oc na 3 miesiące
1 sierpnia 2018 (aktualizacja 8 listopada 2019)
[Głosów:74    Średnia:4.4/5]

Standardowo, umowa OC zawierana jest na cały rok. Od tej reguły istnieją jednak odstępstwa – w określonych ustawą sytuacjach możesz bowiem wykupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące.

Sytuacje, gdy możliwe jest zawarcie ubezpieczenia krótkoterminowego, zostały wyszczególnione w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeżeli podpiszesz z ubezpieczycielem umowę o ubezpieczenie OC na czas nie krótszy niż 30 dni lub 3 miesiące, to zakres ochrony nie ulegnie zmianie i będzie taki sam jak w przypadku całorocznej polisy.

Dla kogo ubezpieczenie OC na 3 miesiące?

Ubezpieczenia OC na 3 miesiące nie może wykupić każdy właściciel pojazdu. Z polisy na taki okres mogą skorzystać jedynie posiadacze pojazdów wolnobieżnych. Czym jest pojazd wolnobieżny? Jego definicja została podana w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Za pojazd wolnobieżny uznaje się pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km na godzinę.

Pojazdy wolnobieżne są powszechnie wykorzystywane w rolnictwie, leśnictwie, budownictwie i transporcie bliskim. Są to np. opryskiwacze, kombajny, karczowniki, rębaki, koparki, ładowarki, spycharki i zagęszczarki.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?

Właściciele pojazdów, którzy mogą i chcieliby skorzystać z polisy OC na co najmniej 30 dni lub 3 miesiące, mają spory wybór. Takie ubezpieczenia dostępne są  bowiem w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych, które działają na polskim rynku. Jeżeli chcesz zakupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe, pamiętaj, że zakres ochrony jest regulowany ustawą, co oznacza, że przy wyborze oferty możesz kierować się wysokością składki, którą zaproponowało towarzystwo ubezpieczeniowe. Nawet, gdy wybierzesz najtańsze ubezpieczenie OC, będziesz korzystać z pełnej ochrony.

Kiedy możliwe jest nabycie krótszego ubezpieczenia?

Polisy na krótki okres to nie tylko polisy zawierane na 3 miesiące – ustawodawca dopuszcza możliwość zakupu przez właścicieli niektórych pojazdów polisy na okres co najmniej 30 dni. Taka sytuacja dotyczy pojazdów:

  • zarejestrowanych czasowo – polisę zawiera się na czas nie krótszy niż okres rejestracji, który został określony w decyzji starosty,
  • zarejestrowanych za granicą, jeżeli państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska,
  • historycznych – przy czym, aby pojazd był uznany za historyczny, musi: mieć co najmniej 40 lat lub mieć co najmniej 25 lat i zostać uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji, być pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Polisę na krótszy okres mogą zawrzeć również właściciele komisów samochodowych, którzy pośredniczą w kupnie i sprzedaży pojazdów używanych. W 2019 r. ubezpieczenie krótkoterminowe będą mogli nabyć także właściciele pojazdów, które są przeznaczone do jazd testowych.

Polisa na 3 miesiące – o czym pamiętać?

Jeżeli posiadacz pojazdu zawrze umowę o ubezpieczenie OC na rok i nie wypowie jej przed jej zakończeniem, to nastąpi jej automatyczne odnowienie. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmuje, że została zawarta następna umowa na kolejny rok (art. 28.1  ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK).

Z uwagi na doraźny charakter ubezpieczeń krótkoterminowych powyższa zasada nie ma w ich przypadku  zastosowania, a umowa wygasa po upływie okresu, na który została zawarta. Powinni o tym pamiętać szczególnie posiadacze pojazdów zarejestrowanych czasowo i zarejestrowanych za granicą. Kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu OC są bardzo wysokie, dlatego nie warto ryzykować i najlepiej wykonać kalkulację OC/AC w kalkulatorze ubezpieczeń.

Gdy pojazd wolnobieżny jest w posiadaniu rolnika

Nie wszyscy posiadacze pojazdów wolnobieżnych mogą skorzystać z ubezpieczenia OC na 3 miesiące. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza jeden wyjątek – dotyczy on rolników, którzy posiadają gospodarstwo rolne i użytkują pojazd w związku z posiadaniem tego gospodarstwa.

Jeżeli rolnik korzysta z posiadanego pojazdu wolnobieżnego podczas wykonywania prac w gospodarstwie, będzie musiał zakupić standardową polisę OC, czyli na rok.

Przeczytaj także:
BLS – bezpośrednia likwidacja szkód
OC dla młodych kierowców

 

Michalina Miotk
W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
onyszkoEasy rider Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
onyszko
Gość
onyszko

Sprowadzam samochody z zagranicy i często kupuje polisę na trzy miechy, w tym czasie ogarniam papiery i sprzdaje fure

Easy rider
Gość
Easy rider

No chyba coś Ci sie pomyliło, bo to ubezpieczenie jest dla traktorów, koparek, bizonów itp. może masz na mysli ubezpieczenie na 0,5 roki 😛

onyszko
Gość
onyszko

ops to tak sorry za blad

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00