Ubezpieczenie samochodu to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale i obowiązek właściciela każdego pojazdu. Aby taki obowiązek spełnić, konieczne będzie skompletowanie kilku dokumentów, dzięki którym obliczymy wysokość składki, a następnie kupimy polisę najlepiej wypadającą na tle konkurencji i indywidualnie dopasowaną do naszych potrzeb. Sprawdź, co musisz przygotować.
- Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i potwierdzenie umowy ubezpieczenia, czyli jakie dokumenty potrzebne będą do ubezpieczenia samochodu?
- Dowód własności pojazdu
- Dokument tożsamości
- Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia auta
- E-usługa „Mój pojazd” – czym jest i kiedy będzie przydatna?
- Jak kupić ubezpieczenie samochodu online?
- FAQ - najważniejsze pytania o dokumenty potrzebne do ubezpieczenia
Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i potwierdzenie umowy ubezpieczenia, czyli jakie dokumenty potrzebne będą do ubezpieczenia samochodu?
Dowód własności pojazdu
Będzie niezbędna, jeśli samochód kupiliśmy niedawno i nie został on jeszcze zarejestrowany. Kierowca, którego auto nie posiada dowodu rejestracyjnego, ma możliwość wykupienia polisy OC. To szczególnie ważne przy zakupie używanego samochodu.
Taka polisa OC będzie zawierała przede wszystkim numer VIN pojazdu, a po nadaniu numeru rejestracyjnego, właściciel musi podać ubezpieczycielowi zaktualizowane dane na ten temat. W takiej sytuacji TU może zażądać przedstawienia dokumentu, który będzie stanowił potwierdzenie własności auta (np. faktura, czy umowy kupna-sprzedaży).
Dowodem własności może być także akt darowizny.
Dokument tożsamości
Podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, dokument tożsamości również będzie konieczny. Może to być np. dowód osobisty lub paszport. Do wyliczenia składki i podpisania umowy ubezpieczenia auta będą bowiem potrzebne podstawowe dane właściciela auta, takie jak choćby nr PESEL czy data urodzenia.
Jeżeli samochód posiada więcej niż jednego właściciela, każdy ze współwłaścicieli musi udostępnić swoje dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, nr PESEL itd.
Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia auta
To bardzo ważny dokument, dzięki któremu będziemy mogli obniżyć cenę umowy ubezpieczenia auta. Tak naprawdę możemy przygotować aktualną umowę ubezpieczenia samochodu lub zaświadczenie o dotychczasowym przebiegu polisy.
Zarówno w przypadku OC jak i AC, takie dokumenty potrzebne mogą być na każdym etapie – wszelkie informacje na temat bezszkodowej jazdy mogą bowiem korzystnie wpłynąć na wysokość składki za autocasco, a uzyskane w ostatnim czasie zniżki prawdopodobnie zostaną uwzględnione przez inne TU podczas obliczania ceny za OC i przeniesione do nowego ubezpieczyciela.
E-usługa „Mój pojazd” – czym jest i kiedy będzie przydatna?
Obecnie dostęp do większości dokumentów dotyczących i jego pojazdu jest decydowanie łatwiejszy niż kiedyś, między innymi dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Kierowcy nie muszą już wozić ze sobą prawa jazdy ani potwierdzenie polisy OC, ponieważ podczas kontroli drogowej funkcjonariusze policji mogą bez problemu sprawdzić informacje na ten temat w ogólnodostępnym systemie.
Jednym z ułatwień, jakie oferuje baza, jest nowoczesna aplikacja Mój Pojazd. Dzięki niej kierowca może uzyskać dostęp do podstawowych informacji na temat swojego auta, takich jak:
Pamiętaj! Korzystanie z aplikacji Mój Pojazd jest darmowe – jedyne, czego będziemy potrzebować, to profil zaufany (stały lub tymczasowy).
Jak kupić ubezpieczenie samochodu online?
Aby porównać ze sobą różne polisy oferowane przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a także kupić tę wybraną, najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb, przede wszystkim musimy skorzystać z kalkulatora. Dzięki takiej porównywarce w prosty sposób sprawdzimy zakres i sumy gwarantowane poszczególnych ofert, a także otrzymamy orientacyjne wyliczenie wysokości składki.
Aby dobór ubezpieczenia OC był jak najbardziej trafny, a wyliczenie wiarygodne, będziemy musieli podać najważniejsze informacje na temat samochodu. To między innymi:
- marka,
- model,
- rok produkcji,
- rodzaj paliwa,
- pojemność silnika.
Konieczne będzie również podanie bardziej szczegółowych danych. Przebieg, cel wykorzystywania auta czy kraj pierwszej rejestracji. Znaczenie może mieć także to, czy pojazd został zarejestrowany na osobę prywatną, czy na na firmę, czy na osobę prywatną. Liczą się też szczegóły, takie jak miejsce parkowania samochodu.
W kolejnej części porównywarka zapyta nas o dane osobowe takie jak:
- imię,
- nazwisko,
- numer PESEL,
- data urodzenia.
Warto przygotować także prawo jazdy.
Jednym z ostatnich etapów jest odpowiedź pytanie o zniżki OC oraz historię ubezpieczeniową. W tym kroku mamy również możliwość udostępnienia porównywarce swoich danych kontaktowych – to praktyczne, ponieważ ułatwi zakup ubezpieczenia OC online.
Po uzupełnieniu najważniejszych informacji kalkulator OC i AC dokona porównania ofert ubezpieczeniowych najważniejszych TU, a wyniki zestawienia będziemy mogli przejrzeć w przystępnej i czytelnej formie.
Sprawdź także: Zmiana ubezpieczyciela OC – jak to zrobić?
Zobacz, jak niektóre z wymienionych wyżej czynników kształtowały wysokość składki OC w I kwartale 2024 roku.
Po wybraniu najbardziej odpowiadającej naszym potrzebom polisy, dzięki kalkulatorowi na rankomat.pl będziemy mogli wykupić ją online, bez wychodzenia z domu. Dzięki temu nie tylko zyskamy korzystne i dobrze dopasowane ubezpieczenie, lecz także kupimy polisę w dowolnym momencie, np. wtedy, gdy w ostatniej chwili zorientujemy się, że dotychczasowe ubezpieczenie dobiega końca. Po dokonaniu płatności, polisa zostanie do nas przesłana mailem, pod wskazany w formularzu adres. Dzięki temu wybierzemy optymalną dla siebie ochronę ubezpieczeniową.
Na stronie rankomat.pl możemy również skontaktować się telefonicznie lub online z konsultantem, który pomoże nam przejść przez cały proces zakupu polisy. Udzieli on informacji na temat zakupu polisy ubezpieczeniowej i wysokości składki ubezpieczeniowej.
Najważniejsze czynniki ryzyka brane pod uwagę przy wyliczaniu składki za ubezpieczenie OC:
- Aby ubezpieczyć samochód, będziemy potrzebować dokumentów jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny, czy dowód osobisty. Warto mieć ze sobą także umowę ubezpieczenia samochodu.
- Zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia auta może mieć wpływ na wysokość składki za pakiet OC AC, dlatego będzie potrzebne podczas zawarcia umowy ubezpieczenia.
- Dane dotyczące ubezpieczenia oraz inne informacje na temat pojazdu możemy znaleźć w aplikacji Mój Pojazd.
- Aby wykupić polisę online, trzeba porównać ze sobą dostępne oferty w kalkulatorze takim jak na stronie ubezpieczamy-auto.pl.
FAQ - najważniejsze pytania o dokumenty potrzebne do ubezpieczenia
-
Co jest najważniejsze przy wyborze polisy?
Przy wyborze ubezpieczenia istotne jest przede wszystkim wcześniejsze porównanie ofert w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu wybierzemy najbardziej korzystną i najlepiej dopasowaną do naszych wymagań polisę, ale także zorientujemy się w różnicach między zakresem i sumami gwarantowanymi ubezpieczeń.
-
Czy posiadanie potwierdzenia zakupu polisy OC trzeba wozić ze sobą w samochodzie?
Nie, podobnie jak wożenie w aucie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego, wożenie polisy nie jest konieczne. Dzięki bazie CEPiK, w razie kontroli drogowej policja jest w stanie sprawdzić wszystkie informacje w bazie.
-
Czy można ubezpieczyć nie swój samochód?
Na terenie naszego kraju OC przypisane jest do samochodu, nie zaś do właściciela. Jeśli posiada współwłaścicieli (wpisanych w dowód rejestracyjny), na każdym z nich obowiązek ubezpieczenia auta ciąży w takim samym stopniu. Jeśli natomiast dotychczasowy właściciel pojazdu murze, obowiązek ubezpieczeniowy przechodzi na spadkobiercę. Kupując polisę, trzeba bowiem będzie przedstawić akt własności pojazdu, czy akt darowizny lub umowę sprzedaży samochodu.
-
Czy któreś ubezpieczenie samochodu poza OC jest obowiązkowe?
Nie, w Polsce obowiązkowa polisa obejmuje tylko ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. AC, NNW, czy assistance są dobrowolne, ale warto je wykupić, ponieważ mogą uchronić nas przed ponoszeniem wysokich kosztów w razie wypadku lub kolizji.