Awaria, rozładowany akumulator, niemożność odpalenia samochodu to sytuacje, które mogą przytrafić się każdemu. Niegdyś popularnym sposobem uruchamiania silnika była tzw. metoda na popych. Czy dziś również jest stosowana? Czy takie odpalanie auta jest bezpieczne?

Odpalanie na popych to bardzo stary sposób uruchamiania silnika. Dzięki tej metodzie można było uruchomić auto, by dojechać do mechanika lub choćby zjechać z drogi. Takie odpalanie samochodu było możliwe w pojazdach mniej zaawansowanych technologicznie.

Choć sposób ten ratuje kierowców w niektórych awaryjnych sytuacjach, niestety może on zaszkodzić wielu podzespołom. Odradza się jego stosowanie szczególnie w samochodach nowoczesnych – często taką informację podają producenci.

Czym jest odpalanie auta na pych?

Odpalanie samochodu na popych to popchnięcie pojazdu z użyciem siły własnych mięśni tak, by silnik był w stanie podjąć pracę. Jak dokładnie wygląda cały proces? Za uruchomienie silnika odpowiada rozrusznik wysyłający impuls elektryczny do koła zamachowego. Po rozpędzeniu wał korbowy rozpoczyna pracę tłoków, co sprawia, że samochód odpala. Pchanie pojazdu zastępuje pracę rozrusznika. Koło zamachowe i wał korbowy zostają pobudzone do pracy siłą ludzkich mięśni.

Ważne! Jedna osoba może nie być w stanie uruchomić silnika metodą na popych. Potrzebna będzie pomoc innych.

Odpalanie na popych wymaga użycia sporej siły. Samochód trzeba ruszyć, a następnie rozpędzić do takiej prędkości, by wał korbowy rozpoczął proces spalania w silniku. Do awaryjnego uruchomienia silnika potrzebna będzie pomoc innych kierowca musi skupić się na prowadzeniu samochodu, manewrowaniu pedałami i kierownicą. Auto to ciężka maszyna, jedna osoba nie poradzi sobie z jej ciężarem do popchnięcia pojazdu potrzebne będzie wsparcie.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Odpalanie samochodu na popych – krok po kroku

Zanim postanowisz odpalić auto na popych, sprawdź w instrukcji, czy w ogóle jest to możliwe. Być może producent odradza taką metodę. Jak odpalić samochód na popych? Nie jest to trudne, ale wymaga nieco wyczucia – najważniejsza jest kontrola sprzęgła. Ważne jest też, by nie wrzucać pierwszego biegu, a pozostawić auto na luzie.

Jak wygląda odpalanie samochodu na popych krok po kroku?

  1. Wrzuć bieg jałowy (luz).
  2. Osoby znajdujące się za samochodem mogą zacząć go pchać.
  3. Gdy samochód osiągnie prędkość 5 km/h, wciśnij sprzęgło i wrzuć drugi bieg.
  4. Ostrożnie i bardzo powoli, z wyczuciem, puszczaj sprzęgło.
  5. Możesz też wrzucić wyższy bieg, trójkę lub czwórkę.

Pamiętaj! Nie wrzucaj pierwszego biegu, ponieważ samochód może ponownie zgasnąć.

Inną wersją odpalania samochodu na popych jest próba uruchomienia podczas holowania. Gdy auto jest ciągnięte przez inny pojazd, kierowca wrzuca najwyższy bieg i bardzo delikatnie zaczyna puszczać sprzęgło do momentu, gdy silnik zapali. Również w tym przypadku najważniejsza jest bardzo precyzyjna praca sprzęgła – należy je kontrolować i operować nim delikatnie. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia podzespołów, auto może też nie odpalić.

Kiedy możliwe jest odpalanie na popych?

Metoda odpalania na popych sprawdza się w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi. W taki sposób można również spróbować odpalać samochody z systemem bezkluczykowym – niestety nie zawsze się to powiedzie.

Czy odpalanie diesla na popych jest możliwe?

Czy samochód z silnikiem diesla również można odpalić na popych? Zapłon paliwa w tych motorach uzależniony jest od świec żarowych, które z kolei wymagają rozgrzania. Podczas odpalania na popych nie jest możliwe odpowiednie rozgrzanie świec, dlatego metoda ta może prowadzić do awarii silnika. Najczęściej uszkodzeniu ulega katalizator, pasek rozrządu, koło dwumasowe.

Ważne! Uznaje się, że odpalanie diesla na popych jest nieskuteczne, dodatkowo może poważnie uszkodzić układ napędowy.

Uruchomienie samochodu z silnikiem diesla na pych będzie często niemożliwe, a jedynym rozwiązaniem pozostanie wezwanie lawety.

Odpalanie na popych pojazdu z automatyczną skrzynią biegów

Metoda odpalania na popych nie sprawdzi się w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Uniemożliwia to brak kontroli nad sprzęgłem, które jest niezbędne w trakcie odpalania na popych.

Odpalanie na popych – zagrożenia

Nie zawsze udaje się odpalić auto na popych. Warto też wcześniej sprawdzić w instrukcji, czy producent nie odradza takiej metody w przypadku danego samochodu. Coraz większy postęp technologiczny sprawił, że znaczna część aut nie poddaje się takiej metodzie. Co może się popsuć? Lista potencjalnych usterek jest dość długa.

Pasek rozrządu

W normalnych warunkach pasek rozrządu jest napięty równomiernie, układ pracuje ze stałą prędkością. Podczas uruchamiania na pych trudno jest utrzymać stałą prędkość, dlatego często dochodzi do zerwania paska rozrządu lub skutkuje przeskoczeniem faz rozrządu. Dalsze konsekwencje to zderzenie tłoków z zaworami, a także uszkodzenie głowicy silnika, problemy z wtryskiwaczami, braku dopływu paliwa. Naprawa takich usterek jest dość kosztowna.

Dwumasowe koło zamachowe

Odpalanie na popych może doprowadzić do uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego. Gdy silnik nie pracuje, koło powoduje ściekanie paliwa do miski olejowej. Dalej, może ono trafić do filtra cząstek stałych czy katalizatora, powodując ich uszkodzenie. Również naprawa lub wymiana tych części będzie dla właściciela sporym wydatkiem. Z całą pewnością jest to też dodatkowy kłopot.

Jeśli chcesz odpalić samochód bardziej zaawansowany technologicznie, nie próbuj korzystać z metody na popych. Układy rozruchowe są coraz bardziej skomplikowane i pełne czujników. Każde nietypowe działanie będzie wychwycone, dlatego lepiej zrezygnować z pchania samochodu, a wezwać pomoc drogową.

Ubezpieczenie na wypadek awarii samochodu

Każdemu może się przytrafić sytuacja, w której odpalenie silnika będzie niemożliwe. Być może to tylko rozładowany akumulator i wystarczy użyć kabli rozruchowych. Samochód z rozładowanym akumulatorem można też spróbować odpalić na popych. Jeśli jednak nie masz przewodów rozruchowych lub nie ma w pobliżu osoby, która wesprze cię w awaryjnym odpalaniu samochodu, musisz skorzystać z pomocy drogowej.

Poza tym uruchomienie silnika na pych w nowszych samochodach może być niemożliwe, a próby mogą doprowadzić do kolejnych awarii. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc np. wezwanie lawety

Holowanie samochodu może być kosztowne, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu auta. Nie będziesz się musiał zastanawiać, jak odpalić auto na popych, ponieważ pomocy udzielą ci fachowcy. Po kolejnej nieudanej próbie uruchomienia samochodu skontaktujesz się z towarzystwem ubezpieczeniowym i skorzystasz z gwarantowanej ochrony.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup polisy assistance, która zapewnia wsparcie w przypadku nagłej awarii. Jeśli coś stanie się w trasie, otrzymasz pomoc. Szukając odpowiedniej oferty, skorzystaj z kalkulatora OC i AC – porównasz propozycje, sprawdzisz zakres ochrony. Szybko i bez wychodzenia z domu zakupisz potrzebne ubezpieczenie.

Odpalenie samochodu na pych to stara metoda, której znajomość może się przydać, gdy silnik nie chce zaskoczyć. Trzeba jednak pamiętać, że sposób ten może prowadzić do uszkodzenia poszczególnych podzespołów, głównie do awarii w układzie napędowym pojazdu.

Poza tym odpalanie auta na pych wymaga pewnych umiejętności, dużej precyzji i przede wszystkim pomocy innych osób. Warto więc zadbać o dodatkowe ubezpieczenie samochodu, które przyda się w sytuacji awarii, zapewni wsparcie w postaci holowania, naprawy, czy podstawienia pojazdu zastępczego. Rezygnując z odpalania na popych, chronisz silnik samochodu przed dodatkowym uszkodzeniem i oszczędzasz sobie niepotrzebnego stresu.

  1. Odpalanie na popych dotyczy najczęściej aut z silnikiem benzynowym, w przypadku diesla może być nieskuteczne.
  2. Aby odpalić auto na popych należy wrzucić jałowy bieg, następnie zacząć pchać pojazd, a gdy nieco się rozpędzi, wrzucić wyższy bieg i bardzo delikatnie puścić sprzęgło.
  3. Odpalanie auta na pych możliwe jest w przypadku samochodu z manualną skrzynią biegów.
  4. Odpalanie na popych zwiększa ryzyko uszkodzenia katalizatora czy paska rozrządu.
  5. Warto wykupić ubezpieczenie assistance, które zapewni ochronę w przypadku nagłej awarii w podróży.

Najczęściej zadawane pytania o odpalenie samochodu na popych

  1. Czy zaleca się odpalanie pojazdu na popych?

    Metoda na popych staje się coraz mniej popularna. Przede wszystkim nie sprawdzi się w samochodach nowoczesnych, czy z automatyczną skrzynią biegów. Odpalanie auta w taki sposób jest też obarczone sporym ryzykiem zniszczenia niektórych części, może prowadzić do uszkodzenia katalizatora, paska rozrządu. Awarii może też ulec koło dwumasowe. Metoda wymaga sporej precyzji, odpowiednich umiejętności i wsparcia innych osób.

  2. Czy każdy samochód można odpalić na popych?

    Na popych nie odpala się aut z automatyczną skrzynią biegów. Problematyczne jest też odpalanie na popych pojazdów z silnikami diesla. Warto też upewnić się, jakie informacje na ten temat zamieścił w instrukcji producent.

  3. Jak wygląda odpalenie auta na pych?

    Po przekręceniu kluczyka w stacyjce należy wrzucić bieg jałowy (na luz), następnie osoby pomagające mogą zacząć pchać pojazd. Gdy samochód się rozpędzi do odpowiedniej prędkości, kierowca wrzuca co najmniej drugi bieg i delikatnie popuszcza sprzęgło. Nagłe puszczenie sprzęgła uniemożliwi odpalenie auta.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny