Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie komisowe to ubezpieczenie, z którego skorzystać mogą właściciele komisów samochodowych. Jeżeli zamierzasz kupić auto z komisu, już dziś sprawdź, o czym musisz pamiętać, jeżeli sprzedawca nabył ubezpieczenie komisowe dla sprzedawanego samochodu.

Podsumowanie:

  1. OC komisowe to inaczej OC krótkoterminowe, które nabywa się dla pojazdu na minimum 30 dni.
  2. Ubezpieczenie krótkoterminowe wygasa po okresie, na jaki zostało zawarte.
  3. Komisy nie zawsze kupują OC komisowe – mogą korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela.
  4. Kupując pojazd z komisu, koniecznie sprawdź, czy został on ubezpieczony.
  5. Jeżeli pojazd nie ma ubezpieczenia, pamiętaj, że po zakupie to Ty masz obowiązek podpisać umowę OC.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie komisowe?

Ubezpieczenie komisowe to krótkoterminowe ubezpieczenie OC – umowa między komisem (stąd nazwa) a towarzystwem ubezpieczeniowym jest zawierana na okres krótszy niż 12 miesięcy. Jest to wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą właściciele aut nabywają ubezpieczenie na rok. Funkcjonowanie ubezpieczenia komisowego jest podyktowane charakterem działalności komisu – zajmuje się on jedynie pośrednictwem w kupnie i sprzedaży pojazdów.

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewidziano, że krótkoterminowe ubezpieczenie OC mogą też zawrzeć właściciele:

  • samochodów zarejestrowanych czasowo,
  • samochodów zarejestrowanych za granicą (gdy państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Polska),
  • pojazdów wolnobieżnych (np. kombajn, karczownik, wciągarka),
  • pojazdów historycznych,
  • pojazdów do jazd testowych.

W praktyce zatem ubezpieczenie krótkoterminowe OC mogą zakupić jedynie wymienione w ustawie grupy właścicieli pojazdów. Czas, na jaki została podpisana umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym nie ma jednak wpływu na zakres ubezpieczenia – jest on taki sam jak w przypadku standardowego, czyli nabywanego na 12 miesięcy, ubezpieczenia.

Kiedy komis kupuje ubezpieczenie OC komisowe?

Przedsiębiorca prowadzący komis samochodowy nie zawsze musi nabywać OC komisowe dla posiadanych samochodów – bez przeszkód może korzystać z ubezpieczeń poprzednich właścicieli. Czasem jednak auto może znajdować się w komisie na tyle długo, że polisa OC wygaśnie. Właśnie wówczas – zamiast nabywać ubezpieczenie OC na rok – można skorzystać z ubezpieczenia komisowego, które jest tańsze.

Przykładowo Link4 na swojej stronie internetowej informuje, że ubezpieczenie samochodu na 30 dni kosztuje 75 zł dla samochodów osobowych i 100 zł dla samochodów dostawczych. Jeżeli porównać to z ubezpieczeniem OC całorocznym, łatwo można wyliczyć, że w kieszeni przedsiębiorcy pozostanie nawet kilkaset złotych, jeżeli ubezpieczy on pojazd w zakresie umowy krótkoterminowej.

Ubezpieczenie komisowe nie tylko pozwala właścicielowi komisu zaoszczędzić, ale również chroni go przed wysokimi karami za brak ubezpieczenia OC. W Polsce polisę OC trzeba zakupić dla każdego pojazdu – nie ma znaczenia, czy jest on użytkowany, czy też przez większość czasu garażowany; obowiązek ten obejmuje też wszystkich właścicieli, w tym komisy samochodowe.

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu komisowym?

Ubezpieczenia krótkoterminowe są specyficzne, gdyż w ich przypadku nie ma zastosowania zasada, zgodnie z którą polisa odnawia się po upływie terminu, na jaki została zawarta. Wykupując polisę komisową, przedsiębiorca musi kontrolować jej ważność – w przeciwnym razie w okresie ubezpieczenia wystąpi luka, za którą przyjdzie mu słono zapłacić. Wykaz opłat karnych jest dostępny na internetowej stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kupując samochód z komisu, powinieneś wykazać się czujnością i sprawdzić, czy na pewno jest on ubezpieczony. W tej kwestii nie warto sprzedawcy wierzyć na słowo, zwłaszcza jeżeli nie chce on okazać polisy – możesz samodzielnie sprawdzić, czy dla pojazdu rzeczywiście zostało wykupione ubezpieczenie OC. Jak to zrobić?

Aby upewnić się, że dla pojazdu została wykupiona polisa OC, musisz wejść na stronę wspomnianego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i następnie podać jego numer rejestracyjny lub numer VIN. W odpowiedzi otrzymasz informację, czy na wskazany dzień pojazd posiada obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Samochód z komisu nie ma OC – co robić?

Wybrałeś samochód, który jak się okazało nie ma aktualnego ubezpieczenia OC? Wcale nie musisz rezygnować z jego zakupu. Powinieneś jednak mieć świadomość, że od dnia nabycia auta to na Tobie spoczywa obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Jeżeli w dniu sfinalizowania transakcji zakupu pojazdu kupisz również polisę OC, nie narazisz się na dotkliwe kary.

Aby nabyć obowiązkowe ubezpieczenie, nie musisz szukać punktu agenta ubezpieczeniowego – umowę możesz zawrzeć online. Dużą pomocą w znalezieniu najtańszego ubezpieczenia OC jest nasz kalkulator. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań dotyczących kierowcy (kierowców) i kilka dotyczących samochodu, a otrzymasz propozycje od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych działających na terenie Polski. Wybraną polisę możesz kupić online.

Jedynym czynnikiem, jakim powinieneś się kierować przy wyborze ubezpieczenia OC, jest cena. Dzięki temu, że zakres tej polisy jest ustalony ustawą, nawet najtańsze OC da Ci poczucie bezpieczeństwa na drodze. Przy okazji możesz też zakupić inne, dodatkowe polisy – nasz kalkulator OC AC umożliwia m.in. znalezienie AC (w tym AC mini), Assistance i NNW.

Czy można kupić ubezpieczenie komisowe online?

Ubezpieczenie komisowe jest specyficzne z uwagi na okres, na jaki jest zawierane. Czy można zakupić polisę komisową przez internet? W przypadku tego ubezpieczenia są pewne ograniczenia. Po pierwsze towarzystwa ubezpieczeniowe chcą mieć pewność, że faktycznie sprzedają je właścicielowi komisu (konieczne jest podanie numeru NIP), po drugie nie jest to szczególnie popularne ubezpieczenie.

Aby kupić ubezpieczenie OC komisowe, najlepiej skontaktować się telefonicznie z doradcami wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. To właśnie w trakcie takiej rozmowy można zawrzeć umowę. Klienci otrzymują też możliwość zapoznania się z dokumentami – przykładowo Link4 wysyła je klientom w ciągu kilku minut na wskazany adres mailowy.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny