Kupując ubezpieczenie OC i AC, będziesz musiał odpowiedzieć na pytania dotyczące miejsca zamieszkania oraz tego, gdzie parkujesz samochód. Od udzielonych odpowiedzi może zależeć to, ile wydasz na pakiet polis.

Nie wszyscy kierowcy mogą cieszyć się luksusem posiadania własnego garażu. Z każdym kolejnym rokiem w Polsce przybywa samochodów, a miejskie ulice stają się coraz bardziej zatłoczone. W takich warunkach trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe. Jednocześnie auto pozostawiane na noc na świeżym powietrzu jest bardziej narażone na kradzież, akty wandalizmu czy złą pogodę. Czy wiesz, że to, gdzie parkujesz, może mieć wpływ na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu?

Jakie czynniki wpływają na cenę pakietu polis OC i AC?

Lista parametrów, od których zależą ceny OC i AC, jest długa. Można je podzielić na dwie grupy – pierwsza dotyczy kierowcy, druga natomiast odnosi się do pojazdu. Od czego jest zależna cena składki? Oto 7 przykładowych czynników:

 1. Miejsce zamieszkania kierowcy. Im większe miasto, tym większe natężenie ruchu drogowego – kierowcy z dużych miast są bardziej narażeni na stłuczki i płacą za ubezpieczenie więcej.
 2. Posiadane przez kierowcę zniżki. Każda firma ubezpieczeniowa stosuje własny system naliczania zniżek. Posiadanie zniżek jest jednak opłacalne – oznacza niższą składkę.
 3. Data urodzenia kierowcy i wydania prawa jazdy. Ubezpieczyciele premiują niższą składką starszych i doświadczonych kierowców.
 4. Pojemność silnika samochodu. Im większy silnik ma auto, tym większe szkody może wyrządzić podczas kolizji czy wypadku.
 5. Rok produkcji auta i jego przebieg. Starsze samochody są bardziej narażone na awarie. Analogicznie jest w przypadku przebiegu.
 6. Zamontowane w pojeździe zabezpieczenia antykradzieżowe. Dodatkowe zabezpieczenia chroniące samochód przed kradzieżą są dobrze widziane przez ubezpieczycieli.
 7. Miejsce parkowania auta. Im bezpieczniejsze jest miejsce postojowe, tym tańszy jest pakiet ubezpieczeń OC i AC.

Nie wszystkie wymienione wyżej czynniki w tym samym stopniu wpływają na wysokość składki OC i AC. Powodem jest to, że są to dwie różne polisy, które mają różne cele.

Czemu firmy ubezpieczeniowe pytają o miejsce parkowania?

Pytanie o miejsce parkowania samochodu nie jest przypadkowe. Na podstawie udzielonej przez potencjalnego klienta odpowiedzi, firma ubezpieczeniowa może oszacować ryzyko kradzieży i uszkodzenia auta. Jeżeli parkujesz swój samochód:

 • Na ulicy – jest on narażony nie tylko na uszkodzenia spowodowane czynnikami atmosferycznymi, ale również działania wandali czy złodziei. Również inny kierowca, który nieprawidłowo wykona manewr parkowania, może uszkodzić Twój samochód.
 • W indywidualnym garażu – ryzyko zarówno kradzieży, jak i uszkodzenia pojazdu przez osoby postronne maleje. Twój samochód nie będzie też wymagał naprawy w razie intensywnych opadów gradu.

Korzystając z kalkulatora OC i AC zamieszczonego w naszym serwisie, na pytanie o miejsce parkowania samochodu będziesz mógł wybrać jedną z kilku odpowiedzi: na ulicy, w innym niż ulica niestrzeżonym miejscu, we wspólnym garażu, w indywidualnym garażu, na parkingu strzeżonym i na ogrodzonej posesji.

Jak miejsce parkowania wpływa na cenę polisy OC?

Miejsce parkowania nie ma większego wpływu na składkę polisy OC. Z uwagi na cel, w jakim kierowcy nabywają ubezpieczenie OC, dla wyniku kalkulacji dużo ważniejsze jest miejsce zamieszkania.

Przykład: Pan Adam to doświadczony kierowca, który poszukuje ubezpieczenia dla swojej Hondy Civic z 2018 r. (diesel, poj. silnika 1597 cm3). Postanowił on sprawdzić, czy wybrane firmy ubezpieczeniowe podwyższą składkę OC w zależności od miejsca parkowania samochodu.

Miejsce parkowania samochodu a cena OC

UbezpieczycielNa ulicyWe wspólnym garażuW indywidualnym garażuNa parkingu strzeżonymNa ogrodzonej posesji
AllianzOC i ASS – 740 złOC i ASS – 740 złOC i ASS – 740 złOC i ASS – 740 złOC i ASS – 740 zł
AvivaOC i ASS – 515 złOC, ASS – 515 złOC i ASS – 515 złOC i ASS – 515 złOC i ASS – 515 zł
BeesafeOC – 450 złOC – 450 złOC – 450 złOC – 450 złOC – 450 zł
mtu24.plOC – 600 złOC – 600 złOC – 600 złOC – 600 złOC – 600 zł
UniqaOC – 846 złOC – 846 złOC – 846 złOC – 846 złOC – 846 zł

Żaden ze sprawdzanych ubezpieczycieli nie uzależnia ceny ubezpieczenia OC od miejsca parkowania. Ponieważ każda firma w ramach OC oferuje tę samą ochronę, to pan Adam może wybrać najtańszą ofertę.

Jak miejsce parkowania wpływa na cenę pakietu OC i AC?

Przygotowaliśmy też drugą kalkulację dla kierowcy z przykładu. Tym razem sprawdziliśmy, jak ceny pakietów ubezpieczeń OC i AC zmienią się wraz z zadeklarowanym miejscem parkowania samochodu.

Miejsce parkowania samochodu a cena OC i AC

UbezpieczycielNa ulicy, miejsce niestrzeżoneWe wspólnym garażuW indywidualnym garażuNa parkingu strzeżonymNa ogrodzonej posesji
AllianzOC, AC, NNW i ASS – 2720 zł OC, AC, NNW i ASS – 2720 złOC, AC, NNW i ASS – 2720 zł OC, AC, NNW i ASS – 2720 zł OC, AC, NNW i ASS – 2720 zł
AvivaOC, AC, ASS – 1748 OC, AC i ASS – 1421 złOC, AC i ASS – 1392 złOC, AC i ASS – 1559 złOC, AC i ASS – 1500 zł
Axa DirectOC, AC i ASS – 1744 złOC, AC i ASS – 1750 złOC, AC i ASS – 1585 złOC, AC i ASS – 1729 złOC, AC i ASS – 1647 zł
BenefiaOC, AC, NNW i ASS – 1775 złOC, AC, NNW i ASS – 1775 złOC, AC, NNW i ASS – 1775 złOC, AC, NNW i ASS – 1775 złOC, AC, NNW i ASS – 1775 zł
Link4OC, AC i ASS – 4667 złOC, AC i ASS – 2570 złOC, AC i ASS – 2129 złOC, AC i ASS – 2570 złOC, AC i ASS – 2570 zł

Nie dla wszystkich firm ubezpieczeniowych miejsce parkowania samochodu jest kluczowe. Niektórzy ubezpieczyciele nie zwracają uwagi na ten parametr. Większość firm podnosi jednak cenę polisy w momencie, gdy kierowca deklaruje parkowanie pojazdu na ulicy lub w innym niestrzeżonym miejscu.

Gdzie parkować, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem pakietu polis (czyli OC i AC), powinieneś parkować w indywidualnym garażu. Firmy ubezpieczeniowe zwracające uwagę na miejsce parkowania auta premiują niższą składką tych właścicieli pojazdów, którzy korzystają z indywidualnego garażu. Nie masz takiej możliwości? Wówczas możesz np.:

 • Wyposażyć samochód w dodatkowe zabezpieczenia. Do najpopularniejszych należą alarm i monitoring GPS. Pamiętaj, że niektóre firmy nie zwracają uwagi na liczbę i rodzaj zabezpieczeń zamontowanych w samochodzie. Tacy ubezpieczyciele należą jednak do mniejszości.
 • Skorzystać z porównywarki ubezpieczeń OC/AC. To bardzo proste – po wpisaniu danych otrzymasz propozycje, z których możesz wybrać najkorzystniejszą.
 • Kupić ubezpieczenie AC mini zamiast standardowego AC. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeżeli posiadasz starszy samochód. „Zwykłe” AC jest dużo droższe niż AC mini, które chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez żywioły i szkodą całkowitą (np. kradzieżą).

Korzystając z powyższych wskazówek, masz szansę sporo zaoszczędzić na pakiecie ubezpieczeń OC i AC, bez względu na miejsce parkowania pojazdu.

Podsumowanie:

 1. Miejsce parkowania samochodu nie ma znaczenia dla wysokości składki OC. Ubezpieczyciele zwracają jednak uwagę na ten czynnik podczas kalkulacji składki AC.
 2. Na wysokość składki OC i AC w różnym stopniu wpływają też m.in.: miejsce zamieszkania kierowcy, model i marka auta czy pojemność silnika pojazdu.
 3. Ubezpieczyciele pytają o miejsce parkowania, gdyż na tej podstawie mogą oszacować ryzyko uszkodzenia czy kradzieży samochodu.
 4. Najmniej za ubezpieczenie AC płacą kierowcy, którzy parkują w indywidualnych garażach. To dobry sposób, aby obniżyć składkę AC.
 5. Innym sposobem na obniżenie ceny AC jest montaż w pojeździe dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych, np. systemu monitoringu GPS.
Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny