Jedną z kar przewidzianych dla kierowców łamiących przepisy jest blokada na koło. Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, w ten sposób może ukarać Policja lub Straż Miejska. Najczęstszą przyczyną założenia blokady jest pozostawienie samochodu w nieodpowiednim miejscu. Kiedy kierowcy grozi blokada koła i co robić, gdy zostanie założona?

Blokada na koło zostanie założona, gdy kierowca zaparkuje pojazd w niewłaściwym miejscu lub nie wykupi biletu parkingowego. Straż Miejska może zastosować takie rozwiązanie, gdy mimo braku uprawnień kierowca pozostawi auto na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Założenie blokady jest możliwe jedynie w sytuacji, gdy zaparkowany pojazd nie zagraża bezpieczeństwu i nie utrudnia ruchu.

W innych przypadkach auto zostanie odholowane, a kierowca będzie musiał pokryć koszty lawety. Jednocześnie właściciel samochodu może otrzymać mandat karny za nieprawidłowe parkowanie.

Blokada na koła samochodowe – czym jest, jak wygląda?

Blokada na koło jest narzędziem służącym do egzekwowania prawa, karania kierowców zatrzymujących samochody w sposób niezgodny z przepisami prawa.

Blokadę zakłada się na koło samochodu, aby uniemożliwić jego przemieszczanie się – zazwyczaj umieszcza się ją z przodu po stronie kierowcy.

Blokady na koła wykonuje się z metalowej konstrukcji pomalowanej na jaskrawy, żółty kolor

Celem zakładania blokady jest zmuszenie kierowcy np. do uregulowania należności za parkowanie, czy też upomnienia go, aby w przyszłości zwracał uwagę na miejsce postoju. Umieszczenie blokady na kole ma doprowadzić do kontaktu kierowcy z odpowiednimi służbami, by wyjaśnić problem i zapobiec nieprawidłowemu parkowaniu w przyszłości.

Do zakładania blokad są upoważnione konkretne organy. Może to być Policja czy Straż Miejska tylko one mogą też zdjąć blokadę. Trzeba pamiętać, że blokady na koło pojazdu nie ma prawa założyć np. zarządca drogi wewnętrznej. Taki środek w rękach innych stanowi ewidentne ograniczenie prawa własności. Od policji zależy też, czy kierowca otrzyma dodatkowo mandat, czy jedynie upomnienie.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Blokada kół – co mówią przepisy?

Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym w przypadku pozostawienia pojazdu w niedozwolonym miejscu, uprawnione służby mogą go unieruchomić przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół. Jest to możliwe w sytuacji, gdy pojazd nie utrudnia ruchu i nie stwarza zagrożenia.

Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu.

Art. 130 a ust. 8 Ustawa Prawo o ruchu drogowym

Ważne! Blokadę koła mogą nałożyć jedynie uprawnione organy, wymienione w art. 130 a ust. 9 Ustawy Prawo o ruchu drogowym – jest to Policja i Straż Miejska.

Blokada koła – kiedy zostanie założona?

Blokada na koło jest zakładana, gdy pojazd został zaparkowany w niedozwolonym miejscu, kierowca nie zastosował się do znaków drogowych jak zakaz parkowania, zakaz postoju. Do założenia blokady dochodzi często, gdy mimo braku stosownych uprawnień kierowca zatrzymuje się w miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej.

Zapamiętaj! Nieprawidłowe parkowanie może skończyć się założeniem blokady na koło, odholowaniem pojazdu na policyjny parking, a także nałożeniem grzywny w drodze mandatu karnego.

Jak postąpić w przypadku założenia blokady na koło?

Jeśli uprawnione służby założą blokadę na koło, pozostawią również informację, z kim należy się skontaktować. Kierowca powinien zadzwonić pod wskazany numer i podać swoją lokalizację. Musi też poczekać na przybycie służby, która zdejmie blokadę. Można też wybrać się osobiście na najbliższy komisariat i poprosić o zdjęcie blokady.

Ważne! Blokada na koło jest zdejmowana nieodpłatnie! Niezależnie od tego, czy kierowca otrzyma pouczenie, czy mandat, blokada zostanie zdjęta z koła.

Za nieprawidłowe parkowanie kierowca może dostać pouczenie lub mandat w wysokości od 100 do 500 zł. Warto pamiętać, że przyjęcia mandatu można odmówić.

W takiej sytuacji funkcjonariusz może skierować sprawę do sądu rejonowego – jeśli sąd uzna winę kierowcy, będzie on musiał opłacić grzywnę i koszty postępowania sądowego.

Czy funkcjonariusz może odmówić zdjęcia blokady?

Blokada zostanie zdjęta nawet w sytuacji, gdy kierowca nie uiścił mandatu lub odmówił jego przyjęcia narażając się na postępowanie sądowe.

Blokadę zdejmuje się niezależnie od tego, czy właściciel pojazdu został dodatkowo ukarany, czy tylko pouczony o nieparkowaniu w nieodpowiednich miejscach.

Blokada na koło – czy można zdjąć samemu?

Samodzielne zdjęcie blokady jest niewskazane. Przede wszystkim można doprowadzić do uszkodzenia blokady, co będzie miało poważne konsekwencje.

Ważne! Uszkodzenie cudzego mienia lub przywłaszczenie cudzej własności podlega karze. Konsekwencją może być wszczęcie postępowania sądowego, a dalej nałożenie grzywny lub orzeczenie pozbawienia wolności do lat 5.

Blokada na koło samochodowe może być zdjęta jedynie przez organ, który ją nałożył, np. przez strażnika miejskiego lub policjanta.

Nieprawidłowe parkowanie a odholowanie pojazdu

Nieprawidłowe parkowanie nie zawsze kończy się nałożeniem blokady na koło. W niektórych sytuacjach samochód zostanie odholowany. Stanie się tak, gdy źle zaparkowany pojazd zagraża bezpieczeństwu lub powoduje utrudnienia w ruchu drogowym.

Upoważnione organy mogą też odholować samochód, gdy właściciel pojazdu nie okaże aktualnego ubezpieczenia OC, a także gdy nie ma uprawnień do kierowania. Inne przypadki, w których samochód trafi na policyjny parking strzeżony to:

  • kierowca jest nietrzeźwy;
  • stan techniczny samochodu zagraża bezpieczeństwu;
  • samochód stoi w miejscu, gdzie znajduje się znak informujący o odholowaniu pojazdu na koszt kierowcy.

Odzyskanie samochodu ze strzeżonego policyjnego parkingu wiąże się z koniecznością opłacenia usługi holowania oraz przetrzymania auta.

Czy można się odwołać od mandatu za złe parkowanie?

Kierowca ma prawo odmówić przyjęcia mandatu, może też odwołać się od niego. Ma prawo zrobić to w ciągu 7 dni od momentu jego nałożenia. Wniosek o odwołanie od mandatu należy złożyć w odpowiednim urzędzie – jego rozpatrzeniem zajmie się sąd, analizując okoliczności zdarzenia.

Jeśli sąd odrzuci wniosek, kierowca będzie musiał zapłacić nałożoną karę, a także pokryć koszty postępowania sądowego.

Jeśli mandat związany z nieprawidłowym parkowaniem został opłacony, a sąd wyda korzystny dla kierowcy wyrok, pieniądze wrócą na konto niesłusznie ukaranego.

Uwaga na OC

Przy okazji każdej kontroli funkcjonariusz może sprawdzić dokumenty kierowcy, w tym ważność polisy OC. W przypadku braku aktualnego ubezpieczenia na właściciela pojazdu nakłada się karę pieniężną. Jego pojazd może zostać odholowany – auta bez ważnego OC nie mogą poruszać się po drogach publicznych.

Aby szybko i w wygodny sposób znaleźć atrakcyjne OC, wystarczy skorzystać z kalkulatora OC i AC. Po podaniu wymaganych informacji kierowca otrzyma propozycje kilkunastu towarzystw. Polisę można także zakupić przez Internet.

Blokada na koła samochodu to często stosowana kara, która ma powstrzymać kierowców przed parkowaniem w nieodpowiednich miejscach. Założenie blokady nie powoduje żadnego uszkodzenia pojazdu, jednak uniemożliwia przemieszczanie się nim.

Warto pamiętać, że blokadę może zdjąć tylko przedstawiciel podmiotu, który ją założył. Nie należy samodzielnie demontować zabezpieczenia – takie działanie może mieć dla kierowcy bardzo poważne konsekwencje prawne.

  1. Blokada na koła samochodu jest zakładana w przypadku nieprawidłowego parkowania pojazdu.
  2. Blokada jest zakładana na koła samochodu niezagrażającego bezpieczeństwu i nieutrudniającego ruchu.
  3. Blokadę mogą założyć uprawnione organy – Policja, Straż Miejska.
  4. Założona blokada może zostać zdjęta jedynie przez służby, które ją zamontowały.
  5. Funkcjonariusz może również nałożyć na kierowcę mandat za nieprawidłowe parkowanie.
  6. Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu, może też złożyć odwołanie od mandatu.

Bibliografia

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

Najczęściej zadawane pytania o blokadę na koła

  1. Kiedy policjant może założyć blokadę na koło?

    Odpowiednie służby mogą założyć blokadę na koło, gdy samochód został zaparkowany w miejscu niedozwolonym, np. osoba nieuprawniona zatrzymała się na miejscu dla niepełnosprawnych, gdy auto stoi w miejscu oznaczonym zakazem postoju czy parkowania. Blokada zakładana jest, gdy pojazd nie stwarza zagrożenia w ruchu.

  2. Co dzieje się po założeniu blokady?

    Po założeniu blokady funkcjonariusz zostawia informację z numerem telefonu, pod który kierowca powinien zadzwonić. Podczas rozmowy należy podać swoją lokalizację oraz numer rejestracyjny pojazdu. Funkcjonariusz stawi się na miejscu i zdejmie blokadę.

  3. Ile kosztuje zdjęcie blokady?

    Samo zdjęcie blokady jest bezpłatne. Funkcjonariusz może jednak ukarać kierowcę mandatem, a jeśli ten odmówi przyjęcia grzywny, skierować sprawę do sądu.

  4. Dlaczego nie należy zdejmować blokady samodzielnie?

    Podczas demontażu może dojść do uszkodzenia cudzego mienia (blokada jest własnością danych służb), co grozi karą pieniężną, a nawet pozbawieniem wolności.

  5. Ile kosztuje mandat związany z założeniem blokady na koło?

    To raczej mandat związany z parkowaniem w niewłaściwym miejscu, np. tam, gdzie jest zakaz parkowania. Kara może wynieść od 100 do 500 zł w zależności od okoliczności.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny