[Głosów: 43   Average: 4.4/5]

Bardzo łatwo jest obecnie sprowadzić samochód z zagranicy. Problemy mogą jednak pojawić się podczas przekraczania granicy, zwłaszcza w związku z ubezpieczeniem OC.

Samochód sprowadzany – kiedy martwić się o OC?

Samochód sprowadzony z zagranicy może:

  • posiadać ważne ubezpieczenie OC, które uznawane jest na terytorium Polski,
  • nie posiadać ubezpieczenia OC (zostało wypowiedziane lub wygasło przed sprawdzeniem auta),
  • posiada polisę, która nie jest uznawana w Polsce;

Należy pamiętać o tym, że bez względu na to, w jakiej sytuacji znajduje się właściciel sprowadzanego auta, pojazd nie może poruszać się po Polsce bez ważnego ubezpieczenia OC. Należy więc wcześniej dopełnić wszystkich związanych z tym formalności.

Honorowane w Polsce OC z zagranicy

W przypadku, gdy samochód zarejestrowany był wcześniej w kraju, z którego polisa OC jest w Polsce honorowane, auto może swobodnie poruszać się drogach. Nie przedłuża się jednak ono na kolejny okres, ale wygasa wraz z ostatnim dniem ważności. Należy wtedy pamiętać o tym, aby kupić kolejną polisę odpowiedzialności cywilnej już w kraju. Warto też wiedzieć, że w sytuacji, gdy wszystkich spraw związanych z rejestracją nie uda się załatwić przed upływem ważności polisy, niektóre towarzystwa dają możliwość wcześniejszego zakupienia OC, jeszcze przed wydaniem niezbędnych dokumentów.

Zobacz też:
OC dla młodego kierowcy
Zielona Karta

Samochód nie posiada ubezpieczenia OC

Jeżeli samochód chcący przekroczyć granicę Polski nie posiada polisy odpowiedzialności cywilnej, właściciel pojazdu musi wykupić OC graniczne. Jest to ubezpieczenie, przeznaczone właśnie dla pojazdów, które posiadają zagraniczne numery rejestracyjne, będą jeździć po polskich drogach ale nie posiadają obowiązkowej ochrony. Polisa sprzedawana jest na 30 dni, z możliwości przedłużenia o kolejny okres (nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy). W tym czasie właściciel auta może zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z rejestracją, a następnie normalnie wykupić obowiązkową polisę.

Takie OC można kupić na każdym przejściu granicznym, w odpowiednio wyznaczonych do tego punktach, które działają całodobowo. Cena tej polisy nie jest wygórowana i najczęściej nie przekracza 150 zł.

Możliwe jest także zakupienie zielonej karty, jednak tego rodzaju ochrona polecana jest właścicielom aut, którzy w Polsce są jedynie przejazdem i nie planują rejestrować samochodu.

Samochód z niehonorowanym OC

Jeżeli sprowadzony samochód posiada OC, ale nie jest ono honorowane w Polsce, sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku, gdy pojazd polisy nie posiada w ogóle. Jego właściciel będzie więc zobowiązany do tego, aby na wjeżdżając takim samochodem do Polski kupić OC graniczne. Po rejestracji auta, jego właściciel będzie mógł normalnie kupić ubezpieczenie, np.: w kalkulatorze OC AC.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments