Kupiłeś samochód używany? Prawdopodobnie otrzymałeś od jego zbywcy aktualną polisę OC. Możesz z niej korzystać, jednak dla własnego dobra sprawdź jak najszybciej, czy ubezpieczyciel nie zamierza dokonać rekalkulacji składki.

Rekalkulacja składki – to warto wiedzieć:

 

  • Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, każde towarzystwo ma prawo do rekalkulacji składki OC, m.in. po zmianie właściciela auta.
  • Rekalkulacja składki OC polega na ponownym wyliczeniu ceny polisy, z uwzględnieniem danych, które w okresie ubezpieczenia uległy zmianie (np. nowego posiadacza pojazdu).
  • Jeśli dopłata po rekalkulacji składki jest zbyt wysoka, nowy właściciel pojazdu może wypowiedzieć umowę zbywcy i wykupić polisę w innym towarzystwie.
  • Do podniesienia lub zmniejszenia wysokości opłaty za OC może dojść nie tylko po odsprzedaży auta, ale również zaistnienia każdej zmiany, która ma istotny wpływ na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego.

Co to jest rekalkulacja składki OC?

Rekalkulacja składki OC to nic innego, jak jej ponowne przeliczenie na podstawie danych nowego właściciela samochodu. Ubezpieczyciel wprowadza do systemu te informacje i od nowa wylicza wysokość składki OC, przy czym jeśli jest ona wyższa niż w przypadku poprzedniego posiadacza auta, konieczne będzie dopłacenie różnicy.

Dlaczego towarzystwa dokonują rekalkulacji składki OC?

Z prostego powodu – może się zdarzyć, że sprzedający samochód posiada maksymalne zniżki za bezkolizyjną jazdę, brak zwyżek za wiek i staż prawa jazdy. W ocenie ubezpieczycieli taka osoba stanowi mniejsze ryzyko, niż np. młodociany kierowca. Dlatego od osób z gorszą historią ubezpieczeniową towarzystwa będą chciały dopłatę. Jak wysoką? Posłużmy się przykładem.

Z jednej strony mamy doświadczonego kierowcę Citroena C4 w wieku 55 lat, z stażem jazdy wynoszącym 35 lat. Posiada maksymalne zniżki, a kwota półrocznej raty za polisę OC wynosi 220 zł. Z drugiej strony – nabywca ma 20 lat i prawo jazdy kategorii B od 2 lat. Jego zniżki wynoszą jedynie 10%. Półroczna rata w tym samym towarzystwie w jego przypadku wynosi aż 748 zł. Jeżeli więc sprzedający oddaje samochód przed terminem końca pierwszej raty, młodzieniec będzie musiał za okres pół roku zapłacić nie 220 zł, a 748 zł. (O tym jak kupić tańsze OC dla młodego kierowcy w artykule https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-dla-mlodych-kierowcow-jak-oszczedzic/)  Duże różnice mogą też dotyczyć kierowców mających szkody na swoim koncie.

rekalkulacja-oc

Czy rekalkulacja składki OC jest możliwa tylko przy odsprzedaży auta?

Towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki OC nie tylko przy zmianie właściciela samochodu. Wiele firm ubezpieczeniowych bardzo surowo traktuje tzw. młodocianych kierowców, przez których podwyższają nawet kilkukrotnie cenę polisy.

Niektórzy kierowcy (np. rodzice) nie zgłaszają towarzystwu faktu, że ich pociecha może kierować samochodem. W ocenie towarzystw kierowanie pojazdu przez niedoświadczoną osobę zwiększa ryzyko wystąpienia szkody, stąd wyższa cena polisy. W przypadku zaistnienia szkody spowodowanej przez taką osobę, ubezpieczyciel oczywiście wypłaci poszkodowanemu należne odszkodowanie. Będzie jednak żądał od właściciela polisy zapłaty różnicy między ceną za zapłacone ubezpieczenie OC, a kwotą z nieuwzględnionym młodym użytkownikiem.

Podobnie jest w autocasco. Tutaj również wiele zmiennych ma wpływ na cenę polisy. Poświadczenie nieprawdy podczas spisywania umowy również może wiązać się z rekalkulkacją składki OC, o ile towarzystwo nam to udowodni. Nawet miejsce parkowania samochodu może zmienić wysokość składki – polisa autocasco będzie tańsza na samochód garażowany, niż na taki sam parkowany na ulicy.

Co zrobić, gdy rekalkulacja składki OC jest bardzo wysoka?

Pamiętajmy o jak najszybszym zgłoszeniu towarzystwu faktu nabycia pojazdu, aby po paru miesiącach nie spotkała nas niemiła niespodzianka. W przypadku, gdy rekalkulacja składki OC do polisy otrzymanej od sprzedającego samochód jest niekorzystna, najlepiej wypowiedzieć umowę (koniecznie na piśmie). Często warto wykupić OC całoroczne u innego, tańszego dla nas ubezpieczyciela. Nawet jeżeli ostatecznie zapłacimy więcej, mamy zapewnioną ochronę na 12, a nie np. na 6 miesięcy.
Jest jeszcze jeden plus polisy zawartej na nasz nr PESEL – po roku przysługują nam wyższe zniżki (o ile wcześniej nie mieliśmy maksymalnych), natomiast polisa OC z aneksem na naszą osobę nie da nam tego typu świadczeń.

Jak znaleźć najtańszego ubezpieczyciela?

Najszybszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na znalezienie najtańszej polisy OC jest porównanie propozycji ubezpieczenia jak największej grupy towarzystw. Skorzystanie z naszej porównywarki umożliwi Ci sprawdzenie ofert nawet kilkunastu firm, pod kątem najniższej ceny. Wypełnienie formularza jest bardzo intuicyjne i zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo, dzięki czemu każde towarzystwo obejmuje swojego klienta dokładnie taką samą ochroną. Jednak wysokość składki OC każdy zakład ubezpieczeń ustala indywidualnie. To, ile zapłacisz za polisę OC w dużej mierze zależy od Ciebie, a dokładnie – towarzystwa jakie wybierzesz. Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że różnice w ofertach cenowych poszczególnych ubezpieczycieli mogą być nawet kilkukrotne. Nie warto więc decydować się na zakup polisy zbyt pochopnie, korzystając np. tylko z porady agenta jednego towarzystwa.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
fdsf
4 lat temu

Wszystko to gówno prawda byle wycisnąć kase z ,,Kowalskiego”

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny