Planujesz podróż, a dzień wcześniej zdarzyło Ci się wypić? Jesteś po imprezie, a przed Tobą długa droga do domu? Zanim wsiądziesz za kierownicę, zmierz się alkomatem. Nawet jeśli dobrze się czujesz, urządzenie może wykazać obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. W ten sposób nie tylko narażasz się na surowe konsekwencje prawne, ale stwarzasz realne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Podpowiadamy, gdzie można zbadać się alkomatem.

Wielu kierowców decyduje się prowadzić samochód, mimo że dzień wcześniej byli uczestnikami suto zakrapianej imprezy. Dobre samopoczucie nie świadczy o tym, że jest się zupełnie trzeźwym – we krwi wciąż może znajdować się alkohol, a kierowca będzie w stanie tzw. nieświadomej nietrzeźwości. Niestety liczba wypadków z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu jest wciąż duża, a konsekwencje jazdy po wypiciu alkoholu bywają naprawdę tragiczne.

Nieświadoma nietrzeźwość oznacza opóźnione reakcje kierowcy, słabą koncentrację, mniejsze umiejętności psychomotoryczne. Badanie alkomatem to szybka i prosta procedura, która może powstrzymać kierowcę przed popełnieniem dużego błędu.

Co grozi kierowcy za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu?

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy to 0,2 promila. W polskim prawie funkcjonują dwa pojęcia – stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Od nich uzależniony jest rodzaj kary, która zostanie nałożona na kierowcę.

  • Stan po użyciu alkoholu oznacza zawartość alkoholu we krwi na poziomie 0,2-0,5 promila, czyli 0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza.
  • Stan nietrzeźwości oznacza stężenie alkoholu wyższe niż 0,5 promila, czyli powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza.

Jeśli badanie alkomatem wykaże obecność alkoholu, funkcjonariusz nałoży na kierowcę odpowiednią karę.

Zobacz też: Kary za jazdę pod wpływem alkoholu 2024

Kara za jazdę po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości

Kodeks wykroczeń wskazuje, co grozi kierowcy za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu:

  • grzywna nie niższa niż 2,5 tys. złotych (maksymalna wysokość kary to 30 tys. złotych);
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 15 punktów karnych.

Za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości kierowcy grozi:

  • pozbawienie wolności do 3 lat;
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat;
  • 15 punktów karnych;
  • kara pieniężna (5-60 tys. złotych).

Ważne! Kary finansowe podlegają tzw. recydywie. Powtórna jazda w stanie nietrzeźwości zostanie ukarana podwójną grzywną. Trzeci raz karany jest natomiast dożywotnią utratą prawa jazdy.

Surowiej są karani kierowcy, którzy po użyciu alkoholu spowodują wypadek, w którym inna osoba zostanie poszkodowana. W sytuacji, gdy są ofiary śmiertelne, kierowcy grozi kara więzienia od 2 do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w wysokości od 10 do 60 tys. złotych.

Gdzie przeprowadzić badanie alkomatem?

Jeśli kierowca chce sprawdzić, czy wciąż znajduje się pod wpływem alkoholu, jakie jest stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, powinien się zbadać alkomatem.

Pamiętaj! Nie wystarczy ocena własnego samopoczucia – ta może być myląca. W organizmie nadal może być obecny alkohol!

Gdzie kierowca może wykonać badanie alkomatem?

Kontrola trzeźwości na komisariacie

Jeśli chcesz sprawdzić, czy wciąż jesteś pod wpływem alkoholu, udaj się na pobliski komisariat. Większość placówek jest wyposażona w alkomat. Niektóre znajdują się w łatwo dostępnych miejscach, np. na korytarzach. Niekiedy trzeba poprosić funkcjonariuszy o możliwość przebadania się – wystarczy pójść na dyżurkę i zgłosić taką potrzebę.

Badanie własnym alkomatem

Inną opcją jest zakup własnego alkomatu, który może się przydać, gdy nie jesteś pewny swojego stanu po suto zakrapianej imprezie.

Pamiętaj! Badaj się tylko certyfikowanym alkomatem. Pilnuj, by był poddawany regularnej kalibracji.

Nie stosuj tzw. domowych metod na sprawdzenie trzeźwości, żadna z nich nie zastąpi badania alkomatem. Co więcej, może wprowadzić cię w błąd.

Badając poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, trzeba pamiętać, by nie korzystać z testów wątpliwej jakości. Tanie, dostępne np. na stacjach benzynowych mogą przekłamywać wyniki. Podobnie zadziałają nieskalibrowane alkomaty, które można kupić w internecie za niewielką kwotę. Jeśli chcesz się zbadać alkomatem, wybierz sprzęt dobrej jakości, certyfikowany, skalibrowany.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Kiedy policjant może sprawdzić stan trzeźwości kierowcy?

Niegdyś funkcjonariusz musiał podać powód, by zgodnie z prawem móc zbadać stan trzeźwości kierowcy. Obecnie może to zrobić w każdej sytuacji, bez informowania o przyczynie badania. Doskonałą okazją do przeprowadzenia badania alkomatem są rutynowe kontrole. Procedura badania alkomatem jest prosta i szybka – policjant zweryfikuje, czy kierowca nie znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.

Czy kierowca może odmówić badania alkomatem?

Kierowca może odmówić badania alkomatem w miejscu zatrzymania, jednak oznacza to, że godzi się na jego wykonanie na komendzie lub komisariacie policji. Całkowita odmowa badania trzeźwości wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Ważne! Kierowca może odmówić badania alkomatem, jeśli zagraża to jego zdrowiu, np. choruje na astmę. W takiej sytuacji może zostać wykonane badanie krwi, którego wyniku nie da się podważyć.

Czy tylko jazda po spożyciu alkoholu?

Kierowca znajdujący się w stanie nietrzeźwości stanowi ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że przestępstwem jest również prowadzenie samochodu pod wpływem środków odurzających. Badanie przeprowadzone przez funkcjonariusza ma na celu sprawdzenie obecności substancji, a nie jej stężenia we krwi.

Ciekawe! Badanie może wykazać obecność zabronionych środków nawet kilka dni po ich spożyciu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży?

Na polskich drogach wciąż dochodzi do wielu wypadków z udziałem osób nietrzeźwych. Trzeźwość to pierwsza zasada, o której trzeba pamiętać, wsiadając za kółko.

Bezpieczeństwo na drodze to również odpowiednie ubezpieczenie – nie tylko obowiązkowe OC, ale i dodatkowe assistance lub autocasco. Oferty towarzystw sprawdzisz szybko i wygodnie korzystając z kalkulatora OC i AC. Zapoznaj się z nimi i wybierz polisę dopasowaną do swoich potrzeb.

  1. Alkomatem można zbadać się na komisariacie, komendzie policji.
  2. Kupując własny alkomat, dopilnuj, by był dobrej jakości i aby był skalibrowany.
  3. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,2 promila. Powyżej tej wartości kierowca znajduje się w stanie po spożyciu lub stanie nietrzeźwości.
  4. Za prowadzenie pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości kierowcy grożą kary – grzywny, utraty prawa jazdy, aresztu, pozbawienia wolności.

Najczęściej zadawane pytania o badanie alkomatem

  1. Wypiłem poprzedniego dnia i czuję się świetnie. Czy mogę prowadzić samochód?

    Pomimo świetnego samopoczucia we krwi może się znajdować spora ilość alkoholu. Jest to tzw. nieświadoma nietrzeźwość, stanowiąca ogromne zagrożenie podczas jazdy. Nie należy ufać takiemu samopoczuciu – warto zbadać się alkomatem.

  2. Czy mogę sam zbadać się alkomatem?

    Oczywiście. Możesz kupić alkomat, by w razie konieczności z niego skorzystać. Zwróć uwagę, by był dobrej jakości. Musi być także skalibrowany. Możesz też wybrać się na komisariat i skorzystać z tamtejszego aparatu.

  3. Jaka kara grozi za jazdę po użyciu alkoholu?

    Za jazdę po użyciu alkoholu kierowcy grozi grzywna (2,5 do 30 tys. złotych), 15 punktów karnych, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, a nawet kara aresztu do 30 dni.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny