Nie bez powodu kierowcy skrupulatnie gromadzą zniżki za bezszkodową jazdę. To właśnie dzięki nim składka na ubezpieczenie OC może być nawet o kilkaset złotych niższa! Dowiedz się, jakie jeszcze czynniki wpływają na cenę polisy OC i jak uchronić się przed utratą zniżek.

Ubezpieczenie OC to stały wydatek dla każdego właściciela samochodu. Aby nie przepłacać, warto pochwalić się bezszkodową jazdą, dzięki której kierowca gromadzi zniżki, a także mieć świadomość tego, że również inne czynniki wpływają na wysokość składki OC. Co ważne, początkujący kierowca musi się liczyć z dużo wyższą ceną polisy niż jego starszy i bardziej doświadczony kolega.

Korzystniejsza oferta czeka na osoby, które zbudują dobrą historię ubezpieczeniową. Z artykułu dowiesz się, jak to zrobić i dlaczego warto. Przekonasz się też, że ubezpieczenie samochodu bez zniżek potrafi uderzyć po portfelu.

Jak firmy ubezpieczeniowe naliczają zniżki?

Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają klientom kupującym ubezpieczenie OC zniżki za bezszkodową jazdę. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu ich naliczania – ubezpieczyciel ma tu pełną dowolność, ponieważ nie obowiązują go w tej kwestii żadne przepisy.

Uznaje się, że po jednym roku bezszkodowej jazdy kierowca będzie miał na koncie 10% zniżek. Tak licząc, po 6 latach bezpiecznego podróżowania można zyskać aż 60% zniżek. Jest to jedynie teoria. W praktyce niektóre towarzystwa przyznają je po 3 latach, inne dopiero po 8. Co więcej, nie zawsze maksimum oznacza 60%, niekiedy może to być nawet 80%.

 • Aviva – pełne zniżki po 7 latach;
 • Benefia – po 10 latach;
 • Link4 – po 6 latach;
 • UNIQA – po 3 latach;
 • pl – po 3 latach.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych korzysta z własnego algorytmu obliczania zniżek. Jeśli zatem interesuje cię, jak wygląda ta kwestia w danej firmie, musisz skontaktować się z jej przedstawicielem.

Pamiętaj! Każde TU ma inny sposób naliczania rabatów, dlatego bierze pod uwagę różne czynniki i stawia odmienne wymagania.

Dla ubezpieczyciela liczy się przede wszystkim:

 • okres ubezpieczania danego pojazdu;
 • czy w czasie tym doszło do jakichś szkód;
 • czy były przerwy w ubezpieczeniu;
 • ile lat kierowca ma prawo jazdy.

TU cenią sobie również klientów lojalnych, którzy przedłużają umowy. To dla nich przygotowane są dodatkowe atrakcyjne rabaty oraz pakiety.

Jak zmienia się cena ubezpieczenia OC, gdy rosną zniżki?

Wpracowane zniżki wpływają na ostateczną cenę polisy OC, jednak nie zawsze będzie to różnica diametralna. Ubezpieczyciel bierze bowiem pod uwagę wiele innych składowych oceniając ryzyko i przygotowując ofertę dla danego kierowcy. Najwyższe stawki zaproponowane zostaną młodemu kierowcy bez doświadczenia. I wcale nie chodzi tu jedynie o brak wypracowanych zniżek, ale o większe ryzyko doprowadzenia do kolizji, wypadku.

Kierowca doświadczony, mający rodzinę, mieszkający w małym mieście zapłaci mniej niż młody, samotny mieszkaniec dużej aglomeracji.

Jak zmienia się cena ubezpieczenia, gdy kierowca wypracuje zniżki za bezszkodową jazdę?

Pani Agata ma 44 lata, mieszka z rodziną we Wrocławiu. Od 10 lat ubezpiecza samochód (Skoda Oktawia z 2008 roku) i może pochwalić się bezszkodową jazdą. Prawo jazdy ma od 20 lat. Oto oferty polisy OC od kilku wybranych towarzystw.

 • TRASTI – 541,00 zł;
 • Balcia – 740,00 zł;
 • Beesafe – 789,38 zł;
 • Benefia – 837,00 zł.

Ta sama mieszkanka Wrocławia ubezpiecza samochód od 5 lat i w ciągu ostatnich dwóch lat była sprawcą kolizji. Jakie ubezpieczenie OC zaproponują jej towarzystwa?

 • Beesafe – 1085,29 zł;
 • Balcia – 1480,00 zł;
 • pl – 1537,00 zł;
 • Link4 (OC + ASS) – 1613,46 zł.

Na jeszcze inną ofertę może liczyć pani Agata opłacająca składki od roku (z prawem jazdy od 20 lat, bez szkody).

 • Beesafe – 858,45 zł;
 • Trasti – 1250,00 zł;
 • pl – 1537,00 zł;
 • Link4 (OC + ASS) – 1028,19 zł.

Jak łatwo zauważyć, nawet jedna szkoda może znacznie zawyżyć koszt polisy. Bezszkodowa jazda pozwala zaoszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu.

Nie tylko zniżki – co jeszcze wpływa na wysokość składki?

Wysokość wypracowanych przez kierowcę zniżek ma duży wpływ na cenę składki, co widać na powyższych przykładach. Zniżki za bezszkodową jazdę nie są jednak jedynym czynnikiem, od którego zależy wysokość składki na ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę również m.in.:

 • wiek kierowcy i jego doświadczenie za kółkiem,
 • miejsce zamieszkania kierowcy – im większe miasto, tym większe ryzyko, że spowoduje on kolizję lub wypadek,
 • stan cywilny i wykonywany przez kierowcę zawód,
 • pojemność silnika pojazdu,
 • sposób wykorzystywania pojazdu – jedynie do celów prywatnych lub zawodowych.

Różnice w wysokości składek pokażą poniższe kalkulacje przeprowadzone z wykorzystaniem kalkulatora internetowego.

Koszt ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy z Lublina (20 lat), który prawo jazdy ma od 2 lat. Samochód – Hyundai i20 z 2016 roku.

TUOCACASSNNWCENA
Beesafex---1298,10 zł
Link4x-xx1302,33 zł
Uniqax-x-1638,00 zł
mtu.24.plx---1692,00 zł

Koszt ubezpieczenia OC dla doświadczonego kierowcy z historią bezszkodowej jazdy mieszkającego w Lublinie. Samochód – Hyundai i20 z 2016 roku.

TUOCACASSNNWCENA
Trastix---423,00 zł
Benefiax---482,00 zł
Beesafex---489,38 zł
Balciax---491,00 zł

Koszt polisy OC dla 44-letniego kierowcy z Lublina, z dobrą historią ubezpieczeniową. Samochód – Hyundai i20 z 2016 roku.

TUOCACASSNNWCENA
Trastix---427,00 zł
Balciax---477,00 zł
Benefiax---482,00 zł
Beesafex---489,38 zł

Sprawdźmy teraz, jak wzrośnie cena polisy dla osoby, która miała w ciągu ostatnich kilku lat jakiekolwiek zdarzenia (szkody w roku 2022 i 2019). Koszt polisy został wyliczony dla 44-letniego kierowcy z Lublina.

TUOCACASSNNWCENA
Balciax---716,00 zł
Beesafex---839,16 zł
Benefiax---916,00 zł
Trastix---945,00 zł

Jak zabezpieczyć się przed utratą zniżek?

O kolizję czy wypadek nie jest trudno, a szczególnie w dużym mieście. Jak uniknąć utraty zniżek? Ostrożna jazda to nie wszystko – każdy kierowca może też wykupić ubezpieczenie od utraty zniżek. Taki produkt jest dostępny w ofertach wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Właściciele pojazdów, którzy zakupią ubezpieczenie od utraty zniżek, mogą mieć pewność, że nie stracą już wypracowanych rabatów, nawet wówczas, gdy spowodują kolizję lub wypadek.

Ubezpieczenie od utraty zniżek może się bardzo przydać, ale korzystający z niego kierowcy muszą wiedzieć, jak ono działa. Ochrona zniżek jest aktywna tylko w tym towarzystwie ubezpieczeniowym, na ofertę którego właściciel pojazdu się zdecydował. Inaczej mówiąc, ubezpieczenie nie będzie działać po zakupie polisy OC u innego ubezpieczyciela.

A co może zrobić młody kierowca, by zapłacić niższe ubezpieczenie?

Rozwiązaniem jest dopisane bardziej doświadczonego współwłaściciela. Musi on jednak zostać uznany za kierowcę głównego – tłumaczy ekspert. Warto także pamiętać, że niektóre towarzystwa uwzględniają zniżki wypracowane przez małżonka – dodaje.

Gdzie szukać taniego OC?

Najprostszym sposobem na znalezienie najtańszego ubezpieczenia samochodu jest porównanie ofert w porównywarce OC. Wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza. Narzędzie po otrzymaniu danych przedstawi nam listę ofert firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu otrzymamy zestawienie polis OC, i będziemy mogli wybrać najlepszą i zarazem najtańsze OC.

 1. Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają klientom kupującym ubezpieczenie OC zniżki za bezszkodową jazdę.
 2. Zniżki za bezszkodową jazdę są tylko jednym z wielu czynników, od którego zależy wysokość składki ubezpieczenia OC.
 3. Ochrona zniżek obowiązuje tylko w tym towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym została kupiona.
 4. Młody kierowca może rozważyć dopisanie współwłaściciela, dzięki czemu koszt polisy zostanie obniżony

FAQ - najczęściej zadawane pytania ubezpieczenie auta bez zniżek

 1. Jak zdobyć zniżki na OC?

  Zniżki za OC są naliczane za bezszkodową jazdę. Teoretycznie za każdy rok 10%, praktycznie zależy to od danej firmy ubezpieczeniowej.

 2. Jak młody kierowca może obniżyć cenę za ubezpieczenie OC?

  Rozwiązaniem może być dopisanie bardziej doświadczonego kierowcy, który w oczach ubezpieczyciela będzie ręczył za osobę dopiero pracującą na historię ubezpieczenia.

 3. Czy wysokość OC zależy tylko od wypracowanych zniżek?

  Nie, zniżki to tylko jedna składowa. Koszt ubezpieczenia zależy od wieku, doświadczenia kierowcy, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego oraz rodzaju, marki pojazdu, pojemności silnika itp.

 4. Po ilu latach bezszkodowej jazdy otrzymam maksymalną zniżkę?

  Wszystko zależy od danego TU. Może to być 6 czy 8 lat, ale także 3. To kwestia indywidualnie ustalana przez ubezpieczyciela.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny