Przerwa w ubezpieczeniu OC może mieć dość bolesne finansowe konsekwencje. Z jakiegoś powodu nie przedłużyłeś ubezpieczenia OC? Czeka Cię kara finansowa, utrata zniżek, a może nie poniesiesz żadnych konsekwencji? Wszystko zależy od tego, dlaczego i jak długo Twoje auto pozostawało bez obowiązkowej ochrony.

Co oznacza przerwa w ubezpieczeniu OC?  – warto wiedzieć

  1. Każdy zarejestrowany samochód musi posiadać OC.
  2. Zwykle przerwa w ubezpieczeniu OC dłuższa niż 2 lata oznacza utratę zniżek.
  3. OC po poprzednim właścicielu auta nie przedłuża się automatycznie.
  4. Za brak OC powyżej 14 dni grozi kara w wysokości 5200 zł.

 

Powodów, dla których nie wykupiłeś ubezpieczenia OC, może być kilka. Sprzedałeś auto, kupiłeś je wraz z polisą po zbywcy, której nie przedłużyłeś lub po prostu zapomniałeś, że mija termin obowiązywania OC. W każdej z tych sytuacji musisz liczyć się z innymi konsekwencjami.

Czy stracisz zniżki mając przerwę w OC?

Mimo, że posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli zarejestrowanych pojazdów, to zasada przyznawania zniżek za bezszkodową jazdę nie jest odgórnie ustalona. Każdy ubezpieczyciel może kierować się własnym systemem ich naliczania i odbierania. Zanim podpiszesz więc umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, dowiedz się w jaki sposób przyznaje ono zniżki OC oraz jak długo po przerwaniu ciągłości ubezpieczenia są one ważne.

Najczęściej maksymalny próg przerwy to 2 lata. W praktyce oznacza to, że bez względu na staż kierowcy i jego wcześniejszą historię ubezpieczenia, po upływie 24 miesięcy, będzie on musiał pracować na swoje zniżki od zera.

Oczywiście część towarzystw pozwala na zachowanie zniżek dłużej – 2, 4 lub nawet 5 lat. Dzieje się tak najczęściej w przypadku ubezpieczycieli, odejmujących część zniżek, np. 10% za kolejny rok przerwy. Warto jednak pamiętać, że czasami nawet całkowita utrata zniżek może oznaczać niższą cenę ubezpieczenia, niż składka zaproponowana przez innego ubezpieczyciela z uwzględnieniem np. 20-procentowej zniżki.

Zobacz także:
OC dla młodych kierowców – jak nie przepłacić?
Podatek od kupna samochodu

Czy OC po zbywcy pojazdu przedłuża się automatycznie?

Kupiłeś samochód razem z ważnym OC. Myślałeś, że polisa ulegnie automatycznemu przedłużeniu, jednak tak się nie stało. Ubezpieczenie wygasło, a Twoje auto od kilku dni nie posiada ochrony, mimo że ciągle go używasz. Lepiej, żebyś o jej braku przypomniał sobie jak najszybciej. Będziesz musiał zapłacić karę finansową, której wysokość zależy od czasu, w którym zarejestrowane auto nie posiadało ubezpieczenia OC. W 2020 r. właściciele samochodów osobowych muszą się liczyć z następującymi karami:

Kara za brak OC-2020

Dodatkowo, jeśli w czasie braku ważnej polisy OC kierowca spowoduje stłuczkę lub wypadek, koszty likwidacji szkód będzie musiał pokryć samodzielnie. Dowiedz się więcej, co grozi za brak OC.

Co zrobić, gdy zapomniałeś przedłużyć OC?

Zeszłoroczne ubezpieczenie OC kupiłeś w terminie, jednak zapomniałeś, że od tego czasu minął już rok? Nie musisz się obawiać. W takiej sytuacji przerwa w ubezpieczeniu OC Cię nie dotyczy. Twój dotychczasowy ubezpieczyciel automatycznie przedłuży polisę, a Ty będziesz zobowiązany uregulować składkę.

Jeśli jednak postanowiłbyś zrezygnować z usług zeszłorocznego towarzystwa i wypowiedziałeś mu umowę OC, musisz kupić polisę u innego ubezpieczyciela. Jeśli tego nie zrobisz, czeka Cię kara finansowa opisana wyżej oraz konieczność poniesienia kosztów wyrządzonych szkód z własnej kieszeni.

Dlaczego musisz zapłacić karę za brak OC?

Przypomnijmy, że konieczność posiadania ubezpieczenia OC regulowana jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ponieważ obowiązek ten jest ustawowy, brak jego spełnienia podlega karze.

Jednak nawet jeśli ubezpieczyciel zaproponuje Ci wyższą niż dotychczas cenę OC, nie rezygnuj z zakupu polisy. Kara za jej brak może okazać się dużo bardziej dotkliwa. Poszukaj towarzystwa, które zaoferuje składkę na miarę Twoich możliwości. W kalkulatorze ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziesz oferty różnych towarzystw, dzięki czemu będziesz miał szansę na znalezienie ubezpieczyciela oferującego ubezpieczenie samochodu w niskiej cenie.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Witek
3 lat temu

Okres ubezpieczenia mija mi podczas pobytu za granicą bez samochodu, którym teraz nikt nie jeździ. Czy to znaczy, że i tak nie mogę poczekać z nową polisą do powrotu, bo będzie kara? 😮

Olaf
2 lat temu
Reply to  Witek

To zlaczy ze posila przedłuży ci sie z automatu. TU moze naliczyc ci kare jak nie bedziesz placil przez te pol roku

Kasia
2 lat temu

Kupilam auto kilka tygodni temu polisa ze starym właścicielem skonczyla sie kilkq dni temu przegapilam to. Czy mozna kontynuować na mnie i uniknąć kary?

Miś Jogi
2 lat temu

Każda firma inaczej trakuje przerwy w ubezpieczeniu najczesciej to jest te 2 lata. Ja kiedys miałem przerwe niecale 2 lata chcualem wrócić do poprzedniego ubezpieczyciela. zaproponowali mi taka stawke ze znizlaki ze sprawdzilem sobie w porównywarce oc i bez takich znizek wyszło mi duzo taniej

BM@
2 lat temu
Reply to  Miś Jogi

Najlepiej to szukać sobie za każdym razem nowej oferty. ja sie kiedys tak ludzilem ze jak bede wierny jednej firmie na literę W to beda mnie glaskac i zasypywac bonusami no i sie mylilem troche trraalo zanim poszlem po rozum do glowy ale najwazniejsze ze jutz nie przeplacam w tym przypadku zdecydowanie wiernosc nie poplaca

fafik
2 lat temu
Reply to  BM@

Nooo dokładnie taka sama historia, teraz to jak tylko konczy mi sie oc to porównywareczka i sprawdzam gdzie mi sie opłaca bardziej.

lajtowy
2 lat temu

A co jak np strace czasowo prawozjady a w tym czasie skonczy mi sie ubezpieczenie?

Easy rider
2 lat temu

Mam jako takie pojęcie o ubezpieczeniach i powtarzam to każdemu kogo spotkam nie warto przerywać historii ubezpieczeniowej. Jak pozbyłaś/pozbyłeś się samchodu to dopisz się do kogoś do oc. No chyba ze ktoś planuje definitywnie skończyć z motoryzacją.

gonzo
2 lat temu

Ostatnio sprzedałem swoje auto bo już nie opłacało mi się do niego dokładać tosie dopisałem do ojca na oc

Igor z Torunia
2 lat temu
Reply to  gonzo

No i tak jest najlepiej. Zniżki się naliczają ciągłość ubezpieczenia zachowana moze ci sie to opłacić

Leslaw
2 lat temu
Reply to  Igor z Torunia

Tylko uwarzaj żebys nie mial jak ja. Wpisalem mlodego do oc i ten glupek wchechal w auto na zkrzyowaniu i znizki posly sie r…

Artem
2 lat temu

Zapomniałem przedłużyć miesięczne ubezpieczenie. Minęło 3 dni,czy będzie jakaś kara?(

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny