Ubezpieczenie OC gwarantuje poszkodowanemu nie tylko likwidację szkody na koszt ubezpieczyciela sprawcy, ale też możliwość wynajęcia auta zastępczego. Zanim jednak udasz się do wypożyczalni, sprawdź, w jakiej sytuacji i na jakich zasadach przysługuje Ci taki pojazd.

Podsumowanie:

  1. Każdy poszkodowany w zdarzeniu drogowym ma prawo ubiegać się wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy.
  2. Ubezpieczyciel może odmówić opłacenia kosztów wynajmu auta zastępczego, jeśli posiadasz inny samochód, który możesz użytkować.
  3. Auto wynajęte z OC sprawcy musi być tej samej klasy, co uszkodzony pojazd.
  4. Samochód zastępczy możesz użytkować przez cały okres naprawy własnego auta lub do momentu wypłacenia odszkodowania w przypadku szkody całkowitej.

22 lipca 2013 roku Sąd Najwyższy orzekł, że obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego jest pokrycie wszystkich uzasadnionych kosztów wynajmu pojazdu zastępczego aż do momentu odzyskania sprawnego pojazdu. W przypadku orzeczenia szkody całkowitej okres wynajmu obejmuje czas niezbędny do nabycia nowego samochodu. Aby skorzystać z tej możliwości, należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Kiedy możesz ubiegać się auto zastępcze z OC sprawcy?

Oczywiście w sytuacji, gdy Twój samochód po zdarzeniu drogowym z winy innego kierowcy wymaga naprawy lub w ogóle nie nadaje się do użytku (szkoda całkowita). Zapotrzebowanie na auto zastępcze należy zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy najlepiej równolegle ze zgłoszeniem szkody z OC.  Ubezpieczyciel nie może odmówić opłacenia kosztów wynajmu, argumentując to możliwością korzystania np. z komunikacji miejskiej. Jeśli do tej pory samochód wykorzystywałeś każdego dnia, masz prawo otrzymać auto zastępcze.

Przykład: Jeśli każdego dnia odwozisz dziecko do przedszkola, a następnie jedziesz nim do pracy, ubezpieczyciel musi opłacić najem pojazdu zastępczego, który umożliwi Ci wykonywanie codziennych obowiązków.

Są jednak sytuacje, w których towarzystwo ma prawo odmówić Ci pokrycia kosztów takiego pojazdu.

Kiedy ubezpieczyciel odmówi opłacenia auta zastępczego?

Jeśli Twoje auto zostało uszkodzone, ale posiadasz drugie, które bez problemu możesz wykorzystywać do wykonywania codziennych obowiązków, towarzystwo ma prawo odmówić pokrycia kosztów samochodu zastępczego.

Podobnie może zachować się, jeśli udowodni Ci, że dotychczas używałeś samochodu okazjonalnie i nie jest on dla Ciebie niezbędny. Problem pojawi się również, jeśli będziesz chciał wynająć samochód bardziej wartościowy niż Twój uszkodzony pojazd. Wypożyczone auto musi być bowiem tej samej klasy, co własność poszkodowanego. W innej sytuacji ubezpieczyciel może nie pokryć pełnego kosztu wypożyczonego samochodu.

Przykład 1: Jeśli uszkodzeniu uległ dostawczy samochód, który wykorzystujesz do pracy, a posiadasz inne podobne auto, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu. Jeśli jednak Twój drugi pojazd, to klasyczna osobówka, towarzystwo ma obowiązek opłacić koszt wynajmu pojazdu zastępczego.

Przykład 2: Jeśli Twój samochód to np. Ford Mondeo, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wynajmu Mercedesa klasy S.

Przeczytaj również:
Tanie OC dla młodych kierowców
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Jak argumentować konieczność wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Po kolizji z OC sprawcy należy Ci się samochód zastępczy i to nie podlega dyskusji. Co jednak w sytuacji, kiedy ustalenie sprawcy przeciąga się, bo np. trzeźwieje albo leży w szpitalu, a Ty potrzebujesz auta na już? Co kiedy sprawca zbiegł?

W wyjątkowych okolicznościach możesz wynająć pojazd zastępczy, zanim zostanie ustalony sprawca zdarzenia. Jakich argumentów użyć?

Jeśli prowadzisz firmę i potrzebujesz auta do wykonywania działalności gospodarczej (np. taksówka), a każdy dzień przestoju powoduje straty, towarzystwo ubezpieczeniowe chętniej zwróci koszt wynajmu niż straty postojowe.

Podobnie w sytuacji, kiedy samochód jest Ci potrzebny, by wozić dzieci do szkoły. Możesz nie chcieć ryzykować posyłania dzieci do szkoły komunikacją miejską z obawy o ich bezpieczeństwo. Analogiczna sytuacja jest z bliskimi, których wozisz np. na rehabilitację lub leczenie. Albo dostaniesz auto, albo będziesz płacić za transport medyczny.

A co jeśli nie masz dzieci lub firmy, ale dojeżdżasz autem do pracy? Również możesz podnosić argument, że poruszanie się komunikacją miejską naraża Cię na dodatkowe koszty i potencjalne spóźnienia do pracy. Choć przy obecnych cenach paliw ubezpieczyciel może zakwestionować argumentację kosztową.

Ważne! Ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, jeśli w Twoim gospodarstwie domowym jest inny samochód oprócz tego uszkodzonego.

Wybierając auto zastępcze, możesz skorzystać z poniższej tabeli. Jeśli zmieścisz się w tych cenach, wynajmując pojazd zastępczy, jest duża szansa, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie zakwestionuje wydatków.

Segment pojazduRodzaj pojazduPrzykład autaCena brutto za dobę
Amiejskie (mini)Toyota Aygo, Skoda Citigo, Volkswagen Up70 zł
BmałeToyota Yaris, Renault Clio, Opel Corsa, Skoda Fabia, Skoda, Hyundai i2075 zł
Ckompaktowe (klasa niższa średnia)Toyota Auris, Opel Astra, Renault Megane, Ford Focus, Audi A3, Skoda Octavia, Hyundai i3085 zł
Dklasa średnia (samochody rodzinne)Toyota Avensis, Renault Talisman, Opel Insignia, Skoda SuperB, Hyundai i40, Ford Mondeo, KIA Optima, Peugeot 508, Volkswagen Passat, Mazda 6127 zł
D premiumklasa średnia premiumAudi A4, BMW3, Lexus IS200t, Lexus 300t, Infiniti Q50, Jaguar XE180 zł
Eklasa wyższaAudi A6, BMW5, Mercedes Benz E, Volvo S90, Jaguar XF250 zł
FluksusoweAudi A8, Porsche Panemera, Lexus LS, BMW Serii 6 i 7, Mercedes Benz klasy S538 zł
KvanyVolkswagen Touran, Ford C-Max, Seat Alhambra, Citroen Xsara Picasso146 zł
CrossovercrossoverSeat Arona, Toyota CH-R, Mini Cooper Countryman, Suzuki SX4 S-Cross, Volkswagen T-Roc, Peugeot 3008, Opel Mokka117 zł
SUV sportowo-użytkoweToyota RAV4, Honda CR-V, KIA Sportage, Renault Kadjar, Jeep Renegade133 zł
SUV Premiumsportowo-użytkowe premiumBMW X3, Audi Q3, Mercedes Benz GLC, Volvo XC60248 zł
Isportowo-terenowe premiumBMW X5, BMW X6, Mercedes Benz GLE, Audi Q7, Porsche Cayenne, Lexus RX, Jaguar F-Pace, Volvo XC90436 zł
Mdostawcze małeRenault Kangoo, Citroen Berlingo126 zł
Ndostawcze dużeFiat Ducato, Peugeot Boxer203 zł
R9 osoboweRenault Traffic, Opel Vivaro210 zł

Jak długo możesz użytkować samochód zastępczy z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje Ci do momentu, w którym Twoje auto będzie w pełni sprawne. Niestety wciąż zdarza się, że ubezpieczyciele nie przestrzegają w pełni tej zasady. Dla kierowcy okres naprawy oznacza bowiem czas od momentu wystąpienia zdarzenia do odebrania sprawnego samochodu.

Towarzystwo może natomiast uwzględnić tylko faktyczny czas naprawy, nie biorąc pod uwagę np. okresu oczekiwania na niezbędne do naprawy części.

Takie działanie jest niezgodne z prawem. Warto mieć to na uwadze i dochodzić w pełni swoich praw. W przypadku wystąpienia szkody całkowitej termin użytkowania pojazdu zastępczego zwykle pokrywa się z wypłatą odszkodowania, za które poszkodowany może kupić nowy samochód. W uzasadnionych (udokumentowanych) przypadkach ten termin może się wydłużyć do dnia zakupu nowego auta

Ważne! W 2022 r. UOKiK podjął działania mające na celu ustalić, czy towarzystwa ubezpieczeniowe Allianz, Link4, Compensa oraz Generali nie naruszyły przepisów dotyczących zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego. Postępowanie trwa i może zostać rozszerzona na inne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Co robić, gdy ubezpieczyciel domaga się zwrotu pojazdu zastępczego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wypracowują zysk wtedy, gdy wypłacone odszkodowania są niższe, niż zebrana składka. Niektóre zakłady ubezpieczeniowe nazywają to „optymalizacją kosztów”.

I słusznie. Dlaczego masz jeździć pojazdem zastępczym na koszt ubezpieczyciela, kiedy nie musisz?

Z drugiej jednak strony ubezpieczyciele szukają oszczędności tam, gdzie nie powinni, i często domagają się zwrotu pojazdu zastępczego, podczas gdy Twoje auto nadal stoi w naprawie. Co wtedy?

Towarzystwo ubezpieczeniowe może żądać zwrotu pojazdu zastępczego i oświadczyć, że od dnia wystawienia takiego żądania nie będzie płacić za wynajem. To żądanie jest jednak bezzasadne, ponieważ pojazd zastępczy przysługuje Ci na okres od momentu uszkodzenia pojazdu w wyniku wypadku do momentu, aż odbierzesz go po naprawie.

Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe przyśle żądanie zwrotu auta, możesz kontynuować wynajem pojazdu zastępczego, jeśli Twoje auto jeszcze nie wróciło z naprawy. W razie dalszych problemów ze strony ubezpieczyciela możesz dochodzić swoich praw u Rzecznika Finansowego.

Jak wynająć samochód zastępczy?

Aby otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy, masz trzy możliwości i żadna z nich nie jest szczególnie skomplikowana.

  • Wynajem auta bezpośrednio z warsztatu naprawczego (o ile istnieje taka możliwość). Ubezpieczyciel rozliczy się z właścicielem warsztatu.
  • Skorzystanie z wypożyczalni samochodów, która rozliczy się z towarzystwem.
  • Skorzystanie z usług wypożyczalni wskazanej przez ubezpieczyciela.

Bez względu na to, z której metody skorzystasz, pamiętaj, że koszty użytkowania samochodu zastępczego (np. paliwo, płyny) musisz pokryć samodzielnie.

Podsumowanie:

  1. Każdy poszkodowany w zdarzeniu drogowym ma prawo ubiegać się wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy.
  2. Ubezpieczyciel może odmówić opłacenia kosztów wynajmu auta zastępczego, jeśli posiadasz inny samochód, który możesz użytkować.
  3. Auto wynajęte z OC sprawcy musi być tej samej klasy, co uszkodzony pojazd.
  4. Samochód zastępczy możesz użytkować przez cały okres naprawy własnego auta lub do momentu wypłacenia odszkodowania w przypadku szkody całkowitej.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o wynajem auta zastępczego

  1. Czy mogę wynająć pojazd zastępczy bez konsultacji z ubezpieczycielem?

    Jeśli sytuacja uzasadnia pośpiech, np. prowadzisz firmę i brak samochodu naraża Cię na straty, możesz wynająć auto zastępcze o podobnej klasie, co Twoje. Ubezpieczyciel potem zwróci koszt takiego najmu. Uważaj jednak, by nie używać auta zastępczego dłużej, niż to konieczne lub o wyższym standardzie. Ubezpieczyciel zweryfikuje zasadność takiego najmu i może zakwestionować część wydatków.

  2. Czy musze ubezpieczać auto zastępcze?

    Nie. Pojazd zastępczy jest własnością wypożyczalni i obowiązek ubezpieczenia spoczywa na nich. Ty, jako wynajmujący, możesz się dodatkowo ubezpieczyć na wypadek spowodowania szkód w pojeździe.

  3. Czy warto brać samochód zastępczy?

    Jeśli sprawca jest znany, a Ty potrzebujesz samochodu, to nie ma o czym rozmawiać. Weź auto zastępcze i ciesz się komfortem, podczas gdy Twój samochód stoi w warsztacie. Jeśli sprawca nie jest znany a jego ustalenie się przeciąga, zaś Ty nie bardzo masz pieniądze na wynajem we własnym zakresie, możesz rozważać zasadność wynajmu. W sytuacji, gdy sprawcy nie uda się ustalić, możesz zostać z kosztem.

  4. Jaki samochód zastępczy OC sprawcy?

    Możesz wziąć pojazd zastępczy o takiej samej klasie, co Twój, lub niższej. Wynajęcie bardziej luksusowego (a co za tym idzie droższego) auta może sprawić, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszt tylko w uzasadnionej części.

  5. Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?

    Jak sama nazwa wskazuje, o potrzebie wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy decyduje obecność sprawcy. Jeśli to Ty jesteś sprawcą wypadku, np. jedziesz samotnie i uderzysz w drzewo, auto zastępcze wynajmiesz na swój koszt.

Aleksandra Stefanska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marccin
4 lat temu

Potwierdzam tez wynajmowalem od intercars24.pl auto po wypadku, dodatkowo profesjonalne doradztwo w zakresie likwidacji szkody! Maja tez darmowe holowanie po kolizji! Tel 666500500

Alan
4 lat temu
Reply to  Marccin

Jest inna firma z 24.pl

Piotr
4 lat temu
Reply to  Alan

Witam jest jeszcze OpenCar24.pl

Dominik
4 lat temu

Auto zastępcze z oc sprawcy tylko z Intercars24.pl maja duze doswiadczenie.

Agnieszka
4 lat temu

W artykule jest błąd, w przypadku szkody całkowitej, auto należy się nie do momentu wypłaty odszkodowania a do usunięcia szkody, czyli zakupu kolejnego pojazdu. Jest na to stosowna uchwała SN z dnia 22 listopada 2013 r. (sygn. akt III CZP 76/13).

Urszula
4 lat temu

Samochód zastępczy tylko z wypożyczalni Best-Rent w Warszawie dla ułatwienia podsyłam link do artykułu na stronie wypożyczalni best-rent.pl/wynajem-aut-warszawa/

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny