Zmiana ubezpieczyciela OC to w gruncie rzeczy bardzo prosta sprawa i sprowadza się do napisania i wysłania w terminie odpowiedniego dokumentu. Nie wiesz jak wypowiedzieć OC? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik.

Jak zmienić ubezpieczyciela w OC – warto wiedzieć

 1. Dotychczasową całoroczną umowę OC możesz wypowiedzieć co najmniej na 1 dzień przed końcem okresu jej obowiązywania, a następnie kupić polisę w innym towarzystwie.
 2. Możesz zrezygnować z OC po poprzednim właścicielu auta w dowolnym momencie.
 3. Jeśli dojdzie do zawarcia podwójnego OC, możesz wypowiedzieć umowę u jednego z ubezpieczycieli w dowolnym momencie.
 4. Wypowiedzieć OC można wyłącznie pisemnie.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela?

Wypowiedzieć umowę OC i zmienić ubezpieczyciela możesz, gdy:

 • kończy się okres na jaki zawarłeś umowę całoroczną,
 • kupiłeś samochód i posiadasz OC sprzedającego,
 • zawarłeś nową umowę, ale nie wypowiedziałeś starej.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypowiedzenia OC?

Aby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, możesz skorzystać z gotowego wzoru (generator wypowiedzenia OC znajduje się np. na stronie wypowiadamoc.pl) lub samodzielnie przygotować odpowiednie pismo, które następnie prześlesz do towarzystwa.

Dokument powinien zawierać:

 • Twoje imię i nazwisko (oraz innych właścicieli, jeśli samochód ich posiada),
 • Twój adres zamieszkania (pamiętaj o współwłaścicielach),
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • markę i model samochodu,
 • numer polisy ubezpieczeniowej,
 • podstawę prawną.

Niezmiernie ważne jest to, aby na wypowiedzeniu OC znalazł się Twój własnoręczny podpis, a także podpisy wszystkich właścicieli auta. Bez tego dokument jest nieważny.

Podstawa prawna

Na wypowiedzeniu OC dopisz, na podstawie jakiego artykułu składasz dany dokument.

Zawsze powołujesz się na ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK oraz:

 • gdy wypowiadasz ubezpieczenie samochodu całoroczne – na art. 28;
 • gdy wypowiadasz umowę poprzedniego właściciela auta – na art. 31;
 • gdy masz dwie polisy i chcesz zrezygnować z tej, która przedłużyła się automatycznie – na art. 28a.

W przypadku, gdy z polisy chcesz zrezygnować po zakupie pojazdu (rezygnacja z polisy zbywcy) lub podwójnego OC, dobrze będzie jeśli wskażesz datę, kiedy ochrona ma przestać działać. W innym wypadku skończy się ona z dniem złożenia wypowiedzenia. Pamiętaj, że zmiana ubezpieczyciela wymaga zawarcia nowej umowy. Pomiędzy starym, a nowym okresem obowiązywania OC nie może być ani jednego dnia przerwy.

Jak wysłać wypowiedzenie OC?

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC możesz wysłać nie tylko pocztą (listem poleconym) czy też odwiedzając placówkę ubezpieczyciela, lecz także za pomocą maila lub faksu. Ważne, aby dokument został przesłany w odpowiednim terminie:

 • na 1 dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta polisa – w przypadku, gdy chodzi o wykupione przez Ciebie ubezpieczenie całoroczne,
 • w dowolnym momencie – gdy pojazd kupiłeś z OC (rezygnujesz z OC zbywcy),
 • możliwie jak najszybciej – kiedy zdasz sobie sprawę, że posiadasz podwójne OC. Pamiętaj, że wypowiedzieć możesz tylko tę umowę, która przedłużyła się automatycznie.

Warto wiedzieć, że jeśli wyślesz wypowiedzenie Pocztą Polską, dla ubezpieczyciela wiążącą datą będzie ta widoczna na stemplu pocztowym.

Jak zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy OC?

Niestety, jak już opisaliśmy w powyższym artykule, nie zawsze masz możliwość zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego w dowolnym momencie. Przypomnijmy, że możesz wypowiedzieć umowę OC jedynie, gdy:

 • kończy się obecne roczne ubezpieczenie samochodu (pisemne wypowiedzenie możesz złożyć najpóźniej na dzień przed upływem obowiązywania polisy,
 • kupiłeś auto z ważną polisą OC poprzedniego właściciela pojazdu (możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie obowiązywania umowy),
 • poprzez własną nieuwagę stałeś się posiadaczem podwójnego OC. Oznacza to, że zawarłeś umowę z nowym ubezpieczycielem, ale nie wypowiedziałeś poprzedniej w dotychczasowym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jak wypowiedzieć OC po zakupie używanego samochodu?

Jeśli kupiłeś używany samochód z ważną polisą po poprzednim właścicielu, możesz pisemnie wypowiedzieć OC w dowolnym momencie obowiązywania umowy. Warto to zrobić, jeżeli skorzystanie z nowej oferty będzie bardziej opłacalne finansowo niż pozostanie przy ubezpieczeniu zbywcy pojazdu.

Jednocześnie musisz zadbać, aby nie powstała żadna przerwa między okresem ochrony starego ubezpieczenia (nie przedłuża się ono automatycznie), a kupnem nowej polisy.

Czy trzeba wypowiedzieć OC zbywcy z końcem okresu ochrony?

Dotychczasową całoroczną umowę OC, którą zawarłeś osobiście, zawsze musisz wypowiedzieć pisemnie. To bardzo ważne. Inaczej twoje dotychczasowe ubezpieczenie samochodu przedłuży się automatycznie. Jeśli jednocześnie skorzystasz z oferty innego ubezpieczyciela, dojdzie do tzw. podwójnego OC.

Natomiast jeżeli kontynuujesz OC poprzedniego właściciela samochodu, polisa nie przedłuży się na kolejny rok. Dlatego musisz pamiętać o terminie zakończenia umowy. Jeżdżąc autem bez ważnego ubezpieczenia, narażasz się na wysoką karę finansową.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marcinek
2 lat temu

no chyba trza byc dzbanem zeby zapomniec o ubrxpirvxrniu samochpdu

Janek xP
2 lat temu
Reply to  marcinek

Znam takiego gościa co nie wiedział ze jak podpisze nową polise to starą trzeba rozwiązać chlop myslal ze po roku to ona sama wygasa ale sie chlopina dziwil jak mu przyszlo zawiadomienia o nie zaplaceniu skladek hehh

Tiger
2 lat temu

Kupiłem furę od gościa, przejołem jego oc bo miał jeszcze ważne pół roku i to mi się bardzie opłacało niz kupno nowego. Niby ubezpieczalnia coś tam przeliczyła po swojemu ale i tak wyszedłem na tym lepiej niz z nowym oc

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny