Standardowe polisy OC obowiązują rok, czyli 12 miesięcy. Są jednak pewne wyjątki, w których istnieje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia OC na krótszy okres. Kto może je wykupić i w jakiej sytuacji?

Kierowcy często nie chcą płacić wysokich rocznych składek OC i woleliby kupować OC co miesiąc. Możliwość wykupienia polisy krótkoterminowej nie jest jednak dla wszystkich właścicieli pojazdów. W Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych są wymienione konkretne sytuacje, w których można ją nabyć.

OC na miesiąc – co to oznacza?

OC na miesiąc, to inaczej tak zwane OC krótkoterminowe, czyli forma ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na krótki okres czasu. Często występuje w przypadku potrzeby ubezpieczenia samochodu na krótki okres, na przykład na 30 dni, 3 lub 6 miesięcy.

OC krótkoterminowe oferuje taką samą ochronę jak tradycyjne OC, czyli w przypadku kolizji z innym pojazdem, odszkodowanie za szkody osobowe i materialne, a także ochrona przed żądaniem odszkodowania ze strony innych kierowców biorących udział w szkodzie. Jednak w tym przypadku zamiast opłacania pełnej rocznej składki OC, płaci się tylko za krótki okres czasu, na jaki potrzebne jest ubezpieczenie OC.

Należy wiedzieć, że OC krótkoterminowe może być zawierane tylko w określonych przez prawo sytuacjach.

Czy istnieje obowiązek ciągłości ubezpieczenia OC?

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r., każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Wynika z tego, że na każdym właścicielu spoczywa obowiązek zapewnienia ciągłości OC dla wszystkich swoich pojazdów. Ciągłość ochrony dotyczy każdego zarejestrowanego auta, niezależnie od tego, czy jest używane czy przez większość czasu stoi w np. w garażu.

Zobacz też: Brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu – Ubezpieczamy Auto (ubezpieczamy-auto.pl)

Polisy roczne wznawiają się automatycznie, co na pewno ułatwia kierowcom utrzymanie ciągłości ubezpieczenia pojazdu. Jeżeli kierowcy chcą zmienić ubezpieczyciela, to poprzednie OC należy wypowiedzieć, aby nie przedłużyło się na kolejny rok. Natomiast zasada automatycznego wznowienia ochrony nie dotyczy polis krótkoterminowych.

Brak ciągłości ubezpieczenia OC może prowadzić do poważnych konsekwencji dla właściciela pojazdu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jego brak  skutkuje wysokimi karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Każdy posiadacz samochodu, który nie będzie miał ciągłości OC choćby przez jeden dzień, zostanie ukarany. To wysokie grzywny, ponieważ bez ważnej polisy OC, właściciel nie jest chroniony w przypadku wypadku lub kolizji. Oznacza to, że ​​będzie musiał samodzielnie pokryć wszelkie koszty związane z naprawą pojazdu i ewentualnymi odszkodowaniami dla innych osób uczestniczących w zdarzeniu.

Kary za brak ciągłości obliczane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku kalendarzowym. W związku z tym że w 2023 roku płaca minimalna wzrosła dwa razy, to adekwatnie i kary za brak OC zmieniały się dwukrotnie. Od 1 lipca 2023 roku najniższa kwota dla samochodu osobowego wynosi  3600 zł. Kara za brak ważnego OC uzależniona jest również od okresu w jakim nastąpiła przerwa w OC:

 • 20% w przypadku przerwy trwającej 3 lub mniej dni,
 • 50% w przypadku przerwy trwającej od 4 do 14 dni,
 • 100% w przypadku przerwy trwającej dłużej niż 14 dni
co grozi za brak OC 2

Czy OC na miesiąc trzeba wypowiedzieć?

OC na miesiąc, to inaczej OC krótkoterminowe czyli zupełnie inne niż OC na rok. W takiej sytuacji nie trzeba wypowiadać umowy, ponieważ zgodnie z ustawą polisa nie wznawia się automatycznie tak jak OC roczne, ale wygasa z końcem okresu ochrony czyli po miesiącu.

Przykład: Pan Maciej kupił samochód z komisu 10 września. W momencie zakupu samochód był objęty ubezpieczeniem OC, które obowiązywało przez jeden miesiąc od 10 września. Pan Maciej powinien pamiętać, że 10 czerwca polisa OC wygaśnie i nie zostanie automatycznie przedłużona. W celu zachowania ciągłości ubezpieczenia, Pan Maciej musi zająć się jego odnowieniem w odpowiednim momencie. Może to zrobić wcześniej lub najpóźniej jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy miesięcznej, aby zachować odpowiednią datę rozpoczęcia nowej polisy OC tak, aby nie było żadnej przerwy w ubezpieczeniu.

W jakich przypadkach można wykupić OC na miesiąc?

Sprawdźmy, kiedy kierowcy mogą kupić OC krótkoterminowe na miesiąc. Mogą to zrobić:

 • Komisy samochodowe – firmy, które w ramach swojej działalności sprzedają i kupują samochody, mogą zawrzeć OC na miesiąc.
 • Właściciele pojazdów historycznych – pojazdy, które są historyczne, nie muszą mieć całorocznego OC. Kierowcy mogą je wykupić tylko na czas poruszania się pojazdem po drogach.
 • Osoby, które sprowadziły samochód z zagranicy i będą go rejestrować w Polsce – jeżeli samochód jest jeszcze zarejestrowany w kraju, z którego pochodzi, możesz wykupić OC na miesiąc na czas rejestracji w Polsce. Takie ubezpieczenie można wykupić tylko raz.
 • Pojazd zarejestrowany czasowo – jeżeli samochód nie jest zarejestrowany na stałe, np. w przypadku wywozu za granicę, właściciel może wykupić OC na miesiąc.
 • Właściciele samochodów do jazd testowych – pojazdy do jazd testowych nie mogą być wcześniej zarejestrowane w Polsce ani za granicą, właściciele takich samochodów mogą wykupić OC na 30 dni.

Jaki pojazd jest uznawany za historyczny?

Nie każdy starszy samochód można nazwać historycznym. Są określone zasady co do ich klasyfikacji. Pojazd zostanie uznany za historyczny, gdy:

 • jest pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
 • ma co najmniej 40 lat,
 • ma co najmniej 25 lat i został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy bądź mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Tylko w przypadku takich samochodów można wykupić OC na miesiąc, gdy wyjeżdża się nimi na drogę. Jeżeli auto stoi przez większą część roku w garażu, warto wykupić OC tylko na czas, w którym będzie użytkowane na drodze.

Czy OC krótkoterminowe zawsze trwa 30 dni?

Nie, OC krótkoterminowe nie zawsze trwa 30 dni, może być to również 3 lub 6 miesięcy, jednak należy pamiętać że według ustawy, OC krótkoterminowe nie może trwać krócej niż 30 dni. Długość polisy OC krótkoterminowego różni się w zależności od pojazdu jaki ma zostać ubezpieczony.

W przypadku polisy krótkoterminowej powyżej 30 dni dotyczy ona pojazdu wolnobieżnego, który według Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Art. 27 ust. 4:

Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów wolnobieżnych określonych w art. 2 pkt 10 lit. b, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 3 miesiące.

Tak więc zgodnie z tą ustawą minimalny okres umowy OC dla takich pojazdów to 3 miesiące, a nie 30 dni. Do pojazdów wolnobieżnych należą np. kombajny rolnicze czy koparki. Polisy te szczególnie przydają się rolnikom w czasie żniw, gdy wyruszają na pola i będą musieli przejechać przez drogę publiczną. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ właściciel takiego kombajnu nie musi opłacać za niego OC poza sezonem, kiedy tylko go przechowuje.

Z kolei komisy samochodowe mogą zawierać ubezpieczenie OC na miesiąc lub dłużej. Jeżeli nie sprzedadzą auta w tym terminie, mogą przedłużyć polisę krótkoterminową o kolejny miesiąc, aż do momentu gdy auto zostanie sprzedane.

W przypadku samochodów historycznych ubezpieczenie OC można zawrzeć na 30 dni lub dłużej, np. na 2 lub 3 miesiące, czyli wtedy gdy z niego korzystają, np. latem.

Okazuje się zatem, że OC krótkoterminowe nie ogranicza się tylko do 30 dni, a nawet w niektórych wypadkach musi być zawierane na co najmniej trzy miesiące.

Gdzie wykupić polisę krótkoterminową?

Polisy krótkoterminowej nie wykupisz przez Internet. Aby je wykupić, trzeba będzie poszukać informacji bezpośrednio u ubezpieczycieli. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie OC krótkoterminowe, jednak składki są dość wysokie.

Warto pamiętać, że żadna firma ubezpieczeniowa nie może odmówić zawarcia OC krótkoterminowego nikomu, ponieważ zalicza się ono do ubezpieczenia obowiązkowego regulowanego prawnie.

Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

Większość ubezpieczycieli przelicza składkę OC na miesiąc – jest ona zależna od wieku właściciela, wypracowanych przez niego zniżek, rodzaju ubezpieczanego pojazdu i jego parametrów. Natomiast Link4 ma stałe stawki, które wynoszą odpowiednio:

 • 75 zł dla pojazdów osobowych,
 • 100 zł dla pojazdów dostawczych.

Z kolei mtu.24 wylicza zawsze składkę indywidualnie dla każdego z osobna. Ceny za OC na miesiąc zaczynają się już od 50 zł.

Co jest lepsze – OC krótkoterminowe czy całoroczne?

To pytanie mogą sobie zadawać właściciele komisów samochodowych oraz kierowcy pojazdów historycznych. W innych przypadkach np. OC na miesiąc na czas rejestracji to jedyna polisa, jaką można wykupić.

Dla komisów samochodowych OC krótkoterminowe to dobre rozwiązanie, ponieważ samochód może się sprzedać w każdej chwili. Jeżeli handlarz będzie miał korzystną składkę na miesiąc, może z tego skorzystać i co miesiąc odnawiać ubezpieczenie. Wadą jest to, że musi o tym pamiętać co 30 dni, aby zachować ciągłość ubezpieczenia.

Dla właścicieli samochodów historycznych, którzy sporadycznie używają ich na drogach, OC krótkoterminowe jest dobrym rozwiązaniem. Nie muszą przepłacać za całoroczną polisę. W przypadku, gdy częściej poruszają się tym pojazdem, polisa roczna może być lepszym rozwiązaniem. Dla pojazdów historycznych korzystne składki ma m.in. PZU i Compensa, gdzie składka na rok może wynosić nawet niecałe 200 zł.

Pamiętaj, że o ile całoroczne ubezpieczenie OC kupisz wygodnie za pomocą internetowego kalkulatora OC i AC, o tyle polisa krótkoterminowa dostępna jest tylko bezpośrednio w zakładzie ubezpieczeniowym. Pamiętaj o porównywarce online, jeśli po wygaśnięciu OC na miesiąc będziesz się rozglądać za atrakcyjnym OC na rok.

 1. Polisa OC zazwyczaj trwa 12 miesięcy.
 2. W ustawie są przewidziane także polisy OC na krótszy okres – 3 miesięcy dla pojazdów wolnobieżnych oraz na 1 miesiąc dla pojazdów historycznych, komisowych, sprowadzonych do Polski czy zarejestrowanych czasowo.
 3. W przypadku OC krótkoterminowego także warto szukać najniższej składki na rynku.
 4. Istnieje obowiązek ciągłości OC. Za przerwę w ubezpieczeniu możesz zapłacić karę nałożoną przez UFG.

Bibliografia

 1. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC na miesiąc

 1. Czy pojazdy historyczne muszą mieć ciągłość OC?

  Nie muszą. Zgodnie z ustawą te pojazdy muszą mieć OC jedynie w momencie poruszania się samochodem po drodze. Jeżeli samochód tylko stoi w garażu, możesz go w ogóle nie ubezpieczać.

 2. Czy OC krótkoterminowe przedłuża się automatycznie?

  OC krótkoterminowe nie wznawia się automatycznie. Tylko polisy wykupione na cały rok mogą się przedłużyć na kolejny okres.

 3. Czy trzeba wykupować OC na pojazdy wolnobieżne?

  Na pojazdy wolnobieżne należy wykupić OC tylko w przypadku używania tych pojazdów, w wyniku czego można nimi spowodować szkodę. Jeżeli pojazdy poza sezonem pracy są tylko przechowywane w magazynie, nie trzeba płacić za nie OC. Jeżeli są często używane, warto kupić polisę całoroczną.

Weronika Dawidowicz

Miłośniczka motoryzacji i podróży. Zjeździła Europę wzdłuż i wszerz. Wie, jak ważne są ubezpieczenia, bo assistance nieraz uratowało ją przed kłopotami w czasie wyjazdu. Chętnie dzieli się ciekawostkami z dziedziny ubezpieczeń, a zagadnienia motoryzacyjne to dla niej chleb powszedni. Prywatnie wielbicielka fotografii w każdej postaci.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny