ubezpieczenie oc ing bank śląski
10 listopada 2017 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:548    Średnia:4.4/5]

Przerwa w ubezpieczeniu OC może mieć dość bolesne finansowe konsekwencje. Z jakiegoś powodu nie przedłużyłeś ubezpieczenia OC. Czeka Cię kara finansowa, utrata zniżek, a może nie dotkną Cię żadne konsekwencje? Wszystko zależy od tego, dlaczego i jak długo Twoje auto pozostawało bez obowiązkowej ochrony.

Powodów, dla których nie wykupiłeś ubezpieczenia OC może być kilka. Sprzedałeś auto, kupiłeś je wraz z polisą po zbywcy, której nie przedłużyłeś lub po prostu zapomniałeś, że mija termin obowiązywania OC. W każdej z tych sytuacji musisz liczyć się z innymi konsekwencjami.

Przerwa w OC a utrata zniżek

Mimo, że posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli zarejestrowanych pojazdów, to zasada przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę nie jest odgórnie ustalona. Każdy ubezpieczyciel może kierować się własnym systemem ich naliczania i odbierania. Zanim podpiszesz więc umowę z danym towarzystwem, dowiedz się, w jaki sposób przyznaje on zniżki OC oraz jak długo po przerwaniu ciągłości ubezpieczenia są one ważne.

Najczęściej maksymalny próg przerwy to 2 lata. W praktyce oznacza to, że bez względu na staż kierowcy i jego wcześniejszą historię ubezpieczenia, po upływie 24 miesięcy, będzie on musiał pracować na swoje zniżki od zera. Oczywiście część towarzystw pozwala na zachowanie zniżek dłużej – 2, 4 lub nawet 5 lat. Dzieje się tak najczęściej w przypadku ubezpieczycieli, odejmujących część zniżek, np. 10% za kolejny rok przerwy. Warto jednak pamiętać, że czasami nawet całkowita utrata zniżek może oznaczać niższą cenę ubezpieczenia, niż składka zaproponowana przez innego ubezpieczyciela z uwzględnieniem np. 20-procentowej zniżki.

Zobacz także:
OC dla młodych kierowców – jak nie przepłacić?
Podatek od kupna samochodu

OC po zbywcy pojazdu nie przedłuży się!

Kupiłeś samochód razem z obowiązującą polisą OC. Myślałeś, że polisa ulegnie automatycznemu przedłużeniu, jednak tak się nie stało. Ubezpieczenie wygasło, a Twoje auto od kilku dni nie posiada ochrony, mimo że ciągle go używasz. Lepiej, żebyś o jej braku przypomniał sobie jak najszybciej. Będziesz musiał zapłacić karę finansową, której wysokość zależy od czasu, w którym zarejestrowane auto nie posiadało ubezpieczenia OC. Obecnie właściciele samochodów osobowych muszą się liczyć z następującymi karami:

brak OC do 3 dni – 800 zł;
brak OC od 4 do 14 dni – 2000 zł;
brak OC powyżej 14 dni – 4000 zł;

Dodatkowo, jeśli w czasie braku ważnej polisy OC kierowca spowoduje stłuczkę lub wypadek, koszty likwidacji szkód będzie musiał pokryć samodzielnie. Przeczytaj cały artykuł pt.”Co grozi za brak OC

Zapomniałeś przedłużyć polisę

Zeszłoroczne ubezpieczenie OC kupiłeś w terminie, jednak zapomniałeś, że od tego czasu minął już rok. Nie musisz się obawiać. W takiej sytuacji przerwa w ubezpieczeniu OC Cię nie dotyczy. Twój dotychczasowy ubezpieczyciel automatycznie przedłuży polisę, a Ty będziesz zobowiązany uregulować składkę.

Jeśli jednak postanowiłbyś zrezygnować z usług zeszłorocznego towarzystwa i wypowiedział mu umowę OC, musisz kupić polisę u innego ubezpieczyciela. Jeśli tego nie zrobisz, czeka Cię kara finansowa opisana wyżej oraz konieczność poniesienia kosztów wyrządzonych szkód z własnej kieszeni.

Dlaczego musisz płacić karę?

Przypomnijmy, że konieczność posiadania ubezpieczenia OC regulowana jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ponieważ obowiązek ten jest ustawowy, brak jego spełnienia podlega karze. Jednak nawet jeśli ubezpieczyciel zaproponuje Ci wyższą niż dotychczas cenę OC, nie rezygnuj z zakupu polisy. Kara za jej brak może okazać się dużo bardziej dotkliwa. Poszukaj towarzystwa, które zaoferuje składkę na miarę Twoich możliwości. W kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz oferty różnych towarzystw, dzięki czemu będziesz miał szansę na znalezienie ubezpieczyciela najbardziej Tobie przychylnego.

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Witek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Witek
Gość
Witek

Okres ubezpieczenia mija mi podczas pobytu za granicą bez samochodu, którym teraz nikt nie jeździ. Czy to znaczy, że i tak nie mogę poczekać z nową polisą do powrotu, bo będzie kara? 😮

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00