Bezpieczne przewożenie dziecka samochodem wymaga zamontowania odpowiedniego fotelika. Zgodnie z przepisami Kodeksu drogowego w ten sposób muszą podróżować najmłodsi mający mniej niż 150 cm wzrostu. Fotelik samochodowy powinien być też właściwie dobrany i zamontowany. Sprawdzamy, co jeszcze mówią przepisy i jak wysoki mandat za przewożenie dzieci bez fotelika zapłaci kierowca.

Najmłodsi są szczególnie narażeni na uszkodzenia ciała podczas wypadków i kolizji samochodowych. Rodzice muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech, przewożąc je w fotelikach. Kluczowy jest dobór odpowiedniego modelu – dopasowanego do wzrostu, wagi dziecka, ale też pasującego do danego samochodu.

Trzeba pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego fotelika, który sprawdzi się w każdym aucie i będzie idealny dla każdego dziecka. Za nieprawidłowe przewożenie dziecka kierowcy grozi mandat oraz punkty karne. Kara zostanie nałożona za brak fotelika, ale też za jego nieprawidłowe zamocowanie. Warto zapoznać się z przepisami, ponieważ w kilku szczególnych przypadkach można przewozić dziecko bez fotelika.

Przewożenie dziecka w foteliku – przepisy

Zasady bezpiecznego przewożenia najmłodszych regulują przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym. W samochodzie osobowym, ale też ciężarowym, każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa. Jeszcze do niedawna przepisy jako kryterium korzystania z fotelika podawały wiek dziecka – do 12 roku życia musiały podróżować w fotelikach.

Zmienione przepisy zakładają, że dziecko bez względu na wiek musi podróżować w foteliku, jeśli jego wzrost nie przekroczył 150 cm. Bardziej restrykcyjne zasady mają zapewnić najmłodszym większe bezpieczeństwo w przypadku kolizji czy wypadku. Oznacza to, że nawet dziecko, które ukończyło 12 lat, będzie jeździć w foteliku, jeśli nie osiągnęło wymaganego wzrostu.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3 […] wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone […] w foteliku bezpieczeństwa […] lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

  • masą i wzrostem dziecka oraz
  • właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci.

Art. 39 pkt 3 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

Kiedy nie ma obowiązku przewożenia dziecka w foteliku?

Przepisy przewidują też kilka wyjątkowych sytuacji, w których dzieci nie muszą być przewożone w foteliku. Jest to możliwe, gdy:

  • dziecko ma mniej niż 150, ale więcej niż 135 cm wzrostu, jednak ze względu na jego masę i wzrost nie ma możliwości zapewnienia mu odpowiedniego fotelika samochodowego lub innego urządzenia przytrzymującego; w takiej sytuacji dziecko może podróżować przypięte pasami bezpieczeństwa, musi jednak zająć miejsce na tylnej kanapie;
  • lekarz wydał zaświadczenie o przeciwwskazaniach do przewożenia dziecka w foteliku;
  • kierowca przewozi trójkę dzieci, a w samochodzie nie ma możliwości montażu trzech fotelików na tylnym siedzeniu; w takiej sytuacji trzecie dziecko powinno podróżować pomiędzy fotelikami, pod warunkiem że ma skończone 3 lata i jest przypięte pasami bezpieczeństwa.

Ważne! Przewożenie dziecka bez fotelika bezpieczeństwa jest dozwolone podczas podróży taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej, straży gminnej lub miejskiej.

Najważniejsze zasady dotyczące przewożenia dziecka

Obecnie obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach dotyczy małoletnich, którzy mają mniej niż 150 cm wzrostu. Najmłodsze dzieci najbezpieczniej jest przewozić tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu.

dzieci siedzące w fotelikach w samochodzie

Dziecko można też przewozić na przednim siedzeniu w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy pod warunkiem, że poduszka powietrzna zostanie wyłączona

Znowelizowane przepisy Kodeksu drogowego zabraniają też przewożenia dzieci w wieku poniżej 3 lat w samochodzie, który nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Niedozwolone jest także przewożenie dziecka (o wzroście mniejszym niż 150 cm) na przednim siedzeniu samochodu, jeśli nie siedzi w foteliku lub nie korzysta z innego urządzenia przytrzymującego.

Zapamiętaj! Starsze dzieci zawsze powinny jeździć z tyłu samochodu, niezależnie od tego, czy korzystają z fotelika, czy podkładki.

Niewłaściwe przewożenie dziecka – czym grozi?

Za niewłaściwe przewożenie dzieci w samochodzie przewidziano kary. Kierowca może otrzymać mandat oraz punkty karne. Za co konkretnie zostanie ukarany?

  • przewożenie dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym;
  • przewożenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu, jeśli poduszka powietrzna jest aktywna;
  • jazda z dzieckiem, które nie ukończyło 3 lat, pojazdem niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik samochodowy lub w pasy i inne urządzenia przytrzymujące;
  • wożenie dziecka w foteliku zamontowanym niezgodnie z zaleceniami producenta.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości, funkcjonariusz wystawi mandat karny w wysokości 300 zł. Za nieprzepisowe przewożenie dzieci w samochodzie nakłada się także punkty karne:

  • za przewożenie więcej niż dwojga dzieci w sposób niezgodny z przepisami – 15 punktów karnych;
  • w przypadku nieprawidłowego przewożenia dwojga dzieci – 10 punktów;
  • za nieprawidłowe przewożenie jednego dziecka – 5 punktów.

Jak dobrać fotelik samochodowy?

Prawidłowe przewożenie dziecka do osiągnięcia przez nie wzrostu 150 cm, wymaga zakupu fotelika samochodowego. Problem pojawia się, gdy trzeba wybrać właściwy model. Jak mówią przepisy Kodeksu drogowego, fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące musi być dostosowane do wzrostu dziecka i jego wagi.

Ważne! Fotelik samochodowy powinien być zgodny z właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub regulaminach EKG ONZ.

Przepisy wspominają również o tym, że każdy fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące musi być zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Foteliki dziecięce – na co zwrócić uwagę?

Producenci fotelików dzielą je na kilka grup w zależności od wagi dziecka. Poszczególne kategorie to:

  • grupa 0 dla dzieci o wadze do 10 kg;
  • grupa 0+ dla najmłodszych, których waga nie przekracza 13 kg;
  • kategoria I dla dzieci ważących 9-18 kg;
  • kategoria II dla dzieci, których waga mieści się w przedziale 15-25 kg;
  • grupa III dla najmłodszych o wadze 22-36 kg.

Wybierając fotelik dla pociechy, dobrze jest od razu posadzić na nim malucha i sprawdzić, czy rzeczywiście jest odpowiedni. Można oczywiście kierować się jedynie parametrami, jednak pewność będziemy mieć dopiero wtedy, gdy dziecko usiądzie na foteliku i zostanie w nim zapięte. Kupując fotelik warto też zwrócić uwagę na atesty będące potwierdzeniem przeprowadzonych testów bezpieczeństwa. Istotny jest również sposób montażu fotelika kierowca musi się upewnić, że będzie mógł go prawidłowo przymocować w swoim samochodzie.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Foteliki samochodowe – istotne detale

Niewłaściwe przewożenie dziecka może skończyć się tragicznie, dlatego już na etapie wybierania fotelika trzeba wziąć pod uwagę wszelkie detale mające wpływ na bezpieczeństwo najmłodszych. Jak zapewnić im najlepszą ochronę?

  • Najlepiej wybrać fotelik umożliwiający montaż za pomocą systemu ISOFIX;
  • za najbardziej bezpieczne uważa się foteliki wyposażone w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa;
  • pasy w foteliku powinny być wytrzymałe, muszą również zapewniać dziecku komfort podczas podróży (warto zwrócić uwagę, by miały miękkie nakładki);
  • należy wybrać odpowiednie miejsce na montaż fotelika;
  • po zamontowaniu fotelika samochodowego trzeba sprawdzić, czy jest stabilny, nie przesuwa się, nie kołysze – źle ustawiony, nie zapewni bezpieczeństwa pasażerowi podczas gwałtownego hamowania lub kolizji.

Ważne! Za najbardziej bezpieczne miejsce do zamontowania fotelika uważa się środkowe siedzenie na tylnej kanapie. Szczególnie jeśli jest wyposażone w ISOFIX.

Kiedy zastąpić fotelik podstawką?

Wielu rodziców zbyt wcześnie zastępuje fotelik podstawką. Choć mogą na niej jeździć starsze i wyższe dzieci, nie spełnia ona swojego zadania tak dobrze, jak fotelik samochodowy.

Przede wszystkim nie posiada bocznych zabezpieczeń oraz zagłówka, które chronią głowę i szyję dziecka. Istnieje również prawdopodobieństwo, że pasy bezpieczeństwa nie ułożą się prawidłowo – będą przechodzić przez brzuch i uciskać na wewnętrzne narządy lub przesuną się na ramionach, wbijając się w szyję.

Pamiętaj! Przepisy nie mówią, od kiedy można używać podstawki zamiast fotelika. Eksperci tłumaczą, że taka zamiana jest możliwa, gdy maluch osiągnie wagę ponad 15 kg i wzrost powyżej 135 cm.

Jeżdżąc na podstawce, maluch jest zapięty za pomocą pasów bezpieczeństwa. Rodzice muszą zwrócić uwagę, by układały się one prawidłowo. Powinny przechodzić nie przez brzuch, a przez biodra i przez bark oraz ramię, nigdy na wysokości szyi dziecka.

Kiedy wymiana fotelika jest konieczna?

Kiedy z całą pewnością należy wymienić fotelik? Przede wszystkim, gdy dziecko z niego wyrośnie, czyli przekroczy normy wzrostu i wagi przewidziane dla danej kategorii fotelików.

Pamiętaj! Gdy dziecko siedzi w foteliku samochodowym sprawdź, czy jego głowa nie wystaje poza zagłówek. To może być sygnał, że konieczna jest wymiana na model z kolejnej grupy.

Fotelik należy wymienić po kolizji czy wypadku – zniszczenie fotelika to jeden z częstych powodów zakupu nowego modelu.

Warto pamiętać, że koszt kupna nowego sprzętu można pokryć z ubezpieczenia OC sprawcy lub własnego, np. dobrowolnego autocasco. Ubezpieczenie fotelika samochodowego może być uwzględnione w polisie AC, często też nie wymaga wnoszenia dodatkowej opłaty.

Czy warto ubezpieczyć fotelik samochodowy?

Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest polisa OC. Rodzice, którzy chcą ubezpieczyć fotelik samochodowy, powinni pomyśleć o rozszerzeniu ochrony. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane osobom, które zdecydowały się na zakup drogiego urządzenia.

Ubezpieczenie fotelika bezpieczeństwa może wchodzić w zakres ochrony AC i w takiej sytuacji nie wiąże się z koniecznością wnoszenia dodatkowej opłaty.

Fotelik samochodowy może też być traktowany jako dodatkowy element wyposażenia pojazdu. Aby objąć go ochroną ubezpieczeniową, należy zgłosić urządzenie przy podpisywaniu umowy z towarzystwem i wnieść stosowaną opłatę.

chłopiec śpiący w foteliku

Fotelik będzie objęty ochroną na wypadek zniszczenia lub uszkodzenia w wyniku kolizji oraz na wypadek kradzieży, niezależnie od tego, czy zostanie skradziony samochód, czy tylko fotelik.

Na co zwrócić uwagę szukając ubezpieczenia fotelika?

Szukasz ubezpieczenia fotelika? Zdecydowałeś o zakupie dodatkowej polisy autocasco, która obejmie ochroną również taki sprzęt? Przede wszystkim zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia – zbyt niska może oznaczać niewielkie odszkodowanie, które nie wystarczy na zakup nowego fotelika. Niektórzy ubezpieczyciele traktują fotelik jak standardowy element wyposażenia samochodu, inni jako dodatkowy (objęcie ochroną wymaga dopłaty). Część towarzystw proponuje ubezpieczenie dwóch fotelików.

Ciekawe! Niektórzy ubezpieczyciele traktują fotelik jako bagaż. W takiej sytuacji będzie on objęty ochroną, gdy kierowca wykupi ubezpieczenie bagażu.

Ubezpieczenie fotelika jest oferowane wyłącznie w ramach pełnego AC. Minicasco nie zapewni wypłaty odszkodowania w przypadku zniszczenia lub kradzieży fotelika.

Gdzie szukać ubezpieczenia fotelika?

Znalezienie dobrego ubezpieczenia nie musi być trudne – wystarczy skorzystać z internetowego kalkulatora OC i AC. Po podaniu wymaganych informacji na temat pojazdu i danych właściciela, otrzymasz propozycje kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Możesz sprawdzić nie tylko cenę polisy, ale też jej zakres czy wyłączenia odpowiedzialności.

Kalkulator OC i AC pomoże znaleźć i zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale też dodatkową ochronę w postaci assistance oraz autocasco. W OWU sprawdzisz, czy polisa obejmuje też ochronę fotelika i jakie są warunki ubezpieczenia takiego urządzenia.

Jeśli dojdzie do zniszczenia fotelika na skutek wypadku, ubezpieczony może zgłosić roszczenie w ramach AC. Najczęściej ubezpieczyciel pokrywa koszt zakupu nowego fotelika do określonej kwoty.

Ważne! Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego ubezpieczony ma 3 lata od dnia zdarzenia na zgłoszenie roszczeń z AC.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotelika?

Korzystając z kalkulatora OC i AC sprawdziliśmy, ile za autocasco zapłaci właściciel samochodu marki Hyundai i20 z 2016 roku. Michał ma 40 lat i mieszka w Krakowie. Oto propozycje najbardziej znanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1140,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1141,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1292,84 zł rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1409,00 zł rata od 0 zł
Trasti
1140,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1141,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1292,84 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1409,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Michał może wykupić pakiet ubezpieczeń OC, AC, ASS za około 1140 zł. Daje mu to gwarancję ochrony wyposażenia dodatkowego oraz specjalnego, które kierowca wskaże we wniosku o zawarcie umowy ubezpieczeniowej.

Sposób przewożenia dzieci w samochodzie został uregulowany przepisami – przed osiągnięciem wzrostu 150 cm, muszą jeździć w foteliku. Brak fotelika dla dziecka oznacza mandat oraz punkty karne. Urządzenie takie warto ubezpieczyć, najlepiej w ramach dodatkowej polisy autocasco.

  1. Dzieci, które nie mają 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w foteliku.
  2. Fotelik powinien być dostosowany do wzrostu i masy ciała dziecka.
  3. Najmłodsze dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy.
  4. Brak fotelika dla dziecka karany jest mandatem oraz punktami karnymi.
  5. Mandat za brak fotelika wynosi 300 zł.
  6. Fotelik należy wymienić po wypadku, kolizji, a także, gdy dziecko z niego wyrośnie.
  7. Przepisy uwzględniają kilka wyjątkowych sytuacji, gdy możliwe jest przewożenie dziecka bez fotelika.

Bibliografia

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Najczęściej zadawane pytania o mandat za przewożenie dziecka bez fotelika

  1. Czy można przewozić dziecko na przednim siedzeniu?

    Dopuszczalne jest przewożenie dzieci na przednim siedzeniu pod warunkiem, że jadą w foteliku i wyłączona jest poduszka powietrzna. Najmłodsi muszą jeździć tyłem do kierunku jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że jazda z przodu jest bardziej ryzykowna – najbezpieczniej przewozić dziecko na tylnej kanapie.

  2. Jak długo dziecko musi podróżować w foteliku?

    Kryterium jest w tym przypadku wzrost dziecka. Przepisy zakładają przewożenie dzieci w foteliku do momentu osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu.

  3. Jak wysoki jest mandat za brak fotelika?

    Przewożenie dziecka bez fotelika lub w foteliku nieprawidłowo zamontowanym karane jest mandatem w wysokości 300 zł.

  4. Czy są sytuacje, w których kierowca jest zwalniony z obowiązku przewożenia dziecka w samochodzie w foteliku?

    Tak, np. gdy dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu i z uwagi na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniego fotelika, a także gdy lekarz wystawi zaświadczenie o przeciwwskazaniu do przewożenia dziecka w foteliku. Kolejny wyjątek dotyczy sytuacji, gdy samochodem podróżuje troje dzieci, a nie jest możliwe zamontowanie trzeciego fotelika – jedno z dzieci może jechać bez fotelika pod warunkiem, że ma skończone trzy lata i jest zapięte pasami bezpieczeństwa. Bez fotelika mogą również podróżować dzieci w taksówkach, karetkach, autobusach, radiowozach.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny