Kupowanie pojazdów na zagranicznych rynkach staje się coraz bardziej popularne. Wiele modeli motocykli nie jest dostępnych w Polsce dlatego, jeśli zależy Ci na konkretnym egzemplarzu, to sprowadzenie motocykla za granicy może być jedyną opcją.

Na miejscu jednak czekają do załatwienia niezbędne formalności, aby móc legalnie użytkować pojazd w Polsce. Z artykułu dowiesz się, ile kosztuje rejestracja motocykla z zagranicy.

Jak wygląda procedura sprowadzenia motocykla z zagranicy?

Sprowadzenie pojazdu z zagranicy, a następnie zarejestrowanie go w Polsce jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Szczególnie łatwe jest to w odniesieniu do krajów Unii Europejskiej, ponieważ przepisy są zestandaryzowane. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup u naszych sąsiadów np. Niemiec czy Czech. 

Zakup motocykla za granicą wygląda podobnie jak w Polsce. Można kupić pojazd od osoby prywatnej lub podmiotu profesjonalnego. 

Warto negocjować korzystne stawki z osobami prywatnymi, ponieważ sporo takich ogłoszeń jest dostępnych na zagranicznych portalach. Poszukiwanie idealnego jednośladu w innym kraju może być jednak utrudnione, jeśli nie znasz lokalnego języka. Wtedy warto skorzystać z usług profesjonalnych sprzedawców, którzy pomogą wybrać i sprowadzić motocykl do Polski. 

Sprowadzenie jednośladu do Polski możesz zorganizować we własnym zakresie, odbierając motocykl na miejscu bezpośrednio od właściciela. Istnieje jednak spory wybór firm, które zajmują się takimi czynnościami.

O jakie dokumenty trzeba zadbać przy sprowadzaniu motocykla z zagranicy?

Istotne jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji pozwalającej zarejestrować motocykl sprowadzony z innego kraju na terenie Rzeczpospolitej. Zalecana jest dwujęzyczna umowa kupna sprzedaży, w przeciwnym wypadku będzie koniecznie jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego. 

W Polsce konieczne będzie wykonanie obowiązkowego przeglądu technicznego, a następnie rejestracja motocykla do właściwego względem zamieszkania wydziału komunikacji. Przy tym koniecznie jest uiszczenie opłat urzędowych za rejestrację motocykla. Koszty rejestracji motocykla są stałe, trzeba uiścić opłaty za kartę pojazdu, pozwolenie czasowe, dowód rejestracyjny wraz z kompletem znaków legalizacyjnych i opłatą ewidencyjną oraz wydanie stałych tablic rejestracyjnych. Warto także zachować potwierdzenie wyrejestrowania motocykla w kraju pochodzenia oraz stare tablice z zagranicy.

Jakie opłaty czekają Cię przy sprowadzeniu motocykla?

Koszty sprowadzenia jednośladu są zależne od kraju, w którym dokonujesz jego zakupu. W niektórych państwach ceny motocykli mogą być nieco niższe, natomiast sam koszt sprowadzenia pojazdu może sprawić, że zakup stanie się o wiele mniej opłacalny.

Oprócz samego kosztu zakupu trzeba wziąć pod uwagę cenę przetransportowania jednośladu do Polski. Obecnie najpopularniejszym kierunkiem są Niemcy ze względu na stosunkowo małą odległość do Polski. Szacuje się, że koszt sprowadzenia motocykla od naszego sąsiada wynosi ok. 500-600 PLN. W przypadku krajów skandynawskich jest to średnio 700-800 PLN, a w Wielkiej Brytanii koszty mogą wynosić nawet do 900 PLN.

Oczywiście, znajdą się także kupcy, którzy będą zainteresowani zakupem pojazdu za oceanem. Średni koszt sprowadzenia motocyklu ze Stanów Zjednoczonych to ok. 500 dolarów.

Na miejscu trzeba wykonać przegląd motocykla sprowadzonego za granicy na polskiej stacji kontroli pojazdów, jest to koszt 62 PLN. Następnie należy zarejestrować jednoślad w Wydziale Ruchu Drogowego, gdzie rejestracja motocykla sprowadzonego z zagranicy to koszt 197 PLN.

Kupno jednośladu za granicą wiąże się także z obowiązkiem opłat podatkowych oraz zakupieniem ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dla motocykli za granicy możliwe jest jednak wykupienie tymczasowej polisy OC na 30 dni.

Sprowadzenie motocykla a podatek – kiedy go zapłacisz? 

W zależności od tego, z jakiego kraju pochodzi zakup, a także czy sprowadzasz pojazd używany lub nowy będą się kształtowały konieczne do uiszczenia opłaty podatkowe.

Motocykle są zwolnione z konieczności opłacania akcyzy, jednak w niektórych przypadkach kupujący jest zobowiązany do zapłaty cła. Opłatami celnymi są objęte pojazdy, które sprowadzane są spoza terenu Unii Europejskiej i EFTA.

Istotną kwestią jest także opłacenie podatku od towarów i usług. Dotyczy to nowych motocykli sprowadzonych z krajów UE lub EFTA, jeśli pierwsza rejestracja miała miejsce do 6 miesięcy wstecz lub jej całkowity przebieg jest mniejszy niż 6000 km. W takim przypadku występuje obowiązek opłacanie 23% podatku VAT.

Gdzie kupić ubezpieczenie motocykla z zagranicy

Kupno motocykla z zagranicy nie zwalnia z podstawowych obowiązków posiadacza pojazdu. Oznacza to, że jako nowy właściciel pojazdu masz obowiązek ubezpieczenia motocykla.

Zastanawiasz się jak szybko znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla twojego motocykla? Najszybszym narzędziem do sprawdzenia dostępnych ofert ubezpieczeń komunikacyjnych jest internetowa porównywarka polis. Na ubezpieczamy-auto.pl zweryfikujemy to w kilka minut. Z naszą pomocą kupisz najtańsze OC online bez zbędnych formalności.

Inny sposobem jest udanie się do agenta ubezpieczeniowego. Jeśli zależy Ci na porównaniu ofert kilku ubezpieczycieli, najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług multiagencji.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Jakich cen jednak należy się spodziewać? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że ubezpieczenie motocykla jest sporo tańsze niż OC pojazdu osobowego.

Posłużymy się przykładem, aby bardziej zobrazować obecną sytuację na rynku. Właścicielem motocykla Honda, modelu szosowego od 250 ccm z 2018 roku jest mężczyzna urodzony w 1993 roku, który jest bezszkodowym kierowcą posiadającym prawo jazdy od ponad 13 lat. Taka osoba może liczyć na ofertę OC + Assistance w następujących TU:

 • Benefia – w przedziale od 213,00 do 398,00 zł
 • Uniqa – w przedziale od 227,00 do 286,00 zł
 • Wiener – w przedziale od 581,00 do 648,00 zł

Przy zakupie polisy OC warto porównać wiele ofert, ponieważ ceny pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi potrafią się różnić o kilkaset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem przy wyborze ubezpieczenia. Warto zwrócić uwagę na renomę danego zakładu ubezpieczeń, jakość likwidacji szkody i doświadczeń innych osób korzystających z usług konkretnego ubezpieczyciela. Być może zainwestowanie w trochę droższą polisę pomoże zaoszczędzić dodatkowego stresu w przypadku szkody’’.

Redakcja portalu ubezpieczamy-auto.pl

Podsumowanie:

 • Koszty zakupu i sprowadzenia motocykla zza granicy różnią się w zależności od kraju. Na terenie Unii Europejskie jest to zwykle cena w przedziale 500-900 zł. Najbardziej kosztowne będzie sprowadzenie motocykla z USA, gdzie ceny zaczynają się od 500 dolarów.
 • Przy zakupie motocykla w innym kraju dobrym rozwiązaniem będzie dwujęzyczna umowa kupna sprzedaży, aby uniknąć tłumaczenia dokumentów. Warto także zachować potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju pochodzenia oraz zagraniczne tablice rejestracyjne.
 • Na miejscu zgodnie z Polskim prawem, właściciel jednośladu jest zobowiązany do wykonania przeglądu technicznego, zakupu ważnej polisy OC oraz zgłoszenia nabycia motocykla w wydziale komunikacji.
 • Zakup jednośladu spoza obszaru UE lub EFTA wiąże się z koniecznością opłaty cła. Natomiast za nowy motocykl zakupiony na terenie tych państw, w Polsce występuje konieczność opłacenia podatku VAT.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o rejestrację motocykla z zagranicy

 1. Czy istnieje konieczność okazania zagranicznych tablic rejestracyjnych przy rejestracji motocykla w wydziale komunikacji?

  Tak, jeśli pojazd został przywieziony do Polski na zagranicznych tablicach. Jeśli jednak sprowadziłeś motocykl na lawecie, wystarczy oświadczenie właściciela motocyklu.

 2. Jakie są kary za brak ważnego OC motocykla?

  Wysokość kar zmienia się co roku względem wzrostu płacy minimalnej. Obecnie wynosi za brak OC motocykla, możesz dostać karę od 200 zł do 1000 zł.

 3. Kto zapłaci za szkodę motocykla, jeśli zostanie uszkodzony w zorganizowanym transporcie?

  Jeśli zdecydowałeś się na przewóz motocykla do Polski poprzez profesjonalną firmę, która uszkodziła motocykl w transporcie, powinieneś zwrócić się z roszczeniem do przewoźnika. Jednak wiele takich podmiotów posiada wykupione ubezpieczenie OC przewoźnika, dlatego zwykle takie sprawy są regulowane za pośrednictwem ubezpieczyciela.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny