Wyjazd na wakacje swoim samochodem to dobre rozwiązanie. Dzięki temu możesz odwiedzić wszystkie interesujące Cię miejsca bez pośpiechu i w dogodnym dla siebie czasie. Jednak taka samodzielna eskapada wymaga wcześniejszego przygotowania planu podróży.

Z tego względu warto wcześniej dowiedzieć się czy przepisy drogowe obowiązujące w krajach przez które będziesz podróżować są podobne do polskich. Oprócz zapoznania się z prawem ruchu drogowego bardzo ważną kwestią jest to, czy potrzebujesz winiety na przejazd samochodem przez terytorium danych państw.

Nie chodzi tylko o dokładne zaplanowanie, gdzie i kiedy się udasz, ale też o ogólny zarys wycieczki i związane z nią formalności. Bez tego mogłoby się okazać, że urlop będzie Cię kosztować dużo więcej niż myślałeś lub przysporzy Ci niepotrzebnych problemów.

Z tego artykułu dowiesz się czym są winiety, gdzie obowiązują, co grozi za brak winiety oraz gdzie można je kupić. Taka wiedza sprawi, że zagraniczny wyjazd będzie przyjemnością, a nie drogowym koszmarem.

Czym są i gdzie obowiązują winiety?

W niektórych krajach Europy poruszanie się drogami szybkiego ruchu czy autostradami wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty. W związku z tym każdy, bez względu na to jakim podróżuje pojazdem, do legalnego korzystania z takich dróg musi wykupić winietę.

Winieta to dowód wniesienia opłaty drogowej za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu na terenie danego kraju. Zakupiona winieta umożliwia Ci korzystanie z dróg bez ograniczeń w okresie jej ważności.

Jakie są rodzaje winiet?

W części państw winiety dostępne są w formie naklejki, którą kierowca zobowiązany jest przykleić na przedniej szybie samochodu. Na takiej winiecie musisz wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Najlepiej zrobić to jeszcze przed wjazdem na terytorium danego państwa, gdzie obowiązuje taka winieta.

W niektórych krajach oprócz winiety w formie naklejki, możesz kupić też winiety elektroniczne. A część państw opłaty za przejazd autostradami i ekspresówkami dopuszcza tylko w formie elektronicznej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo do zakupu winiety wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do Internetu.

Na przykład w Czechach od 2021 roku obowiązują wyłącznie winiety elektroniczne. Kiedy w 2019 roku prezydent Czech podpisał nowelizację ustawy drogowej wprowadzającej winietę elektroniczną, to ówczesny czeski minister transportu Vladimír Kremlík wypowiedział się w ten sposób:

„Robimy krok w kierunku cyfryzacji, dlatego będzie obowiązywała tylko elektroniczna winieta autostradowa, a kierowcy nie będą już musieli pod koniec każdego roku usuwać żyletką starych nalepek”.

Winiety mogą się różnić długością swojej ważności. Najczęściej dostępne są winiety tygodniowe, winiety 10-dniowe, winiety 1 albo 2 miesięczne oraz winiety roczne. W sprzedaży mogą występować winiety o różnym okresie obowiązywania, który może być inny w poszczególnych krajach.

W których krajach europejskich obowiązują winiety dla samochodów osobowych?

W Europie do korzystania z dróg szybkiego ruchu i autostrad, gdzie obowiązują winiety należą następujące państwa:

 • Austria,
 • Bułgaria,
 • Czechy,
 • Łotwa,
 • Mołdawia,
 • Rumunia,
 • Słowacja,
 • Słowenia,
 • Szwajcaria,
 • Węgry.

Kupując winietę unikniesz zapłacenia wysokiego mandatu oraz niepotrzebnych stresów podczas podróży po tych krajach Europy. Planując podróż uwzględnij też w planie wydatków to, że w niektórych krajach opłaty za korzystanie z dróg występują nie w formie winiety, ale tak jak w Polsce, na bramkach na autostradzie. Takie opłaty pobierane są za przejechanie konkretnego odcinka płatnej drogi.

Układając przebieg wycieczki samochodowej sprawdź jakimi płatnymi arteriami będziesz się przemieszczać. Dzięki temu nie zaskoczą Cię dodatkowe wydatki na autostrady i zaplanujesz optymalną dla siebie trasę.

Ile kosztują winiety?

Ceny winiet różnią się w poszczególnych krajach. Każdy rząd samodzielnie ustala ceny winiet obowiązujące na jego terytorium, biorąc pod uwagę różne istotne dla niego czynniki. Na ogół jednak koszt winiety zależy od czasu na jaki chcesz je kupić oraz od rodzaju Twojego pojazdu.

Podstawowe rodzaje winiet to winiety roczne, winiety miesięczne lub winiety tygodniowe. W niektórych krajach możesz również kupić winiety półroczne lub winiety weekendowe.

Wśród turystów największą popularnością cieszą się winiety ważne przez krótszy okres. Natomiast na winietę roczną na ogół decydują się tylko mieszkańcy danego kraju.

Ze względu na rodzaj pojazdu zazwyczaj rozgranicza się winiety dla samochodów osobowych do 3,5 t oraz aut powyżej 3,5 t. Wyjątkiem jest Łotwa, gdzie trzeba wykupić winietę dla samochodów osobowych, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3 tony.

Pomimo wykupienia winiety w niektórych państwach będziesz musiał dodatkowo zapłacić za przejazd niektórymi mostami oraz tunelami. Poniżej znajdziesz informacje na temat cen winiet w wybranych krajach w walucie miejscowej i przeliczeniu na PLN:

Austria

Okres obowiązywania winietyCena winiety w walucie krajowejCena winiety w PLN
10 dni9,60 EUR46 PLN
2 miesiące28,20 EUR134 PLN
1 rok93,80 EUR445 PLN

W Austrii poza wykupieniem winiety, będziesz musiał zapłacić dodatkowe opłaty za przejazd samochodem przez:

 • Autostradę Brenner (około 34 km),
 • Tunel Arlberga (około 17 km),
 • Tunel Katschberg (około 9 km),
 • Tunel Bosruck (około 9 km),
 • Tunel Karavanki (około 10 km),
 • Tunel Gleinalma (około 14 km).

Czechy

Okres obowiązywania winietyCena winiety w walucie krajowejCena winiety w PLN
10 dni310 CZK59 PLN
30 dni440 CZK84 PLN
365 dni1.500 CZK285 PLN

Słowacja

Okres obowiązywania winietyCena winiety w walucie krajowejCena winiety w PLN
10 dni10 EUR48 PLN
30 dni14 EUR67 PLN
365 dni50 EUR237 PLN

Szwajcaria

Okres obowiązywania winietyCena winiety w walucie krajowejCena winiety w PLN
1 rok40 CHF198 PLN

W kraju tym można można kupić tylko jeden rodzaj winiety, a mianowicie winietę roczną i tylko w formie nalepki. Oprócz zakupu winiety dodatkowo płatny jest przejazd tunelami:

 • Tunnel Munt la Schera,
 • Great St. Bernard Tunnel.

Węgry

Okres obowiązywania winietyCena winiety w walucie krajowejCena winiety w PLN
10 dni3 820 HUF46 PLN
1 miesiąc5 210 HUF63 PLN
1 rok46 850 HUF563 PLN

Bułgaria

Okres obowiązywania winietyCena winiety w walucie krajowejCena winiety w PLN
weekendowa10 BGN25 PLN
7 dni15 BGN37 PLN
1 miesiąc30 BGN73 PLN
3 miesiące54 BGN131 PLN
1 rok97 BGN235 PLN

Co ciekawe w Bułgarii winieta jest wymagana nie tylko za przejazd autostradą czy drogą szybkiego ruchu, ale praktycznie za każdą drogę poza obszarem zabudowanym. Poza winietą dodatkowej opłacie podlega przejazd mostami:

 • Giurgiu – Widin,
 • Giurgiu – Rousse.

Kiedy trzeba mieć winietę i dlaczego?

Jak już wspomnieliśmy, zanim wyruszysz w podróż po Europie samochodem osobowym, dobrze się upewnij w jakim kraju posiadanie winiety jest obowiązkowe. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ brak winiety może Cię słono kosztować. Winieta stanowi dowód wniesienia opłaty drogowej i uprawnia Cię do legalnego poruszania się po drogach ekspresowych oraz autostradach w danym państwie.

Co do zasady w Europie winieta obowiązuje głównie dla samochodów ciężarowych, ale w poszczególnych krajach Unii Europejskiej muszą ją posiadać również samochody osobowe. Są różne pomysły na ujednolicenie systemu winiet w Europie, ale póki co sytuacja wygląda tak, jak określa to francuska europosłanka Christine Revault d’Allonnes-Bonnefoy:

„Za pomocą winiety korzystasz z sieci drogowej tyle, ile chcesz. Nie ma różnicy w cenie między użytkownikami, którzy zanieczyszczają więcej lub mniej. To, nad czym pracujemy na poziomie europejskim to pełne zastosowanie zasad 'płaci użytkownik’ i 'płaci truciciel'”.

Tak więc zakup winiety jest niezbędny w momencie, kiedy zamierzasz poruszać się drogami w kraju, w którym obowiązują winiety. Pamiętaj, że braku obowiązkowej winiety nie wytłumaczysz policji nieznajomością przepisów tego kraju. Nieposiadanie takiej wiedzy w żadnym wypadku nie zwalnia Cię z odpowiedzialności.

Gdzie kupisz winietę?

Jeśli wybierasz się za granicę i musisz kupić winietę, to możesz skorzystać z kilku opcji zakupu. Tradycyjną winietę papierową możesz nabyć na przejściach granicznych lub na stacjach benzynowych jeszcze przed granicą albo zaraz po przekroczeniu granicy. Zdarza się również, że winiety dostępne są w niektórych marketach.

Kolejna dostępna możliwość to zakup winiety online. Elektroniczny system opłat za autostrady obowiązuje między innymi w Austrii, Bułgarii, na Węgrzech oraz na Słowacji. Są jednak kraje gdzie dostępne są tylko e-winiety. Na przykład w Czechach od 2021 roku całkowicie zrezygnowano z tradycyjnych winiet. Obecnie obowiązują tam wyłącznie winiety elektroniczne.

Żeby kupić winiety cyfrowe możesz skorzystać ze specjalnie przygotowanych do tego platform internetowych. Na ogół wystarczy, że założysz konto, podasz dane samochodu, wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu, wybierzesz rodzaj winiety ze względu na czas jej ważności i za nią zapłacisz. Pamiętaj, żeby sprawdzić poprawność wpisanych danych i na wszelki wypadek wydrukuj potwierdzenie zakupu.

Jaka kara grozi za brak winiety?

Brak winiety może sporo kosztować każdego kierowcę, który jej nie posiada. I nie ma tu znaczenia czy zapomniałeś o jej kupieniu, czy po prostu nie wiedziałeś, że w danym kraju obowiązują winiety. Każdy brak winiety równoznaczny jest z mandatem. Co ważne, taki mandat wcale nie musi być wystawiony w Twojej obecności podczas kontroli służb drogowych. Fakt niewykupienia przez Ciebie winiety może być zarejestrowany przez system kontrolny. Dotyczy to szczególnie państw w których można wykupić wyłącznie cyfrową winietę.

W razie niewykupienia winiety musisz liczyć się z karną opłatą. Jakie stawki mandatu obowiązują w różnych europejskich państwach? Poniżej podajemy przykładowe kraje i wysokość mandatu za brak winiety:

 • Austria – 120 euro,
 • Bułgaria – 150 euro,
 • Czechy – do 195 euro,
 • Rumunia – 80 euro,
 • Słowacja – 80 euro,
 • Słowenia – od 300 do 800 euro,
 • Węgry – 50 euro.

Jak widać wysokość kar jest dość zróżnicowana. W przeliczeniu na naszą walutę wynoszą one od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. A skoro winietę możesz kupić bez problemu na stacjach benzynowych, przejściach granicznych czy też online, to zakupu winiety warto dokonać jeszcze przed wybraniem się w podróż samochodem po płatnych drogach w Europie. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale unikniesz też niepotrzebnego stresu.

Jednak w sytuacji gdy nie będziesz mieć winiety i zostanie na ciebie nałożona kara, pamiętaj, żeby zapłacić mandat w wyznaczonym terminie. Opłacenie kary po terminie może skutkować doliczeniem dodatkowych opłat karnych i jeszcze dotkliwiej uszczuplić Twój budżet. Nie warto więc fundować sobie takiej pamiątki z zagranicznej podróży.

Podsumowanie:

 • Winiety stanowią dowód uiszczenia opłaty za przejazd drogami. Dają Ci więc możliwość korzystania w okresie ważności winiety z autostrad i dróg szybkiego ruchu bez żadnych ograniczeń.
 • Winiety obowiązują tylko w niektórych krajach Europy. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem zorientować się, w którym kraju należy posiadać winietę.
 • Cena winiety uzależniona jest od polityki cenowej danego państwa, rodzaju pojazdu oraz czasu, na jaki chcesz ją wykupić.
 • Dla Ciebie jako turysty zazwyczaj najkorzystniejsza będzie tygodniowa winieta. Tylko w razie dłuższego urlopu lepsza będzie winieta miesięczna.
 • W niektórych miejscach oprócz wykupienia winiety musisz uiścić dodatkowe opłaty drogowe za przejazd tunelami czy mostami.
 • Winietę musisz posiadać w kraju, w którym ona obowiązuje. Najlepiej zakup ją jeszcze przed przekroczeniem granicy. Pamiętaj, że za brak winiety grozi Ci mandat.
 • Tradycyjną winietę możesz kupić na przejściu granicznym, stacji benzynowej tuż przed albo zaraz po przekroczeniu granicy oraz w niektórych sklepach, kioskach i urzędach pocztowych.
 • Winietę elektroniczną możesz zakupić poprzez specjalne platformy cyfrowe.
 • Za brak winiety możesz zapłacić mandat w wysokości od 50 do 800 euro. Kwota mandatu zależy od stawki stosowanej w danym kraju.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o winiety

 1. Czy w Polsce można kupić zagraniczne winiety?

  Tak, jest to możliwe. Za pośrednictwem Polskiego Związku Motorowego możesz zakupić zarówno winiety tradycyjne, jak i elektroniczne. Wymaga to od Ciebie wcześniejszego zaplanowania, ale jest to bezpieczne rozwiązanie. W razie nagłego wyjazdu papierowe winiety kupisz też w polskich sklepach przygranicznych.

 2. Czy na wykupionej winiecie mogę poruszać się różnymi samochodami?

  Nie. Wynika to z faktu, że winieta przypisana jest do jednego numeru rejestracyjnego. W przypadku gdy chcesz skorzystać z innego samochodu musisz wykupić nową winietę i podać numer rejestracyjny pojazdu, którym będziesz się poruszać.

 3. Czy norma emisji spalin mojego samochodu ma wpływ na cenę winiety?

  Nie. Cena winiety zależy od rodzaju pojazdu, przy czym w poszczególnych krajach kategorie pojazdów wymagające danej winiety mogą się od siebie różnić. Uwzględniana jest na przykład liczba osi lub wysokość samochodu nad przednią osią. Natomiast norma emisji spalin nie ma wpływu na cenę winiety dla samochodów osobowych.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny