Polisy OC obowiązują rok, czyli 12 miesięcy. Od tej reguły mogą zdarzyć się wyjątki. Istnieje możliwość zawarcia OC na krótszy okres. Kto może je wykupić i w jakiej sytuacji?

Kierowcy często nie chcą płacić wysokich rocznych składek OC i woleliby wykupować OC co miesiąc. Możliwość wykupienia polisy krótkoterminowej nie jest dla wszystkich. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych są wymienione konkretne sytuacje, w których można ją nabyć.

Czy istnieje obowiązek ciągłości ubezpieczenia OC?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r., pojazd musi mieć ciągłość ubezpieczenia.

Polisy roczne wznawiają się automatycznie, co na pewno ułatwia kierowcom utrzymanie ciągłości ubezpieczenia pojazdu. Jeżeli kierowcy chcą zmienić ubezpieczyciela, to poprzednie OC należy wypowiedzieć, aby nie przedłużyło się na kolejny rok. Natomiast polisy krótkoterminowe nie wznowią się automatycznie.

Czy OC na miesiąc trzeba wypowiedzieć?

Nie trzeba wypowiadać OC na miesiąc, ponieważ zgodnie z ustawą polisa nie wznawia się automatycznie. Należy pamiętać o utrzymaniu ciągłości w ubezpieczeniu OC. OC na miesiąc wygasa z końcem okresu ochrony. Szczególnie warto o tym pamiętać po zakupie auta z komisu z ubezpieczeniem na miesiąc.

W jakich przypadkach można wykupić OC na miesiąc?

Sprawdźmy, kiedy kierowcy mogą kupić OC krótkoterminowe na miesiąc. Mogą to zrobić:

 • Komisy samochodowe – firmy, które w ramach swojej działalności sprzedają i kupują samochody, mogą zawrzeć OC na miesiąc.
 • Właściciele pojazdów historycznych – pojazdy, które są historyczne, nie muszą mieć całorocznego OC. Kierowcy mogą je wykupić tylko na czas poruszania się pojazdem po drogach.
 • Osoby, które sprowadziły samochód z zagranicy i będą go rejestrować w Polsce – jeżeli samochód jest jeszcze zarejestrowany w kraju, z którego pochodzi, możesz wykupić OC na miesiąc na czas rejestracji w Polsce. Takie ubezpieczenie można wykupić tylko raz.
 • Pojazd zarejestrowany czasowo – jeżeli samochód nie jest zarejestrowany na stałe, np. w przypadku wywozu za granicę, właściciel może wykupić OC na miesiąc.
 • Właściciele samochodów do jazd testowych – pojazdy do jazd testowych nie mogą być wcześniej zarejestrowane w Polsce ani za granicą, właściciele takich samochodów mogą wykupić OC na 30 dni.

Jaki pojazd jest uznawany za historyczny?

Nie każdy starszy samochód można nazwać historycznym. Są określone zasady co do ich klasyfikacji. Pojazd zostanie uznany za historyczny, gdy:

 • jest pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
 • ma co najmniej 40 lat,
 • ma co najmniej 25 lat i został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy bądź mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Tylko w przypadku takich samochodów można wykupić OC na miesiąc, gdy wyjeżdża się nimi na drogę. Jeżeli auto stoi przez większą część roku w garażu, warto wykupić OC tylko na czas, w którym będzie użytkowane na drodze.

Czy OC krótkoterminowe zawsze trwa 30 dni?

Na rynku ubezpieczeniowym istnieje możliwość wykupienia polis, które nie trwają 12 miesięcy, ale są dłuższe niż OC na 30 dni. Jest to polisa dla pojazdów wolnobieżnych. Zgodnie z ustawą minimalny okres umowy OC dla takich pojazdów to 3 miesiące.

Do pojazdów wolnobieżnych należą np. kombajny rolnicze czy koparki. Polisy te szczególnie przydają się rolnikom w czasie żniw, gdy wyruszają na pola i będą musieli przejechać przez drogę publiczną. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ właściciel takiego kombajnu nie musi opłacać za niego OC poza sezonem, kiedy tylko go przechowuje.

Gdzie wykupić polisę krótkoterminową?

Polisy krótkoterminowej nie wykupisz przez internet. Trzeba będzie poszukać informacji bezpośrednio u ubezpieczycieli. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają w ofercie OC krótkoterminowe, jednak składki są dość wysokie.

Ile kosztuje OC krótkoterminowe?

Większość ubezpieczycieli przelicza składkę OC na miesiąc – jest ona zależna od wieku właściciela, rodzaju ubezpieczanego pojazdu i jego parametrów. Natomiast Link4 ma stałe stawki – 75 zł dla pojazdów osobowych i 100 zł dla pojazdów dostawczych. Składki za OC na miesiąc zaczynają się już od 50 zł.

Co jest lepsze – OC krótkoterminowe czy całoroczne?

To pytanie mogą sobie zadawać właściciele komisów samochodowych oraz kierowcy pojazdów historycznych. W innych przypadkach np. OC na miesiąc na czas rejestracji to jedyna polisa, jaką można wykupić.

Dla komisów samochodowych OC krótkoterminowe to dobre rozwiązanie, ponieważ samochód może się sprzedać w każdej chwili. Jeżeli handlarz będzie miał korzystną składkę na miesiąc, może z tego skorzystać i co miesiąc odnawiać ubezpieczenie. Wadą jest to, że musi o tym pamiętać co 30 dni, aby zachować ciągłość ubezpieczenia.

Dla właścicieli samochodów historycznych, którzy sporadycznie używają ich na drogach, OC krótkoterminowe jest dobrym rozwiązaniem. Nie muszą przepłacać za całoroczną polisę. W przypadku, gdy częściej poruszają się tym  polisa roczna może być lepszym rozwiązaniem. Dla pojazdów historycznych korzystne składki ma m.in. PZU i Compensa, gdzie składka na rok może wynosić nawet niecałe 200 zł.

 OC na miesiąc – co warto wiedzieć?

 1. Polisa OC zazwyczaj trwa 12 miesięcy.
 2. W ustawie są przewidziane także polisy OC na krótszy okres – 3 miesięcy dla pojazdów wolnobieżnych oraz na 1 miesiąc dla pojazdów historycznych, komisowych, sprowadzonych do Polski czy zarejestrowanych czasowo.
 3. W przypadku OC krótkoterminowego także warto szukać najniższej składki na rynku.
 4. Istnieje obowiązek ciągłości OC. Za przerwę w ubezpieczeniu możesz zapłacić karę nałożoną przez UFG.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o OC na miesiąc

 1. Czy pojazdy historyczne muszą mieć ciągłość OC?

  Nie muszą. Zgodnie z ustawą te pojazdy muszą mieć OC jedynie w momencie poruszania się samochodem po drodze. Jeżeli samochód tylko stoi w garażu, możesz go w ogóle nie ubezpieczać.

 2. Czy OC krótkoterminowe przedłuża się automatycznie?

  OC krótkoterminowe nie wznawia się automatycznie. Tylko polisy wykupione na cały rok mogą się przedłużyć na kolejny okres.

 3. Czy trzeba wykupować OC na pojazdy wolnobieżne?

  Na pojazdy wolnobieżne należy wykupić OC tylko w przypadku używania tych pojazdów, w wyniku czego można nimi spowodować szkodę. Jeżeli pojazdy poza sezonem pracy są tylko przechowywane w magazynie, nie trzeba płacić za nie OC. Jeżeli są często używane, warto kupić polisę całoroczną.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny