[Głosów: 105   Average: 4.3/5]

Aby kupić ubezpieczenie samochodu zabytkowego Twoje auto musi spełniać kilka warunków. Myślisz, że posiadanie zabytkowego auta wiąże się z prestiżem i wzbudza podziw innych kierowców? Być może masz rację. Pewnie nie zdajesz sobie jednak sprawy, że tego typu samochód musi mieć ubezpieczenie i to nie byle jakie…

Zacznijmy od tego, że sam fakt sklasyfikowania auta jako zabytkowe, nie zwalnia Cię jako jego właściciela z obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC. No chyba, że nie masz zamiaru poruszać się nim po drogach, a auto ma cieszyć jedynie Twoje oczy – w takiej sytuacji nie musisz martwić się o ubezpieczenie. Jeśli jednak, choćby chwilowo, samochód będzie użytkowany musisz posiadać specjalną polisę.

Samochód zabytkowy, czyli jaki?

Definicja pojazdu zabytkowego opisana została w art. 2. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jej treścią, aby samochód mógł zostać sklasyfikowany jako zabytkowy musi spełniać określone wymogi:

  • mieć co najmniej 25 lat,
  • od co najmniej 15 lat być wycofanym z produkcji,
  • mieć oryginalną większość części,
  • być wpisany do rejestru zabytków lub ujętym w centralnej ewidencji dóbr kultury.

Może się zdarzyć, że auto zostanie uznanie za historyczne, nawet jeśli nie spełnia np. kryterium wieku 25 lat. Stanie się tak np. jeśli w samochodzie znajdują się wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne lub był on wykorzystywany przez znane postacie historyczne.

Na jaki okres kupić polisę?

Wszystko zależy od tego, jak długo zamierzasz jeździć autem. Zgodnie z przepisami, samochód zabytkowy możesz ubezpieczyć na mniej niż 12 miesięcy, ale jednocześnie na okres nie krótszy niż 30 dni. Jeśli więc wybierasz się na zlot miłośników swojego ukochanego klasyka, możesz wykupić polisę na najkrótszy możliwy czas – 30 dni. Przepisy te reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie samochodu zabytkowego nie zostaje automatycznie przedłużone i wygasa z ostatnim dniem trwania polisy.

porownywarka-oc

Gdzie kupić ubezpieczenie dla samochodu zabytkowego?

Tak jak nie jest łatwo stać się posiadaczem zabytkowego auta, tak jego ubezpieczenie również nie należy do najprostszych zadań. Towarzystwa niechętnie sprzedają polisy tego rodzaju i bardzo często oferują kierowcom bardzo wysokie ceny. Co więcej, część towarzystw w ogóle odmawia sprzedaży ubezpieczenia. zawarcia umowy. W takiej sytuacji pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel nie może odmówić ubezpieczenia OC żadnego zarejestrowanego zgodnie z prawem pojazdu. Na polskim rynku istnieje na szczęście część towarzystw, które zabytkowe auta ubezpieczają bez problemu, nie proponując ich właścicielom wygórowanych składek. Zanim jednak skierujesz swoje kroki do pierwszego lepszego przedstawiciela towarzystwa, rozeznaj się, która firma posiada w ofercie ubezpieczenie samochodu zabytkowego i jaka może być cena polisy. Możesz zrobić to np.: przy pomocy internetowego kalkulatora OC AC Ubezpieczamy Auto, który podpowie Ci gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Obowiązki właściciela

Na koniec warto dodać, że posiadanie zabytkowego samochodu to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Zastanawiasz się pewnie, jaki obowiązek? Przecież to Twoje auto i oczywiście w granicach prawa, nikomu nic do tego, co z nim robisz. Niekoniecznie. W przypadku posiadania samochodu zabytkowego, jego właściciel musi wykazać się szczególną dbałością. Do jego głównych obowiązków należą:

  • opieka nad zabytkiem, w celu utrzymania go w jak najlepszych stanie,
  • konsultacja z konserwatorem zabytków przed wprowadzeniem w aucie jakichkolwiek modyfikacji,
  • otrzymanie pozwolenia od konserwatora zabytków na wyjazd auta za granicę.
Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments