Wraz ze współwłaścicielem auta szukasz nabywcy dla pojazdu? Transakcje kupna/sprzedaży, w których jedną ze stron są współwłaściciele, nie należą do rzadkości. Mimo tego nadal budzą one wiele wątpliwości. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz poniżej.

  1. Współwłaściciel samochodu nie może nim samodzielnie rozporządzać, w tym go sprzedać – do zbycia auta będzie potrzebował pełnomocnictwa.
  2. Jeżeli samochód wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, to małżonek nie potrzebuje zgody drugiego małżonka, aby zbyć pojazd.
  3. Przy podpisywaniu umowy sprzedaży obecność wszystkich współwłaścicieli nie jest wymagana. Wystarczy, że jeden z nich dysponuje pełnomocnictwem od pozostałych.
  4. Sprzedaż auta należy zgłosić w wydziale komunikacji i firmie ubezpieczeniowej. Można to zrobić bez wychodzenia z domu – przez internet.

Współwłasność auta można znieść przed jego sprzedażą, a wtedy w transakcję będzie zaangażowany jedyny właściciel pojazdu. To rozwiązanie generuje jednak szereg dodatkowych formalności urzędowych, dlatego nie zawsze opłaca. Z tego powodu najczęściej to jeden ze współwłaścicieli szuka kupca na samochód i dba i wszystkie formalności. W takiej sytuacji konieczne jest jednak pełnomocnictwo.

Czym jest współwłasność samochodu i z czym się ona wiążę?

Mówiąc wprost, współwłasność samochodu polega na ustanowieniu praw do niego więcej niż jednej osobie. Można ustanowić wspówłaścicielem pojazdu osobę z rodziny, ale także spoza niej. Najczęściej pojazd ma dwóch właścicieli. Z prawnego punktu widzenia nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby współwłaścicieli było więcej.

Współwłasność samochodu – jak każde rozwiązanie – ma swoje plusy i minusy. Należy do nich zaliczyć:

  • Możliwość obniżenia składki na ubezpieczenie OC. Dotyczy to niedoświadczonych kierowców, dla których ubezpieczyciele stosują wyższe stawki.
  • Utratę wypracowanych zniżek, jeżeli jeden ze współwłaścicieli spowoduje kolizję lub wypadek. Na tym rozwiązaniu najbardziej ucierpi zatem doświadczony kierowca.
  • Uciążliwości podczas załatwiania spraw w urzędach. Co do zasady przy rejestracji samochodu czy jego sprzedaży obecni powinni być wszyscy jego współwłaściciele.

Z reguły najwięcej pytań o współwłasność samochodu pojawia się na etapie jego sprzedaży i rejestracji.

Czy współwłaściciel może sprzedać auto bez zgody drugiego współwłaściciela?

Każdy ze współwłaścicieli może dysponować jedynie swoją częścią pojazdu, czyli udziałem we współwłasności. Inaczej mówiąc, może sprzedać jedynie tę część, której jest właścicielem. W praktyce takie sytuacje są bardzo rzadko spotykane – kupujący najczęściej nie są zainteresowani zakupem „połowy” samochodu.

Odpowiedź na pytanie, czy współwłaściciel może sprzedać samochód bez zgody drugiego, jest zatem przecząca – nie może. To z kolei powoduje, że na sprzedaż auta zgodzić musi się każdy ze współwłaścicieli. Jeżeli pozostajesz w sporze z drugim współwłaścicielem, możesz mieć problem z uzyskaniem jego zgody na zbycie samochodu.

Współwłasność auta w małżeństwie – wyjątek, o którym trzeba pamiętać

Zgoda współwłaściciela na sprzedaż samochodu jest wymagana, gdy auto jest współwłasnością dwóch lub więcej osób. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pojazd należy do małżonków, którzy nie zdecydowali się na rozdzielność majątkową małżeńską (nie podpisali intercyzy). Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że małżonek nie potrzebuje zgody drugiego małżonka na sprzedaż pojazdu.

Zbycie pojazdu nie będzie skuteczne jedynie wówczas, gdy jeden z małżonków wyraził sprzeciw i wiedzę o tym sprzeciwie miał kupujący. W praktyce takie sytuacje zdarzają się rzadko – większość kupujących zrezygnuje, aby uniknąć problemów.

Czy współwłaściciel musi być obecny przy sprzedaży samochodu?

Tak, co do zasady współwłaściciel samochodu powinien być obecny przy jego sprzedaży. Z reguły jednak znalezieniem kupca zajmuje się jeden ze współwłaścicieli. Gdy znajdzie się już nabywca pojazdu, możliwe są dwa scenariusze: współwłaściciel będzie obecny przy sprzedaży samochodu lub współwłaściciela nie będzie przy sprzedaży. Wówczas wymagane jest pełnomocnictwo.

Wszyscy współwłaściciele są obecni przy sprzedaży pojazdu

Jeżeli wszyscy współwłaściciele są obecni podczas transakcji, wystarczy, że każdy podpisze umowę kupna-sprzedaży. Najlepiej, aby sprzedający i kupujący okazali sobie dowody osobiste – to właśnie z nich powinny zostać spisane dane osobowe.

Tylko jeden ze współwłaścicieli jest obecny przy zbyciu auta

W tej sytuacji konieczne jest pełnomocnictwo od pozostałych współwłaścicieli. Nie musi ono mieć formy notarialnej. Ważne jednak, aby stało się ono załącznikiem do umowy. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie dla kupującego samochód.

Jak wygląda umowa przy sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli?

Umowa sprzedaży auta przez współwłaścicieli niewiele różni się od standardowej umowy sprzedaży – jedyną różnicą jest wskazanie współwłaściciela. Dodatkowo dokument musi być podpisany przez wszystkich współwłaścicieli – wyjątkiem jest posiadanie pełnomocnictwa przez jednego ze współwłaścicieli.

Jakie elementy koniecznie należy zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży samochodu? Poza danymi osobowymi i kontaktowymi stron wskazać należy:

  • datę i miejsce zawarcia umowy,
  • przedmiot umowy – markę, model samochodu, jego numer VIN i rejestracyjny, rok produkcji, aktualny przebieg,
  • cenę i sposób jej uiszczenia przez kupującego, np. płatność na rachunek bankowy – wówczas należy wskazać, czy kwota zostanie wpłacona na konto tylko jednego współwłaściciela, czy między nich podzielona,
  • informacje o stanie technicznym pojazdu – w umowie powinno znaleźć się stwierdzenie, że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu, a sprzedający oświadcza, że auto nie ma wad, o których nie powiadomił nabywcy,
  • która ze stron poniesie opłaty skarbowe – z reguły obciążają one kupującego.

Umowę kupna-sprzedaży samochodu sporządza się w takiej liczbie egzemplarzy, aby otrzymała ją każda ze stron.

Pobierz gotowy wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem na AutoUmowa.pl

Jakie są formalności po sprzedaży samochodu przez współwłaścicieli?

Wydanie samochodu, kluczyków i dokumentów oraz odebranie umówionej kwoty nie zamyka sprawy sprzedaży auta – konieczne jest jeszcze załatwienie formalności w wydziale komunikacji. O sprzedaży pojazdu należy też poinformować ubezpieczyciela.

Zgłoszenie sprzedaży auta w wydziale komunikacji

W ciągu 30 dni po sprzedaży samochodu o przeprowadzonej transakcji należy poinformować urzędników z wydziału komunikacji. Nie jest to wyrejestrowanie samochodu, ale zgłoszenie o zbyciu pojazdu. Możesz to zrobić przez internet – wystarczy przejść na stronę gov.pl i wybrać „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę”.

Aby wysłać do urzędu informację o sprzedaży auta, będziesz musiał założyć profil zaufany (jest on bezpłatny). Do wysłania zgłoszenia będziesz potrzebował też skanu umowy kupna-sprzedaży i pełnomocnictwa od drugiego współwłaściciela, jeżeli tylko Ty zajmujesz się formalnościami.

Pamiętaj, aby nie przekroczyć wspomnianego terminu 30 dni. Jeżeli zgłosisz sprzedaż po terminie, możesz zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 zł.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi

Sprzedaż pojazdu trzeba zgłosić też firmie ubezpieczeniowej. Tę sprawę również można załatwić bez wychodzenia z domu – wystarczy napisać e-maila lub skorzystać z formularza zamieszczonego na stronie internetowej ubezpieczyciela. Do zgłoszenia należy dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży.

Na poinformowanie ubezpieczyciela masz 14 dni, licząc od dnia zbycia samochodu. Mimo że firma ubezpieczeniowa nie nałoży na Ciebie żadnej kary, to nie warto zwlekać z wysłaniem informacji. Dlaczego?

Jeżeli nie poinformujesz ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, może on przedłużyć polisę – wówczas otrzymasz wezwanie do opłaty składki na kolejny rok.

Michalina Miotk
Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
2 lat temu

A jak to będzie gdy jesteśmy po rozwodzie.a dalej mamy auto na współwłasności i chciałbym sprzedać córce za swoją połowę…czyli przejęła by auto A ja swoją połowę auta…jakie dokumenty potrzebne ,zgody współwłaściciela…czy zrobić to notarialnie …

Admin
2 lat temu
Reply to  Maciek

Może Pan sprzedać córce swoje udziały. Tak stanowi Art. 198 Kodeksu Cywilnego: każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Wystarczy umowa kupna-sprzedaży z córką lub umowa darowizny.

Maciek
2 lat temu
Reply to  redakcja

Czyli oddaje jej za połowę wartości auta i sporządzamy z nią umowę tylko na ta kwotę…jakby miała wyglądać taka umowa aby być czystym i nie ponosić później żadnych innych płatności na przykład przy podziale majątku…co mnie czeka…

Andrzej
1 rok temu

Byłem współwłaścicielem auta wraz z moją mamą. Moja mama zgłosiła zbycie pojazdu online, ale Pani z wydziału komunikacji zadzwoniła i powiedziała, że muszę zrobić to samo oddzielnie. Nie bardzo to rozumiem, bo auto nie widnieje jako mój pojazd w aplikacji mObywatel (ani w ePuap), po prostu go nie ma. Muszę napisać jakieś oświadczenie z tego powodu? Czy w ogóle to nie jest potrzebne?
Pozdrawiam.

Admin
1 rok temu
Reply to  Andrzej

Dzień dobry. Na jakiej podstawie był Pan współwłaścicielem pojazdu? Czy czas przeszły oznacza, że już Pan nim nie jest?
A jeśli tak, to na jakiej podstawie zbył Pan swoją część pojazdu i komu? To będzie podstawą do wytłumaczenia pani z wydziału komunikacji, że pojazd nie jest już pana.
Jeśli to była np. darowizna pańskiej części pojazdu na mamę, to umowę darowizny wraz z oświadczeniem będzie trzeba dostarczyć do wydziału.

Andrzej
1 rok temu
Reply to  redakcja

Przy kupnie auta zostałem współwłaścielem, od razu na umowie. Dodam, że mama była tym „głównym” właścielem. Samochód został sprzedany, dlatego nie jestem jego właścielem. Sprzedaliśmy z mamą wspólnie, też na jednej umowie.

Admin
1 rok temu
Reply to  Andrzej

W takim razie należy złożyć zgłoszenie zbycia pojazdu. Jeśli Pan tego nie robił, to powinien. Obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu ciąży na wszystkich właścicielach auta. Jego zaniedbanie grozi karą administracyjną od 200 do 1000 zł. Nie wystarczy, że jeden współwłaściciel zgłosi zbycie.

Boner
1 rok temu
Reply to  redakcja

ok, u mnie sytuacja jest jeszcze inna,
W 2020 mielismy współwłasność – 3 osoby, pod koniec 2020 ja zlikwidowalismy przekazujac darowizne jednemu z wlascicieli. Samochod zostal oddany do demontazu w 2022. A teraz w 10.2023 urzednicy napisali do pozostalych bylych Współwlascicieli ze nie złozyli oni deklaracji zbycia pojazdu w 2020. Nakladajac kare administracyjna.

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny