przez ubezpieczycieli. Jest on obliczany procentowo lub kwotowo – to zazwyczaj 10% za jeden rok bezszkodowej jazdy. Oznacza to, że po 6 latach bezpiecznego poruszania się po drogach, kierowca może zebrać 60% zniżek OC. I odwrotnie, każda szkoda to utrata 10% zniżek. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to żadną regułą.
Ważne! W polskim prawie nie istnieją zapisy, które regulowałyby sposób wyliczania oraz przenoszenia zniżek OC z jednego towarzystwa do innego. Ubezpieczyciele mają prawo stosować własne metody kalkulacji.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe są nawet skłonne przyznać rabat w wysokości 80%. System procentowego naliczania zniżek nazywany jest bonus/malus. Nie każde TU stosuje taką metodę, wiele firm wykorzystuje własne algorytmy i analizując historię ubezpieczeniową kierowcy, przyznaje zniżki w określonej wysokości.
Pamiętaj! Zniżki OC przypisane są do kierowcy, nie do samochodu.
Czy przeniesienie zniżek OC z zagranicy jest możliwe?
Jeśli po powrocie z zagranicy musisz kupić ubezpieczenie samochodu, sprawdź, które towarzystwa będą honorować zniżki zdobyte w innym kraju. Najlepiej skontaktować się z działem obsługi klienta firmy, w której chcesz podpisać umowę OC.
Trzeba pamiętać, że poszczególne TU inaczej podchodzą do tej kwestii i nie każde uzna zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy wypracowane poza krajem. Te towarzystwa ubezpieczeń, które akceptują zniżki z zagranicy, będą potrzebowały stosowne dokumentacji.
Zagraniczne zaświadczenie przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego
Kupujesz OC w Polsce, ale chcesz, by pod uwagę wzięto twoje zagraniczne zniżki? Musisz przygotować dokumenty – oryginał polisy OC z zagranicy (jeśli było ich kilka, zgromadź wszystkie), a także zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia wydane przez tamtejszą firmę.
Taki dokument, potwierdzający wypracowane zniżki, wydawany jest na wniosek kierowcy. Można go złożyć online lub u agenta ubezpieczeniowego.
Zaświadczenie powinno zawierać informacje o okresie ubezpieczenia oraz braku szkód. Warto poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe, aby w dokumencie uwzględniło wszystkie istotne takie dane jak:
- przedmiot ubezpieczenia (model, marka, numer rejestracyjny i numer VIN pojazdu);
- dane ubezpieczającego (imię, nazwisko, PESEL lub inny numer identyfikacyjny stosowany w danym kraju);
- daty początku i końca okresu ubezpieczenia;
- liczba i charakter spowodowanych szkód lub oświadczenie o braku szkód
Dokument musi być podpisany przez osobę wystawiającą, powinna się też na nim znaleźć pieczęć zakładu ubezpieczeń.
Które towarzystwa ubezpieczeniowe akceptują zniżki wypracowane za granicą?
Część działających w Polsce towarzystw godzi się przenieść zniżki OC, które kierowca wypracował podczas pobytu za granicą. Które firmy uwzględniają zniżki nabyte w innym kraju?
W Polsce zniżki nabyte podczas zagranicznego pobytu honoruje:
- Aviva – na podstawie zaświadczenie przebiegu ubezpieczenia przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego;
- Generali – jak wyżej; zaświadczenie nie może być starsze niż 30 dni;
- Proama – również na podstawie zaświadczenia;
- PZU.
Przed zakupem polisy, warto jeszcze upewnić się, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe zaakceptuje zagraniczne zniżki OC.
Które towarzystwa nie chcą przenosić zniżek OC?
Niektóre firmy nie zaakceptują wypracowanych w innych krajach zniżek – niestety do tej grupy zalicza się większość towarzystw ubezpieczeniowych. Wśród nich wymienić należy:
- Alianz;
- Beesafe;
- Benefia;
- Link4;
- Ergo Hestia;
- mtu24.pl;
- Uniqa;
- Wiener;
- TUZ;
- YouCanDrive.
Dlaczego towarzystwa nie chcą przenosić zniżek OC nabytych za granicą? Wszystkie firmy działające na rynku ubezpieczeń mają obowiązek przesyłać raporty z danymi na temat sprzedanych polis komunikacyjnych do UFG. Informacje te są sprawdzane i weryfikowane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Zagraniczne polisy OC nie są dodawane do systemu i ubezpieczyciel nie może ich ocenić pod względem wiarygodności. To główny powód problemów z uznawaniem zniżki na OC, które kierowca wypracował poza Polską.
Dlaczego warto budować dobrą historię ubezpieczenia?
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi wykupić obowiązkową polisę OC. Zakup ubezpieczenia to czasem spory wydatek, zwłaszcza jeśli kierowca ma zamiar rozszerzyć ochronę o dodatkowe polisy, np. autocasco czy assistance.
Wyliczając wysokość składki ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele różnych czynników, np. wiek kierowcy, jego staż za kierownicą, dane techniczne samochodu, ale też okres posiadania OC, AC, ewentualne szkody, czyli historię ubezpieczenia.
Ważne! Zazwyczaj po 6 latach bezszkodowej jazdy kierowca ma komplet zniżek. Mogą one wpłynąć na ostateczną cenę polisy.
Historia ubezpieczenia to jeden z czynników oceny ryzyka, jakie uwzględnia towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli kierowca nie powoduje szkód w ruchu drogowym, może liczyć, że w przyszłości zapłaci mniej za polisę OC. Spowodowanie szkody, a także przerwy w ubezpieczeniu sprawiają, że cena OC jest wyższa.
Pamiętaj! Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić sprzedaży polisy OC.
Jak sprawdzić historię ubezpieczenia?
Każdy kierowca może sprawdzić historię ubezpieczenia i zweryfikować, jak wpływa ona na cenę polisy. Jak to zrobić?
- Wejść na stronę UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego), gdzie dostępna jest historia ubezpieczenia OC oraz AC;
- zwrócić się do swojego ubezpieczyciela i poprosić o wystawienie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia (znajdą się tam informacje o wszystkich szkodach spowodowanych podczas korzystania z ochrony danego TU).
Z raportu UFG kierowca otrzyma podstawowe dane o szkodach – datę wystąpienia, nazwę TU, identyfikator szkody u ubezpieczyciela, rolę danej osoby w zdarzeniu. UFG gromadzi informacje o ubezpieczeniu OC, AC, szkodach komunikacyjnych oraz wypłaconych odszkodowaniach.
Obowiązek wykupienia polisy OC
Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, które należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, przed wprowadzeniem go do ruchu. Zakres OC jest zawsze taki sam, niezależnie od towarzystwa – reguluje go Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.
Ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, nie do kierowcy, dlatego po sprzedaży pojazdu zostaje przekazane nowemu właścicielowi. Do kalkulacji składki towarzystwa ubezpieczeniowe potrzebują informacji na temat kierowcy i danego pojazdu.
To przede wszystkim:
- dokładne dane samochodu – rodzaj, marka, model;
- pojemność silnika;
- rocznik;
- przebieg;
- wiek kierowcy, doświadczenie;
- historia ubezpieczenia (zniżki naliczane za bezszkodową jazdę);
- miejsce zamieszkania.
Firmy ubezpieczeniowe szacują ryzyko analizując pozyskane dane i na tej podstawie ustalają wysokość składki OC.
Gdzie kupić najtańsze ubezpieczenie OC?
Kierowcy szukający dobrego OC, powinni porównać ceny w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Jeśli zależy im jedynie na obowiązkowym ubezpieczeniu, mogą sugerować się ceną OC. Aby przeanalizować oferty znanych firm, wystarczy skorzystać z internetowego kalkulatora OC i AC.
To prosty sposób, który docenią szczególnie osoby zapracowane, które nie mają czasu na osobiste wizyty u agentów. Czy porównywarka ubezpieczeń uwzględni zniżki na OC, AC? Pojawia się tu pytanie o okres opłacania składek OC i AC oraz wypłacone odszkodowania z ubezpieczeń i ewentualne przerwy w ubezpieczeniach.
Porównywarka do kalkulacji składki używa deklaracji użytkownika i historii ubezpieczenia na podstawie numeru PESEL. Warto więc pamiętać, że każde towarzystwo sprawdzi jeszcze historię kierowcy w UFG, dlatego ubezpieczony może otrzymać wezwanie do dopłaty do OC.
Jak wypracować zniżki OC?
Kiedy otrzymamy zniżki OC? Wypracują je osoby, które jeżdżą bezpiecznie. Zniżkami OC określane są bonusy udzielane za bezszkodową jazdę. W każdym towarzystwie są one liczone nieco inaczej, np. w mtu24.pl pełne zniżki (60%) kierowca uzyska już po 3 latach bezkolizyjnej jazdy, natomiast w Generali po 6 latach.
Przeniesienie zniżek OC z zagranicy jest możliwe, jednak każde towarzystwo podchodzi do tego problemu inaczej. Jeżeli kierowcy zależy na ich zachowaniu, powinien wybrać ubezpieczyciela, który na pewno je uzna.
Dobrze jest wcześniej skontaktować się z poszczególnymi TU i zapytać o kwestię przeniesienia zniżek za bezszkodową jazdę wypracowanych poza granicami kraju. Warto też mieć ze sobą zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia wydane przez zagranicznego ubezpieczyciela, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
- Przeniesienie zniżek OC z zagranicy jest możliwe, jednak nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe uznaje zniżki za bezszkodową jazdę pozyskane u zagranicznego ubezpieczyciela.
- Historia ubezpieczenia to jeden z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy kalkulacji składki OC.
- Aby przeniesienie zniżek OC z zagranicy było możliwe, należy przedstawić zaświadczenie przebiegu ubezpieczenia wydane przez zagraniczne TU, najlepiej przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
- Pełne zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy przyznawane są zazwyczaj po 6 latach. Za każdy rok bezpiecznej jazdy ubezpieczyciel nalicza 10% rabatu.
- Dane na temat historii ubezpieczenia gromadzone są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – wszystkie TU w Polsce mają obowiązek przesyłać raporty z danymi na temat sprzedanych polis komunikacyjnych.
Bibliografia
Ustawa dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu. Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Najczęściej zadawane pytania o zniżki OC z zagranicy
-
Gdzie kupię najtańsze ubezpieczenie OC po powrocie z zagranicy?
Jeśli przez lata pobytu z granicą udało się zgromadzić zniżki za bezszkodową jazdę, warto spróbować wykorzystać je także w kraju. Po pierwsze należy postarać się o zaświadczenie przebiegu ubezpieczenia od zagranicznego ubezpieczyciela, a następnie przetłumaczyć je u tłumacza przysięgłego. Warto też zgromadzić wszystkie umowy polisy OC zawierane za granicą. Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z wybranymi TU i dopytanie o możliwość przenoszenia zniżek OC. Najlepiej wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które będzie honorowało OC z zagranicy.
-
Po ilu latach bezszkodowej jazdy wypracuję maksymalne zniżki?
Każdy polski ubezpieczyciel inaczej podchodzi do kwestii naliczania rabatu za bezszkodową jazdę. W niektórych TU można je uzyskać już po 3 latach, gdzie indziej po 6, a nawet 10 latach. Może się też zdarzyć, że firma ubezpieczeniowa indywidualnie ustala, kiedy przyznać bonus za bezpieczną jazdę. Trzeba jednak pamiętać, że historia ubezpieczenia to tylko jeden z czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki, dlatego nawet maksymalne zniżki nie oznaczają najniższej ceny za OC.
-
Czy zawsze trzeba tłumaczyć zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczenia?
Również do tej kwestii ubezpieczyciele podchodzą indywidualnie – niektóre TU życzą sobie tłumaczenia dokumentu na język polski, inne mogą zaakceptować zaświadczenie w języku angielskim. Aby się upewnić, jak jest w danym przypadku, warto skontaktować się z biurem obsługi klienta.
-
Czy osiągnięcie największej zniżki na OC oznacza zakup ubezpieczenia po najniższej możliwej cenie?
Szacując ryzyko firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę informacje na temat samochodu oraz kierowcy. Ważny jest jego wiek, miejsce zamieszkania, doświadczenie. Historia ubezpieczenia to tylko jeden z czynników wpływających na ostateczną cenę polisy OC. Nie zawsze kierowca ze zniżkami OC otrzyma najtańsze ubezpieczenie OC.