Karta pojazdu jest dokumentem, w którym zapisane są informacje na temat pojazdu, a także dane kolejnych właścicieli samochodu. Funkcjonowała ona od 1 lipca 1999 roku. Od tego czasu była niezbędna podczas rejestracji pojazdu. Sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu zmian w 2022 roku, gdy miejsce miała nowelizacja przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji w 2024 roku? Tłumaczymy.
- Czym jest karta pojazdu?
- Jak wyglądało wyrobienie karty pojazdu?
- Obowiązek posiadania karty pojazdu – kogo dotyczył?
- Czy karta pojazdu jest niezbędna do rejestracji auta?
- Jak wygląda procedura rejestracji pojazdu?
- Karta pojazdu po zmianie przepisów
- Karta pojazdu a dowód rejestracyjny – różnice
- Rejestracja samochodu bez karty pojazdu a ubezpieczenie OC
- Brak karty pojazdu – zalety rozwiązania
- Najczęściej zadawane pytania o kartę pojazdu i rejestrację samochodu
Przez wiele lat karta pojazdu stanowiła wraz z dowodem rejestracyjnym komplet dokumentów każdego kierowcy. Oba były też przekazywane kolejnemu właścicielowi pojazdu i były niezbędne w procesie rejestracji. W karcie pojazdu zapisywano ważne informacje na temat samochodu, przeprowadzonych modyfikacji, stanowiła ono źródło wiedzy o historii auta. Do września 2022 roku każdy samochód zarejestrowany po 1999 roku musiał mieć wydaną kartę pojazdu. Obowiązek ten jednak zniesiono, co wielu kierowców uznało za ułatwienie – to mniej dokumentów, o których muszą pamiętać i które muszą przygotować np. do zarejestrowania pojazdu.
Czym jest karta pojazdu?
Karta pojazdu została wprowadzona w 1999 roku zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym. Dokument przypisany był do samochodu i posiadał swój unikalny numer. Na kolejnych stronach karty pojazdu zapisywane były informacje dotyczące pojazdu oraz dane każdego właściciela. Karta pojazdu wędrowała za samochodem, była przekazywana wraz z dowodem rejestracyjnym oraz polisą OC, gdy auto było sprzedawane.
Szczegółowe informacje znajdujące się w karcie pojazdu miały zapewnić bezpieczeństwo kupującemu, który zyskiwał pełną wiedzę na temat samochodu. Zapis historii auta uniemożliwiał właścicielowi ukrycie istotnych danych.
Jak wygląda karta pojazdu?
Karta pojazdu przypomina paszport. Jest to bordowa książeczka o rozmiarach 125 × 88 mm. Na okładce widnieje symbol PL w srebrnej obwódce. Na kolejnych stronach karty pojazdu można znaleźć informacje jak:
- marka i model pojazdu;
- rodzaj i przeznaczenie pojazdu;
- numer VIN;
- numer rejestracyjny;
- pojemność silnika;
- dopuszczalna masa całkowita;
- ładowność;
- liczba osi;
- rok produkcji;
- liczba miejsc;
- numer dowodu rejestracyjnego;
- data pierwszej rejestracji auta i nazwa urzędu rejestrującego;
- imię i nazwisko właściciela;
- numer PESEL.
Ważne! Karty pojazdu służyły również zamieszczaniu informacji dotyczących istotnych zmian i modyfikacji konstrukcji samochodu, parametrów technicznych czy wyposażenia. Odnotowywano tam np. montaż instalacji gazowej LPG.
Karta pojazdu wydawana była przez producenta lub przedstawiciela marki, czyli podmiot wprowadzający samochód do obrotu handlowego. W przypadku sprowadzania auta z zagranicy kartę wydawał organ rejestrujący.
Dokument sporządzano na specjalnym papierze, a wydawany był przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.
Czym jest numer karty pojazdu?
Numer karty pojazdu to ciąg liter i cyfr służący celom identyfikacyjnym – jest on unikalny i przypisany na stałe do danego pojazdu. Można go znaleźć z tyłu, na okładce karty pojazdu, niekiedy również na dole niektórych stron wewnętrznych.
Numer karty pojazdu znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku samochodu bez karty pojazdu, w tej samej rubryce umieszcza się adnotację o braku karty.
Jak wyglądało wyrobienie karty pojazdu?
Zdarzało się, że kierowca zgubił kartę pojazdu, która była mu potrzebna do sprzedaży samochodu. Bez jej okazania niemożliwe było również złomowanie auta. W takiej sytuacji musiał wyrobić duplikat karty pojazdu – wystarczyło udać się do wydziału komunikacji i złożyć stosowny wniosek oraz oświadczenie o zagubieniu karty pojazdu. Udając się do urzędu, należało przygotować dowód rejestracyjny oraz dokument tożsamości.
Ważne! Oświadczenie o zagubieniu lub zniszczeniu karty pojazdu składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. Za świadczenie nieprawdy grożą surowe konsekwencje prawne.
Za wydanie wtórnika karty pojazdu należało zapłacić – przez internet lub bezpośrednio w urzędzie.
Od momentu wprowadzenia zmian w 2022 roku nie ma konieczności składania wniosku o wyrobienie karty pojazdu.
Obowiązek posiadania karty pojazdu – kogo dotyczył?
Karty pojazdu należały do obowiązkowych dokumentów i były wydawane dla samochodów wyprodukowanych po 1999 roku. Dokumentu nie musiały posiadać pojazdy sprowadzone lub zarejestrowane przed 1 lipca 1999 roku, a także należące do sił zbrojnych lub członków korpusu dyplomatycznego państw obcych. Karty pojazdu nie miały również samochody pochodzące z licytacji przepadku na rzecz Skarbu Państwa.
Nowelizacja Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 2022 roku zniosła obowiązek wydawania i posiadania karty pojazdu. Można ją jednak otrzymać, kupując starszy samochód – właściciel przekaże ją wraz z pozostałymi dokumentami jak polisa odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz dowód rejestracyjny.
Ważne! W 2024 roku możesz zarejestrować pojazd bez karty pojazdu. Możesz też samochód sprzedać oraz zezłomować.
Jak sprawdzić, czy karta pojazdu została wydana?
Jeśli kierowca chce sprawdzić, czy karta pojazdu została w ogóle wydana, najpierw może zajrzeć do dowodu rejestracyjnego. To tam powinna znajdować się adnotacja o numerze karty pojazdu.
Innym sposobem jest skorzystanie z portalu historiapojazdu.gov.pl – wystarczy wpisać najważniejsze dane samochodu, aby uzyskać informacje, czy karta pojazdu została wydana.
Warto przypomnieć, że karty pojazdów wydawane były na mocy przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (art. 77):
Czy karta pojazdu jest niezbędna do rejestracji auta?
Do 4 września 2022 roku właściciel pojazdu nie mógł go zarejestrować bez karty pojazdu. Jeśli zgubił dokument, musiał wystąpić o wydanie duplikatu karty pojazdu – musiała ona być dołączona do wniosku o rejestrację samochodu.
Od 4 września 2022 roku brak karty pojazdu nie oznacza kłopotów z rejestracją – dokument ten nie jest już wydawany ani wymagany w wydziale komunikacji. Wszystkie instytucje rejestrujące oraz organy nadzoru drogowego mają dostęp do centralnej bazy danych, z której mogą pobierać istotne informacje na temat pojazdów. Jak zatem przebiega rejestracja samochodu?
Jak przygotować się do rejestracji pojazdu?
Pierwszym krokiem jest przygotowania wniosku o rejestrację pojazdu oraz wszystkich wymaganych dokumentów. Kierowca musi skompletować:
- wypełniony wniosek;
- stary dowód rejestracyjny;
- dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu;
- dowód własności samochodu – fakturę VAT, umowę kupna-sprzedaży, darowizny itp.;
- dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty) – do wglądu;
- zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu;
- aktualną polisę OC;
- dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeśli rejestracji auta dokonuje pełnomocnik;
- potwierdzenie uiszczenia opłat.
Obowiązkowym dokumentem przy rejestracji nowego samochodu jest świadectwo zgodności WE. W przypadku rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy należy przygotować dowód odprawy celnej (jeśli auto zakupiono poza UE) oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy. Dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski.
Jak wygląda procedura rejestracji pojazdu?
Właściciel ma obowiązek zarejestrować nowo nabyty pojazd. Powinien to zrobić w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania (dla miast na prawach powiatu jest to urząd miasta, dla Warszawy urząd dzielnicy), a jeżeli auto kupiono na firmę, musi zgłosić się do starostwa właściwego dla siedziby przedsiębiorstwa. Rejestrację przeprowadza się w wydziale komunikacji.
Proces rejestracji dzieli się na dwa etapy – rejestrację czasową i właściwą. Najpierw pojazd rejestruje się na 30 dni, a kierowca dostaje pozwolenie czasowe, czyli tzw. dowód rejestracyjny miękki. W tym czasie przygotowywane są nowe tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny. Zazwyczaj są one gotowe do odbioru wcześniej – urząd poinformuje właściciela, że dokument można odebrać.
Karta pojazdu po zmianie przepisów
Co po zmianach z września 2022 roku? Jak potraktować stare karty pojazdu? Zarejestrowanie auta, sprzedaż, zezłomowanie są już możliwe bez przedstawiania tego dokumentu. Jeśli jednak właściciel ma kartę pojazdu, może ją przekazać wraz z OC i dowodem rejestracyjnym nabywcy. Nie jest to jednak jego obowiązkiem.
Pamiętaj! Karty pojazdów można zwracać do wydziałów komunikacji, gdzie są archiwizowane (unieważnione).
Zmiana przepisów miała na celu zmniejszenie kosztów rejestracji pojazdu oraz ich obsługi administracyjnej.
Karta pojazdu a dowód rejestracyjny – różnice
Do niedawna karta pojazdu oraz dowód rejestracyjny stanowiły ważny komplet dokumentów samochodowych, niezbędnych np. do zarejestrowania auta. Czym różnią się one od siebie?
Dowód rejestracyjny jest potwierdzeniem wprowadzenia pojazdu do ruchu i jest przypisany do właściciela pojazdu. Poza danymi technicznymi samochodu znajdują się tu dane posiadacza auta jak imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania. W dowodzie rejestracyjnym odnotowuje się również informacje na temat przeprowadzonych badań technicznych. Dokument ten nadal potrzebny jest do rejestracji samochodu, zbywca musi też przekazać go kupującemu wraz z polisą OC.
Karta pojazdu służyła natomiast identyfikacji pojazdu (przypisana była do konkretnego auta), śledzenia historii samochodu pod względem wykonania przeróbek i modyfikacji. Do 2022 roku również była niezbędna do rejestracji auta, jednak po nowelizacji obowiązek jej posiadania zniesiono – nie jest potrzebna do wymiany dowodu rejestracyjnego.
Rejestracja samochodu bez karty pojazdu a ubezpieczenie OC
Choć rejestracja auta jest dziś przeprowadzana bez karty pojazdu, kierowca musi nadal pamiętać o innych niezbędnych dokumentach. Aby zarejestrować samochód, właściciel musi przygotować dowód rejestracyjny oraz ważną polisę OC. Jest to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce, bez którego kierowca nie może poruszać się po drogach publicznych. Za brak OC grożą też wysokie kary finansowe.
Po zakupie samochodu nabywca otrzymuje od poprzedniego właściciela ubezpieczenie OC. Zgodnie z przepisami może kontynuować polisę OC zbywcy lub wypowiedzieć umowę i wykupić nową w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Gdzie kupić OC w atrakcyjnej cenie?
Właśnie kupiłeś samochód i musisz dokonać jego rejestracji? Pamiętaj, aby przygotować polisę OC. Jeśli chcesz kupić nową, nie zamierzasz kontynuować ubezpieczenia poprzednika, zapoznaj się z ofertami wielu towarzystw.
Ważne! OC ma zawsze taki sam zakres, jednak towarzystwa oferują polisy w różnych cenach.
Aby porównać oferty wielu firm ubezpieczeniowych, warto skorzystać z kalkulatora OC i AC. Wystarczy uzupełnić prosty formularz, podając wymagane dane. Dzięki porównywarce kierowca sprawdzi propozycje najbardziej znanych towarzystw, ma także możliwość zakupu polisy online. To prosty i wygodny sposób na znalezienie dobrego OC.
Brak karty pojazdu – zalety rozwiązania
Rezygnacja z kart pojazdu to ułatwienie dla kierowców – to jeden dokument mniej do pilnowania. Właściciele samochodów sprowadzonych z zagranicy zaoszczędzą 75 zł, ponieważ tyle kosztowało wyrobienie karty pojazdu.
To jednak nie wszystkie nowości – wycofano również nalepki kontrolne, za które kierowca musiał zapłacić 18,50 zł, zrezygnowano z opłaty ewidencyjnej. Nabywca auta nie musi też wymieniać tablic rejestracyjnych – jeśli są czytelne i zgodne z obowiązującym wzorem, może nadal z nich korzystać. To kolejna oszczędność, ponieważ nowe tablice rejestracyjne kosztują 80 zł.
Karta pojazdu nie jest już dziś potrzebna, aby przeprowadzić rejestrację auta, nie wymaga się jej podczas sprzedaży pojazdu. Właściciel może kartę zachować, oddać kupującemu lub przekazać do unieważnienia. Nadal musi jednak pilnować aktualności dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Bez tych dwóch dokumentów pojazdu nie dopuszcza się do ruchu.
- Karty pojazdów wydawane były dla samochodów zarejestrowanych po 1999 roku.
- Karta pojazdu służyła identyfikacji samochodu, była niezbędna podczas rejestracji, sprzedaży czy złomowania pojazdu.
- Od 5 września 2022 roku nie wydaje się kart pojazdów, a dotychczasowe przestały obowiązywać.
- Obecnie karta pojazdu nie jest potrzebna do rejestracji, sprzedaży ani złomowania.
- Właściciel pojazdu może kartę zachować lub oddać do archiwizacji. Jeśli sprzedaje samochód, może ją przekazać nabywcy.
Bibliografia
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.
Najczęściej zadawane pytania o kartę pojazdu i rejestrację samochodu
-
Jakie dokumenty będą potrzebne do rejestracji auta?
Od września 2022 roku do rejestracji samochodu nie potrzebujesz karty pojazdu. Nadal jednak potrzebny jest dowód rejestracyjny, dokument tożsamości do wglądu, ważna polisa OC, wypełniony wniosek, dowód własności (umowa kupna-sprzedaży, faktura itp.), a także potwierdzenie wniesienia niezbędnych opłat. Do wydziału komunikacji należy również dostarczyć dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu.
-
Co mam zrobić z kartą pojazdu, która jest już niepotrzebna?
Kartę pojazdu można zatrzymać, można też oddać w wydziale komunikacji, gdzie zostanie zarchiwizowana. Jeśli będziesz sprzedawać pojazd, kartę możesz dołączyć do kompletu dokumentów, które oddajesz nabywcy.
-
Czy karta pojazdu jest potrzebna do zezłomowania auta?
Nie. Karty pojazdu zostały wycofane, dlatego nie są potrzebne do przeprowadzenia złomowania auta. Jeśli jednak nadal masz kartę, możesz zabrać ją ze sobą.
-
Kto wydawał kartę pojazdu?
Karta pojazdu była wydawana przez podmiot wprowadzający samochód do obrotu handlowego. W przypadku pojazdów sprowadzonych zza granicy, które zostały tam zarejestrowane, kartę wydawał urząd przeprowadzający rejestrację w Polsce.