Używasz na co dzień nawigacji z aplikacją Yanosik? Skorzystaj z okazji i zapewnij sobie ochronę dzięki polisie ubezpieczeniowej YU!. To jednak dość nietypowa oferta. Atrakcyjne warunki mają zachęcić kierowców korzystających z Yanosika do bezpiecznej jazdy – ich zachowania i nawyki drogowe są monitorowane za jego pośrednictwem. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdź, czy to opłacalne właśnie dla Ciebie!

Jeśli chodzi o aplikację Yanosik, ubezpieczenia za jej pośrednictwem to opcja dostępna wyłącznie dla użytkowników i to nie wszystkich! Najpierw należy wykazać się bezpieczną i przepisową jazdą, za którą gromadzi się punkty. Ich konkretna liczba i regularne korzystanie z aplikacji otwiera możliwość zakupu polisy ubezpieczeniowej YU! Jak wygląda oferta w zestawieniu z klasycznym ubezpieczeniem wykupionym w TU? Ta opcja ma zarówno licznych zwolenników, jak i przeciwników.

Czym jest aplikacja Yanosik?

Yanosik to jedna z aplikacji nawigacyjnych dla kierowców przeznaczona na telefony komórkowe. To mobilny program polskiej produkcji, który w działaniu przypomina nieco CBr-radio lub antyradar. W praktyce Yanosik gromadzi informacje od prowadzących pojazdy, udostępniając je innym użytkownikom. Do najważniejszych funkcji aplikacji można zaliczyć:

  • ostrzeganie o wypadkach na trasie,
  • ostrzeganie o korkach,
  • informowanie o radarach,
  • sygnalizowanie o patrolach policji,
  • dane o kontrolach Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.

W jaki sposób te dane są zbierane i przekazywane dalej? Informacje o wzmożonym ruchu drogowym Yanosik pobiera z satelity na podstawie wykonanych wcześniej analiz prędkości użytkowników aplikacji na konkretnym odcinku. Z kolei sami kierowcy, trafiając po drodze na jeden z incydentów (np. patrol, kolizję czy zatrzymany pojazd) mogą poinformować o tym pozostałych za pośrednictwem stosownego przycisku.

Tuż po wysłaniu takiego powiadomienia prowadzący pojazdy danym odcinkiem z uruchomioną aplikacją Yanosik  otrzymają komunikat. Wówczas mogą potwierdzić lub odwołać ostrzeżenie z poziomu własnego telefonu. Okazuje się jednak, że Yanosik to nie tylko nawigacja. Aby promować spokojną i bezpieczną jazdę, twórcy aplikacji oferują jej użytkownikom możliwość zakupu ubezpieczenia pojazdu.

Aplikacja Yanosik dostępna jest na czterech platformach:

  • Android,
  • iOS,
  • Windows Phone,
  • BlackBerry 10.

Jak działa ubezpieczenie YU?

W przypadku aplikacji Yanosik OC i inne produkty ubezpieczeniowe są dostępne dzięki współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym Ergo Hestia. Celem YU! jest nagradzanie kierowców za bezpieczny styl jazdy w formie atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej. Poza preferencyjnym OC producenci aplikacji oferują również:

Aby móc skorzystać z ubezpieczenia YU!, należy jeździć z zainstalowaną i włączoną aplikacją Yanosik do czasu, aż jej twórcy zdefiniują styl jazdy kierowcy i zgromadzi on odpowiednią liczbę punktów za przejechane trasy (maksymalnie można ich uzyskać 10).

Czy każdy może skorzystać z ubezpieczenia YU?

Twórcy aplikacji Yanosik ubezpieczenia pojazdu udostępniają dla wybranych użytkowników programu. Najpierw należy zainstalować w telefonie aplikację, dodać w niej swój pojazd oraz jego numer rejestracyjny i dbać o to, aby była włączona w trakcie każdej jazdy. W ten sposób urządzenie będzie kontrolować zachowania i nawyki kierowcy. W niedługim czasie taki monitoring może zaowocować atrakcyjnymi zniżkami.

Kryteria oceny kierowców przez aplikację Yanosik

Podczas jazdy z uruchomioną w telefonie aplikacją, urządzenie ocenia styl jazdy według pięciu kryteriów:

  • jazda w dzień – to ocena tego, jaką część rasy kierowca przebywa za dnia, kiedy warunki i widoczność na drodze są o wiele lepsze niż po zmroku; to oczywiście nie oznacza, że nie należy zachować wzmożonej czujności a kierownicą,
  • jazda w nocy – aplikacja rejestruje, ile trasy pokonuje kierowca po ciemku, kiedy jedzie się trudniej i wymaga to większego skupienia oraz dostosowania stylu jazdy i prędkości do okoliczności,
  • eco jazda – w tym przypadku liczy się bezpieczeństwo i ekonomia jazdy. Twórcy YU oceniają przede wszystkim jej płynność,
  • jazda w obszarze zabudowanym – aplikacja monitoruje, jaką część trasy pokonuje się w terenie zabudowanym, czy nie przekracza się dozwolonej przepisami prędkości i uważa na pieszych,
  • jazda w obszarze niezabudowanym – to monitoring tego, jaką trasę kierowca pokonuje w obszarze niezabudowanym. Choć można wówczas legalnie rozwinąć nieco większą prędkość, styl jazdy ostateczne i tak należy dostosować do okoliczności panujących na drodze czy choćby pogody.

Należy pamiętać o włączaniu aplikacji przy przepisowej jeździe. Jeżeli Yanosik nie zostanie uruchomiony w telefonie po wyruszeniu w trasę, ubezpieczyciel nie uzyska żadnych informacji na temat stylu jazdy kierowcy i tym samym nie będzie mógł dokonać jego oceny – przypomina Kamil Sztandera, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczamyauto.pl

Jak długo trzeba czekać na ofertę ubezpieczenia YU?

Zanim ubezpieczyciel oceni jazdę konkretnego kierowcy mija zwykle ok. 2 miesięcy. To wystarczający czas, aby zweryfikować bezpieczeństwo jego zachowań na drodze i na tej podstawie zaproponować mu ofertę ubezpieczenia. O propozycji zostaniesz powiadomiony bezpośrednio w aplikacji na swoim telefonie.

Co ważne, twórcy aplikacji Yanosik podkreślają, że pula kierowców, którzy mogą otrzymać ofertę ubezpieczenia jest ograniczona. To oznacza, że nawet przy spełnieniu wszystkich wymogów i pozytywnej oceny możesz nie otrzymać propozycji.

To jeden z aspektów, który wpływa na ocenę YU! ubezpieczenia. Opinie z pewnością poszybują w górę, jeśli z tej możliwości będzie mogła skorzystać większa liczba właścicieli pojazdów.

Jaki jest zakres polisy ubezpieczeniowej YU?

Polisa YU! ubezpieczenia przewiduje w czterech wspomnianych wariantach, z których każda ma ściśle określony zakres działania poza obligatoryjnym OC, którego warunki określone są odgórnie w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Autocasco w YU!

W ramach polisy AC w aplikacji Yanosik można ubezpieczyć samochód od różnych nieprzewidzianych zdarzeń, które nie zawsze zależą od kierowcy czy właściciela pojazdu. Chodzi o:

  • kradzież pojazdu lub jego części, a także uszkodzenie auta na skutek bezpośredniego działania mającego związek z kradzieżą,
  • zderzenie z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami,
  • akty wandalizmu,
  • zniszczenie sprzętu sportowego przechowywanego na bagażniku zewnętrznym z innymi przedmiotami,
  • pożar, wybuch, zatopienie czy działanie sił przyrody.

Ochrona Assistance w YU!

Z ubezpieczeniem YU! możliwa jest także szybka pomoc w sytuacji awarii, kolizji czy innego zdarzenia drogowego wymagającego interwencji.  Ochrona assistance dostępna jest w tym przypadku w wariancie podstawowym i rozszerzonym.

Wariant assistance standard YU!Wariant assistance rozszerzony YU!
obszar terytorialny: Polskaobszar terytorialny: Polska, Europa, Algieria, Maroko, Tunezja, Izrael, Iran
holowanie pojazdu do 150 kmholowanie pojazdu do 500 km na terytorium Polski, do 250 km za granicą
dowóz paliwa pod wskazane miejscetransport przyczepy do 500 km na terytorium Polski, do 250 km za granicą
usprawnienia na miejscupojazd zastępczy lub zakwaterowanie w przypadku kradzieży, parking strzeżony

Ubezpieczenie NNW w YU!

Twórcy aplikacji Yanosik oferują także ubezpieczenie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). To ochrona zarówno kierowcy, jak i pasażerów w sytuacji:

  • okresowej niezdolności do nauki czy pracy zarobkowej,
  • konieczności leczenia (pobyt w placówce służby zdrowa, badania, zabiegi ambulatoryjne oraz operacje, zakup lekarstw, przeszkolenie zawodowe inwalidów czy odbudowa stomatologiczna zębów stałych),
  •  trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  •  śmierci – wówczas wypłaca się 100% sumy ubezpieczenia.

Ile kosztuje polisa komunikacyjna YU!

Nie da się jednoznacznie określić nawet przybliżonej ceny ubezpieczenia z aplikacją Yanosik. Podobnie jak w przypadku standardowych kalkulacji w towarzystwach ubezpieczeniowych, i tutaj brane są pod uwagę takie kryteria, jak:

  • wiek kierowcy,
  • miejsce użytkowania pojazdu,
  • historia szkodowości.

Do tego dochodzi oczywiście ocena bezpieczeństwa stylu jazdy na podstawie gromadzonych w programie Yanosik.

Ważne! Ubezpieczenia OC, AC, Assistance czy NNW mogą okazać się bardzo korzystne dla użytkownika lub wręcz przeciwnie! Ten system działa na tyle precyzyjnie, że przy odnotowanej nieostrożnej czy wręcz niebezpiecznej jeździe wysokość składki w YU! może być mniej opłacalna niż w innych miejscach.

Ubezpieczenie z Yanosikiem – wady i zalety oferty

Jak już wiadomo, w przypadku aplikacji Yanosik ubezpieczenia są dostępne tylko dla określonej liczby kierowców i dopiero po upływie dłuższego czasu jazdy z aplikacją. Okazuje się więc, że nawet najbezpieczniejsza i najbardziej przezorna postawa z twoje strony nie zagwarantuje ci propozycji ze strony twórców YU! Chętnych na taką polisę jest całkiem sporo – do połowy 2022 roku ubezpieczenie telemaryczne z Yanosikiem kupiono ponad 45 tysięcy razy!

Poza tym zakup polisy OC nie zawsze da się zaplanować z dużym wyprzedzeniem i pozwolić sobie na oczekiwanie na ofertę YU!. Poza tym, gdy już się pojawi, może okazać się niesatysfakcjonująca. Jeśli więc zależy ci na sprawnym i szybkim znalezieniu najlepszej oferty ubezpieczenia, możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów i porównywarek. Znajdziesz tam propozycje największych towarzystw ubezpieczeniowych.

Porównaj ceny OC/AC

Pamiętaj, aby pilnować terminu ważności swojej polisy – nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu OC może skutkować karą finansową w przypadku kontroli na drodze!


co grozi za brac OC 1

 

co grozi za brak OC 2

Czy warto zatem skorzystać z YU! ubezpieczenia? Oto krótkie podsumowanie tego produktu:

Ubezpieczenie YU! – zaletyUbezpieczenie YU! – wady
motywowanie do bezpiecznej jazdy za pośrednictwem nowych technologiiograniczona dostępność oferty
szeroki zakres ochronybrak możliwości szybkiego poznania ceny zakupu polisy
wsparcie aplikacji Yanosik dla kierowcówbrak możliwości szybkiego zakupu polisy OC, gdy tego potrzeba
możliwość zakupu polisy tylko w jednym towarzystwie (Ergo Hestia)
  1. Ubezpieczenie YU! jest przeznaczone wyłącznie dla użytkowników aplikacji Yanosik.
  2. Aby poznać cenę ubezpieczenia YU!, trzeba pokonać co najmniej 10 tras z włączoną aplikacją Yanosik (oferta może pojawić się po ok. 2 miesiącach).
  3. Polisa ubezpieczeniowa UY! jest limitowana – mogą z niej skorzystać tylko kierowcy z największą liczbą punktów i to również nie wszyscy.
  4. Ubezpieczenie YU! wiąże się z szerokim zakresem ochrony, jednak jego twórcy współpracują tylko z jednym TU – Ergo Hestia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie YU!

  1. Po jakim czasie można otrzymać ofertę ubezpieczenia od Yanosika?

    To zależy. Twórcy marki YU! wskazują, że trzeba pokonać przynajmniej 10 tras różnej długości z włączoną aplikacją Yanosik. Aby otrzymać ofertę, należy również zgromadzić dużą liczbę punktów za bezpieczną jazdę. Zanim Yanosik oceni styl jazdy danego kierowcy mija zwykle ok. 2 miesięcy.

  2. Jaka firma oferuje polisę YU!?

    Ubezpieczenie YU! dostępne jest tylko dla użytkowników aplikacji Yanosik, która współpracuje z Ergo Hestią, czyli jednym z największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

  3. Jak zainstalować aplikację Yanosik?

    Aplikację Yanosik należy pobrać w sklepie AppStore lub Google Play, a następnie zainstalować na telefonie z systemem iOS bądź Android.

  4. Czy można samodzielnie zawnioskować o ofertę YU!?

    Nie. Propozycja polisy ubezpieczeniowej pojawi się z inicjatywy twórców tego produktu. Zostaniesz o tym powiadomiony za pośrednictwem komunikatu w twoje aplikacji.

  5. Czy YU! opłaca się bardziej niż ubezpieczenie OC w innych firmach?

    Oferta jest dopasowywana indywidualnie do każdego użytkownika aplikacji, dlatego nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od oczekiwań i potrzeb kierowcy, a także jego oceny przez twórców YU!

Natalia Tokarczyk-Jarocka

Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych, na co dzień stara się w przystępny sposób wyjaśniać czytelnikom zawiłe kwestie i przepisy prawne w różnych obszarach. Zawodowo pracuje ze słowami od 13 lat , czerpiąc satysfakcję z odkrywania ich kolejnych tajników. W języku najbardziej ceni sobie jego plastyczność, użytkowość i fakt, że można zrobić z nim właściwie wszystko, mając odpowiedni warsztat.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny