Właśnie kupiłeś nowy samochód. Niezależnie od tego, czy miał go już wcześniej inny kierowca, czy też wyjechałeś nim z salonu, niezmiernie cieszy cię twój nabytek. Musisz jednak pamiętać, że aby w pełni korzystać z nowego auta, trzeba dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.

Kupno samochodu a OC – warto wiedzieć

  • Po zakupie używanego samochodu należy go przerejestrować i załatwić     formalności związane z OC.
  • Na przerejestrowanie auta masz 30 dni od dnia jego zakupu.
  • Nowy właściciel pojazdu przejmuje od zbywcy wszystkie prawa i obowiązki     związane z ubezpieczeniem OC.
  • Polisa OC przechodzi na nabywcę samochodu.
  • Nabywca używanego auta może kontynuować umowę OC zbywcy lub wypowiedzieć ją w dowolnym momencie.

Nabywca używanego auta może kontynuować umowę OC zbywcy lub wypowiedzieć ją w dowolnym momencie.

Samochód używany – kupno samochodu a OC

W przypadku, gdy Twoje nowe auto miało już wcześniej właściciela, musisz pamiętać o:

  • przerejestrowaniu auta,
  • załatwieniu spraw z ubezpieczeniem.

Przerejestrowanie samochodu

samochód

Na przerejestrowanie samochodu masz 30 dni od dnia jego zakupu. Aby to zrobić, musisz zgłosić się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego, odpowiedniego dla Twojego miejsca zameldowania. Zabierz ze sobą następujący zestaw dokumentów:

  • wypełniony wniosek (dostępny w urzędzie lub do pobrania na jego stronach),
  • umowę kupna-sprzedaży auta (AutoUmowa.pl),
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
    kartę pojazdu (jeśli została wydana),
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód osobisty,
  • potwierdzenie posiadania OC,
  • dowód opłaty komunikacyjnej – 180,50 zł

W niektórych urzędach opłaty można dokonać wcześniej, przelewając należność na wyznaczone konto. Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić, co powinieneś wpisać w tytule przelewu. Wpłaty dokonasz również w kasie urzędu. Po dopełnieniu wszystkich formalności otrzymasz tablice, tymczasowy dowód rejestracyjny oraz nalepkę kontrolną na szybę.

Pamiętaj także o tym, że jeśli kupujesz auto z drugiej ręki, to konieczne będzie opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych w urzędzie skarbowym. Jego wysokość wynosi 2% wartości pojazdu wg. umowy, ale jeśli urzędnik uzna, że koszt auta jest zaniżony, może powołać się na oficjalny cennik, który publikują firmy specjalizujące się w wycenie samochodów.

Dowód tymczasowy ważny jest przez miesiąc, ale w przypadku, gdy badania techniczne pojazdu kończą się wcześniej, będzie on obowiązywać do tego dnia. W ciągu 30 dni należy znów odwiedzić Wydział Komunikacji i odebrać właściwy dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu.

Ubezpieczenie pojazdu używanego

Ubezpieczenie OC przechodzi wraz z samochodem na nowego właściciela. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba się tą kwestią zajmować. Wręcz przeciwnie. Najlepiej jeszcze w tym samym dniu zadzwonić do towarzystwa, które chroni samochód i poinformować o jego zakupie.

Nabywca auta ma w tym przypadku dwie możliwości. Może kontynuować ubezpieczenie samochodu i przepisać ją na siebie, albo z niej zrezygnować i kupić nową np. w kalkulatorze OC AC

Zanim podejmiesz decyzję, warto sprawdzić wcześniej, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze. Ponieważ nie ma określonego terminu na podjęcie decyzji, nie musisz się z nią spieszyć. Warto na początek zapytać, jaką ofertę przedstawi obecne towarzystwo. Zrobi ono rekalkulację OC, czyli ponowne przeliczenie ceny ubezpieczenia w oparciu o dane nowego właściciela. Jeżeli posiadasz mniejsze zniżki niż poprzedni właściciel, musisz liczyć się z dopłatą. Składka będzie liczona za okres od dnia kupna auta, do końca umowy.

Kontynuując ubezpieczenie po zbywcy pamiętaj o tym, że takie OC nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres, tylko wygasa z ostatnim dniem okresu na jaki zostało zawarte. Łatwo to przeoczyć, a przerwa w ubezpieczeniu skutkuje nałożeniem wysokiej kary finansowej.

Jeżeli oferta towarzystwa zbywcy okaże się zbyt wysoka, z polisy będziesz mógł w dowolnym momencie zrezygnować. Zanim jednak to zrobisz, powinieneś zapewnić ciągłość ochrony OC, czyli kupić nową polisę. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych, która pozwoli Ci szybko sprawdzić propozycję wielu różnych towarzystw.

Obowiązki kupującego samochód nowy (pierwszy właściciel)

Audi A6 Limuzyna

Kupując samochód w salonie, również musisz zadbać o:

  • jego rejestrację,
  • ubezpieczenie.

Wyjeżdżając na polskie drogi, musisz posiadać obowiązkowe OC. Możesz je zakupić w niektórych towarzystwach albo w samym salonie.

Kupno samochodu a OC

Nowy samochód wymaga pełnego ubezpieczenia (przynajmniej OC plus AC). O ile zakup OC nie nastręczy Ci zbyt wielu trudności, o tyle w przypadku AC – dokładnie czytaj warunki umowy. Z pojazdem fabrycznie nowym masz swego rodzaju uprzywilejowaną pozycję, ale zdarzają się i takie oferty autocasco, które bardziej zaszkodzą niż pomogą.

Przykładem może być zapis o tym, że auto po szkodzie będzie naprawiane nie w ASO, a w zwykłym warsztacie i do tego użyte zostaną części zamienne. Po takiej naprawie pojazd straci gwarancję producenta, który utrzymuje ją jedynie w przypadku naprawy samochodu w autoryzowanym serwisie i przy użyciu oryginalnych części. Warto więc dokładnie sprawdzić, jak w szczegółach wygląda preferowana przez Ciebie oferta.

Rejestracja samochodu kupionego w salonie

Jeśli zaś chodzi o rejestrację, to sprawa wygląda podobnie jak w przypadku zakupu pojazdu używanego.

Stawiając się do urzędu musisz mieć przy sobie:

  • wypełniony wniosek,
  • dowód zakupu pojazdu (fakturę w tym przypadku),
  • kartę pojazdu,
  • dokument tożsamości,
  • dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej – 180,50 zł.

Pamiętaj, że po zarejestrowaniu auta najlepiej będzie skontaktować się z ubezpieczycielem w celu podania mu nadanego numeru rejestracyjnego. Jeżeli kupiłeś OC jeszcze przed zarejestrowaniem auta, na twojej polisie widnieje tylko numer VIN.

W przypadku rejestracji nowego samochodu również otrzymasz dowód tymczasowy. Na wyrobienie oryginalnych dokumentów i wprowadzenie danych do karty pojazdu potrzeba trochę więcej czasu, ale po ich odebraniu, możesz już w pełni korzystać ze swojego nowiutkiego auta.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny