Tablice indywidualne może zamówić każdy właściciel pojazdu, który udaje się do wydziału komunikacji, aby go zarejestrować. Czy warto się na to decydować? Zdania są podzielone – wybór zależy zatem od Twoich preferencji. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, by dostać indywidualne blachy i jak wygląda procedura ich przyznawania.
Za uzyskanie tablic rejestracyjnych z personalizowaną treścią należy uiścić opłatę w wysokości 1 000 złotych. Na platformach ogłoszeniowych istnieje możliwość zamówienia dowolnych tablic rejestracyjnych dużo taniej — z dowolnego kraju oraz z wybranymi numerami lub literami.
Warto podkreślić, że choć samo nabycie takich tablic rejestracyjnych nie stanowi wykroczenia, ich umieszczenie na pojeździe kwalifikuje się jako przestępstwo zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce.
Związane jest to nie tylko z karą grzywny, ale również z sankcją w postaci ograniczenia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Wartość tej kary zależy między innymi od tego, czy czyn uniemożliwia lub utrudnia identyfikację pojazdu.
Jak skorzystać z legalnych tablic rejestracyjnych z wybraną przez siebie treścią? Jakie napisy mogą się na nich znaleźć, a które na pewno zostaną odrzucone przez urzędników?
Jakie są ograniczenia w przyznawaniu tablic rejestracyjnych indywidualnych?
Już przez ponad dwie dekady właściciele pojazdów nie są skazani na tablice rejestracyjne z losową kombinacją liter i cyfr przyznawaną przez wydział komunikacji. Ci, którzy pragną się wyróżnić, mogą wnioskować o tablice indywidualne. Jednak ich zawartość nie jest całkowicie dowolna – pierwsze dwa znaki (litera i cyfra) zawsze reprezentują symbol województwa, w którym auto zostało zarejestrowane.
Zobacz także: Jak sprawdzić po rejestracji do kogo należy samochód?
Pozostałe trzy do pięciu znaków to indywidualny wybór, którego treść ustala właściciel samochodu. Niemniej istnieją pewne ograniczenia. Przede wszystkim, indywidualna kombinacja nie może składać się tylko z cyfr. Mogą się one pojawiać się tylko na dwóch ostatnich miejscach.
Treść tablicy nie może być również obraźliwa, wulgarna ani nie może naruszać zasad współżycia społecznego. Subiektywną ocenę podejmują w tej kwestii urzędnicy, którzy niekiedy okazują się być mało restrykcyjni lub nadzwyczaj tolerancyjni.
Po drogach jeżdżą na przykład auta z tablicami indywidualnymi noszącymi oznaczenie „CHWDP” (ten skrót oznacza wulgarne sformułowanie, które może rozdrażnić niejednego policjanta).
Jak się ubiegać o indywidualne tablice rejestracyjne?
Proces uzyskania tablic rejestracyjnych z własnym wyborem treści odbywa się w wydziale komunikacji, w którym dokonuje się rejestracji pojazdu. Oprócz standardowej dokumentacji potrzebnej do rejestracji niezbędne jest złożenie wniosku o wydanie tablic indywidualnych (formularz jest dostępny w urzędzie).
Ponieważ procedura tego rodzaju nie może być załatwiona natychmiast, po wstępnej weryfikacji wniosku urząd przyznaje (za opłatą) tymczasowe tablice rejestracyjne.
Może cię zainteresować: Rejestracja auta z Niemiec – koszty i potrzebne dokumenty
Decyzję o przyznaniu numeru rejestracyjnego z wybraną treścią podejmuje odpowiedni miejscowy organ rejestrujący tablice indywidualne (jeden wydział w każdym województwie).
Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, konieczne jest uregulowanie opłaty za tablice, po czym urząd zleca ich produkcję. W przypadku negatywnej decyzji, istnieje możliwość odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego właściwego dla miejsca rejestracji pojazdu.
Jak długo trzeba czekać na wydanie tablic indywidualnych?
Wniosek o wydanie tablic rejestracyjnych z personalnym wyborem składa się w wydziale komunikacji właściwym z uwagi na miejsce zameldowania. Rozpatrzenie wniosku leży wyłącznie w gestii wydziałów komunikacji w miastach wojewódzkich, do których przekazywane są dokumenty. Dlatego też, na tablice indywidualne trzeba oczekiwać pewien czas – decyzja oraz wykonanie specjalnych tablic zazwyczaj zajmuje kilka tygodni.
Jaki jest koszt uzyskania tablic indywidualnych?
Koszt związany z wydaniem tablic rejestracyjnych z personalnym wyborem jest dość spory:
- tablice indywidualne dla samochodu (2 sztuki) — 1000 zł
- tablica indywidualna dla motocykla lub przyczepy (1 sztuka) — 500 zł
- dowód rejestracyjny — 54 zł
- pozwolenie czasowe — 13,50 zł
- komplet znaków kontrolnych — 12,50 zł
- naklejka kontrolna — 18,50 zł
Tablice rejestracyjne, włącznie z tymi o personalizowanej treści, są przypisane nie do właściciela pojazdu, lecz do samochodu. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży pojazdu, tablice wracają do urzędu, który je wydał. Jeśli nowy nabywca chce zachować blachy, ma do tego prawo bez żadnych dopłat. Obecnie nie ma obowiązku wyrabiania nowych tablic po zmianie właściciela auta.
Podsumowanie:
- Indywidualne tablice rejestracyjne to koszt 1000 zł.
- Wniosek o wydanie indywidualnych tablic rejestracyjnych składa się w wydziale komunikacji, tak samo jak w przypadku standardowych blach.
- Tablice rejestracyjne są przypisane do auta, a nie kierowcy, zatem po sprzedaży trafiają z powrotem do puli.
- Niektórzy są zdania, że samochody z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi są bardziej narażone na mandaty. Policjanci (w obiegowej opinii) wychodzą z założenia, że jeśli kogoś stać na takie tablice, to stać go również na mandat.
FAQ
-
Czy każdy może zamówić indywidualne tablice?
Może to zrobić każdy właściciel pojazdu podczas jego rejestrowania. Wystarczy, że zgłosi taką chęć urzędnikowi i wniesie opłatę w wysokości 1000 zł.
-
Czy można korzystać z indywidualnych tablic po zakupie samochodu używanego?
Tak, nie ma w tym zakresie ograniczeń. Jeśli odpowiada Ci tekst, który znajduje się na tablicach używanego auta, możesz je zachować. Obecnie nie ma obowiązku zmiany blach nawet po zakupie samochodu z innego powiatu lub województwa. Możesz więc jeździć na tych, które otrzymałeś wraz z pojazdem, tak długo jak chcesz.
-
Czy warto mieć indywidualne tablice rejestracyjne?
To indywidualna decyzja. Niektórzy są zdania, że nie opłaca się ich zamawiać, bo kosztują ponad 10 razy więcej niż zwykłe. Dla samochodów firmowych takie blachy mogą być jednak ciekawym wyróżnikiem, który przykuje uwagę i będzie stanowić formę reklamy firmy.