Kiedy widzisz na ulicy auto z żółtymi tablicami i nie jest to Golf II albo Maluch, serce bije szybciej. Widok starego Forda Mustanga, Chevroleta Corvette, Pontiaca Trans Am czy Dodge’a Challengera przywołuje wspomnienia związane z filmem „60 sekund”, pierwszymi częściami „Szybkich i wściekłych” czy grami Need for Speed. Wtedy każdy z nas chciał takiego mieć. Ale posiadanie samochodu zabytkowego to szereg obowiązków, o których opowiemy poniżej.

Zacznijmy od tego, że sam fakt sklasyfikowania auta jako zabytkowe, nie zwalnia Cię jako jego właściciela z obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC. No chyba, że nie masz zamiaru poruszać się nim po drogach, a auto ma cieszyć jedynie Twoje oczy – w takiej sytuacji nie musisz martwić się o ubezpieczenie. Jeśli jednak, choćby chwilowo, samochód będzie użytkowany musisz posiadać specjalną polisę.

Samochód zabytkowy, czyli jaki?

Definicja pojazdu zabytkowego opisana została w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Mówi ona, że pojazdem zabytkowym jest:

Pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zgodnie treścią art. 2 Ustawy, aby samochód mógł zostać sklasyfikowany jako zabytkowy, musi spełniać określone wymogi:

 • mieć co najmniej 25 lat,
 • od co najmniej 15 lat być wycofanym z produkcji,
 • mieć oryginalną większość części,
 • być wpisany do rejestru zabytków lub ujętym w centralnej ewidencji dóbr kultury.

Może się zdarzyć, że auto zostanie uznanie za historyczne, nawet jeśli nie spełnia np. kryterium wieku 25 lat. Stanie się tak np. jeśli w samochodzie znajdują się wyjątkowe rozwiązania konstrukcyjne lub był wykorzystywany przez znane postacie historyczne.

Jak zarejestrować samochód na zabytek?

Na początek musisz go mieć. Kroki rejestracji pojazdu zabytkowego wyglądają tak:

 1. Wizyta u rzeczoznawcy samochodowego, który oceni, czy pojazd jest zgodny z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego.
 2. Uzyskanie Karty Ewidencji Zabytku Ruchomego (tzw. białej karty).
 3. Wizyta u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
 4. Wpis do ewidencji zabytków.
 5. Kontrola techniczna pojazdu zabytkowego.
 6. Dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego.
 7. Rejestracja w wydziale komunikacji.

Dokumenty, jakich będziesz potrzebować do rejestracji auta, to:

 • dowód własności pojazdu,
 • dowód rejestracyjny – jeśli go masz. Jeśli nie masz, musisz złożyć oświadczenie w wydziale komunikacji,
 • tłumaczenie dowodu rejestracyjnego, jeśli auto sprowadzasz z zagranicy,
 • dowód tożsamości właściciela,
 • decyzja od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wpisaniu pojazdu do rejestru zabytków lub dokument, który potwierdza ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury,
 • zaświadczenie z Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów o pozytywnym przejściu kontroli stanu technicznego,
 • tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd był dotychczas zarejestrowany na terytirum RP.

Ważne! Dzisiaj do rejestracji na zabytek nie wystarczy, żeby pojazd był stary. Auto musi też mieć określoną wartość. Dla przykładu nie każdego malucha można zarejestrować jako zabytek, ale maluch, którego wersja miała niski wolumen produkcji – już tak.

W momencie rejestracji i dopuszczenia do ruchu, musisz wykupić OC.

Ubezpieczenie pojazdu zabytkowego – jak kupić?

Jak wiemy, pojazd zabytkowy można wycofać z ruchu drogowego i wprowadzić go do ruchu na czas np. zlotu. W momencie wprowadzenia pojazdu zabytkowego do ruchu drogowego musisz kupić polisę OC.

Wszystko zależy od tego, jak długo zamierzasz jeździć autem. Zgodnie z przepisami ubezpieczenie OC samochodu zabytkowego może trwać krócej niż 12 miesięcy, ale jednocześnie musi obowiązywać dłużej niż 30 dni. Jeśli więc wybierasz się na zlot miłośników swojego ukochanego klasyka, możesz wykupić polisę na najkrótszy możliwy czas – 30 dni. Przepisy te reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie samochodu zabytkowego nie zostaje automatycznie przedłużone i wygasa z ostatnim dniem trwania polisy.

porownywarka-oc

Gdzie kupić ubezpieczenie dla samochodu zabytkowego?

Tak jak nie jest łatwo wejść w posiadanie zabytkowego auta, tak jego ubezpieczenie również nie należy do najprostszych zadań. Towarzystwa niechętnie sprzedają polisy tego rodzaju i bardzo często oferują kierowcom bardzo wysokie ceny. Co więcej, część towarzystw w ogóle odmawia sprzedaży ubezpieczenia. W takiej sytuacji pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel nie może odmówić ubezpieczenia OC żadnego zarejestrowanego zgodnie z prawem pojazdu.

Na polskim rynku istnieje na szczęście kilka towarzystw, które zabytkowe auta ubezpieczają bez problemu, nie proponując ich właścicielom wygórowanych składek. Zanim jednak skierujesz swoje kroki do przedstawiciela towarzystwa, rozeznaj się, która firma posiada w ofercie ubezpieczenie samochodu zabytkowego i jaka może być cena polisy. Możesz zrobić to np.: przy pomocy internetowego kalkulatora OC AC Ubezpieczamy Auto, który podpowie Ci gdzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta zabytkowego?

Pojazd zabytkowy to nadal sprawny pojazd mechaniczny i cena za jego ubezpieczenie rzadko kiedy różni się drastycznie od ceny ubezpieczenia samochodu niezabytkowego. Wręcz przeciwnie – często ubezpieczenie OC auta zabytkowego kosztuje mniej niż ubezpieczenie podobnego, nowego samochodu.

Problem znajduje się gdzie indziej. Przypomnijmy sobie scenę z kultowego filmu „Francuski numer”, gdzie na początku złodzieje kradną 40-letniego Mercedesa W123 – popularną beczkę. Obecnie ten model na rynku wtórnym kosztuje od 9 000 zł nawet do 160 000 zł. Gdyby właściciel Mercedesa W123 wartego 160 000 zł chciał kupić na niego autocasco, musiałby się nachodzić.

Program do wystawiania polis oblicza wartość pojazdu na podstawie baz InfoExpert, Eurotax lub innej. Według niej 40-letni samochód bliżej będzie miał do dolnej granicy widełek, które podaliśmy powyżej, czyli 9 000 zł. Prawdopodobnie program pokaże nawet niższą wartość – w końcu to 40-letnie auto.

Żeby ubezpieczyć samochód zabytkowy na sumę odpowiadającą jego rzeczywistej wartości, właściciel takiego pojazdu musiałby uzyskać rzetelną opinię rzeczoznawcy i załączyć ją w dokumentacji do ubezpieczenia.

Dodać do tego należy fakt, że starsze auta nie mają nowoczesnych zabezpieczeń antykradzieżowych, które dzisiaj producenci montują w standardzie.

Obowiązki właściciela pojazdu zabytkowego

Posiadanie zabytkowego samochodu to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Zastanawiasz się pewnie, jaki obowiązek? Przecież to Twoje auto i oczywiście w granicach prawa, nikomu nic do tego, co z nim robisz. Niekoniecznie. Właściciele samochodów zabytkowych muszą wykazać się szczególną dbałością. Do jego głównych obowiązków należą:

 • opieka nad zabytkiem, w celu utrzymania go w jak najlepszych stanie,
 • konsultacja z konserwatorem zabytków przed wprowadzeniem w aucie jakichkolwiek modyfikacji,
 • otrzymanie pozwolenia od konserwatora zabytków na wyjazd auta za granicę.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu zabytkowego

 1. Czy OC na pojazd zabytkowy jest obowiązkowe?

  W momencie gdy pojazd jest wprowadzany do ruchu drogowego, traktowany jest jak zwykły, zarejestrowany pojazd. W momencie wycofania z ruchu drogowego OC przestaje być obowiązkowe.

 2. Jakie jest najmłodsze auto zabytkowe w Polsce?

  Najmłodszy zabytkowy samochód w Polsce to wyprodukowany w 2011 r. Ford Crown Victoria.

 3. Jakie jest najstarsze auto zabytkowe w Polsce?

  Według danych z Instytutu SAMAR najstarszym samochodem zabytkowym w Polsce jest Maxwell z 1909 r.

 4. Jak długo trwa polisa OC na samochód zabytkowy?

  OC na pojazd zabytkowy musi być nie krótsze niż 30 dni, ale może być krótsze niż 12 miesięcy.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny