Twoje prawo jazdy pachnie świeżością i już nie możesz się doczekać, aż wreszcie będziesz móc jeździć wymarzonym autem. Zanim kupisz swój pierwszy samochód, ostudź emocje. Nie każdy model zdaje egzamin w przypadku młodych kierowców. Na wymarzony pojazd jeszcze masz czas, a zanim staniesz się jego właścicielem, zdobądź poczucie pewności na za kierownicą. Jakie auto na pierwsze, upragnione cztery kółka nadaje się najlepiej? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru.
- Kim właściwie jest młody kierowca?
- Odpowiedni pierwszy samochód dla młodego kierowcy, czyli jaki?
- Jakie auta najczęściej wybierają polscy młodzi kierowcy?
- OC dla młodego kierowcy – dlaczego jest droższe niż dla innych?
- Pierwszy samochód dla młodego kierowcy a OC
- Pierwszy samochód dla młodego kierowcy i niskie OC – czy to w ogóle możliwe?
- FAQ
Kim właściwie jest młody kierowca?
Młody kierowca może mieć zarówno 18 lat, jak i być po pięćdziesiątce. Jak to możliwe? Nie ma definicji tego pojęcia, ale można sugerować się tym, czym kierują się firmy ubezpieczeniowe, obliczając składkę OC. Gdy ubezpieczają one pierwszy samochód dla młodego kierowcy, to ich klientem jest osoba przed trzydziestką lub starsza, która ma prawo jazdy nie dłużej niż od 2 do 3 lat.
Ci, którzy niedawno zdobyli „prawko”, dokonują specyficznych wyborów dotyczących zakupów pojazdów. Często są to nietrafione decyzje. Nie wszystkie auta są stworzone do tego, aby to świeżo upieczony kierowca siedział za ich kółkiem.
Odpowiedni pierwszy samochód dla młodego kierowcy, czyli jaki?
Jeżeli zdobycie prawa jazdy było twoim upragnionym celem i właśnie je otrzymałeś, to na pewno masz już też w swojej głowie obraz swojego wymarzonego samochodu. Być może widzisz siebie jako kierowcę szybkiego, sportowego auta lub terenowego pojazdu z bardzo mocnym silnikiem.
Zastanów się jednak, czy wybranie jednego z takich modeli będzie na pewno strzałem w dziesiątkę. Być może na początku przygody z prowadzeniem pojazdów warto kupić nieco skromniejsze i prostsze auto. Jak wybrać dla siebie pierwszy pojazd? Na co zwłaszcza zwrócić uwagę?
Wielkość pojazdu
Mieszkasz w mieście i od razu po zdobyciu prawa jazdy chcesz prowadzić dużego SUV-a? Zejdź „na ziemię” i pomyśl tylko o jego parkowaniu – czy to na ulicy, czy na zatłoczonym parkingu przed centrum handlowym.
Dla młodego kierowcy odpowiednie będzie przede wszystkim auto klasy B, czyli model miejski. Taki pojazd ma idealne wymiary, aby móc doszlifować swoje umiejętności poruszania w ruchu drogowym oraz samego parkowania. Nie inwestuj też raczej w małe, wąskie dwuosobowe auto. Kiedy będziesz chcieć się przyszłości przesiąść na większy model, może okazać się, że musisz się nauczyć prowadzić go niemal od podstaw.
Skrzynia biegów
Masz zdany egzamin na samochodzie z manualną skrzynią biegów? Nie pozwól sobie zapomnieć, jak prowadzi się takie pojazdy. Kiedy po raz pierwszy będziesz kupować auto, zrezygnuj z automatu. Nie tylko oduczysz się prowadzenia samochodu z tradycyjną skrzynią biegów, ale możesz też narazić się na poważne koszty. Jako niewprawiony w jeździe kierowca możesz w czasie jazdy automatem odruchowo włączyć bieg wsteczny. Co to oznacza? Zepsutą skrzynię biegów, wizytę w warsztacie samochodowym oraz wysokie koszty naprawy.
Cena
Być może już od dawna masz uzbieraną większą kwotę na zakup nowoczesnego auta. Może też dopiero odłożyłeś niewielką sumę pieniędzy, która powinna starczyć na nieco starszy model z drugiej ręki. W obu sytuacjach nie możesz kierować się tylko tym, że masz dużo czy mało gotówki.
Nawet jeśli czujesz się jak mistrz kierownicy, to i Tobie jako młodemu kierowcy mogą zdarzyć się błędy w czasie jazdy. Poturbowana skrzynia biegów i zarysowania na karoserii to tylko niektóre konsekwencje używania auta przez osobę bez doświadczenia za kółkiem. Na pewno nie chcesz, aby takie rzeczy przytrafiły się Tobie, gdy kupujesz auto z salonu lub luksusowy model z drugiej ręki.
Zobacz także: Auto do 10 tysięcy – jakie wybrać?
Jednocześnie nie możesz wybrać pojazdu, który kosztuje przysłowiowe „grosze” i niewiele więcej niż niskiej jakości rower. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie dojedzie on do warsztatu w jednym kawałku. Nawet po naprawie u mechanika może często się psuć i stać się „skarbonką” – autem, w które inwestuje się wszystkie swoje oszczędności.
Pierwszy samochód dla młodego kierowcy warto wybrać spośród pojazdów ze średniej kategorii cenowej. Nie musi mieć on nowoczesnego wnętrza i designerskiej tapicerki – ma być przede wszystkim bezawaryjny i nie wymagać dodatkowych nakładów finansowych.
Jakie auta najczęściej wybierają polscy młodzi kierowcy?
Niestety w większości przypadków idą oni za głosem serca, a nie rozumu. Wybierają niemieckie marki i szybkie samochody oraz pojazdy (choć wysłużone) kojarzące się z luksusem. Ze względu na ograniczony budżet kupują starsze auta, które regularnie wymagają napraw. Ulubionymi samochodami polskich młodych kierowców są BMW, Volkswagen Golf, Audi 4, Opel Astra i Audi A3. Od wyboru pojazdu jednej z tych marek może skutecznie odstraszyć cena OC – ubezpieczenia, które może być szczególnie kosztowne dla młodych kierowców.
OC dla młodego kierowcy – dlaczego jest droższe niż dla innych?
Ubezpieczyciele skrupulatnie prowadzą statystyki wypadków. Młodzi kierowcy nie wypadają w nich zbyt dobrze. Cena OC obliczana dla nich przez ubezpieczyciela jest przeważnie wysoka, ponieważ:
- nie mają wprawy za kierownicą, co oznacza większe ryzyko spowodowania stłuczki lub poważniejszego wypadku – za szkodę zapłaci poszkodowanemu kierowcy ubezpieczyciel;
- mają skłonność do brawurowej jazdy – niektórzy młodzi kierowcy jeżdżą szybko i to nawet w mieście. Płacą za to wszyscy, którzy dopiero dostali „prawko”. Brawura za kółkiem może łatwo skończyć się wypadkiem, dlatego ubezpieczyciele oferują młodszym kierowcom niekorzystne finansowo warunki OC;
- kupują „nielubiane” przez ubezpieczycieli marki samochodów – w ich przypadku OC kosztuje sporo tych, którzy jeżdżą autami od lat. Natomiast ci, którzy dopiero usiedli za kółkiem i wybrali BMW czy Audi, prawdopodobnie za ubezpieczenie zapłacą naprawdę wysoką kwotę.
Pierwszy samochód dla młodego kierowcy a OC
Szukasz dla siebie pierwszego samochodu? Wybierz taki, którego utrzymanie jest jak najtańsze. Zwróć uwagę nie tylko na to, ile spala, ale także na to, ile kosztuje jego OC. Wysokość ubezpieczenia zależy także od parametrów auta.
Pojemność silnika a cena polisy OC dla młodego kierowcy
Pojemny silnik może kusić – i to tak samo młodego jak doświadczonego kierowcę. Jednak im będzie on większy, tym automatycznie cena OC będzie wyższa. Dotyczy to wszystkich kierowców, jednak ci bez wprawy za kółkiem powinni szczególnie wystrzegać się takich aut. Ubezpieczenie dla nich i tak jest kosztowne, a duża pojemność silnika to często dodatkowe setki złotych więcej do płacenia ubezpieczycielowi. Dlaczego tak się dzieje?
Auta z silnikami o dużej pojemności mogą rozwijać większe prędkości. Fakt ten mogą szczególnie wykorzystywać młodzi ludzie, którzy lubią jeździć odważnie, a niekiedy bez wyobraźni. Wyliczając wysokie OC, ubezpieczyciel zabezpiecza się przed poniesieniem kosztów za szkody wyrządzone przez takich kierowców.
Rocznik i przebieg pojazdu
Masz już upatrzony samochód, ale jest to typowy „staruszek”. Nie martw się, bo wbrew pozorom OC dla aut starszych niż 20-25 lat i więcej nie jest wysokie. Cena ubezpieczenia zależy przede wszystkim od przebiegu pojazdu, czyli tego, jak bardzo jest wyeksploatowany. Dlatego opłaca ci się kupić starsze, mniej nowoczesne auto, ale które pokonało mniej kilometrów. Jeżeli wybierzesz takie, które ma przebieg większy niż 250 km, spodziewaj się wysokich kosztów ubezpieczenia.
Benzyna, gaz czy hybryda? Jak rodzaj paliwa wpływa na OC?
Ekologiczne podejście podczas wyboru auta na pewno ci się opłaci. Nawet młody kierowca zapłaci mniej za OC, jeżeli kupi samochód elektryczny lub hybrydę. W najgorszej sytuacji będą ci, którzy wybiorą pojazd na gaz lub z silnikiem Diesla. Natomiast auta na benzynę znajdują się pośrodku zestawienia. Ich właściciele zapłacą więcej niż kierowcy elektryków i tylko trochę mniej niż za pojazd na gaz.
Pierwszy samochód dla młodego kierowcy i niskie OC – czy to w ogóle możliwe?
Ubezpieczyciele mają kryteria obliczania wysokości składki, które trudno przeskoczyć. Młody kierowca zawsze będzie płacić więcej za OC, ale może łatwo wybrać najatrakcyjniejszą dla siebie ofertę.
Do tego służą kalkulatory ubezpieczeń. Wystarczy wpisać tam dane swoje i samochodu, a następnie spośród wyświetlonych ofert wybrać tę, która jest najtańsza. Pamiętaj też, że wszystko przed tobą. Z czasem za OC będziesz płacić mniej – zwłaszcza gdy będziesz jeździć bezwypadkowo i gdy zostaniesz wiernym klientem jednej firmy ubezpieczeniowej.
Podsumowanie
- Młody kierowca to osoba przed 30. rokiem życia lub taka, która zdobyła prawo jazdy 2 lub 3 lata temu.
- Osoby, które właśnie zdobył prawo jazdy, jako pierwsze samochody pojazdy marki BMW, Volkswagen, Audi lub Opel.
- Świeżo upieczeni kierowcy powinni wybierać auta klasy B, ze średniej półki cenowej i raczej z manualną skrzynią biegów. Są one idealne do szlifowania umiejętności prowadzenia samochodu.
- Składki OC dla młodych kierowców są wysokie. Można jednak płacić możliwie najmniej, kupując hybrydę lub elektryka, auto z silnikiem o mniejszej pojemności i z niewielkim przebiegiem.
- Sposobem na znalezienie taniego OC jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczenia. Należy wybrać ofertę z najniższą składką. Niezależnie od ceny OC zakres ubezpieczenie jest zawsze taki sam.
FAQ
-
Ile powinno kosztować auto dla młodego kierowcy?
Na rynku dostępne są auta kosztujące już w granicach od 5 do 10 tys. zł. Są to jednak wysłużone pojazdy z dużym przebiegiem. W cenie od 10 do 20 tys. zł można już znaleźć lepszy samochód. Będzie to prawdopodobnie kilkunastoletnie auto z mniejszym przebiegiem.
-
Jak obniżyć cenę OC dla młodego kierowcy?
W tym celu można dopisać do dowodu rejestracyjnego jeszcze jednego właściciela – musi być to doświadczony kierowca od wielu lat mający prawo jazdy. Można to zrobić tylko w wydziale komunikacji oraz po wcześniejszym podpisaniu umowy darowizny lub sprzedaży udziału w prawie własności samochodu.
-
Czy młodzi kierowcy, którzy są żonaci lub zamężni zapłacą mniej za OC?
Prawdopodobnie tak. Z perspektywy ubezpieczyciela osoba, która ma rodzinę jest bardziej odpowiedzialna, co przekłada się na rozsądne zachowanie za kółkiem. Tym samym według ubezpieczycieli spada ryzyko, że taki kierowca spowoduje wypadek na drodze.