Wybierasz się na wakacje do Niemiec, a może często podróżujesz tam w celach zarobkowych? Zanim spakujesz walizki i wyruszysz w podróż, sprawdź, za co kierowcy otrzymują mandaty w Niemczech i jakie są aktualne stawki. Powinieneś wiedzieć, jakie są wykroczenia drogowe i w jaki sposób zostaną ukarane.
Polskim kierowcom niemieckie autostrady kojarzą się z szybką jazdą bez ograniczeń. Drogi w dobrym stanie, brak kontroli granicznej, doskonałe połączenia zachęcają do wciśnięcia gazu. Warto jednak pamiętać, że mandaty w Niemczech potrafią porządnie uderzyć po kieszeni. Przekraczając granicę kierowca musi przestrzegać przepisów obowiązujących w danym kraju.
- Mandaty w Niemczech – za co można dostać?
- Przekroczenie prędkości w Niemczech – najczęstsze wykroczenie drogowe
- Przekroczenie dozwolonej prędkości w Niemczech – wysokość mandatów
- Tolerancja prędkości w Niemczech
- Mandaty w Niemczech dla kierowców samochodów ciężarowych
- Zakaz wyprzedzania – jaki mandat za wykroczenie?
- Zakaz prowadzenia pojazdu w Niemczech
- Jak sprawdzić niezapłacone mandaty z Niemiec?
- Zagraniczny wyjazd a ubezpieczenie
- Najczęściej zadawane pytanie o mandaty w Niemczech
Niemieckie przepisy dość surowo traktują kierowców – za kilka drobnych wykroczeń można otrzymać punkty karne i wysoką karę finansową. Jeżdżącym nieprzepisowo grozi także utrata prawa jazdy. Co więcej, niemieccy funkcjonariusze podchodzą do kontroli bardzo drobiazgowo. Często nakładają mandat np. za brak obowiązkowego wyposażenia jak kamizelka, trójkąt ostrzegawczy czy apteczka.
Mandaty w Niemczech – za co można dostać?
W Niemczech surowo karane jest przekroczenie prędkości. Inne limity obowiązują w terenie zabudowanym, na drogach krajowych, autostradach czy obszarach o ograniczonym ruchu. Najsurowiej karane jest przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, ponieważ to właśnie tam kierowca stwarza zagrożenie dla największej liczby osób.
Ważne! Przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest nie tylko mandatem i punktami karnymi, kierowca może również stracić prawo jazdy na miesiąc lub dłużej. Wymiar i rodzaj kary zależy od tego, jakim pojazdem się porusza, po jakiej drodze i jak duże było przekroczenie prędkości.
Mandaty w Niemczech można otrzymać także za nieprawidłowe parkowanie. W tym przypadku wysokość kary i liczba punków karnych zależą od rodzaju wykroczenia. Inaczej zostanie potraktowany kierowca, który zaparkuje na miejscu dla niepełnosprawnych, a inaczej ten, który zajmie miejsce przeznaczone dla samochodów z napędem elektrycznym. Trzeba jednak pamiętać, że błąd popełniony podczas parkowania pojazdu może słono kosztować.
Innym wykroczeniem, które jest w Niemczech karane bardzo surowo, jest nieprawidłowe zachowanie w sytuacji zagrożenia – chodzi o tworzenie tzw. korytarzy życia. Grozi za to kara pieniężna lub utrata prawa jazdy na miesiąc.
Kary mogą się także spodziewać kierowcy, którzy używają podczas jazdy telefonu komórkowego – takie zachowanie stwarza bardzo duże ryzyko na drodze i dlatego też jest absolutnie zakazane.
Za co jeszcze zostanie ukarany kierowca w Niemczech?
Przekroczenie prędkości, czy używanie telefonu komórkowego podczas jazdy to nie jedyne naruszenia przepisów drogowych, które są karane mandatami i punktami karnymi.
Za co można otrzymać punkty karne i mandaty w Niemczech?
- naruszenie obowiązku używania opon zimowych – 60 euro;
- nieprawidłowo zabezpieczony ładunek – 60 euro;
- stworzenie zagrożenia dla pieszych – 60 euro;
- przewożenie dzieci bez odpowiedniego zabezpieczenia – 70 euro;
- jazda bez prawa jazdy – 70 euro;
- przekroczenie terminu przeglądu technicznego powyżej 8 miesięcy – 60 euro;
- nieustąpienie pierwszeństwa – 70 euro;
- nieprzestrzeganie poleceń policji – 70 euro;
- przejazd na czerwonym świetle – 90 euro;
- korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy – 100 euro;
- wjazd do strefy ekologicznej bez plakietki ekologicznej – 100 euro;
- jazda pod wpływem alkoholu – 1500 euro, trzy punkty karne, utrata prawa jazdy lub kara więzienia;
- nieutworzenie korytarza życia lub poruszanie się nim – 200-320 euro;
- parkowanie pojazdu w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz – 55 euro;
- nielegalne korzystanie przez pojazdy z chodników, ścieżek rowerowych, poboczy – 100 euro.
Przekroczenie prędkości w Niemczech – najczęstsze wykroczenie drogowe
Najczęstszym przewinieniem na niemieckich drogach jest przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie za to wykroczenie drogowe policjanci najczęściej przyznają mandaty.
Choć maksymalne dozwolone prędkości w Niemczech są ściśle określone, sprawa komplikuje się nieco, jeśli chodzi o autostrady.
Ciekawe! Niemieckie przepisy nie precyzują, z jaką prędkością powinni się poruszać kierowcy na autostradach. W niektórych sytuacjach wprowadza się jednak pewne limity – pojazdy silnikowe o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony nie powinny jechać szybciej niż 130 km/h. Ustalono również prędkość minimalną – gdy warunki pogodowe są sprzyjające, auta nie powinny jechać wolniej niż 80 km/h.
Nieco inne limity obowiązują samochody ciężarowe. Kierowca poruszający się samochodem ciężarowym musi jechać znacznie wolniej – poza miastem, na ekspresówkach i autostradach dozwolona prędkość wynosi 80 km/h, w obszarze zabudowanym jest to 50 km/h. O zakazie wyprzedzania informują kierowców odpowiednie znaki drogowe.
Przekroczenie dozwolonej prędkości w Niemczech – wysokość mandatów
Przekroczenie prędkości nie od razu oznacza utratę prawa jazdy, zakaz prowadzenia pojazdów, najczęściej karą jest mandat oraz odpowiednia liczba punktów karnych. Wszystko zależy od tego, o ile zostanie przekroczona dozwolona prędkość, na jakiej drodze, jakim pojazdem poruszała się kierowca.
Mandaty i punkty karne za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym
Jaka jest wysokość mandatu za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym? Kara jest uzależniona od tego, o ile za szybko jechał kierowca:
- przekroczenie do 10 km/h – 30 euro, brak punktów karnych;
- 11-15 km/h – 50 euro, brak punktów karnych;
- 16-20 km/h – 70 euro, brak punktów karnych;
- 21-25 km/h – 115 euro, brak punktów karnych;
- 26-30 km/h – 180 euro, 1 punkt karny;
- 31-40 km/h – 260 euro, 1 punkt karny;
- 41-50 km/h – 400 euro, 2 punkty karne;
- 51-60 km/h – 560 euro, 2 punkty karne;
- 61-70 km/h – 700 euro, 2 punkty karne;
- ponad 70 km/h – 800 euro, 2 punkty karne.
W niektórych przypadkach kierowca może również utracić prawo jazdy na 3 miesiące.
Przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym – jaka kara?
Mandatem i punktami karane jest również przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym. W tym przypadku łatwo również o utratę prawa jazdy. Przekroczenie prędkości o 61 km/h skutkuje utratą uprawnień na 2 miesiące. Ile kosztuje nieprzestrzeganie ograniczenia prędkości poza terenem zabudowanym?
- do 10 km/h – 20 euro;
- 11-15 km/h – 40 euro;
- 16-20 km/h – 60 euro;
- 21-25 km/h – 100 euro;
- 26-30 km/h – 150 euro;
- 31-40 km/h – 200 euro;
- 41-50 km/h – 320 euro, utrata prawa jazdy na miesiąc;
- 51-60 km/h – 480 euro, utrata prawa jazdy na miesiąc;
- 61-70 km/h – 600 euro, utrata prawa jazdy na 2 miesiące;
- powyżej 70 km/h – 700 euro, utrata prawa jazdy na 3 miesiące.
W Niemczech obowiązują przepisy ruchu drogowego (StVO), które określają również wysokość mandatu za dane wykroczenie. Standardowe stawki za przekroczenie dozwolonej prędkości wahają się od 20 do 800 euro. Najwyższa kara nakładana jest na kierowców, którzy przekraczają prędkość w terenie zabudowanym o 70 km/h. Tego rodzaju przekroczenie prędkości w Niemczech karane jest mandatem w wysokości 800 euro i dwoma punktami. Możliwy jest także zakaz prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące.
Tolerancja prędkości w Niemczech
Przekroczenie prędkości w Niemczech to częsty problem. Zbyt szybka jazda stwarza ogromne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, dlatego przewinienie w tym zakresie jest surowo karane. Warto wiedzieć jednak, że w Niemczech funkcjonuje tzw. tolerancja pomiaru prędkości przez fotoradary stacjonarne i mobilne. Oznacza to, że nie każdy szybki przejazd obok fotoradaru będzie od razu skutkował nałożeniem kary. Jak wygląda to w praktyce?
Pewien zakres tolerancji obowiązuje również policyjne pojazdy wyposażone w system ProViDa. W tym przypadku przy prędkości do 100 km/h odejmowane jest 5 km/h, a przy prędkości powyżej 100 km/h odejmuje się 5% od otrzymanej wartości pomiaru.
Co w przypadku, gdy nie jest używany żaden specjalny system pomiarowy? Policja musi przestrzegać ściśle określonych zasad – pomiar prędkości powinien być wykonany na odcinku 400-500 metrów, a odległość do kontrolowanego pojazdu musi być stała. Tolerancja odjęcia wynosi tu aż 20%.
Mandaty w Niemczech dla kierowców samochodów ciężarowych
W Niemczech w każdą niedzielę, dzień świąteczny i w okresie urlopowym obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów ciężarowych. Złamanie przepisów może oznaczać wysokie kary finansowe dla kierowcy i spedytora. Jeśli poruszasz się pojazdem ciężarowym i chcesz uniknąć mandatów, musisz poznać najważniejsze zasady obowiązujące na niemieckich drogach:
- samochody ciężarowe o masie całkowitej powyżej 7,5 tony, wykorzystywane do przewozu towarów nie mogą jeździć w niedziele i święta w godzinach 00:00-22.00;
- od 1 lipca do 31 sierpnia obowiązuje dodatkowy zakaz prowadzenia pojazdów ciężarowych w soboty w godzinach 7.00-20.00 – zakaz dotyczy niektórych autostrad i dróg federalnych.
Od tych reguł są także wyjątki – zakaz nie dotyczy np. samochodów ciężarowych przewożących produkty szybko się psujące, pojazdów holowniczych i ratowniczych, a także tzw. transporty kombinowanego.
Ważne! Za złamany zakaz jazdy samochodów ciężarowych grożą kary finansowe. Zgodnie z katalogiem mandatów wysokość grzywny to 120 euro dla kierowcy i 570 dla zlecającego transport.
Zakaz wyprzedzania – jaki mandat za wykroczenie?
W Niemczech za złamanie zakazu wyprzedzania można otrzymać nie tylko wysoką grzywnę, ale także zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, system mandatów, przewiduje nałożenie punktów karnych na kierowcę, który wykonał nieprawidłowy manewr wyprzedzania. Wyprzedzanie jest zabronione, gdy na jezdni jest linia ciągła, a także wtedy, gdy postawiono znak informujący o zakazie.
Od wyprzedzania należy się powstrzymać zawsze wtedy, gdy sytuacja na drodze jest niejasna i manewr może zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego.
Ważne! Zgodnie z niemieckim kodeksem karane jest niezachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy pojazdami podczas wykonywania manewru wyprzedzania.
Jakich kar może się spodziewać kierowca łamiący zakaz wyprzedzania? To zarówno mandat, jak i punkty karne oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Kiedy będzie to utrata prawa jazdy, a kiedy mandatu za nieprawidłowe wyprzedzanie?
- utrudnienie jazdy wyprzedzanemu pojazdowi – 20 euro;
- niezachowanie właściwego odstępu (prędkości do 80 km/h) – 30 euro;
- wyprzedzanie pojazdu, który jedzie tylko trochę wolniej – 80 euro, 1 punkt karny;
- wyprzedzanie prawym pasem w obrębie miasta – 30 euro; prawym pasem poza miastem – 100 euro, 1 punkt karny;
- wyprzedzanie prawym pasem poza miastem z narażeniem na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu – 120 euro, 1 punkt karny;
- na przejściu dla pieszych – 80 euro, 1 punkt karny;
- przy ograniczonej widoczności – 100 euro, 1 punkt karny;
- wyprzedzanie przy ograniczonej widoczności i zakazie wyprzedzania – 150 euro, 1 punkt karny;
- wyprzedzanie w zakazie i przy ograniczonej widoczności – 250 euro, 2 punkty karne, 1 miesiąc zakazu prowadzenia pojazdów.
Zakaz prowadzenia pojazdu w Niemczech
Utratą prawa jazdy mogą być ukarane różnego rodzaju wykroczenia – przekroczenie dozwolonej prędkości, złamanie zakazu wyprzedzania, jazda pod wpływem alkoholu, poważne naruszenie przepisów drogowych. Zakaz prowadzenia pojazdów (Fahrverbot) jest zazwyczaj krótkoterminowy – od jednego do trzech miesięcy.
Kierowca, który otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów, musi oddać prawo jazdy określonym władzom. Po upłynięciu terminu zabrane prawo jazdy jest kierowcy zwracane.
Jak sprawdzić niezapłacone mandaty z Niemiec?
Podstawą prawną do wymiany informacji o kierowcach, którzy złamali przepisy drogowe, obowiązującą w UE, jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/413 z dnia 11 marca 2015 roku w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń w ruchu drogowym. Wymianie danych służy europejski system informacyjny – EUCARIS (European Traffic Information Exchange). System umożliwia szybkie przekazywanie informacji o popełnionych wykroczeniach oraz egzekwowanie mandatów.
Jak sprawdzić, czy po podróży w Niemczech nie trafił nam się mandat? I o czym musisz pamiętać, jeśli zostałeś ukarany?
Zagraniczny wyjazd a ubezpieczenie
Jeśli masz w planach podróże po terenie Niemiec, musisz poznać tamtejsze przepisy drogowe, dowiedzieć się, jak działają niemieckie fotoradary, jakie prędkości obowiązują na drogach ekspresowych, w miastach czy na autostradach. Wybierając się w drogę, pamiętaj także o ubezpieczeniu – w Niemczech polska polisa OC jest ważna, dlatego wystarczy, że zadbasz o jej ważność.
Podczas zagranicznej podróży może też przydać się dodatkowe ubezpieczenie AC, ASS. Zapewnią one ochronę na wypadek niespodziewanych zdarzeń, awarii, kolizji, a nawet kradzieży pojazdu. Aby porównać oferty wielu towarzystw i wybrać najlepszą polisę, wystarczy skorzystać z kalkulatora OC i AC.
Przeglądając oferty zwróć uwagę na zakres terytorialny, rodzaj wsparcia, jakie zostanie ci udzielone, wyłączenia odpowiedzialności. Dokładnie sprawdź OWU, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
Mandaty w Niemczech najczęściej nakłada się za przekroczenie prędkości. Można je dostać także za nieprawidłowe wyprzedzanie, parkowanie oraz jazdę pod wpływem alkoholu, czy używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Oczywiście lista przewinień jest znacznie dłuższa.
Wysokość mandatu może być różna, w zależności od wagi wykroczenia. Pamiętaj, że kara finansowa to jedno, ale kierowcy łamiący przepisy mogą też dostać punkty karne, a nawet stracić na pewien czas uprawnienia.
- Mandaty w Niemczech są najczęściej nakładane za przekroczenie prędkości.
- Kierowcy ciężarówek mogą dostać mandat za przekroczenie czasu pracy, nieprawidłowe wyprzedzanie pojazdem ciężarowym, zbyt szybką jazdę.
- W Niemczech łatwo też stracić prawo jazdy na 1-3 miesiące, np. za przekroczenie prędkości już o 26 km/h.
- Wysokość mandatu uzależniona jest od wagi wykroczenia.
- Bardzo ważne jest, by uregulować mandat w wyznaczonym terminie – w ten sposób można uniknąć dodatkowych kosztów.
Najczęściej zadawane pytanie o mandaty w Niemczech
-
Za co można otrzymać w Niemczech mandat?
Poruszając się po niemieckich drogach trzeba pamiętać, że bardzo surowo karane jest przekroczenie prędkości, zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza terenem zabudowanym. Kara finansowa zostanie nałożona na kierowcę, który używa podczas jazdy telefonu komórkowego, prowadzi pod wpływem alkoholu, nieprawidłowo wyprzedza, stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Lista przewinień karanych mandatami jest długa. Mandat można dostać za brak wyposażenia samochodowego jak kamizelka, trójkąt czy apteczka.
-
Jaka jest maksymalna dozwolona prędkość na niemieckiej autostradzie?
Niemieckie przepisy nie precyzują, z jaką prędkością powinni się poruszać kierowcy na autostradach. W niektórych sytuacjach wprowadza się limity – pojazdy o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony nie powinny jechać szybciej niż 130 km/h. Ustalono również prędkość minimalną – gdy warunki pogodowe są sprzyjające, auta nie powinny jechać wolniej niż 80 km/h.
-
Jakie są najwyższe mandaty za przekroczenie prędkości w Niemczech?
Przekroczenie prędkości o 70 km/h w terenie zabudowanym karane jest mandatem w wysokości 800 euro.
Great article! I really appreciate the clear and detailed insights you’ve provided on this topic. It’s always refreshing to read content that breaks things down so well, making it easy for readers to grasp even complex ideas. I also found the practical tips you’ve shared to be very helpful. Looking forward to more informative posts like this! Keep up the good work!