Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych OC przedłuży się automatycznie, ale nie w każdym przypadku. Zaniedbanie w tym aspekcie jest najczęstszą przyczyną przerwy w ciągłości OC i kary z UFG, która w 2022 roku wynosi aż 6 020 zł za dwutygodniową przerwę. Już za dzień spóźnienia zapłacisz 1 200 zł. Sprawdź, kiedy Twoje OC przedłuży się automatycznie, a kiedy musisz o tym pamiętać.

Ludzka pamięć jest zawodna. Jeśli czegoś nie zapiszesz, nie utrwalisz, to zapomnisz. Nauka zna przypadki ludzi, którzy pamiętali o wszystkim przez całe życie, ale to jednostkowe przypadki. W znakomitej większości zapominamy o takich sprawach.

Polski ustawodawca uczynił OC na pojazdy mechaniczne obowiązkowym, ale mimo to posiadacze pojazdów zapominali o przedłużeniu umowy. Dlatego też rząd wyszedł tej potrzebnie naprzeciw i skłonił towarzystwa ubezpieczeniowe, aby samodzielnie przedłużały ubezpieczenie swoich klientów, jeśli Ci nie dadzą znaku życia. Tym sposobme jeśli zapomnisz o polisie na auto lub motocykl, dostaniesz automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wystawi kary.

Dlaczego ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie?

Automatyczne przedłużenie polisy OC to rozwiązanie gwarantujące ciągłość ubezpieczenia. W ten sposób właściciele samochodów nie muszą obawiać się, że w pewnym momencie pozostaną bez ubezpieczenia, narażając się tym samym na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Z punktu widzenia kierowców automatyczne przedłużenie się ubezpieczenia OC jest niezwykle wygodne. Po otrzymaniu pisma od ubezpieczyciela przed końcem okresu ochrony nie musisz robić nic. Jeżeli zgodzisz się na zaproponowane warunki, to polisa sama przedłuży się na kolejne 12 miesięcy. Jedyne, co Tobie pozostaje, to opłacić ją.

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe informuje o końcu ubezpieczenia?

Jeżeli rok temu kupiłeś samochód z salonu i wykupiłeś ubezpieczenie, nie musisz pilnować terminów. Ubezpieczyciel na 14 dni przed upływem 12 miesięcy, na które umowa ubezpieczenia OC została zawarta, poinformuje Cię o warunkach ubezpieczenia na kolejny okres (art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). W otrzymanym piśmie znajdziesz:

 • proponowaną wysokość składki ubezpieczeniowej (może ona ulec zmianie, jeżeli wskażesz nowe okoliczności, które będą miały wpływ na jej wysokość, np. korzystanie z samochodu przez niedoświadczonego kierowcę),
 • pouczenie o możliwości wypowiedzenia dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC (w tym o sposobie i terminie jego złożenia),
 • pouczenie o skutkach wypowiedzenia oraz skutkach braku wypowiedzenia umowy.

Niektóre firmy wysyłają nawet blankiecik, którego opłacenie równa się zawarciu umowy na kolejny okres ubezpieczenia.

Ważne! Firma ubezpieczeniowa poinformuje Cię o końcu ubezpieczenia, ale tylko wtedy, kiedy posiada Twoje aktualne dane i zgodę na kontakt. Przy zawieraniu polisy OC podaj numer telefonu oraz adres, pod którym faktycznie mieszkasz. Możesz także podać aktualny adres e-mail. Wiemy, że spam w dzisiejszych czasach potrafi się dać we znaki, ale udostępnienie tych danych ubezpieczycielowi lub agentowi ubezpieczeniowemu może uchronić Cię przed karą za brak OC.

Nie chcesz skorzystać z oferty dotychczasowego ubezpieczyciela, bo dzięki kalkulatorowi OC/AC znalazłeś tańszą polisę? Umowę powinieneś wypowiedzieć nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który została ona zawarta.

Kiedy i jak można wypowiedzieć automatycznie wznowione OC?

Zawarłeś umowę o ubezpieczenie OC z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym i w natłoku obowiązków zapomniałeś wypowiedzieć poprzednią umowę? Z tym problemem boryka się wielu kierowców. Tymczasem rozwiązanie jest proste – wystarczy, że po otrzymaniu wezwania do zapłaty od poprzedniego ubezpieczyciela, wypowiesz zawartą umowę.

Ważne! To nic, że rezygnujesz z polisy wznowionej automatycznie. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie od Ciebie wymagać uiszczenia opłaty za te kilka dni, przez które polisa obowiązywała. To nieważne, że np. Twój agent nie wysłał wypowiedzenia w porę albo że Poczta Polska zawaliła. Jeśli to błąd agenta, to dobry agent weźmie opłatę na siebie, ale nie możesz na to liczyć. Wypowiedzenie ma skutek ostatniego dnia obowiązywania OC. Możesz je złożyć dużo wcześniej.

Masz dwa ubezpieczenia OC, ale w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym? Taka sytuacja również nie należy do rzadkości. Wielu właścicieli pojazdów poszukuje taniego ubezpieczenia OC w internecie i drogą online kupuje polisy, zapominając przy tym o konieczności wypowiedzenia wcześniej zawartych umów. Jeżeli posiadasz kilka umów ubezpieczenia OC w odniesieniu do tego samego samochodu z tym samym ubezpieczycielem, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do składki tylko z tytułu jednej z nich.

Aby skutecznie wypowiedzieć zawartą umowę ubezpieczenia OC, powinieneś skierować pismo do ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw swoim klientom, umożliwiając im wypowiedzenie umowy również drogą elektroniczną (wystarczy wysłać maila).

Które umowy wygasają na koniec okresu ochrony?

Umowa ubezpieczenia OC nie zawsze przedłuża się automatycznie. We wspomnianej wyżej ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazły się wyjątki. Ubezpieczenie wygasa, gdy:

 • kupiłeś używany pojazd. Wówczas po upływie czasu, na który polisa została zawarta przez poprzedniego właściciela samochodu, umowa wygaśnie – nie dojdzie do jej automatycznego przedłużenia się;
 • skorzystałeś z możliwości opłacania składki ubezpieczenia OC w ratach i nie spłacasz ich regularnie. Zwłoka w płatności spowoduje, że zawarta umowa ubezpieczenia OC również wygaśnie;
 • nie opłacisz polisy wznowionej automatycznie, towarzystwo ubezpieczeniowe nie wznowi jej automatycznie;
 • jest to ubezpieczenie krótkoterminowe, czyli zostało zawarte na 30 dni. Takie ubezpieczenie można zakupić jedynie w wyszczególnionych w ustawie sytuacjach. Ubezpieczenie krótkoterminowe zawsze wygasa po okresie, na który zostało wykupione.

OC nie przedłuży się automatycznie także w sytuacji, kiedy złożysz wypowiedzenie OC z zaznaczeniem, że nie chcesz, aby umowa była kontynuowana po jej wygaśnięciu.

Uwaga! Jeżeli wypowiesz swoją polisę OC na koniec okresu jej obowiązywania, musisz pamiętać o zawarciu ubezpieczenia w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. W przeciwnym razie będziesz mieć przerwę w ochronie ubezpieczeniowej i zapłacisz karę do UFG za brak OC.

Warto pamiętać o wymienionych wyżej wyjątkach. Wygaśnięcie polisy OC jest dużym problemem – wiąże się z koniecznością wzięcia odpowiedzialności za wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego szkody i uiszczenia kary nałożonej przez UFG.

Brak obowiązkowej polisy – czego się spodziewać?

Automatyczne przedłużenie się polisy OC chroni właścicieli samochodów przed karami finansowymi, które nakłada UFG. Jeżeli nie będziesz posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC nawet przez 1 dzień, zostanie na Ciebie nałożona opłata karna. W przypadku samochodu osobowego opłata za okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej do 3 dni wynosi 900 zł. Jeżeli okres ten trwa powyżej 14 dni, będziesz musiał zapłacić 4500 zł.

Kończy Ci się ochrona ubezpieczeniowa? Nie czekaj – już dziś sprawdź aktualne ceny ubezpieczeń, korzystając z kalkulatora OC/AC i sprawdź, które towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje Ci najtańsze OC!

Podsumowanie:

 • Umowa OC zawarta na cały rok przez właściciela pojazdu przedłuży się automatycznie, gdyby właściciel o tym zapomniał.
 • OC nie przedłuży się automatycznie, gdy nie opłacisz raty za OC, albo gdy kupisz pojazd i korzystasz z OC sprzedającego.
 • OC krótkoterminowe nie ulega automatycznemu przedłużeniu.
 • Zaniedbanie przy automatycznym wznowieniu OC jest najczęstszą przyczyną braku OC i kary z UFG, która w 2022 r. wynosi 6 020 zł dla samochodów osobowych za przerwę dłuższą niż 14 dni.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o automatyczne przedłużenie polisy OC

 1. Czy krótkoterminowe ubezpieczenie OC pojazdów historycznych przedłuży się samo?

  Nie. OC krótkoterminowe czy to pojazdów historycznych, czy wolnobieżnych, czy aut w komisie nie przedłuża się automatycznie. W przypadku pojazdów historycznych przed końcem krótkoterminowego OC zawrzyj kolejną polisę, albo wycofaj pojazd z ruchu.

 2. Kiedy mogę zrezygnować z automatycznego przedłużenia OC?

  Możesz z niego zrezygnować w dowolnym momencie, jeśli tylko posiadasz ważną polisę OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli nie wylegitymujesz się ważnym ubezpieczeniem OC, firma ubezpieczeniowa, która wystawiła polisę automatyczną, odmówi jej anulowania.

 3. Co jeżeli nie zapłacę za automatyczne przedłużenie polisy?

  Jeśli nie masz ubezpieczenia nigdzie indziej, towarzystwo ubezpieczeniowe wezwie Cię do zapłaty składki. Jeśli zaś wypowiesz polisę automatycznie wznowioną w trakcie jej trwania i masz inne OC, zapłacisz składkę za okres od momentu wystawienia automatycznego wznowienia do dnia jego wypowiedzenia.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olaf
4 lat temu

no trzeba byc wielkim dzbanem zeby zapomniec o polisie albo niec tyle kasy zeby sie tym nie przejmowac

Guciu Wroc
4 lat temu

Ja to juz parę miesiecy wszczesniej porównuje oferty zeby cos zaoszczędzić. w zeszłym roku ugrałem na tym 360 zl

BM@
4 lat temu
Reply to  Guciu Wroc

raczje nie jestes jedyny wiekszosc osob tak robi przy obecnych cenach oc

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny