Zastanawialiście się kiedyś, czy zachowanie za kierownicą (i nie mówimy tu o samym stylu jazdy) może przyczynić się do spowodowania szkody? Pół biedy jeśli posiadacie autocasco, gorzej jeśli tylko ubezpieczenie OC. Jeśli do samych kosztów naprawy dodamy zszargane nerwy i czas, to mamy niezły problem.

Co robimy najczęściej?

Generali zapytało 4 000 kierowców mieszkających w Polsce, Czechach, Słowacji, Austrii oraz na Węgrzech o ich nawyki za kierownicą. Do czego przyznali się właściciele 4 kółek?

wykres-nawyki-kierowców

Samochodowe gadu gadu

Przyjrzyjmy się bliżej często poruszanemu tematowi rozmowy przez telefon. Uwaga, aż 18,7 % ogółu przebadanych nie korzysta z zestawu słuchawkowego, co oznacza, że podczas prowadzenia samochodu trzyma telefon przy uchu. Sprawdziliśmy, na jakiej wartości mandat w takiej sytuacji naraża się kierowca: 200 zł i 5 pkt. karnych. Takie rozmowy mogą okazać się jednymi z droższych. Wysokość mandatu to jednak nic z ryzykiem jakie pociąga za sobą takie zachowanie.

Czy wiecie, że…

… w niektórych Państwach obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia rozmów telefonicznych podczas prowadzenia pojazdu.

Co wskazują liczby?

Jak wynika ze statystyk, do aż 6% wypadków drogowych na terenie Stanów Zjednoczonych dochodzi z winy kierowców, którzy korzystają z telefonów komórkowych. Przeprowadzone przez Great Britain’s Transport Research Laboratory badania wykazują, że rozmawiając przez telefon, kierowcy reagują o 50% wolniej w porównaniu z osobami kierującymi i nierozmawiającymi przez telefon. Wygląda zatem na to, że liczne kampanie społecznie nawołujące do zaprzestania trzymania telefonu przy uchu podczas jazdy samochodem są jak najbardziej słuszne i nieprzesadzone.

Znacznie lepiej odłożyć rozmowy telefoniczne podczas jazdy samochodem niż narazić się na spowodowanie wypadku i cały proces likwidacji szkody z autocasco (jeśli go posiadamy). Dodatkowo – stracić zniżki zgromadzone z ubezpieczenia OC i AC. Zamiast trzymać telefon przy uchu, warto zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy. Lepiej nie kusić losu…

Ciekawostka

Temat prowadzenia rozmowy telefonicznej podczas jazdy samochodem został również podjęty w programie „Pogromcy Mitów”.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny