Obowiązkowe ubezpieczenie OC przypisane jest do samochodu, dlatego po sprzedaży pojazdu przechodzi na nowego właściciela. Nieco inaczej wygląda kwestia dobrowolnej polisy autocasco. W tym przypadku nabywca nie będzie mógł korzystać z ubezpieczenia poprzednika, za to dotychczasowy posiadacz może odzyskać części składki. Podpowiadamy, jak ubiegać się o zwrot AC po sprzedaży auta.

Ubezpieczenie AC należy do grupy ubezpieczeń dobrowolnych, co oznacza, że to właściciel pojazdu, decyduje, czy taka polisa jest mu potrzebna. Autocasco zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dużą swobodę w ustalaniu zakresu AC, dlatego kierowca może dopasować polisę do swoich wymagań. W momencie sprzedaży samochodu umowa ubezpieczenia zostaje rozwiązana sprzedający powinien dostarczyć do TU dokument potwierdzający zbycie pojazdu. W większości wypadków ubezpieczyciele zwracają część niewykorzystanej składki AC. Niekiedy istnieje również możliwość przepisania autocasco na kupującego.

Czym jest ubezpieczenia autocasco?

Ubezpieczenie AC (autocasco) należy do dobrowolnych polis komunikacyjnych. Zapewnia ochronę w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu. Kierowca może samodzielnie wybrać zakres ubezpieczenia i dopasować go do indywidualnych potrzeb. Towarzystwa oferują AC all-risk chroniące od wszystkich ryzyk oraz wersję okrojoną, minicasco (mini AC), które zabezpiecza na wypadek konkretnego zdarzenia, np. tylko od kradzieży.

Kiedy AC zadziała?

W zależności od wybranego przez kierowcę wariantu polisy autocasco będzie chronić od różnych zdarzeń. Najczęściej z AC zostaną zlikwidowane szkody spowodowane:

  • kolizją z drugim pojazdem, zwierzyną, osobą lub przedmiotem;
  • działaniem sił natury (gradobicie, silny wiatr, uderzenie pioruna, powódź, lawina, osunięcie ziemi);
  • pożarem lub wybuchem;
  • kradzieżą samochodu lub jego wyposażenia standardowego oraz dodatkowego.

Ważne! Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić zakres ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności. Zapisy te znajdują się w OWU (Ogólnych warunkach Ubezpieczenia).

Zakres ubezpieczenia autocasco nie jest regulowany żadnymi przepisami prawa, dlatego firmy mają dużą dowolność w kształtowaniu oferty. Również kierowca może decydować o tym, jak ma wyglądać polisa, od jakich ryzyk chce być chroniony. Warto pamiętać, że im szerszy zakres ochrony, tym wyższa cena polisy AC.

AC, podobnie jak obowiązkowe OC, jest polisą przypisaną do pojazdu. Oznacza to, że ochrona zadziała niezależenie od tego, kto prowadzi samochód.

Polisa AC – kiedy nie możesz liczyć na odszkodowanie?

Wykupienie ubezpieczenia autocasco nie oznacza, że w każdej sytuacji kierowca otrzyma odszkodowanie. Towarzystwo nie poniesie odpowiedzialności za zdarzenia spowodowane np. rażącym zaniedbaniem. Do najczęstszych wyłączeń zapisanych w OWU polisy należą szkody, do których doszło:

  • w wyniku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;
  • w związku z ruchem pojazdu, który nie miał ważnego badania technicznego;
  • na skutek rażącego zaniedbania, lekkomyślności (pozostawienie kluczyka w stacyjce);
  • w wyniku naprawy lub konserwacji pojazdu.

Ciekawe! Ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, jeśli okoliczności szkody były inne niż podano w zgłoszeniu, a także w sytuacji, jeśli nie były one ujęte w zakresie polisy.

Zobacz także:
Tanie ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie autocasco

Co się dzieje z polisą AC po sprzedaży samochodu?

Informacji o sytuacjach, w których następuje rozwiązanie zawartej umowy o ubezpieczenie AC, powinieneś szukać w OWU. AC jest polisą dobrowolną, co oznacza, że nie przechodzi automatycznie na nowego właściciela pojazdu. Warto jednak doczytać w OWU, jak dane towarzystwo reguluje tę kwestię.

Zasadniczo umowa ubezpieczenia AC wygasa w momencie sprzedaży samochodu (w chwili przeniesienia prawa własności pojazdu na inną osobę). Niektóre towarzystwa uwzględniają możliwość przeniesienia AC na nowego właściciela zapisów takich należy szukać w OWU. Co więcej, nie odbywa się to automatycznie, ponieważ TU musi wyrazić na to zgodę. Sprzedający samochód powinien poinformować firmę ubezpieczeniową o przeprowadzonej transakcji, przedstawiając dowód sprzedaży – ma 14 dni na zgłoszenie faktu do ubezpieczyciela.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Zbywca pojazdu może się starać o zwrot części autocasco. Aby otrzymać zwrot składki AC za niewykorzystany okres ochrony, będzie musiał złożyć wniosek o wypłatę tych środków.

Jak odzyskać zwrot składki AC?

Sprzedający samochód ma prawo odzyskać część składki za niewykorzystany okres. W tym celu musi złożyć stosowny wniosek – bezpośrednio w siedzibie ubezpieczyciela lub poprzez pocztę e-mail. Do wniosku należy dołączyć dowód zbycia pojazdu, czyli np. umowę kupna-sprzedaży.

Jak powinien wyglądać wniosek o zwrot składki AC po sprzedaży auta?

Przykład wniosku o zwrot składki autocasco można znaleźć w internecie. Pismo powinno zawierać informacje jak:

  • dane wnioskodawcy;
  • dane ubezpieczyciela;
  • numer i seria polisy;
  • dane pojazdu – numer rejestracyjny, marka;
  • rodzaj ubezpieczenia, z którego ubezpieczony rezygnuje;
  • przyczynę ubiegania się o wypłatę środków (np. sprzedaż pojazdu);
  • numer konta bankowego, nazwa banku, na który TU przeleje należność;
  • podpis składającego wniosek.

Ubezpieczony otrzyma proporcjonalny zwrot za niewykorzystany okres ubezpieczenia, podobnie stanie się w sytuacji, gdy z polisy została zlikwidowana szkoda – nastąpi zwrot proporcjonalny do niewykorzystanej sumy.

Ciekawe! Jeśli zostało wypłacone odszkodowanie w ramach likwidacji szkody całkowitej, zwrot składki AC po sprzedaży pojazdu może się nie należeć.

Przeniesienie AC na nowego właściciela

Polisa AC może zostać przeniesiona na nowego właściciela, jednak to każde towarzystwo decyduje indywidualnie o warunkach. Niejednokrotnie niezbędna jest rekalkulacja składki, czyli ponowne przeliczenie jej wysokości.

Towarzystwo ubezpieczeniowe musi po raz kolejny oszacować ryzyko, ponieważ zmieniły się okoliczności. Dla nowego właściciela wysokość składki może być wyższa lub niższa. Aby przeniesienie autocasco było w ogóle możliwe, należy skontaktować się z towarzystwem jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajduje się zapis, jak firma podchodzi do kwestii przeniesienia AC w przypadku sprzedaży samochodu.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Ciekawe! Również leasingobiorca kupujący samochód może zgłosić chęć kontynuowania polisy AC. Większość towarzystw przewiduje taką możliwość.

Kiedy jeszcze możliwy jest zwrot składki AC?

O zwrot niewykorzystanej części ubezpieczenia może wnioskować również kierowca, który wyrejestrował samochód. Wyrejestrowanie jest najczęściej skutkiem kradzieży pojazdu lub przekazania go do kasacji.

Aby otrzymać część środków, należy przedstawić ubezpieczycielowi dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu.

Odstąpienie od umowy a zwrot składki AC

Podpisałeś umowę o ubezpieczenie AC na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a po kilku dniach znalazłeś korzystniejszą ofertę? Jeżeli od zakupienia polisy nie minęło 30 dni, możesz odstąpić od umowy. W takiej sytuacji również masz prawo do zwrotu składki za okres, przez który nie korzystałeś z ochrony.

Ubezpieczający może odstąpić od umowy ubezpieczenia: 1) w terminie 7 dni w przypadku przedsiębiorców i 30 dni w przypadku osób niebędących przedsiębiorcami, licząc od daty zawarcia umowy ubezpieczenia, jeśli umowa jest zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, 2) w przypadku umów zawartych za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość przez Ubezpieczającego będącego konsumentem, w terminie 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia doręczenia potwierdzenia zawarcia umowy, jeżeli jest to termin późniejszy.

OWU Warta

Aby wypowiedzieć umowę o ubezpieczenie AC zawartą przez telefon lub internet, nie musisz podawać powodu – wystarczy, że sporządzisz pismo, w którym poinformujesz towarzystwo ubezpieczeniowe o swojej decyzji.

Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie AC?

Szukasz dobrego ubezpieczenia autocasco? Pamiętaj, że w prosty i szybki sposób możesz porównać oferty wielu ubezpieczycieli, korzystając z internetowego kalkulatora OC i AC. Wystarczy uzupełnić pola, podając informacje na temat ubezpieczanego pojazdu oraz właściciela. Dzięki kalkulacji poznasz ceny polis, zakres ochrony, sprawdzisz również, jakie pakiety ubezpieczeń proponują poszczególne towarzystwa.

Pamiętaj! Najczęściej firmy ubezpieczeniowe oferują AC w momencie zakupu obowiązkowego OC. Późniejsze dokupienie autocasco może być utrudnione. Co ważne, cena ubezpieczeń w pakiecie jest atrakcyjniejsza niż polis kupowanych oddzielnie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę autocasco?

Wybierając ubezpieczenie AC, musisz zwrócić uwagę na zakres ochrony. Sprawdź, czy zabezpieczy cię od tych zdarzeń, na których najbardziej ci zależy. Istotny jest również zakres terytorialny – AC może działać na terenie Polski, ale też poza granicami kraju. To szczególnie ważne dla kierowców, którzy sporo podróżują. Inne istotne czynniki:

  • suma ubezpieczenia – może być stała lub zmienna;
  • udział własny – kwota, jaką ubezpieczony będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni;
  • franszyza integralna – wartość szkody, poniżej której odszkodowanie nie zostanie wypłacone;
  • sposób likwidacji szkody – warsztat lub kosztorys.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK reguluje kwestię ubezpieczenia OC, przede wszystkim jego zakres. Nie narzuca jednak firmom ubezpieczeniowym, jak powinna wyglądać dodatkowa ochrona autocasco – ubezpieczyciele mają dużą swobodę w ustalaniu warunków AC, zarówno zakresu, jak i ceny. W ofercie firm można znaleźć różne warianty autocasco, chroniące od wszystkich lub wybranych ryzyk. Z tego powodu kierowca powinien wyjątkowo uważnie prześledzić zapisy umowy, aby wybrać najodpowiedniejszą opcję.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Od czego zależy cena ubezpieczenia AC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, wykonując kalkulację, biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Do najważniejszych należą:

  • wartość samochodu;
  • rocznik produkcji;
  • marka, model pojazdu;
  • zastosowane zabezpieczenia antywłamaniowe;
  • miejsce parkowania pojazdu;
  • wiek kierowcy;
  • miejsce zamieszkania właściciela samochodu.

Cena polisy zależy także od zakresu ochrony, wybranego wariantu – im węższy zakres, tym droższe autocasco. Kierowcy decydujący się na zakup ubezpieczenia autocasco mini zapłacą mniej niż osoby kupujące polisę all risk.

Ważne! Wiele towarzystw ubezpieczeniowych stosuje limit wiekowy samochodu. Oznacza to, że nie sprzedają polisy AC dla pojazdów, które mają więcej niż np. 15 lat. Jeśli chcesz ubezpieczyć starszy samochód, upewnij się, że dana firm zaproponuje ci polisę.

Ile trzeba zapłacić za AC?

Jeśli chcesz poznać oferty poszczególnych ubezpieczycieli, skorzystaj z porównywarki OC i AC. Wystarczy kilka minut, by dowiedzieć się, która firma zaproponuje najlepsze warunki.

Wyliczyliśmy wysokość składki dla 40-letniego kierowcy z Łodzi, jeżdżącego 12-letnim samochodem marki Skoda Octavia. Oto propozycje ubezpieczenia:

Kierowca może więc kupić AC w pakiecie nie tylko z obowiązkowym OC, ale też assistance oraz NNW.

Ac jest ubezpieczeniem dobrowolnym, najchętniej wybieranym przez właścicieli nowych aut, czy posiadaczy samochodów parkowanych w miejscach niestrzeżonych. Warto pamiętać, że w określonych przypadkach kierowcy należy się zwrot składki AC za niewykorzystany okres ochrony. Najczęściej ma to miejsce po sprzedaży pojazdu, jego wyrejestrowaniu lub rezygnacji z ubezpieczenia. Zwrot składki AC następuje na wniosek ubezpieczonego.

  1. Kierowca może się starać o zwrot składki AC za niewykorzystany okres ubezpieczenia.
  2. Zwrot AC najczęściej następuje po sprzedaży auta, po jego wyrejestrowaniu lub wypowiedzeniu umowy w ciągu 30 dni.
  3. Aby otrzymać zwrot składki, należy złożyć wniosek i dołączyć dowód sprzedaży lub wyrejestrowania pojazdu.
  4. Niekiedy możliwe jest przeniesienie AC na nabywcę. Towarzystwo może jednak przeprowadzić rekalkulację składki.
  5. Najważniejszych informacji o AC należy szukać w OWU.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  1. Jak starać się o zwrot składki AC po sprzedaży samochodu?

    Przede wszystkim o fakcie podpisania umowy kupna-sprzedaży należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe. Zbywca ma na to 14 dni. Aby odzyskać zwrot części składki, musi też złożyć odpowiedni wniosek. Do wniosku należy dołączyć dowód sprzedaży pojazdu.

  2. Ile trzeba czekać na zwrot składki AC?

    Czas oczekiwania zależy od danego towarzystwa. Warto zajrzeć do OWU i poszukać informacji o tym, jak szybko środki znajdą się na koncie. Mogą to być 2 tygodnie, ale także 3 dni.

  3. Kiedy można starać się o zwrot składki AC?

    Zwrot autocasco za niewykorzystany okres należy się w przypadku sprzedaży samochodu, ale także jego wyrejestrowania (z powodu kradzieży, złomowania). Również wypowiedzenie umowy w ciągu 30 dni obliguje TU do zwrotu niewykorzystanej części składki AC.

  4. Czy AC przypisane jest do pojazdu?

    AC, podobnie jak OC, przypisane jest do pojazdu. Ochrona zadziała niezależnie od tego, kto prowadził samochód. Trzeba jednak pamiętać, że autocasco nie przedłuża się automatycznie jak obowiązkowe ubezpieczenie. Nie zawsze może też być przejęte przez nowego właściciela samochodu.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DarekT
5 lat temu

Dwa miesiące temu sprzedałem samochód, na który wykupiłem w PandaUbezpieczenia ubezpieczenie autocasco. Polisa wygasała dopiero za 6 miesięcy. Złożyłem wymagane dokumenty i w niespełna miesiąc otrzymałem zwrot składki AC na moje konto.

Ela
2 lat temu

Nie mam dobrych wspomnien… mnie oszukał ubezpieczyciel Kubiak z Gostynia Wlkp., twierdzil ze zglosil w ubezpieczalni moja sprzedaz pojazdu a mnie zwodzil, Ergo Hesita uznala, ze moge zloyzc skarge na pana Kubiaka 😉 Koniec koncow.. za dobre pol roku AC nie otrzymalismy zwrotu.. Uwazajcie na nieuczciwych ubezpieczycieli

Admin
2 lat temu
Reply to  Ela

Pani Elu, samo zgłoszenie sprzedaży nie oznacza zwrotu składki z AC. Trzeba złożyć wniosek o ten zwrot. Przy składaniu wniosku o zwrot składki zawsze trzeba brać potwierdzenie, że taki wniosek został złożony i przyjęty. Z reguły wystarczy pieczątka, data i podpis agenta. Wniosek złoży pani u każdego agenta, który oferuje produkty ERGO Hestia, czy też w samej ERGO Hestii. Oni mają całkiem dobrze działającą stronę i formularze. Polecam się tam udać. Jeśli to nie zadziała, proponuję skontaktować się z konsultantem firmy ERGO Hestia, najlepiej telefonicznie, i wypytać o ten zwrot. Nikt oprócz właściciela pojazdu nie ma prawa odebrać zwrotu. Możliwości… Czytaj więcej »

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny