[Głosów: 6   Average: 4.7/5]

Kupiłeś, sprowadziłeś z zagranicy lub otrzymałeś od bliskiej Ci osoby samochód? Dowiedz się, kiedy polisa OC przedłuży się automatycznie i co zrobić w sytuacji posiadania podwójnego ubezpieczenia. Z naszego poradnika dowiesz się również, ile kosztuje jazda bez aktualnego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC to podstawowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu. Jeżeli dotychczas nie podpisywałeś umów OC z towarzystwami ubezpieczeniowymi, możesz nie wiedzieć, że charakterystyczne dla tych produktów ubezpieczeniowych jest ich automatyczne przedłużanie się. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków, o których warto pamiętać.

Dlaczego ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie?

Automatyczne przedłużanie się polisy OC to rozwiązanie gwarantujące ciągłość ubezpieczenia. W ten sposób właściciele samochodów nie muszą obawiać się, że w pewnym momencie pozostaną bez ubezpieczenia, narażając się tym samym na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Z punktu widzenia kierowców automatyczne przedłużenie się ubezpieczenia OC jest niezwykle wygodne. Po otrzymaniu pisma od ubezpieczyciela przed końcem okresu ochrony, nie musisz robić nic. Jeżeli zgodzisz się na zaproponowane warunki, to polisa sama przedłuży się na kolejne 12 miesięcy.

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe informuje o końcu ubezpieczenia?

Jeżeli rok temu kupiłeś samochód z salonu i wykupiłeś ubezpieczenie, nie musisz pilnować terminów. Ubezpieczyciel na 14 dni przed upływem 12 miesięcy, na które umowa ubezpieczenia OC została zawarta, poinformuje Cię o warunkach ubezpieczenia na kolejny okres (art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). W otrzymanym piśmie znajdziesz:

  • proponowaną wysokość składki ubezpieczeniowej (może ona ulec zmianie, jeżeli wskażesz nowe okoliczności, które będą miały wpływ na jej wysokość, np. korzystanie z samochodu przez niedoświadczonego kierowcę),
  • pouczenie o możliwości wypowiedzenia dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC (w tym o sposobie i terminie jego złożenia),
  • pouczenie o skutkach wypowiedzenia oraz skutkach braku wypowiedzenia umowy.

Nie chcesz skorzystać z oferty dotychczasowego ubezpieczyciela, bo dzięki kalkulatorowi OC/AC znalazłeś tańszą polisę? Umowę powinieneś wypowiedzieć nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który została ona zawarta.

Kiedy i jak można wypowiedzieć automatycznie wznowione OC?

Zawarłeś umowę o ubezpieczenie OC z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym i w natłoku obowiązków zapomniałeś wypowiedzieć poprzednią umowę? Z tym problemem boryka się wielu kierowców. Tymczasem rozwiązanie jest proste – wystarczy, że po otrzymaniu wezwania do zapłaty od poprzedniego ubezpieczyciela, wypowiesz zawartą umowę. Konsekwencją niedopełnienia tego obowiązku jest konieczność uiszczenia składki, ale tylko za te dni, przez które towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantowało ochronę.

Masz dwa ubezpieczenia OC, ale w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym? Taka sytuacja również nie należy do rzadkości. Wielu właścicieli pojazdów poszukuje taniego ubezpieczenia OC w internecie i drogą online kupuje polisy, zapominając przy tym o konieczności wypowiedzenia wcześniej zawartych umów. Jeżeli posiadasz kilka umów ubezpieczenia OC w odniesieniu do tego samego samochodu z tym samym ubezpieczycielem, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do składki tylko z tytułu jednej z nich.

Aby skutecznie wypowiedzieć zawartą umowę ubezpieczenia OC, powinieneś skierować pismo do ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw swoim klientom, umożliwiając im wypowiedzenie umowy również drogą elektroniczną (wystarczy wysłać maila).

Które umowy wygasają na koniec okresu ochrony?

Umowa ubezpieczenia OC nie zawsze przedłuża się automatycznie. We wspomnianej wyżej ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazły się wyjątki. Ubezpieczenie wygasa, gdy:

  • kupiłeś używany pojazd. Wówczas po upływie czasu, na który polisa została zawarta przez poprzedniego właściciela samochodu, umowa wygaśnie – nie dojdzie do jej automatycznego przedłużenia się;
  • skorzystałeś z możliwości opłacania składki ubezpieczenia OC w ratach i nie spłacasz ich regularnie. Zwłoka w płatności spowoduje, że zawarta umowa ubezpieczenia OC również wygaśnie;
  • jest to ubezpieczenie krótkoterminowe, czyli zostało zawarte na 30 dni. Takie ubezpieczenie można zakupić jedynie w wyszczególnionych w ustawie sytuacjach. Ubezpieczenie krótkoterminowe zawsze wygasa po okresie, na który zostało wykupione.

Warto pamiętać o wymienionych wyżej wyjątkach. Wygaśnięcie polisy OC jest dużym problemem – wiąże się z koniecznością wzięcia odpowiedzialności za wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego szkody i uiszczenia kary nałożonej przez UFG.

Brak obowiązkowej polisy – czego się spodziewać?

Automatyczne przedłużenie się polisy OC chroni właścicieli samochodów przed karami finansowymi, które nakłada UFG. Jeżeli nie będziesz posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC nawet przez 1 dzień, zostanie na Ciebie nałożona opłata karna. W przypadku samochodu osobowego opłata za okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej do 3 dni wynosi 900 zł. Jeżeli okres ten trwa powyżej 14 dni, będziesz musiał zapłacić 4500 zł.

Kończy Ci się ochrona ubezpieczeniowa? Nie czekaj – już dziś sprawdź aktualne ceny ubezpieczeń, korzystając z kalkulatora OC/AC i sprawdź, które towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje Ci najtańsze OC!

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olaf
1 rok temu

no trzeba byc wielkim dzbanem zeby zapomniec o polisie albo niec tyle kasy zeby sie tym nie przejmowac

Guciu Wroc
1 rok temu

Ja to juz parę miesiecy wszczesniej porównuje oferty zeby cos zaoszczędzić. w zeszłym roku ugrałem na tym 360 zl

BM@
1 rok temu
Reply to  Guciu Wroc

raczje nie jestes jedyny wiekszosc osob tak robi przy obecnych cenach oc