Sprzedajesz samochód? Nowemu właścicielowi wraz z kluczykami będziesz musiał przekazać także komplet dokumentów. Jeżeli nie możesz znaleźć karty pojazdu, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem – tłumaczymy, jak postępować w razie zniszczenia lub utraty tego dokumentu.

Podsumowanie – Zgubiona karta pojazdu

  1. Karta pojazdu jest wydawana dla każdego samochodu wprowadzonego do obrotu na terenie Polski po 1 lipca 1999 r.
  2. Karta pojazdu zawiera informacje o właścicielu (właścicielach) oraz o parametrach technicznych samochodu i zmianach w nim dokonanych.
  3. Aby wyrobić duplikat karty pojazdu, w wydziale komunikacji należy złożyć wniosek i uiścić opłatę w wysokości 75,50 zł.
  4. Na wydanie wtórnika karty pojazdu trzeba czekać do 30 dni.
  5. Bez karty pojazdu nie jest możliwa rejestracja pojazdu przez nowego nabywcę.

Aby pojazd został dopuszczony do ruchu po drogach publicznych, jego właściciel musi go zarejestrować. Rejestracja pojazdu to procedura administracyjna, która odbywa się na podstawie dokumentów wymienionych w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jednym z tych dokumentów jest karta pojazdu.

Czym jest i jak wygląda karta pojazdu?

Karta pojazdu to urzędowy dokument wystawiany dla konkretnego pojazdu w oparciu o ustawę Prawo o ruchu drogowym. W Polsce karta pojazdu jest wydawana każdemu właścicielowi auta, który dokonał jego rejestracji po 30 czerwca 1999 r. W efekcie nie wszystkie jeżdżące po polskich drogach samochody mają kartę pojazdu – to istotna informacja dla każdego, kto przymierza się do zakupu używanego auta.

Jak wygląda karta pojazdu? Ma ona formę książeczki – zawiera kilkanaście stron. Wymiarami i wyglądem dokument ten przypomina paszport. Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą, każdy producent lub importer nowych pojazdów musi wyrobić kartę pojazdu dla samochodu wprowadzonego do obrotu na terenie Polski.

Jakie informacje są odnotowywane w karcie pojazdu?

Karta pojazdu zawiera informacje, które dotyczą:

  • pojazdu – wszystkie najważniejsze dane o pojeździe, w tym o marce, typie, modelu, rodzaju i przeznaczeniu pojazdu, numerze identyfikacyjnym VIN, mocy silnika, roku produkcji, dopuszczalnej masie całkowitej, liczbie miejsc i liczbie osi,
  • właściciela (właścicieli) – zarówno aktualnego, jak i poprzedniego,
  • zmian dokonanych w pojeździe – jeżeli właściciel zdecydował się na montaż np. instalacji LPG, to po dokonaniu niezbędnych przeróbek w aucie zmiana ta musi zostać odnotowana właśnie w karcie pojazdu.

Ponieważ karta pojazdu zawiera wszystkie najważniejsze informacje o samochodzie, potrzebna jest m.in. przy jego sprzedaży.

Kiedy karta pojazdu jest potrzebna?

Karta pojazdu nie podlega kontroli podczas ruchu drogowego. Inaczej mówiąc, nie musisz (a nawet nie powinieneś) jej zabierać, wybierając się w trasę. Kiedy zatem karta pojazdu jest potrzebna? Będzie ona niezbędna, gdy:

  • dokonasz przeróbek w pojeździe – zmiana parametrów technicznych wymaga stosownej adnotacji w karcie pojazdu,
  • otrzymasz wtórniki tablic rejestracyjnych – będziesz musiał wystąpić do urzędu, by taka zmiana została odnotowana w karcie pojazdu,
  • będziesz sprzedawać pojazd – w razie zmiany właściciela, konieczne jest przekazanie mu karty pojazdu wraz z pozostałymi dokumentami.

Nowemu właścicielowi samochodu karta pojazdu będzie potrzebna podczas jego rejestracji (zgodnie z art. 72 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Jak wyrobić nową kartę pojazdu i ile to kosztuje?

Zagubienie karty pojazdu jest kłopotliwe – mimo że dokument ten nie jest używany na co dzień, to jednak bez niego np. sprzedaż samochodu nie jest możliwa. Jeżeli zdarzyło Ci się zgubić kartę pojazdu lub uległa ona zniszczeniu, możesz wystąpić o jej duplikat (wtórnik) do właściwego starosty. Aby go otrzymać, będziesz musiał:

  • wypełnić i złożyć w wydziale komunikacji wniosek o wydanie duplikatu karty pojazdu,
  • podpisać oświadczenie o utracie karty pojazdu pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań,
  • uiścić opłatę – wydanie nowej karty pojazdu kosztuje 75,50 zł (jeżeli sprawy nie będziesz załatwiał samodzielnie, będziesz musiał jeszcze wnieść opłatę za pełnomocnictwo w wysokości 17 zł).

Jeżeli po zakupie nie zarejestrowałeś jeszcze pojazdu na siebie, aby potwierdzić dane zawarte w utraconym dokumencie (zgodnie z art. 72 ust. 4 Prawa o ruchu drogowym), konieczne będzie zaświadczenie wystawione przez organ, który dokonał ostatniej rejestracji. Możesz też dołączyć informację o importerze, producencie lub instytucji, która wydała kartę pojazdu. Aby pozyskać te dane, należy skontaktować się z poprzednim właścicielem samochodu.

Załatwiając sprawę w urzędzie, przydadzą Ci się również inne dokumenty – dowód rejestracyjny i aktualne ubezpieczenie samochodu.

Ile trwa wydanie nowej karty pojazdu? Urzędnicy mają na to 30 dni. Większość spraw udaje się jednak załatwić szybciej.

Zakup samochodu i brak karty pojazdu – jak postępować?

Kupiłeś używany samochód i nie otrzymałeś karty pojazdu? Otrzymałeś kartę pojazdu od sprzedawcy, ale od kilku dni nie możesz jej znaleźć? Bez tego dokumentu trudno będzie Ci zarejestrować pojazd – w pierwszej kolejności będziesz musiał wyrobić duplikat. W tym celu postępuj zgodnie z wyżej opisaną procedurą.

Aby uniknąć zbędnych kosztów, przy zakupie samochodu upewnij się, że otrzymałeś wszystkie potrzebne dokumenty, w tym właśnie kartę pojazdu. Pamiętaj też o ubezpieczeniu OC – jeżeli pojazd nie posiada ważnej polisy, to od dnia jego zakupu na Tobie ciąży obowiązek nabycia ubezpieczenia OC. Tanie OC lub gwarantujące optymalną autocasco (AC) możesz znaleźć, wykorzystując kalkulator OC/AC online.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny