Średnia cena OC w lutym 2018 r. wyniosła 737 zł. Osoby posiadające dzieci mogły jednak liczyć na składkę niższą o ponad 100 zł. Dlaczego ubezpieczyciele kierują do rodziców korzystniejsze oferty obowiązkowego ubezpieczenia i czy zawsze tak jest?

Ostrożne prowadzenie samochodu i duża doza rozwagi. Te cechy, towarzystwa przypisują głównie osobom posiadającym dzieci. Porównanie średnich cen OC z ofertami proponowanymi rodzicom jasno wskazuje, że mogą oni liczyć na większą przychylność ubezpieczycieli.  Ale czy fakt posiadania dzieci zawsze obniży cenę polisy?

Ile rodzice płacą za OC?

Podczas kalkulacji ceny OC niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe pytają potencjalnego klienta o fakt posiadania dzieci. I choć wielu kierowców zarzuca ubezpieczycielom chęć wyłudzenia prywatnych informacji, to tak naprawdę odpowiedź może wyjść na dobre właśnie ubezpieczonemu. Firmy ubezpieczeniowe uważają rodziców za przywiązujących większą wagę do bezpieczeństwa za kierownicą i rozwijania mniejszych prędkości, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia szkody. W lutym 2018 r. ceny OC kształtowały się następująco:

  • osoby bezdzietne  – 854 zł,
  • jedno dziecko – 689 zł,
  • dwoje dzieci i więcej – 659 zł.

W tym samym czasie średnia cena OC w Polsce wyniosła 737 zł. Kierowcy nie posiadający nawet jednego dziecka musieli liczyć się z wydatkiem ponad 100 zł wyższym. Rodzice dwójki lub większej liczby dzieci płacili natomiast ponad 100 zł mniej od średniej.

Młodzi rodzice, a cena OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe najwyższe ceny OC oferują młodym kierowcom. Są najmniej doświadczeni, nie mają wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę, a dodatkowo oceniani są jako skłonni do podejmowania większego ryzyka. Czy wśród tej grupy wiekowej (18-25 lat) osoby posiadające dzieci również mogą liczyć na upusty? Średnia cena OC z poprzedniego miesiąca dla najmłodszych kierowców wyniosła 1938 zł. O tym jak kupić tanie OC dla młodego kierowcy znajdziesz tutaj.

  • osoby bezdzietne –  1960 zł,
  • jedno dziecko – 1592 zł,
  • dwoje dzieci i więcej – 1513 zł.

Okazuje się, że i w tym przypadku obowiązuje zasada „masz dziecko, masz tańsze OC”. Mimo, że młode osoby są najsurowiej ocenianie przez ubezpieczycieli, to zaufanie wzrasta jeśli te same osoby są już rodzicami. Towarzystwa zakładają, że ze względu na przewożenie samochodem swoich dzieci, są bardziej rozważne za kierownicą.

Sprawdź także:
Zielona Karta – co musisz wiedzieć?
Wypowiedzenie OC

Czy bycie rodzicem zawsze obniży cenę OC?

Ubezpieczyciele zwracają uwagę nie tylko na fakt posiadania dzieci i ich liczbę, ale również na ich wiek. Jeśli dany kierowcy posiada dorosłe dziecko, które może mieć już prawo jazdy i prowadzić auto ubezpieczonego, towarzystwo ma prawo podnieść cenę polisy. Młody wiek dodatkowego kierowcy to wzrost ryzyka wystąpienia szkody. Oczywiście towarzystwo może zaproponować w takiej sytuacji wyższą składkę, ale nie musi. Warto więc sprawdzić oferty różnych towarzystw i wybrać to, które nie oceni nas surowiej ze względu na posiadanie dorosłego dziecka.

Co jeszcze wpływa na cenę OC?

Ostateczna wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia to suma wielu czynników, a fakt posiadania dzieci jest oczywiście tylko jednym z nich. Podczas wyliczenia ceny polisy towarzystwa biorą pod uwagę głównie:

  • wiek kierowcy,
  • miejsce zamieszkana,
  • parametry samochodu (marka, model, rok produkcji, pojemność silnika itp.),
  • historię ubezpieczenia.

Część ubezpieczycieli może również zwracać uwagę na mniej standardowe czynniki, jak np. stan cywilny czy wykonywany zawód.
Chcesz wyliczyć składkę dla siebie i zobaczyć jaką będziesz miał cenę OC? Wypełnisz formularz w naszym internetowym kalkulatorze ubezpieczeń i zacznij oszczędzać na OC!

 

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny