Po zakupie używanego auta, nowy właściciel pojazdu może, choć nie musi korzystać z polisy OC po swoim poprzedniku. Decyzję, co zrobić z ubezpieczeniem, najlepiej jest podjąć wspólnie i dopilnować wszelkich formalności, ponieważ obie strony mogą ponieść ewentualne konsekwencje nieprzemyślanych działań.
Sprzedaż samochodu a oc – co dalej z ubezpieczeniem OC auta?
Najtrudniejsze w sprzedaży auta jest znalezienie nabywcy. Reszta powinna pójść już z górki. Należy jednak pamiętać o wszystkich formalnościach, przede wszystkim o przekazaniu ubezpieczenia OC nowemu właścicielowi. Przypominamy, jakie ryzyko niesie korzystanie z OC po zbywcy pojazdu oraz o czym musi pamiętać dotychczasowy właściciel.
Sprzedałeś auto – co dalej?
Podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu wiąże się nie tylko z przyjemnością odebrania płatności od kupującego, ale też z pewnymi obowiązkami. Nowemu właścicielowi należy przekazać dowód rejestracyjny, zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym pojazdu oraz ubezpieczenie pojazdu.
Ważne! Zbywca musi przekazać ubezpieczenie OC wraz ze sprzedażą samochodu i to do nowego właściciela pojazdu należy decyzja, czy będzie z niego korzystać, czy nie. Sprzedający nie może żądać od kupującego, by ten zrzekł się OC. Może go o to poprosić, ale kupujący nie musi się na to godzić. Jeżeli sprzedawca wymaga od Ciebie, byś zrzekł się OC po zakupie (aby dostał zwrot składki), odstąp od zakupu.
Sprzedający musi poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o zbyciu auta w ciągu 14 dni od podpisania umowy. To, w jakiej formie należy przekazać wiadomość, zależy bezpośrednio od ubezpieczyciela. Najlepiej jest skontaktować się z jego przedstawicielem i zapytać, jaką drogą złożyć zawiadomienie. W przypadku pominięcia tej formalności polisa może zostać przedłużona na kolejny rok, a kosztami składki obciążony zostanie nie nowy, a poprzedni właściciel, który fizycznie nie posiada już auta.
Jak zgłosić sprzedaż samochodu?
Samo zgłoszenie zbycia jest bardzo proste i nie wymaga od Ciebie wiele pracy. Wszystko możesz załatwić przez Internet, jeżeli tylko posiadasz elektroniczną wersję dokumentu potwierdzającego zbycie. Może to być zdjęcie, ale zalecamy skan. Nie chcesz, żeby przez kiepską jakość zdjęcia towarzystwo ubezpieczeniowe nie zarejestrowało zbycia.
Najpierw zbycie zgłaszasz w Wydziale Komunikacji. To jego zadaniem jest wprowadzenie stosownych danych do bazy CEPIK. Do momentu zarejestrowania zmian będziesz w niej figurować jako właściciel pojazdu. Oznacza to, że do Ciebie przyjdzie policja, jeśli auto zostanie użyte w przestępstwie, do Ciebie przyjdą mandaty i Ty będziesz odpowiadać za OC.
Możesz poinformować Wydział Komunikacji o zbyciu pojazdu:
- Przez Internet – https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne
- Osobiście w urzędzie lub poprzez pełnomocnika,
- pocztą – wyślij list polecony z potwierdzeniem nadania.
Sprzedaż auta trzeba też zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego. Masz na to 14 dni. W przeciwnym razie będziesz odpowiadać za zobowiązania finansowe nowego właściciela pojazdu.
Zgłoszenie zbycia do ubezpieczyciela jest jeszcze prostsze. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
- mailem,
- pocztą na adres ubezpieczyciela,
- osobiście w placówce agenta danej firmy,
- poprzez formularz zgłoszeniowy.
Ważne! Zawsze bierz potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. Jeżeli jesteś u agenta, weź ksero z pieczątką i podpisem. Jeżeli wysyłasz mailem, poproś o potwierdzenie przyjęcia. Wysyłając pocztą, nadaj przesyłkę listem poleconym i wykup dodatkową opcję potwierdzenia odbioru.
Kupiłeś samochód – co powinieneś zrobić?
Oczywiście obowiązki ma nie tylko sprzedający. Poza uregulowaniem należności za pojazd, nowy właściciel musi przerejestrować na siebie samochód w Wydziale Komunikacji. Ma na to 30 dni od momentu podpisania umowy. Dokumenty, które będą potrzebne to:
- dowód rejestracyjny,
- potwierdzenie ważnego przeglądu technicznego,
- karta pojazdu,
- potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC,
- dowód osobisty.
Kupujący musi również opłacić podatek w wysokości 2 proc. od wartości auta. Wpłaty należy dokonać w Urzędzie Skarbowym w terminie do 14 dni od momentu podpisania umowy.
Ubezpieczenie OC po sprzedaży auta – co się z nim dzieje?
Sprzedający auto ma obowiązek przekazać ważne ubezpieczenie OC nowemu nabywcy. Wynika to z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nowy właściciel nie może jednak zbyt wcześniej cieszyć się, że otrzymał OC w cenie samochodu.
Towarzystwo ubezpieczeniowe może (nie musi) bowiem rekalkulować składkę i jeśli oszacuje większe ryzyko wystąpienia szkody, wystąpić z prośbą o dopłatę należnej składki. Dzieje się tak głównie w przypadku kierowców szkodowych oraz młodych kierowców.
Przykład, jeśli 21-latek posiadający prawo jazdy od roku, kupi auto od doświadczonego, bezszkodowego kierowcy, to istnieje duża szansa, że ubezpieczyciel wystąpi o uregulowanie różnicy wynikającej ze zwiększonego ryzyka wystąpienia szkody.
Jeśli nowy właściciel nie chce korzystać z polisy po zbywcy pojazdu, może wypowiedzieć obowiązującą umowę w dowolnym momencie. Musi jednak pamiętać, żeby kupić ubezpieczenie w innym towarzystwie. Gdy nabywca dopuści do wystąpienia choćby jednodniowej przerwy w posiadaniu polisy OC, będzie musiał uregulować karę finansową nałożoną przez UFG.
Jeśli kierowca zdecyduje się na korzystanie z dotychczasowej polisy, musi pamiętać, że nie odnowi się ona automatycznie. Wygaśnie wraz z dniem zakończenia obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Warto więc pamiętaj o tym terminie i rozejrzeć się za nową polisę już wcześniej, by uniknąć kary za brak OC.
Zwrot składki za ubezpieczenie OC
W sytuacji kiedy nabywca zrzeknie się ubezpieczenia OC, sprzedający dostanie zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.
Inną sytuacją jest ta, w której to nabywca otrzyma zwrot składki z polisy OC zbywcy. Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku ubezpieczenia OC przekazanego przez młodego kierowcę doświadczonemu kierowcy. Towarzystwo ubezpieczeniowe przeliczy składkę i jeżeli różnica w ocenie ryzyka będzie duża na korzyść nabywcy, otrzyma on zwrot pieniędzy.
Sprzedający nie posiada OC – co wtedy?
Sprzedający ma obowiązek przekazać kupującemu wszystkie wymienione wcześniej dokumenty (w tym ubezpieczenie samochodu). Kupujący musi natomiast dopilnować, aby dokumenty te otrzymać. Jeśli z jakiegoś powodu zbywca pojazdu opóźnia przekazanie polisy, powinno być to alarmujące.
W takiej sytuacji warto sprawdzić na własną rękę, czy pojazd ma wykupione OC. Taką informację można znaleźć w bazie UFG. Jeśli jednak nie sprawdzisz wszystkiego wcześniej i w Twoim posiadaniu znajdzie się pojazd bez ważnej polisy, konieczne jak najszybciej kup ubezpieczenie. Odpowiedzialność finansowa za brak polisy podczas posiadania auta przez poprzedniego właściciela spoczywa na nim.
Ważne! Jeżeli już kupiłeś samochód bez OC, ubezpiecz go tego samego dnia. Odpowiadasz za brak OC tylko za okres, w którym posiadasz samochód. A posiadasz go od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Kupując OC tego samego dnia, jesteś chroniony przed karą z UFG.
Podsumowanie:
- Zbywca pojazdu ma obowiązek przekazania ważnej polisy OC nowemu właścicielowi.
- Nabywca samochodu może kontynuować ubezpieczenie OC lub wypowiedzieć je w dowolnym momencie trwania umowy.
- Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo przeliczyć składkę dla nowego właściciela auta.
- Polisa OC po zbywcy pojazdu nie odnowi się automatycznie.
- Za brak ubezpieczenia OC grozi odpowiedzialność finansowa.
FAQ
-
Co robić, gdy sprzedający nie chce przekazać polisy OC?
Zbywca nie może odmówić przekazania Ci OC, jeżeli podpisał umowę kupna-sprzedaży. Nie musi przekazywać Ci polisy. Znajdziesz jej numer i zakład ubezpieczeń po numerze rejestracyjnym w bazie UFG. Następnie możesz iść do agenta tej firmy i, okazując umowę k-s, poprosić o duplikat polisy. Jedyną opcją, żeby zbywca zatrzymał OC, jest rezygnacja ze sprzedaży.
-
Czy to prawda, że zbywca straci zniżki, jeśli nie zrzeknę się OC?
Nie, to kłamstwo, a wręcz oszustwo. W momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu, auto jest Twoje i polisa OC też jest Twoja. Nie musisz jej przepisywać od razu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowania, a Tobie polecą zniżki, nie sprzedawcy. Zbywcy często uciekają się do tego podstępu, żeby odzyskać nadpłaconą składkę za OC. Uważaj, bo zrzekając się OC, tracisz ochronę i jeśli nie zawrzesz nowej umowy ubezpieczenia od razu, zapłacisz karę za przerwę w ubezpieczeniu OC.
-
Gdzie sprawdzić czy samochód ma OC?
Pierwszym miejscem będzie portal UFG. Wystarczy Ci numer rejestracyjny lub numer VIN samochodu. Drugie miejsce to portal historiapojazdu.gov.pl, gdzie możesz zdobyć bezpłatny raport na temat pojazdu, którym się interesujesz, w tym informacje o aktualnej polisie OC.