Sprowadzenie samochodu z zagranicy jest obecnie bardzo łatwe. Problemy mogą jednak pojawić się podczas przekraczania granicy, zwłaszcza w związku z ubezpieczeniem OC.

Samochód sprowadzany – kiedy martwić się o OC?

Samochód sprowadzony z zagranicy może:

 • posiadać ważne ubezpieczenie OC, które uznawane jest na terytorium Polski,
 • nie posiadać ubezpieczenia OC (zostało wypowiedziane lub wygasło przed sprowadzeniem auta),
 • posiada polisę, która nie jest uznawana w Polsce;

Najczęściej samochód sprowadzony z zagranicy nie będzie mieć OC. Poprzedni właściciel zechce wyrejestrować samochód, odzyskać składkę za ubezpieczenie i załatwić sprawy urzędowe.

Gdy auto trafi do komisu, właściciel komisu ma możliwość wykupienia OC krótkoterminowego. Kupując taki samochód musisz pamiętać o zakupie OC na cały rok – OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie.

Należy pamiętać o tym, że bez względu na to, w jakiej sytuacji znajduje się właściciel sprowadzanego auta, pojazd nie może poruszać się po Polsce bez ważnego ubezpieczenia OC. Należy więc wcześniej dopełnić wszystkich związanych z tym formalności. Musisz kupić OC na auto najpóźniej w dniu zakupu.

Honorowane w Polsce OC z zagranicy

W przypadku, gdy samochód zarejestrowany był wcześniej w kraju, z którego polisa OC jest w Polsce honorowane, auto może swobodnie poruszać się drogach. Nie przedłuża się jednak ono na kolejny okres, ale wygasa wraz z ostatnim dniem ważności.

Należy wtedy pamiętać o tym, aby kupić kolejną polisę odpowiedzialności cywilnej już w kraju. Warto też wiedzieć, że w sytuacji, gdy wszystkich spraw związanych z rejestracją nie uda się załatwić przed upływem ważności polisy, niektóre towarzystwa dają możliwość wcześniejszego zakupienia OC, jeszcze przed wydaniem niezbędnych dokumentów.

Zobacz też:
OC dla młodego kierowcy
Zielona Karta

Samochód nie posiada ubezpieczenia OC

Jeżeli samochód chcący przekroczyć granicę Polski nie posiada polisy odpowiedzialności cywilnej, właściciel pojazdu musi wykupić OC graniczne. Jest to ubezpieczenie, przeznaczone właśnie dla pojazdów, które posiadają zagraniczne numery rejestracyjne, będą jeździć po polskich drogach ale nie posiadają obowiązkowej ochrony.

Polisa sprzedawana jest na 30 dni, z możliwości przedłużenia o kolejny okres (nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy). W tym czasie właściciel auta może zająć się wszelkimi formalnościami związanymi z rejestracją, a następnie normalnie wykupić obowiązkową polisę.

Takie OC można kupić na każdym przejściu granicznym, w odpowiednio wyznaczonych do tego punktach, które działają całodobowo. Cena tej polisy nie jest wygórowana i najczęściej zapłacisz mniej niż 150 zł.

Możliwe jest także zakupienie zielonej karty, jednak tego rodzaju ochrona polecana jest właścicielom aut, którzy w Polsce są jedynie przejazdem i nie planują rejestrować samochodu.

Gdy właściciel wyrejestrował samochód w kraju pochodzenia

Częstą praktyką osób sprzedających samochody do Polski jest wyrejestrowanie pojazdu. Dotychczasowy właściciel zbywa pojazd i chce od razu załatwić wszystkie związane z tym formalności. Udaje się z dokumentem sprzedażowym do swojego wydziału komunikacji i zdaje tablice rejestracyjne. Auto bez tablic jedzie do Polski na lawecie.

W tym momencie masz dwie opcje:

 1. Kupić tymczasowe tablice rejestracyjne.
 2. Kontynuować podróż z samochodem na lawecie i wprowadzić go do ruchu drogowego już w Polsce.

W pierwszym przypadku bez problemu ubezpieczysz samochód na granicy. Polisa ubezpieczeniowa będzie ważna tak długo, jak tablice rejestracyjne. Do czasu wygaśnięcia tablic, musisz zarejestrować auto w Polsce.

W drugim przypadku musisz przejść całą procedurę wprowadzania pojazdu do ruchu drogowego w Polsce.

Pamiętaj o tym, że masz 30 dni, aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy w Polsce. Jeżeli przekroczysz ten termin, zapłacisz karę administracyjną w wysokości od 200 do 1000 zł.

Samochód z niehonorowanym OC

Jeżeli sprowadzony samochód posiada OC, ale nie jest ono honorowane w Polsce, sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku, gdy pojazd polisy nie posiada w ogóle. Jego właściciel będzie zobowiązany do tego, aby wjeżdżając takim samochodem do Polski, kupić OC graniczne. Po rejestracji auta, jego właściciel będzie mógł normalnie kupić ubezpieczenie, np.: w kalkulatorze OC AC.

Podsumowanie:

 • Kiedy kupujesz zarejestrowany samochód z zagranicy, to powinien on być ubezpieczony. W takiej sytuacji zbywca ma obowiązek przekazać Ci dokumenty ubezpieczeniowe.
 • Jeżeli OC kupowanego samochodu jest honorowane w Polsce, możesz z nim jeździć do końca okresu ochrony. W sytuacji, gdy OC nie jest honorowane, musisz kupić polisę najpóźniej w dniu zakupu auta.
 • Gdy sprowadzasz samochód z zagranicy samodzielnie, musisz przeprowadzić całą procedurę legalizacyjną. Jeżeli nie chcesz tego robić, wynajmij firmę, która specjalizuje się w sprowadzaniu i rejestracji samochodów z zagranicy.
 • Zarejestruj auto sprowadzone z zagranicy w terminie do 30 dni od dnia sprowadzenia. W przeciwnym razie zapłacisz karę.
 • Na samochód z zagranicznymi tablicami możesz kupić krótkoterminowe OC. Taka polisa trwa maksymalnie 30 dni i w tym czasie musisz kupić ubezpieczenie całoroczne.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie samochodu sprowadzanego z zagranicy

 1. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Niemiec?

  To, ile zapłacisz za OC, nie zależy od tego, skąd sprowadzasz pojazd. Składka za OC zależy między innymi od: twojej historii ubezpieczenia, miejsca zamieszkania, pojemności silnika, wykonywanego zawodu.
  Wśród czynników wpływających na cenę za OC nie ma kraju pochodzenia auta.

 2. Kiedy ubezpieczyć auto sprowadzone z zagranicy?

  Niezależnie od tego, czy samochód ma, czy nie ma OC, najlepiej ubezpieczyć go od razu. Tym sposobem unikniesz nieprzyjemności związanych z przerwą w braku OC. Jeżeli kupujesz auto w komisie i ma ono ubezpieczenie komisowe, to jeszcze tego samego dnia idź do agenta lub do kalkulatora OC online i kup polisę od dnia zakończenia ochrony na polisie krótkoterminowej.
  Przykład. Kupujesz auto dzisiaj. OC krótkoterminowe masz do 10-ego dnia następnego miesiąca. Kup jeszcze dzisiaj OC z okresem ochrony od 11-ego dnia następnego miesiąca.

 3. Co jeżeli nie mam ubezpieczenia na samochód sprowadzony z zagranicy?

  Zapłacisz karę za brak OC. W zależności od rodzaju pojazdu i okresu przerwy w ciągłości OC, ta kwota to od 200 zł do 9030 zł za przerwę dłuższą niż 14 dni na samochód ciężarowy.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny