Kupiłeś samochód używany? Prawdopodobnie otrzymałeś od jego zbywcy aktualną polisę OC. Możesz z niej korzystać, jednak dla własnego dobra sprawdź jak najszybciej, czy ubezpieczyciel nie zamierza dokonać rekalkulacji składki.

Zmiany w życiu i na drodze mogą wpływać na koszty ubezpieczenia OC. Warto zrozumieć, że rekalkulacja składki to ważny proces, który umożliwia dostosowanie polisy do aktualnych potrzeb i warunków. Dowiedz się, dlaczego może być konieczna rekalkulacja oraz jakie czynniki wpływają na kształtowanie nowych stawek, zapewniając tym samym optymalną ochronę pojazdu.

Dla wielu klientów firm ubezpieczeniowych rekalkulacja składki OC jest szansą na oszczędności, ale również uniknięcie późniejszych kłopotów z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym.

Co to jest rekalkulacja składki OC?

Rekalkulacja składki OC to nic innego, jak jej ponowne przeliczenie na podstawie danych nowego właściciela samochodu. Ubezpieczyciel wprowadza do systemu te informacje i od nowa wylicza wysokość składki OC, przy czym jeśli jest ona wyższa niż w przypadku poprzedniego posiadacza auta, konieczne będzie dopłacenie różnicy.

To częsta praktyka, która wynika z wielu czynników, które musi brać pod uwagę ubezpieczyciel. Najczęściej związane są one ze sprzedażą pojazdu osobie z inną wysokością zniżek, ale nie tylko. W dalszej części tekstu przedstawiamy konkretne sytuacje, w których dochodzi do rekalkulacji składki OC.

Uwaga! Warto wiedzieć, że jako konsumenci mamy określone prawa związane z tym procesem – np. możliwość wypowiedzenia umowy na ubezpieczenie.

Dlaczego towarzystwa dokonują rekalkulacji składki OC?

Z prostego powodu – może się zdarzyć, że sprzedający samochód posiada maksymalne zniżki za bezkolizyjną jazdę, brak zwyżek za wiek i staż prawa jazdy. W ocenie ubezpieczycieli taka osoba stanowi mniejsze ryzyko, niż np. młodociany kierowca. Dlatego od osób z gorszą historią ubezpieczeniową towarzystwa będą chciały dopłatę. Jak wysoką? Posłużmy się przykładem.

Przykład: Doświadczony kierowca Citroena C4, pan Marek, ma 55 lat i staż jazdy wynoszący 35 lat. Posiada maksymalne zniżki i płaci 220 zł półrocznej raty za polisę OC. Nabywca jego pojazdu, 20-letni Jacek, ma prawo jazdy kategorii B od 2 lat. Jego zniżki wynoszą jedynie 10%. Półroczna rata w tym samym towarzystwie w jego przypadku wynosi aż 748 zł. Pan Marek sprzedaje mu auto przed terminem końca pierwszej raty. Oznacza to, że młodzieniec będzie musiał za okres pół roku zapłacić nie 220 zł, a 748 zł.

O tym jak kupić tańsze OC dla młodego kierowcy w artykule https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-dla-mlodych-kierowcow-jak-oszczedzic/

rekalkulacja-oc

Czy rekalkulacja składki OC jest możliwa tylko przy odsprzedaży auta?

Towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki OC nie tylko przy zmianie właściciela samochodu. Wiele firm ubezpieczeniowych bardzo surowo traktuje tzw. młodocianych kierowców, przez których podwyższają nawet kilkukrotnie cenę polisy.

Niektórzy kierowcy (np. rodzice) nie zgłaszają towarzystwu faktu, że ich pociecha może kierować samochodem. W ocenie towarzystw kierowanie pojazdu przez niedoświadczoną osobę zwiększa ryzyko wystąpienia szkody, stąd wyższa cena polisy. W przypadku zaistnienia szkody spowodowanej przez taką osobę, ubezpieczyciel oczywiście wypłaci poszkodowanemu należne odszkodowanie. Będzie jednak żądał od właściciela polisy zapłaty różnicy między ceną za zapłacone ubezpieczenie OC, a kwotą z nieuwzględnionym młodym użytkownikiem.

Podobnie jest w autocasco. Tutaj również wiele zmiennych ma wpływ na cenę polisy. Poświadczenie nieprawdy podczas spisywania umowy również może wiązać się z rekalkulkacją składki OC, o ile towarzystwo nam to udowodni. Nawet miejsce parkowania samochodu może zmienić wysokość składki – polisa autocasco będzie tańsza na samochód garażowany, niż na taki sam parkowany na ulicy.

Co zrobić, gdy rekalkulacja składki OC jest bardzo wysoka?

Pamiętajmy o jak najszybszym zgłoszeniu towarzystwu faktu nabycia pojazdu, aby po paru miesiącach nie spotkała nas niemiła niespodzianka. W przypadku, gdy rekalkulacja składki OC do polisy otrzymanej od sprzedającego samochód jest niekorzystna, najlepiej wypowiedzieć umowę (koniecznie na piśmie). Często warto wykupić OC całoroczne u innego, tańszego dla nas ubezpieczyciela. Nawet jeżeli ostatecznie zapłacimy więcej, mamy zapewnioną ochronę na 12, a nie np. na 6 miesięcy.

Jest jeszcze jeden plus polisy zawartej na nasz numer PESEL – po roku przysługują nam wyższe zniżki (o ile wcześniej nie mieliśmy maksymalnych), natomiast polisa OC z aneksem na naszą osobę nie da nam tego typu świadczeń.

Przykład: Anna kupiła samochód od Marcina, który posiada najwyższe możliwe zniżki za staż i bezszkodową jazdę. Ponieważ Anna dopiero zaczyna swoją przygodę z motoryzacją, nie ma jeszcze żadnej zniżki. Po zakupie samochodu okazało się, że towarzystwo ubezpieczeniowe zrobiło rekalkulację składki OC i Anna musi zapłacić o 350% większą stawkę, niż Marcin. Zdecydowała się zrezygnować z usług ubezpieczyciela, wysyłając do niego wypowiedzenie na piśmie. Po pozytywnym jego rozpatrzeniu skorzystała z porównywarki OC i znalazła znacznie tańsze ubezpieczenie swojego nowego pojazdu.

Jak znaleźć najtańszego ubezpieczyciela?

Najszybszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na znalezienie najtańszej polisy OC jest porównanie propozycji ubezpieczenia jak największej grupy towarzystw. Skorzystanie z naszej porównywarki umożliwi Ci sprawdzenie ofert nawet kilkunastu firm, pod kątem najniższej ceny. Wypełnienie formularza jest bardzo intuicyjne i zajmie Ci zaledwie kilka minut.

Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo, dzięki czemu każde towarzystwo obejmuje swojego klienta dokładnie taką samą ochroną. Jednak wysokość składki OC każdy zakład ubezpieczeń ustala indywidualnie. To, ile zapłacisz za polisę OC w dużej mierze zależy od Ciebie, a dokładnie – towarzystwa jakie wybierzesz.

Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że różnice w ofertach cenowych poszczególnych ubezpieczycieli mogą być nawet kilkukrotne. Nie warto więc decydować się na zakup polisy zbyt pochopnie, korzystając np. tylko z porady agenta jednego towarzystwa.

Błędne dane a rekalkulacja składki OC

Rekalkulacja składki może być także konieczna również w przypadku błędu lub niedopatrzenia jednej ze stron. Mianowicie gdy podczas zawierania umowy OC udostępnione zostaną (czasem nawet nieświadomie) błędne informacje dotyczące pojazdu lub kierowcy. Często spotyka się zjawisko zatajania faktu, że pojazdem będzie korzystał młody, niedoświadczony kierowca (np. ubezpieczenie OC nabywane jest przez ojca, a samochodem regularnie jeździ jego nastoletni syn).

Wymaganie ponownego przeliczenia składki z powodu udzielenia nieprawdziwych informacji pojawia się, gdy ubezpieczający jest kierowcą doświadczonym, natomiast rzeczywistym użytkownikiem pojazdu staje się osoba z mniejszym stażem w prowadzeniu auta.

Jak szybko znaleźć dobre ubezpieczenie OC i AC?

Rekalkulacja składki OC okazała się niekorzystna? Nie ma powodu, żeby korzystać z oferty ubezpieczyciela, który nie gwarantuje satysfakcjonującej umowy. Można ją rozwiązać, a następnie poszukać czegoś lepszego i korzystniejszego. Najlepszym na to sposobem są porównywarki OC oraz dostępne w sieci kalkulatory. Pozwalają na zapoznanie się z ofertą towarzystw ubezpieczeniowych, a także wybranie najciekawszej z naszej perspektywy propozycji.

Sama procedura jest prosta, choć wymaga podania dokładnych danych – związanych z kierowcą i pojazdem, który ma zostać ubezpieczony. Wszystko jednak można załatwić bez wychodzenia z domu, co na pewno jest dużym plusem tego rozwiązania. Wiele osób decyduje się obecnie na rezygnację z wizyty u agentów ubezpieczeniowych i wybierają zakup polisy online. To wygodne i – co jeszcze ważniejsze – wygodne rozwiązanie.

 • Rekalkulacja składki OC oznacza ponowne przeliczenie ceny polisy z uwzględnieniem czynników, które uległy zmianie.
 • Do rekalkulacji składki OC dochodzi zwykle wtedy, gdy samochód zmienia właściciela lub jeśli podczas zawierania umowy ubezpieczający podał nieprawdziwe informacje.
 • Po rekalkulacji składki właściciel pojazdu może otrzymać zwrot nadpłaty. Częściej jednak dochodzi do sytuacji, w której do polisy musi on dopłacić, co na pewno nie jest dla każdego kierowcy optymalnym rozwiązaniem.
 • Jeśli rekalkulacja składki wiąże się z dużą dopłatą, warto zastanowić się nad zmianą ubezpieczyciela. Wypowiedzenie umowy jest zawsze jedną z opcji, którą należy brać pod uwagę.
 • Poszukiwania nowej polisy OC najlepiej rozpocząć w internecie – korzystając z porównywarek OC można znaleźć korzystną ofertę, a wszystko bez wychodzenia z domu. Coraz więcej kierowców decyduje się na taką formę poszukiwań dogodnej oferty na ubezpieczenie OC, AC, NNW czy Assistance.

FAQ najczęściej zadawane pytania o rekalkulację składki OC

 1. Czy można samemu złożyć wniosek o rekalkulację składki OC?

  Tak. Rekalkulacja składki OC może nastąpić zarówno na wniosek ubezpieczającego, jak i ubezpieczalni. W tym drugim wypadku zwykle w momencie, gdy dochodzi do istotnej zmiany wpływającej na wysokość stawki ubezpieczenia.

 2. Ile czasu trwa rekalkulacja składki OC?

  Musi ona zostać przeprowadzona w czasie, gdy ubezpieczenie obowiązuje, ale zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe nie określają dokładnego terminu. Praktyka pokazuje jednak, że rekalkulacja składki OC przeprowadzana jest dość szybko – to bowiem ważne zagadnienie dla obu stron umowy.

 3. Czy zmiana wysokości składki OC może nastąpić w czasie trwania umowy?

  Tak. Przepisy i umowa pozwalają na rekalkulację składki OC w czasie trwania umowy. Zwykle następuje to w momencie, gdy dochodzi do istotnych zmian, które mają bezpośredni wpływ na stawkę ubezpieczenia. Możliwe jest również na wniosek osoby płacącej składkę za ubezpieczenie OC.

 4. Ile razy można składać wniosek o rekalkulację składki OC?

  Nie ma limitu, który definiowałby liczbę składanych wniosków w czasie trwania umowy. Niezależnie od liczby wniosków, ubezpieczyciel musi się do nich odnieść w oficjalnej odpowiedzi do klienta. Warto wiedzieć, że składanie kolejnych wniosków nie wpłynie na zmianę decyzji ubezpieczyciela w konkretnej sprawie.

 5. Czy rekalkulacja składki OC jest obligatoryjna?

  Tak. Ubezpieczyciel może, ale nie musi decydować się na przeprowadzenie rekalkulacji składki OC. Jeśli różnice w stawce ubezpieczenia będą nieznaczne, firma ubezpieczeniowa może w ogóle nie rozpocząć procesu rekalkulacji. Musi to jednak zrobić, jeśli o takie rozwiązanie poprosi sam ubezpieczający.

Michał Grzybowski

Dziennikarz i redaktor internetowy z wieloletnim doświadczeniem. Od lat zajmuje się tematami związanymi z motoryzacją oraz pozornie zawiłymi kwestiami związanymi z rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych. Wychodzi z założenia, że wszystkie – nawet najbardziej złożone tematy – można wyjaśnić w prosty i przystępny sposób.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
fdsf
4 lat temu

Wszystko to gówno prawda byle wycisnąć kase z ,,Kowalskiego”

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny