Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Zakres ochrony jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak ubezpieczyciele chcą zachęcić kierowców nie tylko niską składką, ale też dodatkami, jakie oferują do polisy.

Nie wszyscy kierowcy kierują się niską składką. Czasem lepiej kupić droższe OC, ale np. z podstawowym wariantem assistance, który jest już w cenie OC. Bezpłatnych dodatków do OC może być sporo. Porównamy je oraz podpowiemy, czym jeszcze wyróżniają się ubezpieczyciele.

Co można otrzymać w ramach OC?

Oprócz podstawowej ochrony w ramach zakresu obowiązkowego ubezpieczenia OC, ubezpieczyciele przygotowali dodatkowe warianty assistance, ochronę zniżek w cenie czy nawet programy rabatowe z tańszym paliwem, BLS, bądź darmową Zieloną Kartę. Sprawdzimy jeszcze, jak ubezpieczyciele wypadają w kryteriach zgłoszenia szkody czy łatwości likwidacji. Zobaczymy, czy za zawarcie kilku polis można liczyć na zniżki.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, sumy gwarancyjne OC wynoszą:

 • 5 210 000 euro dla wszystkich szkód osobowych,
 • 1 050 000 euro dla wszystkich szkód majątkowych.

W tabeli opisujemy, co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach OC oraz jakie są programy zniżkowe.

UbezpieczycielZielona KartaAssistance do OCBLSOchrona zniżekDodatkowe zniżkiZgłoszenie szkody
PZUBezpłatnaBezpłatna Tak, po wypadkuTakTak, za dopłatą składkiTak, za polisy życiowe i majątkowePrzez infolinię i przez formularz online
Link4BezpłatnaTak, po wypadkuTakBrakTak, za zakup polisy przez Internet i formę płatności onlinePrzez infolinię i przez formularz online
WartaPłatnaTak, po wypadkuTakTakTak, za polisy życiowe, za dzieckoPrzez infolinię i przez formularz online
GeneraliBezpłatnaTak, po wypadku i awarii za dopłatą 10 złNie BrakTak, za polisy życiowe i majątkowePrzez infolinię i przez formularz online
WienerPłatnaTak, po wypadkuNieTak, za dopłatą składkiTak, za zawódPrzez infolinię i przez formularz online
AllianzPłatnaNieTak, przy ACBrakNiePrzez infolinię i przez formularz online
InterriskBezpłatnaTakTak, tylko IntercascoTak, za dopłatą składkiTak, za inne polisy w InterriskPrzez infolinię i przez formularz online
CompensaBezpłatnaTak, po wypadku za 15 złTak, za dopłatą składkiTak, za dopłatą składkiTak, za polisy życiowe i majątkowePrzez infolinię i przez formularz online
Ergo HestiaErgo HestiaTak, po wypadkuTakTak, za dopłatą składkiTak, za inne polisy w Ergo HestiiPrzez infolinię i przez formularz online
UniqaBezpłatnaTak, po wypadku i awariiTakBrakTak, za inne polisy w UniqaPrzez infolinię i przez formularz online

Jakie dodatki proponują ubezpieczyciele do OC?

Sprawdźmy teraz dokładnie, co oferują poszczególne towarzystwa oraz komu może przydać się Zielona Karta albo ochrona zniżek.

Zielona Karta – przyda się osobom, które wyjeżdżają do krajów, gdzie ten dokument jest wymagany np. Ukraina, Białoruś, Rosja, czy Mołdawia. Zielona Karta jest potwierdzeniem ważności OC. Większość towarzystw oferuje Zieloną Kartę bezpłatnie do OC, jednak nie wszyscy. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie OC.

Assistance do OC – często jeden z najważniejszych dodatków do OC. Kto nie chciałby skorzystać z holowania w ramach polisy po wypadku? Właśnie to najczęściej zawierają bezpłatne bonusy do OC. Czasem warto także dopłacić choćby 10 zł i mieć już szerszą ochronę, co proponują niektóre towarzystwa, np. Generali.

Bezpośrednia Likwidacja Szkód, czyli BLS – dla tych, którzy nie chcą likwidować szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy. Dzięki temu programowi szkodę można zgłosić u swojego ubezpieczyciela. Warunek jest jeden – ubezpieczyciel sprawcy musi być także w programie BLS.

Ochrona zniżek – gwarancja nie brania pod uwagę jednej szkody przy odnowieniu polisy. Niektóre towarzystwa w ogóle nie oferują takiej opcji, nawet za dopłatą składki. Natomiast inni dodają je w ramach OC. Dla wszystkich tych, którzy boją się zwyżek OC po szkodzie.

Dodatkowe zniżki – osoby, które mają w jednym towarzystwie ubezpieczone mieszkanie, samochód i życie płacą mniej. Towarzystwa oferują zniżki swoim stałym klientom. Można otrzymać także zniżki za dziecko, za zawód (rolnicy mają największe zniżki) oraz za płatność online.

Zgłoszenie szkody – wszystkie towarzystwa oferują możliwość zgłoszenia szkody przez internet oraz infolinię. Niektóre mają dodatkowe aplikacje, które ułatwiają likwidację szkody i przesłanie wymaganych załączników.

Co można załatwić na stronach internetowych ubezpieczycieli?

Prześledźmy teraz najlepsze strony towarzystw ubezpieczeniowych oraz to, co wyróżnia je na tle konkurencji.

PZU – oprócz darmowej Zielonej Karta oraz darmowego assistance wypadkowego, PZU oferuje zakup ochrony zniżek nawet od 20 zł. Likwidacja szkody w PZU przebiega bardzo sprawnie. Zgłaszając szkodę przez formularz internetowy, można skorzystać z uproszczonej likwidacji i samemu zaznaczyć poziom uszkodzeń (np. jak duże jest zarysowanie czy wgłębienie). System sam wyliczy kwotę odszkodowania. Jeżeli ją zaakceptujesz, pieniądze mogę być niedługo na twoim koncie. Ponadto PZU oferuje klientom aplikację mojePZU, gdzie szybko można sprawdzić status szkody.

Link4 – wprawdzie Zielona Karta jest bezpłatna, ale nie ma możliwości zakupu ochrony zniżek, nawet dopłacając dodatkową składkę. Link4 natomiast oferuje zniżki przy płatności online. Warty zauważenia jest także Program Pomocy z samochodem zastępczym i assistance opony. Dzięki niemu kierowca po wypadku lub wpadnięciu do rowu może liczyć na holowanie. Także po przebiciu lub pęknięciu opony Link4 gwarantuje pomoc.

Warta – choć w Warcie za Zieloną Kartę należy zapłacić, to assistance wypadkowy jest za darmo. Można skorzystać z holowania po wypadku do 100 km. Warta w ramach OC oferuje ochronę zniżek przy szkodzie do 5000 zł. Likwidacja szkód także przebiega pomyślnie. Warta udostępnia dla swoich klientów aplikację, dzięki której mogą szybko sprawdzić status szkody oraz dołączyć niezbędne dokumenty.

Generali – choć za podstawowy assistance w Generali trzeba dopłacić 10 zł, to jego zakres jest korzystny. Towarzystwo pomoże nie tylko podczas wypadku, ale też podczas awarii. Generali zapewnia holowanie po awarii do 100 km. Dodatkowo kierowcy, którzy wybiorą OC w Generali otrzymają program rabatowy m.in. na paliwo, wymianę opon i foteliki samochodowe.

Wiener – kierowcy w ramach OC mogą liczyć darmowy assistance po wypadku. Zielona Karta kosztuje 20 zł. Niestety towarzystwo nie jest w programie BLS. Za to można wykupić ochronę zniżek. Składka za ochronę zniżek jest ustalana indywidualnie, np. młodzi kierowcy w ogóle nie mogą jej wykupić ze względu na wysokie ryzyko. Szkodę można zgłosić przez przyjazny formularz internetowy, a także poprzez infolinię.

Allianz – za Zieloną Kartę trzeba zapłacić dodatkową składkę 19 zł. Nie ma możliwości wykupienia ochrony zniżek. NNW w wariancie podstawowym chroni tylko kierowcę. Można go rozszerzyć o ochronę pasażerów. BLS działa tylko po wykupieniu AC. Allianz nie oferuje assistance do OC. Formularz internetowy do zgłoszenia szkody jest dość prosty i łatwy do wypełnienia.

Interrisk – kierowcy mogą liczyć na bezpłatną Zieloną Kartę do OC. W zakresie jest także assistance podstawowy z holowaniem po wypadku do najbliższego warsztatu. BLS ma trochę inną formę niż typowy. Trzeba wykupić InterCasco, żeby móc zgłosić szkodę do Interrisku, a nie do ubezpieczyciela sprawcy. Interrisk oferuje także zniżkę za wykonywany zawód.

Compensa – klienci w ramach OC mogą skorzystać z darmowej Zielonej Karty. BLS kosztuje 10 zł. Compensa oferuje także ochronę zniżek, składki zaczynają się od około 20 zł. Posiadając ubezpieczenie domu lub mieszkania albo życia, można liczyć na zniżkę w polisach komunikacyjnych. Likwidacja szkody przebiega sprawnie. Można skorzystać z uproszczonej likwidacji szkody bez przyjazdu rzeczoznawcy, przesyłając tylko zdjęcia.

Ergo Hestia – jest to jedna z największych spółek. Oferuje produkty ubezpieczeniowe pod markami: mtu.24.pl i You Can Drive. Jest w programie BLS. Jednak Zielona Karta jest płatna. Ergo Hestia oferuje możliwość zakupu ochrony zniżek, ale tylko dla doświadczonych kierowców. Zgłoszenie szkody jest dosyć proste przez formularz internetowy. Przez internet można zgłosić także sprzedaż pojazdu, logując się do swojego konta klienta.

Uniqa – w ramach OC kierowcy otrzymują assistance nie tylko w wyniku wypadku, ale także i po awarii z holowaniem do 75 km. Uniqa jest w programie BLS oraz ma darmową Zieloną Kartę, jednak nie można wykupić tam ochrony zniżek. Klienci, którzy chcą zawrzeć OC w tym towarzystwie mogą liczyć na zniżkę za posiadanie polisy na mieszkanie lub dom.

Ranking OC – co warto wiedzieć?

 1. Sumy gwarancyjne OC są takie same w każdym towarzystwie.
 2. Do OC towarzystwa oferują dodatki, np. darmowy assistance, czy Zieloną Kartę.
 3. Ochrona zniżek nie jest dostępna we wszystkich towarzystwach.
 4. Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia zgłoszenie szkody poprzez infolinię lub formularz internetowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ranking OC

 1. Czy opłaca się ubezpieczyć życie i majątek w tym samym towarzystwie?

  Tak, niektóre towarzystwa oferują duże zniżki przy zakupie kilku polis. Np. Warta gwarantuje nawet 25% zniżki przy ubezpieczeniach komunikacyjnych za posiadane polisy na życie.

 2. Czy warto zgłosić szkodę przez internet?

  Zgłoszenie szkody przez internet jest wygodne. Towarzystwa przygotowały formularze, które można łatwo wypełnić, a także od razu załączyć zdjęcia uszkodzeń.

 3. W jakich krajach jest potrzebna Zielona Karta?

  Są to: Białoruś, Rosja, Ukraina, Mołdawia, Albania, Macedonia, Tunezja, Maroko, Turcja, Izrael, Azerbejdżan i Iran.

 4. Czy warto kupić ochronę zniżek?

  Ochrona zniżek działa tylko w tym towarzystwie, w którym została wykupiona. Przy odnowieniu polisy to towarzystwo nie będzie brało pod uwagę jednej szkody przy wyliczaniu składki OC. Jednak nie jest to gwarancja zachowania składki z ostatniej polisy, ponieważ trudno przewidzieć, jak będą wyglądały ceny polis OC w przyszłym roku.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny