Wybierasz się samochodem w wakacyjną podróż zagraniczną? Planując wyjazd, musisz pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu pojazdu, ale też o zgromadzeniu niezbędnych dokumentów. Potrzebne będzie ważne ubezpieczenie OC samochodu. Nie zawsze jest ono honorowane za granicą – w niektórych państwach wymagana jest tzw. Zielona Karta. Przeczytaj, czym jest i kiedy musisz się o nią postarać.
Dziś podróżowanie za granicę własnym samochodem jest dużo łatwiejsze niż kilkadziesiąt lat wcześniej. W wielu przypadkach wystarczy polski dowód osobisty, prawo jazdy i zakupiona w kraju polisa OC. Niekiedy kierowca musi jednak dopełnić dodatkowych formalności, np. wyrobić Zieloną Kartę, która jest potwierdzeniem posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC.
- Zielona Karta – co to jest?
- W jakim celu stosuje się Zieloną Kartę?
- Gdzie nie trzeba mieć Zielonej Karty?
- Gdzie obowiązuje Zielona Karta?
- Zielona Karta – kiedy to za mało?
- Jak uzyskać Zieloną Kartę i ile kosztuje jej wydanie?
- Nie masz Zielonej Karty – co możesz zrobić?
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o Zieloną Kartę
Dokument ten umożliwia swobodne poruszanie się poza granicami Polski i zwalnia z obowiązku kupowania polisy w danym kraju. Trzeba jednak pamiętać, że Zielona Karta działa jedynie w tych państwach, które są członkami Systemu Zielonej Karty. Obecnie polski turysta będzie potrzebował tego dokumentu w 8 krajach, np. Mołdawii, Tunezji czy Turcji.
Zielona Karta – co to jest?
Zielona Karta to dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC samochodu przez właściciela pojazdu. Stanowi ona rodzaj gwarancji, na podstawie której towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie zdarzenia drogowego. Wysokość wypłacanej rekompensaty odpowiada kwocie określonej w umowie ubezpieczeniowej lub kwocie określonej limitami prawnymi państwa, na którego terenie doszło do kolizji.
Ważne! Zakres ochrony Zielonej Karty jest taki sam jak ubezpieczenia OC w Polsce. Zieloną Kartę wyrabia się w towarzystwie, w którym kierowca ma wykupioną obowiązkową polisę OC.
Zielona Karta jest dokumentem mającym identyczny wzór graficzny obowiązujący we wszystkich krajach (biało-czarny format). Jest ona podzielona na dwie części, dolną część odrywa się i przekazuje stronie zdarzenia (gdy dojdzie do kolizji czy wypadku). Zielona Karta wydawana jest w języku polskim oraz w języku angielskim lub francuskim. Jest ona ważna przez okres 15 dni – 12 miesięcy, maksymalnie do końca ważności OC.
Inne nazwy stosowane na określenie Zielonej Karty to np. Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego (Warta) czy Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego (AXA).
W jakim celu stosuje się Zieloną Kartę?
Zielona Karta to rozwiązanie mające z jednej strony ułatwić kierowcom podróżowanie samochodem za granicą, a z drugiej zagwarantować wsparcie finansowe poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Dzięki funkcjonowaniu Zielonej Karty kierowcy nie muszą nabywać ubezpieczenia OC w każdym kraju, przez który planują podróżować.
Ubezpieczenie OC chroni sprawców wypadków od odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody i tym samym zapewnia poszkodowanym odszkodowanie. Posiadanie Zielonej Karty w momencie wypadku gwarantuje, że polisa OC zadziała – sprawca zdarzenia nie będzie musiał pokrywać wyrządzonych szkód z własnej kieszeni. Warto pamiętać, że te mogą być liczone nawet w milionach złotych, jeżeli w wypadku ucierpieli inni uczestnicy ruchu drogowego.
Za działanie systemu Zielonej Karty odpowiadają Biura Narodowe. W Polsce jest nim Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), które zajmuje się m.in. likwidacją szkód wyrządzonych przez posiadaczy pojazdów zarejestrowanych za granicą.
Ciekawe! Obecnie do Systemu Zielonej Karty należy 46 Biur Narodowych.
Gdzie nie trzeba mieć Zielonej Karty?
Nie zawsze wyjazd samochodem za granicę będzie oznaczał konieczność uzyskania Zielonej Karty. W ramach Systemu Zielonej Karty powstało też tzw. Porozumienie Wielostronne – przystąpiło do niego 35 krajów należących do Systemu Zielonej Karty. Uznają one, że polisa zakupiona w kraju rejestracji pojazdu jest ważna, a ochrona ubezpieczeniowa jest aktywna i działa. Wspomniane kraje to przede wszystkim państwa należące do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Zielona Karta nie będzie potrzebna w takich państwach jak:
- Austria,
- Andora,
- Belgia,
- Bośnia i Hercegowina,
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Czarnogóra,
- Czechy,
- Dania,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Irlandia,
- Islandia,
- Litwa,
- Łotwa,
- Luksemburg,
- Malta,
- Niemcy,
- Norwegia,
- Portugalia,
- Rumunia,
- Serbia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Szwajcaria,
- Szwecja,
- Wielka Brytania,
- Włochy,
- Węgry.
W tych krajach wystarczy standardowe ubezpieczenie OC wykupione w Polsce. Polisa zadziała również na terenie: Liechtenstein, Monako, San Marino, Wysp Normandzkich, Gibraltaru, Wyspy Man, Wysp Owczych.
Gdzie obowiązuje Zielona Karta?
Zielona Karta jest obowiązkowa w następujących państwach: Albania, Azerbejdżan, Maroko, Mołdawia, Macedonia Północna, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Wjeżdżając na teren jednego z wymienionych krajów, samo ubezpieczenie OC nie wystarczy. Kierowca musi mieć ze sobą także Zieloną Kartę. Tylko dzięki niej uniknie finansowej odpowiedzialności w razie zdarzenia drogowego z innym uczestnikiem ruchu.
Ważne! Od 1 czerwca 2023 roku Zielona Karta nie wystarczy do wjazdu na teren Białorusi oraz Rosji, niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego. To konsekwencja wypowiedzenia przez PBUK dwustronnych umów z Białorusią i Rosją o wzajemnym honorowaniu Zielonych Kart. Od 1 stycznia 2024 roku dokument ten przestał być również honorowany na terenie Iranu.
Kierowcy muszą pamiętać, by sprawdzić, przez jakie państwa będzie prowadzić ich trasa i czy nie potrzebna im tam Zielona Karta. W takiej sytuacji trzeba się postarać o dokument u własnego ubezpieczyciela.
Zielona Karta – kiedy to za mało?
Wybierając się do państwa, które nie przystąpiło do Systemu Zielonej Karty (lub jego członkostwo zostało zawieszone) podróżujący zobligowani są do wykupienia tzw. ubezpieczenia granicznego, które jest odpowiednikiem standardowego OC oraz Zielonej Karty. Jest to tymczasowa polisa komunikacyjna chroniąca kierowcę przed odpowiedzialnością finansową w przypadku wyrządzenia szkody innemu uczestnikowi ruchu.
Pamiętaj! Ubezpieczenie graniczne będzie potrzebne na wyjazd do Kosowa, Rosji, Białorusi, Iranu.
Ubezpieczenie graniczne jest droższe niż Zielona Karta, ale jednocześnie jest też ratunkiem dla osób, którym nie udało się na czas wyrobić tego dokumentu. W niektórych państwach ubezpieczenie graniczne jest traktowane jako zamiennik Zielonej Karty. Można je zakupić zarówno w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, jak i na granicy. Informacje o cenach takiego ubezpieczenia są dostępne np. na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Jak uzyskać Zieloną Kartę i ile kosztuje jej wydanie?
Zielona Karta to dokument, który wydawany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczony został pojazd. Ubezpieczyciel zobowiązany jest do przekazania Zielonej Karty na wniosek ubezpieczającego.
Ciekawe! Zieloną Kartę można otrzymać na minimum 15 dni, maksymalnie na 12 miesięcy, czyli do końca trwania ubezpieczenia OC. Właściciel pojazdu sam decyduje, jak długo będzie potrzebował dokumentu.
Zwykle tego rodzaju dokument wydawany jest bezpłatnie – w ramach posiadanej polisy OC. Czasami jednak ubezpieczyciele pobierają dodatkową opłatę za wydanie Zielonej Karty:
- Benefia, Beesafe, Compensa, Generali, Link4, PZU, Trasti, Uniqa – Zielona Karta wydawana jest darmo posiadaczom ubezpieczenia OC w danym towarzystwie,
- Allianz – zakup Zielonej Karty to wydatek 19 zł,
- Balcia – Zielona Karta za 25 zł,
- Wiener – 20 zł;
- Warta – koszt ustalany indywidualnie na podstawie danych jak rodzaj pojazdu, miejsce zamieszkania, czasu trwania wyjazdu.
Jeśli kierowca kupuje ubezpieczenie OC przed samym wyjazdem, może od razu poszukać atrakcyjnego pakietu, rozszerzającego ochronę, np. o assistance zapewniające wsparcie w razie kłopotów w trasie. Niektóre firmy proponują pakiety polis – ubezpieczenie OC z Zieloną Kartą oraz assistance midi (zapewnia naprawę na miejscu, holowanie pojazdu czy samochód zastępczy).
Szukając dobrego ubezpieczenia, warto korzystać z kalkulatora OC i AC, który umożliwia poznanie ofert kilkunastu towarzystw. To łatwy sposób na sprawdzenie ceny, zakresu ochrony, a także zakup polisy online.
Nie masz Zielonej Karty – co możesz zrobić?
Czasami decyzja o wyjeździe za granicę zapada spontanicznie, a nie zawsze Zielona Karta wydawana jest „od ręki”. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że w ferworze przygotowań i pakowania, kierowca zapomina o Zielonej Karcie. Często jest też tak, że dotarcie do celu podróży – gdzie dokument nie jest potrzebny – wymaga przekroczenia granic krajów, w których obowiązuje dodatkowe ubezpieczenie OC. Brak tego dokumentu wcale nie musi oznaczać braku ochrony ubezpieczeniowej. Wyjściem awaryjnym jest zakup wspomnianego już ubezpieczenia granicznego. Można je wykupić na minimum 30 dni.
Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem, opracuj plan. Wyznacz dokładną trasę i sprawdź, czy Zielona Karta będzie potrzebna. Jeżeli tylko zamierzasz przejeżdżać przez kraj, który nie podpisał tzw. Porozumienia Wielostronnego, uzyskaj Zieloną Kartę od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów.
Podsumowanie, czyli co warto wiedzieć o Zielonej Karcie:
- Zielona Karta potwierdza posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC.
- W 2025 Zielona Karta obowiązuje w 8 krajach.
- Niektórzy ubezpieczyciele wydają Zieloną Kartę w ramach OC, a u innych trzeba za to dodatkowo zapłacić.
- Zielona Karta jest ważna od 15 dni do 12 miesięcy.
- W krajach, gdzie Zielona Karta nie obowiązuje, należy wykupić ubezpieczenie graniczne.
Bibliografia
- https://www.pbuk.pl/
FAQ – najczęściej zadawane pytania o Zieloną Kartę
-
Czy firma ubezpieczeniowa może odmówić wydania Zielonej Karty?
Nie. Jeżeli dany kierowca posiada ubezpieczenie, to otrzyma Zieloną Kartę – firma ubezpieczeniowa nie może mu odmówić jej wydania. Warto pamiętać, że w niektórych firmach ubezpieczeniowych dokument ten wystawiony jest dopiero po wniesieniu za niego opłaty.
-
Co zrobić w przypadku kiedy nie posiadam Zielonej Karty?
W przypadku takiej sytuacji, przed wjazdem należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie OC – ubezpieczenie graniczne. Zwykle OC graniczne można kupić bezpośrednio na przejściu.
-
Zgubiłem Zieloną Kartę – co dalej?
W pierwszej kolejności skontaktuj się z infolinią firmy ubezpieczeniowej, która wydała dokument. Z reguły w przypadku zgubienia Zielonej Karty wystawiany jest jej duplikat (może się to jednak wiązać z dodatkowymi kosztami).
Dzień dobry, czy na pewno stawki za ZK wahają się od cytuję: „w granicach od 100 zł do nawet 10 500 zł” ?? w jakim przypadku jest to aż 10 500 zł ?
w przypadku pewnie przekroczenia granicy izraela , rosjii ukrainy