Samochód z Anglii jest wciąż dla wielu polskich kierowców tematem tabu. Nie dość, że kierownica jest po innej stronie, to jeszcze dodatkowo Brexit skomplikował kwestie formalne. Mimo wszystko wciąż do Polski trafiają tak zwane „angliki”. Dowiedz się więcej na temat procesu ich sprowadzenia, rejestracji oraz ubezpieczenia!

Auta z Anglii coraz częściej pojawiają się na naszych drogach. To oczywiście zasługa tego, że można je zarejestrować je (w większości przypadków) bez tak zwanej „przekładki”, czyli bez potrzeby przenoszenia kierownicy na lewą stronę samochodu. Kiedy więc wydawało się, że pojazdy z Wielkiej Brytanii zyskają na popularności, doszło do Brexitu, który skomplikował procedury importowe.

W 2022 roku w Polsce zarejestrowano 4 tysiące pojazdów z Anglii, czyli o ponad 50% mniej niż w 2021 roku. Powód jest oczywisty, ale widać jednocześnie, że Polacy wciąż chcą sprowadzać auta z Wysp Brytyjskich. Sprawdź, jak przebiega procedura, jakie dokumenty przygotować i jak zarejestrować taki samochód!

Czy sprowadzanie aut z Anglii się opłaca?

Choć zdania w tej kwestii są podzielone, oceniając na podstawie cen używanych samochodów w Polsce i Anglii – opłaca się sprowadzić auto z Wysp. Różnica w cenie może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Dodatkowo w Anglii znaleźć można modele pojazdów dużo mniej popularnych na kontynencie, na przykład Mini Coopery. Oczywiście nie można zapominać o dodatkowych kosztach, jak chociażby cło, a także transport lub dojazd samochodem do Polski na kołach.

Jednak nawet biorąc pod uwagę te kwestie – zakup pojazdu w Wielkiej Brytanii może być dobrym wyborem pod warunkiem że nie będzie Ci przeszkadzała kierownica po drugiej stronie.

Samochód z Anglii – gdzie szukać ofert sprzedaży?

Sprowadzanie aut z Anglii to opłacalne rozwiązanie, ale pod warunkiem, że wiesz, jak się do tego zabrać. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy firm specjalizujących się importem aut z zagranicy, ale – co oczywiste – trzeba odpowiednio za taką usługę zapłacić, co oznacza często dojście do granicy opłacalności transakcji.

Jeśli więc zdecydowałeś się na samodzielne szukanie pojazdu, skorzystać możesz z kilku stron internetowych funkcjonujących w Wielkiej Brytanii. Znajdują się na nich ogłoszenia dotyczące używanych aut. Oczywiście nie należy oceniać stanu pojazdu wyłącznie na podstawie opisu i zdjęć, ale może to stanowić dobry początek owocnych poszukiwań.

Wśród najpopularniejszych brytyjskich stron z ogłoszeniami warto wymienić:

  • motors.co.uk;
  • autotrader.co.uk;
  • autovillage.co.uk/used-car;
  • parkers.co.uk.

Obsługa stron jest intuicyjna i nie wymaga zaawansowanej znajomości języka angielskiego. Oczywiście można po prostu kliknąć „kupuję” i cieszyć się nowym zakupem, ale warto mieć świadomość, że to ryzykowna decyzja. Samochód z Anglii może być zarówno zadbany i świetnie utrzymany, jak i zniszczony i zaniedbany. Nie ma  tutaj reguły i w każdym przypadku warto dać sobie odpowiedni czas do namysłu.

Jak sprawdzić auto z Anglii? Historia pojazdu i stan techniczny

Kluczowe jeśli chodzi o auto z Anglii jest ustalenie, w jakim jest ono stanie technicznym. Nawet jeśli nie planujesz pojechać na Wyspy w celu osobistych oględzin, możesz skorzystać z możliwości, jakie daje Internet. Funkcjonują bowiem dwie strony internetowe, które za pomocą numeru rejestracyjnego generują najważniejsze informacje o pojeździe, jak:

  • przebieg,
  • zaległości w opłatach,
  • historia stłuczek i kolizji.

O jakich dokładnie portalach mowa?

  • check-mot.service.gov.uk – serwis państwowy, do którego dostęp jest całkowicie bezpłatny, w którym znajdują się wszystkie podstawowe informacje związane ze wskazanym pojazdem;
  • hpicheck.com – płatny serwis, który pozwala na sprawdzenie wielu kluczowych informacji dla potencjalnego kupca. W zależności od wybranej opcji liczyć się musisz z opłatą od 10 do 20 funtów. Kluczowe jest, że z bazy dowiesz się o wypadkach, w których uczestniczył dany samochód. W kontekście jego kupna to informacja kluczowa.

Jak sprowadzić samochód z Anglii do Polski?

Kupić samochód w Anglii to żaden problem, ale jako osoba z Polski pamiętać musisz o kilku szczegółach. Przede wszystkim określ, w jaki sposób pojazd trafi do kraju – może albo na swoich kołach, albo na lawecie. To drugie rozwiązanie jest mniej złożone jeśli chodzi o procedury, ale na pewno droższe.

Warto wiedzieć! Ostateczny koszt lawety jest uzależniony od odległości do Polski oraz gabarytu transportowanego pojazdu.

To rozwiązanie obowiązkowo stosuje się je w przypadku aut, które są uszkodzone i nie mogą poruszać się po drogach.

Niezależnie od okoliczności, gdy kupisz auto w Anglii, koniecznie dopilnuj, żeby w Twoje ręce trafiła umowa kupna-sprzedaży lub faktura (te zwykle wystawiają komisy i zawodowi handlarze). Będzie ona potrzebna w Polsce, między innymi przy rejestracji. Jeśli planujesz swoim nowym samochodem od razu wyjechać na brytyjskie drogi, upewnij się, że pojazd ma opłacone ubezpieczenie (OC jest obowiązkowe, podobnie jak w Polsce) oraz podatek drogowy. Niedopilnowanie tych kwestii może skończyć się mandatem.

Zainteresuje Cię także: OC krótkoterminowe (ubezpieczenie oc na miesiąc) – kiedy możesz kupić? (ubezpieczamy-auto.pl)

Również osoba sprzedająca samochód ma kilka formalności do dopełnienia. Może Cię zapytać o najbliższe plany – jeśli zostajesz w Anglii na dłużej, musi odpowiednio wypełnić dokumenty, które trafią do DVLA (brytyjski urząd komunikacji). Podobnie w przypadku, jeśli planujesz od razu wyjechać z kraju. Nic bądź zdziwiony, jeśli zostaniesz zapytany o dalsze plany związane z nowo nabytym pojazdem.

Rejestracja auta z Anglii – jak przebiega?

Samochód z Anglii, podobnie jak z innych krajów poza Unią Europejską, musi spełnić określone normy, żeby mógł zostać zarejestrowany. Obowiązkiem nowego właściciela jest nie tylko przystosowanie go od strony technicznej, ale również zadbanie o wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji. Pamiętaj, że masz na to 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu do Polski!

Dokumenty niezbędne do rejestracji anglika

Lista dokumentów, które potrzebne są podczas rejestrowania auta z Wielkiej Brytanii w Polsce, prezentuje się następująco:

  • wniosek o rejestrację (wzór do znalezienia w Internecie lub w dowolnym wydziale komunikacji);
  • dokument potwierdzający zakup pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura);
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego;
  • dowód rejestracyjny;
  • dowód odprawy celnej;
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeżeli samochód ich nie ma nalży sporządzić oświadczenie o ich braku);
  • potwierdzenie wniesienia opłat za rejestrację;
  • pełnomocnictwo wraz z opłatą skarbową (opcjonalnie – opłaty nie dokonuje się w sytuacji, gdy pełnomocnikiem jest np. żona lub mąż).

Tłumaczenie dokumentów po sprowadzeniu auta

Aby móc zarejestrować „anglika” w Polsce, musisz posiadać przetłumaczoną na język polski umowę kupna-sprzedaży (lub innego dokumentu potwierdzającego zakup). Co ważne, musi to być tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego. Tylko takie honorowane są w wydziałach komunikacji.

Nie musisz natomiast tłumaczyć dowodu osobistego, który wydany został w Wielkiej Brytanii przed końcem 2020 roku. Jeśli jednak wydano go później – tłumaczenie również jest niezbędne. To pokłosie brexitu, a zmiana wynika z norm i przepisów panujących wewnątrz krajów Unii Europejskiej.

Procedura rejestracji krok po kroku

Choć wiele osób uważa, że sprowadzanie aut z Anglii po Brexicie przestało mieć sens, tak naprawdę sama procedura nie uległa dużej zmianie. Jest taka sama jak w przypadku wszystkich innych aut spoza Unii Europejskiej, czyli chociażby popularnych w Polsce samochodów ze Stanów Zjednoczonych.

Procedura rejestracyjna przebiega dwuetapowo. Pierwszym etapem jest tymczasowe dopuszczenie auta do jazdy po polskich drogach, które obowiązuje przez 30 dni od przekroczenia granicy. W tym czasie właściciel ma czas na zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów (wymienionych wyżej), a także dostosowanie pojazdu do wymogów ruchu prawostronnego.

Musi również wykonać przegląd techniczny, a także opłacić ubezpieczenie. Jeśli zadba o te elementy, sama rejestracja zakończy się po jednej wizycie w odpowiednim do zamieszkania wydziale komunikacji.

Porównaj ceny OC/AC

Ile kosztuje rejestracja auta z Anglii?

Na liście niezbędnych do rejestracji samochodu z Anglii dokumentów znajduje się „potwierdzenie wniesienia opłat za rejestrację”. Są one jednakowe w całym kraju, ponieważ uregulowane prawnie. Opłata ta może wynieść albo 161,50 zł, albo 1081,50 zł. Skąd taka duża różnica? Odpowiedź znajdziesz w tabeli:

Opłata za dowód rejestracyjny i komplet znaków legalizacyjnych66,50 zł66,50 zł
Opłata za pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł
Opłata ewidencyjna (za dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne)1,50 zł1,50 zł
Opłata za tablice rejestracyjneStandardowe – 80 złIndywidualne – 1000 zł
RAZEM161,50 zł1081,50 zł

Samochód z Anglii a ruch prawostronny – co musisz wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu każdy, kto chciał jeździć po polskich drogach angielskim samochodem, musiał dokonać przeróbki – tak zwanej „przekładki”. Chodziło o to, że polskie przepisy nie dopuszczały do ruchu aut, które miały kierownicę po prawej stronie.

Obecnie nie jest to wymagane i takie pojazdy mogą być rejestrowane na stałe, ale pod warunkiem, że ich pierwsza rejestracja miała miejsce wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.

Te zarejestrowane później, czyli po Brexicie, muszą mieć przełożoną kierownicę na lewą stronę.

Wprowadzono również przepisy dotyczące tego, jakich modyfikacji trzeba dokonać, zanim uda się do urzędu w celu rejestracji pojazdu. Obowiązkowo wymienić trzeba:

  • licznik (musi wskazywać prędkość w kilometrach na godzinę, a nie w milach na godzinę);
  • przednie lampy (ich ustawienie musi być dostosowane do ruchu prawostronnego);
  • światła przeciwmgielne (lampa musi znajdować się na lewej stronie pojazdu);
  • lusterka zewnętrzne.

Jak i gdzie ubezpieczyć auto z Anglii?

Działające w Polsce firmy ubezpieczeniowe nie robią problemu z ubezpieczeniem samochodów z Anglii. Musisz się jednak liczyć, że auto bez przekładki będzie miało wyższą stawkę za OC czy AC, a wynika to z faktu, że – przynajmniej w teorii – poruszanie się pojazdem z kierownicą po prawej stronie w ruchu prawostronnym jest bardziej niebezpieczne.

Najlepszego ubezpieczenia szukaj z wykorzystaniem kalkulatorów OC i porównywarek. Szybko ocenisz, która propozycja jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Taką możliwość wypróbował 40-letni Janek, który nie ma na swoim koncie żadnej szkody i właśnie sprowadził z Anglii BMW X3 z 2016 roku, diesel 2.0.

Wyliczenie składki ubezpieczenia przy kierownicy po prawej stronie

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1479,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1679,00 zł rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
5368,00 zł rata od 0 zł
Benefia
1479,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1679,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
5368,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 26.07.2023

Wyliczenie składki ubezpieczenia przy kierownicy po lewej stronie

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
740,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
976,00 zł rata od 0 zł
Wiener
OC
AC
Assistance
NNW
1813,00 zł rata od 0 zł
Benefia
740,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
976,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Wiener
1813,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 26.07.2023

Powyższe tabele jasno sugerują, że jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu z kierownicą po prawej stronie, różnice – względem tego po lewej – są zauważalne. W przypadku samego OC mówimy o podwojeniu stawki, natomiast w przypadku kompleksowej oferty – trzykrotnie większej opłacie.

Porównaj ceny OC/AC

Kupując samochód z Wielkiej Brytanii, musisz brać pod uwagę tę zmienną i poważnie zastanowić się nad profesjonalnym wykonaniem przekładki. Jednorazowa opłata nie jest mała, ale kwota ta – patrząc na ceny ubezpieczenia – szybko się zwróci.

  • Mimo Brexitu i różnic technicznych, sprowadzenie i rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii do Polski nie jest procesem przesadnie skomplikowanym.
  • Samochody z Anglii, jeśli chodzi o rejestrację, obejmują takie same przepisy, jak wszystkie inne pojazdy importowane spoza Unii Europejskiej.
  • Przed pojawieniem się w wydziale komunikacji upewnij się, że spełniłeś wszystkie formalności, a także skompletowałeś wszystkie niezbędne dokumenty – jeśli tak, rejestracja będzie jedynie formalnością.
  • Pamiętaj, że wszystkie pojazdy, które pojawiają się na polskich drogach, muszą mieć ważny przegląd techniczny oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o samochód z Anglii

  1. Ile mam czasu na rejestrację auta z Anglii w Polsce po jego sprowadzeniu?

    Podobnie jak w przypadku wszystkich innych sprowadzonych do Polski samochodów – 30 dni od momentu przekroczenia granicy.

  2. Ile wynosi akcyza za sprowadzenie samochodu z Anglii?

    Stawki opłaty akcyzowej ustalane są odgórnie i różnią się w zależności od pojemności oraz rodzaju silnika. Samochody z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 obciążone są podatkiem akcyzowym w wysokości 3,1% wartości. Auta z silnikiem powyżej 2000 cm3 – 18,6% wartości. W przypadku hybryd akcyza waha się od 0 do 9,3%.

  3. Czy muszę zapłacić cło, jeżeli kupuję samochód z Anglii?

    Choć Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, jej rząd porozumiał się ze wspólnotą w kwestii cła. Obecnie obowiązuje zerowe cło na samochody pochodzące z Anglii.

  4. Czy wszystkich samochodów z Anglii dotyczy konieczność montażu przekładki?

    W świetle obecnych przepisów panujących przekładka dla samochodów pochodzących z Wielkiej Brytanii nie jest wymagana, ale pod warunkiem, że pierwsza rejestracja samochodu miała miejsce wcześniej, niż 1 stycznia 2021 roku. To efekt Brexitu.

  5. Dlaczego ubezpieczenie auta z Anglii jest droższe niż pojazdów z innych krajów?

    Jeśli nie zrobiono przekładki, czyli kierownica w samochodzie jest po prawej stronie, ubezpieczyciel podnosi stawkę OC, ponieważ w jego opinii kierowanie takim pojazdem jest bardziej niebezpieczne. Mniejsza widoczność i ograniczony komfort jazdy sprawiają, że „angliki” są bardziej narażone na wypadki.

Michał Grzybowski
Michał Grzybowski

Dziennikarz i redaktor internetowy z wieloletnim doświadczeniem. Od lat zajmuje się tematami związanymi z motoryzacją oraz pozornie zawiłymi kwestiami związanymi z rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych. Wychodzi z założenia, że wszystkie – nawet najbardziej złożone tematy – można wyjaśnić w prosty i przystępny sposób.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny