Odszkodowanie po wypadku przysługuje osobie bezpośrednio poszkodowanej lub jej rodzinie w wyniku wypadku samochodowego
Odszkodowanie po wypadku a regulacje prawne
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe zachowanie wobec innych uczestników ruchu, jazda pod wpływem alkoholu, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu – to najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych, których ofiarą paść może każdy. W tym momencie rodzi się pytanie: komu przysługuje odszkodowanie po wypadku i jak się o nie ubiegać? Przede wszystkim warto wiedzieć, iż kwestia odszkodowań – w tym odszkodowań po wypadku – jest regulowana różnymi przepisami ze szczególnym naciskiem na Kodeks cywilny, gdzie zostały określone sposoby dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.
Odszkodowanie po wypadku – jak się o nie ubiegać?
Aby skutecznie ubiegać się o odszkodowanie po wypadku, należy zgromadzić jak najbardziej szczegółową dokumentację i przekazać ją ubezpieczycielowi wraz ze zgłoszeniem szkody. Niebagatelne znaczenie w tym kontekście mają czynności wykonywane na miejscu zdarzenia:
-
zapewnienie bezpieczeństwa i oznaczenie miejsca zdarzenia,
-
wezwanie odpowiednich służb, np. policji, pomocy drogowej itp.,
-
zrobienie stosownych zdjęć,
-
spisanie wspólnego oświadczenia sprawcy i poszkodowanego o zdarzeniu.
Warto przypomnieć, iż każde zgłoszenie jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe traktowane indywidualnie.
Odszkodowanie po wypadku – kiedy wypłata?
Na wypłatę odszkodowania po wypadku ubezpieczyciel ma 30 dni od zgłoszenia szkody. Jeśli sprawa jest skomplikowana i wymaga zachowania należytej staranności, wówczas termin ten ulega przedłużeniu do 90 dni. Wysokość odszkodowania po wypadku jest ustalana przez:
-
towarzystwo ubezpieczeniowe,
-
sąd – dotyczy to przypadków, gdy poszkodowany skierował sprawę na drogę sądową, ponieważ decyzję ubezpieczyciela o wysokości odszkodowania po wypadku uznał za niesatysfakcjonującą.
Istotna uwaga: poszkodowany może żądać zaliczki na poczet odszkodowania po wypadku, o ile nie jest w stanie z własnej kieszeni pokryć pewnych kosztów, np. leczenia.
Odszkodowanie po wypadku – gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia
Sprawa komplikuje się, gdy sprawca:
-
uciekł z miejsca zdarzenia i jego tożsamość nie jest znana,
-
nie posiada aktualnej polisy OC (przeczytaj „Brak OC – co grozi za brak aktualnej polisy ubezpieczeniowej?)
Aby otrzymać odszkodowanie po wypadku, szkodę trzeba zgłosić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego – najlepiej tego, w którym poszkodowany ma ubezpieczenie OC auta. Wówczas można liczyć tylko na częściowe odszkodowanie po wypadku – związane z utratą zdrowia. Co się zaś tyczy szkód majątkowych, poszkodowany musi pokryć je we własnym zakresie.