Uszkodzenie szyby to często zgłaszana przez kierowców szkoda. Przyczyną pęknięć, odprysków bywa zazwyczaj drobny kamyk wypadający spod kół jadącego z przodu samochodu. Najpierw pojawia się delikatny odprysk, a następnie tworzy się wokół niego pajęczyna pęknięć. Gdy uszkodzenie jest spore, właściciela pojazdu czeka wymiana szyby. Niektórzy kierowcy mogą liczyć na odszkodowanie. Jakie ubezpieczenie warto wykupić, by bezkosztowo naprawić uszkodzoną szybą? Sprawdzamy!
Pękniętą szybę można wymienić lub naprawić – naprawa jest jednak możliwa tylko w określonych przypadkach. Głębokie uszkodzenia szyby, pajączki, których rozmiar przekracza wielkość pięciozłotówki kwalifikują ją już do wymiany. Jeśli podczas kontroli drogowej policjant uzna, że uszkodzenie szyby zagraża bezpieczeństwu podróżujących, może nałożyć mandat w wysokości 100-500 zł.
- Dlaczego jazda z uszkodzoną szybą jest niebezpieczna?
- Kiedy można naprawić pękniętą szybę?
- Kiedy konieczna jest wymiana szyby?
- Czym jest ubezpieczenie szyb samochodowych?
- Uszkodzenie szyby przez kamień – jak starać się o odszkodowanie
- Ubezpieczenie szyb w poszczególnych towarzystwach
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Funkcjonariusz może też zatrzymać dowód rejestracyjny i wycofać pojazd z ruchu, a jeśli oceni ryzyko poruszania się nim za duże, nakaże odtransportować samochód na lawecie. Również sama wymiana szyby może być kosztowna, dlatego warto mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie szyb lub polisę autocasco.
Dlaczego jazda z uszkodzoną szybą jest niebezpieczna?
Poważnie uszkodzona szyba stanowi zagrożenie dla kierowcy, a co się z tym wiąże, również dla pasażerów i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Przez pękniętą szybę gorzej obserwuje się otoczenie, uszkodzenie może negatywnie wpływać na widoczność, powodować załamywanie się światła. Wszystko to rozprasza kierowcę, sprawia, że może nie zareagować w porę na zbliżające się niebezpieczeństwo.
Pamiętaj! Uszkodzona szyba nie spełnia dobrze swojego zadania! Pojazd z pękniętą szybą może zostać uznany za niesprawny technicznie i czasowo wycofany z ruchu.
Trzeba też pamiętać, że nawet niewielkie pęknięcie może w każdej chwili się powiększyć, wpływając negatywnie na bezpieczeństwo kierowcy, zmniejszając komfort jazdy.
Kiedy można naprawić pękniętą szybę?
W niektórych przypadkach pęknięta szyba może zostać naprawiona. Musi ona jednak spełniać określone warunki:
- średnica pęknięcia musi mieć 22-25 mm;
- pęknięcie podłużne nie może przekraczać długości 15 cm;
- uszkodzenie szyby nie może znajdować się w polu widzenia kierowcy;
- uszkodzenie nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 10 cm od krawędzi szyby.
Przepisy nie wskazują, jakie jest dopuszczalne pęknięcie szyby przedniej, dlatego niewielkie uszkodzenie zazwyczaj nie stanowi problemu. Powodem do niepokoju jest defekt, który zniekształca obraz, może rozpraszać kierowcę i bezpośrednio wpływać na bezpieczeństwo podróżujących. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, w polu widzenia kierowcy nie powinny znajdować się żadne ubytki, zarysowania, pęknięcia. Samochód dopuszczony do ruchu musi być sprawny technicznie, co oznacza, że ma zapewniać kierującemu odpowiednią widoczność.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Jeśli właściciel myśli o naprawie szyby, powinien zgłosić się do warsztatu jak najszybciej, gdy uszkodzenie jest niewielkie. Wtedy nie tylko naprawa będzie możliwa, ale koszt niewielki (ok. 200 zł). Procedura trwa zazwyczaj około 30 min.
Kiedy konieczna jest wymiana szyby?
Gdy uszkodzenie jest duże, rozległe, o naprawie nie ma mowy. Jedyną możliwą opcją jest wymiana szyby czołowej. W takiej sytuacji właściciel musi się liczyć z wyższymi kosztami – poza robocizną musi uwzględnić cenę nowej szyby. Ta może kosztować 1000-2000 zł w zależności od marki i modelu samochodu.
Ważne! Szyba kwalifikuje się do wymiany, gdy uszkodzenie jest rozległe, głębokie, sięgające krawędzi szyby lub gdy pajączki przekraczają wielkość monety pięciozłotowej.
Jeśli szyba nadaje się do naprawy lub wymiany, warto zgłosić się do renomowanego warsztatu i powierzyć to zadanie profesjonalistom.
Czy można jeździć z uszkodzoną szybą?
Czy z pęknięciem szyby można jeździć? Wszystko zależy od tego, jak duże jest uszkodzenie, w którym miejscu się znajduje. Pęknięcie może być tak niewielkie, że funkcjonariusz podczas kontroli go nie zauważy, a diagnosta podczas badania technicznego nie zwróci na nie uwagi. Nawet jeśli uszkodzenie nie będzie pogarszać widoczności, zaburzać postrzegania kierowcy i zwiększać zagrożenia, warto się nim jak najszybciej zająć. Dlaczego?
Eksperci zalecają, aby nie bagatelizować żadnych uszkodzeń szyb samochodowych, ponieważ nawet z pozoru niewielki defekt może w krótkim czasie się powiększyć i utrudnić jazdę.
Zawsze istnieje też prawdopodobieństwo, że jednak podczas rutynowej kontroli uszkodzenie szyby zostanie zauważone, a kierowca otrzyma mandat i zostanie pokierowany na naprawę lub wymianę szyby.
Czym jest ubezpieczenie szyb samochodowych?
Uszkodzenie szyby to dość częste zdarzenie i wielu kierowców choć raz w życiu miało do czynienia z odpryskiem, delikatnym pęknięciem, pojawieniem się tzw. pajęczyny.
Ważne! Przednie szyby są najbardziej narażone na uszkodzenia podczas jazdy. Wystarczy niewielki kamyczek wyskakujący spod kół jadącego z przodu auta. To, jak poważny będzie to defekt, zależy od rozmiaru i prędkości, z jaką ów obiekt leciał.
Skoro tak często słyszy się o uszkodzeniu szyby przez uderzające w trakcie jazdy niewielkie obiekty, warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przed taką szkodą. Odpowiednia polisa sprawi, że kierowca uniknie kosztów naprawy lub wymiany szyby.
Jeśli chcesz naprawić lub wymienić przednią szybę, musisz liczyć się z kosztami. Jaka to kwota? Wszystko zależy od tego, jakim samochodem jeździsz, czy szyba była podgrzewana, a może współpracowała z systemem GPS? Ubezpieczenie szyb pomoże ci spać spokojnie, bez zastanawiania się, czy masz odpowiedni budżet, by naprawić szybę. To argument, który przekonuje właścicieli aut i skłania ich do poszukania dobrej polisy.
Stefania Stuglik, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Zwrot kosztów naprawy lub wymiany szyby może nastąpić z polisy AC oraz z tzw. ubezpieczenia szyb. Którą opcję wybrać?
Uszkodzenie szyby przez kamień – odszkodowanie z AC kierowcy
Jeśli masz wykupione dodatkowe ubezpieczenie autocasco, możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyby przedniej. Aby uzyskać odszkodowanie, należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela opisując dokładnie przebieg wydarzeń. Firma ubezpieczeniowa dokona weryfikacji wniosku i zadecyduje o ewentualnej likwidacji szkody.
Ważne! Wymiana szyby z AC zostaje zapisana w historii ubezpieczeniowej kierowcy. Może to skutkować podwyższeniem składki autocasco w kolejnym roku ubezpieczenia.
Jeśli chcesz wykupić AC, zapoznaj się z ofertą poszczególnych ubezpieczycieli. Na czym polega wybór odpowiedniej polisy? Przede wszystkim sprawdź zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Będziesz wiedzieć, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność, a kiedy nie możesz liczyć na jego pomoc. Ważna jest też wysokość składki, dlatego warto skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Korzystając z kalkulatora OC i AC szybko poznasz propozycje największych ubezpieczycieli i wybierzesz odpowiednią polisę.
Uszkodzenie szyby przez kamień a dodatkowe ubezpieczenie szyb
Koszty naprawy lub wymiany uszkodzonej szyby można również pokryć z tzw. ubezpieczenia szyb. Jest to polisa dodatkowa, najczęściej kupowana wraz z ubezpieczeniem OC lub OC/AC. To dobrowolne ubezpieczenie chroni szyby przednie, boczne oraz tylną. Posiadacz tej polisy może liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia szyby – pęknięcia, zniszczenia. Jeśli zajdzie konieczność wymiany, towarzystwo ubezpieczeniowe zapewni odpowiednie środki finansowe.
Uszkodzenie szyby przez kamień – odszkodowanie z OC
Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, bez której pojazd nie może zostać dopuszczony do ruchu. Jego zadaniem jest ochrona kierowcy przed finansowymi skutkami szkody, którą wyrządzi osobie trzeciej – w trakcie jazdy, wsiadania, wysiadania, załadunku, rozładunku. Czy zatem koszt naprawy lub wymiany szyby może być pokryty z tego ubezpieczenia?
Z Twojego nie, ponieważ za naprawę szkody ponosi odpowiedzialność kierowca jadący z przodu, jeśli to spod jego kół wystrzeli kamień, który uszkodzi ci szybę. Problem polega jednak na tym, że tę odpowiedzialność trzeba udowodnić, a to już jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.
Uszkodzenie szyby przez kamień – jak starać się o odszkodowanie
Do uszkodzenia szyby dochodzi najczęściej podczas jazdy. Czasem dzieje się tak, bo spod kół wystrzelił kamień, niekiedy to silny wiatr niesie małe obiekty, które mogą uderzyć w szybę powodując pęknięcia, obicia itp. Odszkodowanie za szkodę może zostać wypłacone z AC, z dodatkowego ubezpieczenia szyb, ale też z polisy OC sprawcy. Wszystko zależy od okoliczności. Dlatego też zgłaszając sprawę do ubezpieczyciela, należy dobrze udokumentować szkodę.
To ważne, ponieważ rzadko dochodzi do sytuacji, gdy kierowca, spod którego kół wystrzelił kamień, zauważy zdarzenie i ma szansę się zatrzymać. Jak zatem udowodnić, że w ogóle doszło do takiej sytuacji?
Do zgłoszenia szkody możesz wykorzystać:
- nagranie z kamery zamontowanej wewnątrz pojazdu – rejestrator samochodowy przydaje się w sytuacji, gdy kierowca chce poprzeć dowodami swoją wersję wydarzeń;
- służby – wezwać policję, która spisze zeznania, zabezpieczy dostępny monitoring w celu ustalenia sprawcy zdarzenia;
- zeznania świadków – to będzie możliwe, gdy do zdarzenia dojdzie np. w bardzo ruchliwym, uczęszczanym miejscu, w godzinach szczytu.
Uszkodzona lub zbita szyba to też często efekt działania osób trzecich, akt wandalizmu. Zdarza się, że kierowca odkryje stłuczenie lub pęknięcie po zaparkowaniu na niestrzeżonym parkingu. Również w takiej sytuacji powinien pomyśleć o naprawie szyb i dążyć do wypłaty odszkodowania. Jak udowodnić, że uszkodzenie powstało podczas postoju? Warto spróbować zabezpieczyć nagrania monitoringu lub poszukać świadków zdarzenia. Szkodę można naprawić z posiadanego ubezpieczenia, a po ustaleniu sprawcy firma ubezpieczeniowa będzie dochodzić od niego zwrotu wypłaconego świadczenia.
Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych
Jak napisać oświadczenie o uszkodzeniu szyby do odszkodowania?
Zanim zgłosisz szkodę do firmy ubezpieczeniowej, musisz przygotować oświadczenie o uszkodzeniu szyby przez kamień. Jeśli jest dwóch kierowców, czyli poszkodowany i sprawca, nie stanowi to żadnego problemu. W oświadczeniu muszą znaleźć się dane obu pojazdów i uczestników zdarzenia. Koniecznie należy opisać okoliczności, w których doszło do uszkodzenia szyby, podać informacje o polisie.
O tym, jak zgłosić szkodę w danym towarzystwie, przeczytasz w OWU. Najczęściej jest to formularz zgłoszenia dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela. Oczywiście dokumenty można również przesłać tradycyjną pocztą lub mailem. Poszczególne towarzystwa przyjmują zgłoszenia poprzez infolinię. Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel musi zapoznać się ze sprawą i podjąć decyzję o wypłacie odszkodowania.
Ubezpieczenie szyb w poszczególnych towarzystwach
Ubezpieczenie szyb oferuje większość towarzystw. To dzięki tej ochronie kierowca może liczyć na naprawę lub wymianę szyb. Oznacza to, że ubezpieczyciel pokryje koszt naprawy, a także wymiany uszkodzonej szyby czołowej, tylnej lub bocznej. Jak wygląda ubezpieczenie szyb w poszczególnych TU?
- PZU Auto Szyba – naprawa szyby, wymiana szyby uszkodzonej w czasie trwania umowy (przez kamień lub osoby trzecie); polisa do kupienia dla klientów, którzy posiadają PZU Auto OC lub PZU Auto AC;
- Warta Auto Szyby – obejmuje zniszczenie, uszkodzenie szyby; pomoc działa na terenie całej Polski; jeśli naprawa nie jest możliwa w ciągu 24 godzin od zgłoszenie, ubezpieczyciel pokrywa koszty parkowania pojazdu;
- Szyby24 w Link4 – ochrona obejmuje wymianę lub naprawę szyby w partnerskim warsztacie, pokrycie kosztów parkingu do 24 godzin;
- Ubezpieczenie szyb w Compensie – ochrona wszystkich szyb, rozliczenie w formie bezgotówkowe;
- Autoszyby lub Autoszyby Oryginał w Generali – naprawa i wymiana szyb na terenie Polski i Europy (poza Rosją, Białorusią, Kosowem).
Szyby w samochodzie często ulegają zniszczeniu, nie trzeba dużo, aby pojawiło się na nich pęknięcie, rysa czy pajęczyna. Wystarczy niewielki kamyczek pędzący z dużą prędkością, wypadający spod kół innego pojazdu czy choćby kosiarki. Jazda ze stłuczoną, popękaną szybą wpływa negatywnie na bezpieczeństwo podróżnych, zmniejsza komfort kierowcy.
Zobacz też: Ubezpieczenie szyb – czy warto je kupić?
Już malutki odprysk warto naprawić, by nie dopuścić do powiększenia uszkodzenia. Dobrą praktyką jest też posiadanie dodatkowego ubezpieczenia szyb, które chroni właściciela pojazdu przed ponoszeniem kosztów naprawy z własnej kieszeni. Pamiętaj, że samo ubezpieczenie OC nie wystarczy. Przyda się AC lub specjalne ubezpieczenie szyb.
- Uszkodzenie szyby przez kamień to częsty problem kierowców.
- Większe uszkodzenia, znajdujące się w polu widzenia kierowcy negatywnie wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy.
- Za jazdę z uszkodzoną szybą grozi mandat. Funkcjonariusz może też zatrzymać dowód rejestracyjny i nakazać odholowanie pojazdu na parking.
- Uszkodzoną szybę można naprawić lub wymienić.
- Szkodę można pokryć z ubezpieczenia AC lub dodatkowego ubezpieczenia szyb.
- Szkodę należy zgłosić do ubezpieczyciela telefonicznie, poprzez formularz dostępny na stronie lub przesłać dokumenty mailem, pocztą tradycyjną.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
-
Na co mogę liczyć, jeśli mam ubezpieczenie szyb?
Kierowcy posiadający polisę AC lub dodatkowe ubezpieczenie szyb, mogą liczyć na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonej szyby. Przyczyną uszkodzenia może być zjawisko pogodowe, kamień wystrzeliwujący spod kół innego pojazdu, akt wandalizmu, zdarzenie losowe.
-
Co zrobić, gdy kamień uszkodzi szybę?
Pęknięta szyba zawsze stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa podróżujących, dlatego warto ją jak najszybciej wymienić. Jeśli kierowca ma wykupione ubezpieczenie AC lub ubezpieczenie szyb, może wnioskować o odszkodowanie, które pokryje koszt likwidacji szkody. Warto też pamiętać, że jazda z uszkodzoną szybą grozi mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Samochód z pękniętą szybą może również nie przejść przeglądu technicznego, co oznacza, że nie zostanie dopuszczony do ruchu.
-
Czy z OC może zostać zlikwidowana szkoda, jeśli doszło do uszkodzenia szyby przez kamień?
Szkoda może zostać zlikwidowana z OC sprawcy, jeśli możliwe jest ustalenie jego tożsamości i udowodnienie, że to na skutek jego działania szyba została uszkodzona. Trzeba pamiętać, że kierowcy ponoszą odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za skutki korzystania z pojazdu (niezależnie od tego, czy ponoszą winę, czy też nie).
-
Czy mogę jeździć z pękniętą szybą?
Teoretycznie tak, jeśli uszkodzenie jest niewielkie. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet najmniejsze pęknięcie może się powiększyć, wpływając negatywnie na bezpieczeństwo kierowcy. Poza tym za jazdę z pękniętą szybą grozi mandat, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.