Polacy bardzo chętnie spędzają urlop za granicą – często za cel wyprawy obierają kraje egzotyczne, jednak nie omijają również sąsiednich państw. Niezmiennie lubią podróżować do Czech, ale także na Węgry czy do Chorwacji. Co ciekawe, wielu rodaków wybiera wycieczki własnym autem. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Gdzie na wakacje samochodem warto się udać? Podpowiadamy.
Wiele osób preferuje wyjazdy wakacyjne własnym samochodem – nie tylko, gdy wybierają wczasy w Polsce, ale również poza granicami kraju. Podróż autem daje mnóstwo możliwości, pozwala dowolnie zaplanować trasę, zajrzeć do wielu ciekawych miejsc mijanych po drodze. Dobrze rozbudowana sieć autostrad i otwarte granice sprawiają, że zagraniczny wyjazd samochodem przebiega bez problemów. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujesz.
Przede wszystkim musisz zaplanować trasę, sprawdzić stan samochodu i pomyśleć o ubezpieczeniu. Zanim jednak zaczniesz przygotowania, wybierz kraj, który chcesz poznać bliżej.
Wyjazd na wakacje własnym samochodem – dlaczego warto?
Planujesz wakacje samochodem? Ta opcja ma wiele zalet. Przede wszystkim często oznacza mniejszy wydatek niż podróż samolotem. Oczywiście zdarza się upolować tanie bilety lotnicze, ale nie jest to normą i często to wyprawa własnym autem pozwala sporo zaoszczędzić. Jednak to niejedyny powód, dla którego wybieramy ten środek lokomocji – podróż samochodem oznacza sporą elastyczność. Kierowca może dowolnie zaplanować trasę, wyznaczyć miejsca na odpoczynek, a także wybrać te, które warto odwiedzić.
Wyjazd na wakacje własnym samochodem to dla wielu osób doskonała okazja do podziwiania krajobrazów, zobaczenia ciekawych zabytków. Taka wyprawa może być niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny.
Gdzie na wakacje samochodem – ulubione kierunki
Własnym samochodem możesz pojechać nad polskie morze, w góry czy na Mazury. Możesz też wybrać się w dalszą podróż – tak naprawdę każdy europejski kraj jest w zasięgu twoich możliwości, jeśli podróżujesz autem. W zależności od tego, jakim budżetem dysponujesz, na jak długo chcesz jechać, powinieneś wybrać kraj przeznaczenia – położony bliżej lub dalej.
Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się Czechy, Węgry czy Chorwacja. Zatem, gdzie warto się udać?
Podróż samochodem do Czech
Polskich turystów podróżujących własnymi samochodami można spotkać u naszych południowych sąsiadów. W Czechach naprawdę jest co robić – warto choć raz zobaczyć skalne miasto, czyli Czeski Raj, który leży jedynie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy, czy zwiedzić stolicę, do której z Wrocławia dotrzesz w 4 godziny. Jeśli wolisz pojechać w głąb kraju, wybierz Czeski Krumlow wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Ciekawe! Czas podróży do Pragi z Warszawy to 7 godzin – trasa liczy ok. 688 km. Wybierając się w podróż, trzeba pamiętać o wykupieniu winiet.
Podróżując samochodem po Czechach możesz zwiedzać malownicze drogi jak słynna trasa wzdłuż Wełtawy czy przez historyczny region Moraw. Czechy to piękne krajobrazy w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria oraz w Górach Izerskich.
U naszych sąsiadów znajdziesz też wiele ciekawych, wartych zwiedzenia miast z licznymi zabytkami. Wybierasz się samochodem na wakacje do Czech? To kierunek, który docenią miłośnicy pięknych widoków, aktywnego spędzania czasu, ale także dobrego jedzenia, piwa i poszukiwacze historycznych perełek.
Własnym samochodem na Węgry
Jeśli masz w planach wakacje samochodem, możesz rozważyć wyjazd na Węgry. Do wyboru masz trzy różne, wygodne trasy:
- przez Ostrawę autostradą A1, dalej przez Brno, Bratysławę aż do Budapesztu;
- do przejścia granicznego w Zwardoniu, przez Bratysławę do Budapesztu;
- przez Barwinek w stronę Koszyc i dalej do stolicy Węgier.
Ważne! Z Warszawy do Budapesztu dojedziesz w około 9 godzin – to 858 km.
Dlaczego warto udać się na Węgry? To kraj pysznej kuchni, malowniczych krajobrazów i przystępnych cen – jeśli jedziesz pierwszy raz, koniecznie zahacz o stolicę. W Budapeszcie znajdziesz mnóstwo zabytków, ale też piękną przyrodę i doskonałe zaplecze gastronomiczno-kulturalne.
Celem turystycznych wyjazdów rekreacyjnych na Węgry jest jednak przede wszystkim jezioro Balaton określane jako węgierskie morze. Nad jeziorem możesz poleniuchować, ale też spędzić czas aktywnie – wędkują, żeglując, pływając.
Wakacje samochodem do Bułgarii
Świetnym kierunkiem na wakacje samochodem jest także Bułgaria położona nad Morzem Czarnym. Zachwyca ona pięknymi plażami, dlatego jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą spędzić czas opalając się i odpoczywając nad brzegiem morza.
Najbardziej znane kurorty to Złote Piaski oraz Słoneczny Brzeg – warto zarezerwować miejsce w jednym z nich. Wybierając się do Bułgarii, możesz też zajrzeć do stolicy, Sofii. To miejsce, w którym odnajdą się przede wszystkim miłośnicy zabytków i historii.
Kurorty bułgarskie to nie tylko kilometry pięknych plaż, ale aquaparki, dyskoteki, parki rozrywki, czyli wszystko, czego potrzebują turyści nastawieni na imprezy, zabawę i szaleństwo do świtu.
Ważne! Do Bułgarii z Polski jedzie się około 20 godzin, dlatego warto po drodze zaplanować nocleg. Poruszanie się po drogach szybkiego ruchu wymaga zakupu winiet.
Trasa z Warszawy biegnie przez Częstochowę, Bytom, Gliwice, Czechy, Słowację, Węgry i Serbię.
Podróż autem do Chorwacji
Dobrym pomysłem jest również podróż do Chorwacji. Samochodem dotrzesz tam w około 10 godzin licząc przystanki. Dlaczego warto wybrać ten kraj? Krystalicznie czysta woda, piękna pogoda, zapierające dech w piersiach widoki sprawiają, że co roku przybywają tam tysiące turystów.
Na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Krka z licznymi wodospadami oraz Park Narodowy Jezior Plitwickich z grotami, jaskiniami i przepaściami. Podczas podróży warto też zajrzeć do Dubrownika nazywanego perłą Adriatyku – to najbardziej znane stare miasto na chorwackim wybrzeżu.
Chorwacja to mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia – wśród nich wymienić można zabytki architektury, ale też piękną przyrodę, krajobrazy, parki.
Podróż do Chorwacji możesz zaplanować przez:
- Czechy,
- Słowację,
- Węgry,
- Austrię,
- Słowenię.
To doskonała okazja do poznania kilku innych krajów.
Samochodem na Słowację
Na wakacje możesz też wybrać się na Słowację – z centrum Polski do Bratysławy dojedziesz w 7-8 godzin. To kierunek, który spodoba się szczególnie miłośnikom gór, dobrego wina, ale też zamków i jaskiń. Słowacja jest prawdziwym rajem dla lubiących wspinaczkę i górskie wędrówki – słynie z pięknych widoków i doskonale rozbudowanej infrastruktury górskiej.
Obowiązkowym punktem dla turystów przyjeżdżających na Słowację jest Bratysława, stolica z ciekawymi zabytkami. Wędrując po szlakach napotkasz też mnóstwo zamków, z których duża część dostępna jest dla zwiedzających.
Ciekawe! Trasa z Warszawy do Bratysławy ma 661 km.
Podróżowanie samochodem za granicę – o czym pamiętać?
Planując podróż autem za granicę, musisz dobrze się przygotować. To pozwoli ci uniknąć kłopotów i przykrych niespodzianek w trasie. Przede wszystkim sprawdź stan techniczny samochodu – uzupełnij płyny eksploatacyjne, skontroluj poszczególne podzespoły, żarówki.
Jeśli jedziesz samochodem na wakacje za granicę, musisz wykupić winiety, które są obowiązkowe w:
- Austrii,
- Czechach,
- Bułgarii,
- Rumunii,
- Szwajcarii,
- na Słowacji,
- w Słowenii,
- na Węgrzech.
Zobacz więcej: Winiety – kiedy są potrzebne i gdzie je kupić?
Ważne! Winiety dzieli się ze względu na czas ich obowiązywania – mogą to być winiety 1-dniowe, 7-dniowe, 10-dniowe, a nawet kilkumiesięczne.
Aby zadbać o komfort podróży, winiety warto kupić wcześniej, szczególnie że można to zrobić online. Winiety elektroniczne pozwolą ci się nie martwić w trakcie podróży o znalezienie punktu sprzedaży, czy o ewentualne kary, na jakie się narażasz jeżdżąc bez wniesienia stosownych opłat.
Niezbędne dokumenty
Wybierając się samochodem na wakacje, musisz przygotować niezbędne dokumenty. Podróżując po Europie, potrzebujesz dokumentu tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport.
Jakie dokumenty będą potrzebne podczas podróży do Czech, Bułgarii, Chorwacji, na Węgry i Słowację?
- dowód osobisty;
- dowód rejestracyjny;
- ważna polisa OC;
- prawo jazdy;
- ewentualnie dodatkowe ubezpieczenie assistance, autocasco oraz karta EKUZ/ewentualnie polisa turystyczna.
Wyposażenie samochodu
W każdym z państw Europy mogą obowiązywać inne przepisy odnośnie obowiązkowego wyposażenia samochodu – lepiej sprawdzić przed wyjazdem, co warto zabrać do auta. Co prawda zgodnie z Konwencją Wiedeńską w pojeździe powinno znajdować się wyposażenie wymagane przepisami kraju, w którym auto zostało zarejestrowane.
Oznacza to, że jadąc np. do Czech lub na Węgry, wystarczy mieć w samochodzie to, co zazwyczaj, czyli trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Niestety zdarza się, że kontrolujący funkcjonariusz może nałożyć na podróżnego mandat za nieposiadanie obowiązkowego wyposażenia (wedle przepisów danego kraju). Co zatem powinno znaleźć się w pojeździe?
- apteczka (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Węgry);
- kamizelka odblaskowa dla każdego pasażera i kierowcy (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Węgry);
- komplet zapasowych żarówek i bezpieczniki (Czechy, Chorwacja, Słowacja)
- koło zapasowe i narzędzia (Czechy, Słowacja);
- trójkąt ostrzegawczy (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Węgry)
- gaśnica (Bułgaria, Czechy, Słowacja).
Ważne! W niektórych krajach, np. na Węgrzech wymagana jest też linka holownicza.
Przepisy drogowe
Zanim wyruszysz w trasę, zapoznaj się także z najważniejszymi przepisami drogowymi obowiązującymi w danym kraju – to pozwoli ci uniknąć wysokich mandatów. Warto przede wszystkim sprawdzić limity prędkości obowiązujące w kraju docelowym, ale także w państwach tranzytowych.
W Czechach szczególnie ostro piętnowane jest przekroczenie dozwolonej prędkości, używanie telefonu komórkowego podczas jazdy czy brak obowiązkowego wyposażenia samochodu. Sporo zapłacą również kierowcy, którzy nie wykupią winiet – tu mandat może sięgnąć 100 000 CZK (to ponad 17 000 PLN).
Na które przepisy warto przede wszystkim zwrócić uwagę?
- przestrzeganie limitów prędkości;
- jazda z zapiętymi pasami (kierowca i pasażerowie);
- korzystanie z fotelików bezpieczeństwa przez dzieci;
- jazda z włączonymi światłami mijania;
- zakaz korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu;
- obowiązek parkowania w wyznaczonych miejscach.
W Chorwacji, Bułgarii, na Węgrzech obowiązują takie same limity prędkości – 130 km/h na autostradach, 110 km/h na drogach ekspresowych, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 50 km/h w terenie zabudowanym.
Ubezpieczenie turystyczne
Wyjeżdżając samochodem na wakacje za granicę warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Polisa taka pokrywa koszty leczenia zarówno w placówkach publicznych jak i prywatnych. Dodatkowo możesz ubezpieczyć się od kontuzji i wypadków, które mogą ci się przytrafić, jeśli uprawiasz sport. Poza polisą, która przyda się, gdy zachorujesz, możesz rozważyć zakup ubezpieczenia innego rodzaju:
- OC w życiu prywatnym – jeśli wyrządzisz szkodę osobom trzecim, zostanie ona zlikwidowana z twojej polisy;
- ubezpieczenie sprzętu sportowego;
- ubezpieczenia sportu wysokiego ryzyka lub ekstremalnego.
Dlaczego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym? Koszty leczenia poza granicami kraju mogą być naprawdę wysokie, a dopasowana polisa pomoże w trudnych sytuacjach.
Wakacje autem a ubezpieczenie
Podróże samochodem wymagają odpowiedniego przygotowania – kierowca nie może zapomnieć o ubezpieczeniu komunikacyjnym obowiązkowym oraz dodatkowym. W naszym kraju polisa OC jest wymagana przepisami. Pozostałe ubezpieczenia są dobrowolne i kierowca może sam zdecydować, czy któregoś z nich potrzebuje.
Sprawdź więcej: Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – jak się przygotować?
Wakacje za granicą to szczególny czas – wszyscy chcemy przeżyć go bezpiecznie i bez przykrych zdarzeń. Jeśli wybierasz się samochodem na wakacje za granicę, pomyśl o assistance czy autocasco, dzięki którym będziesz podróżować bez stresu i obaw o niespodziewane wydatki.
Polska polisa OC za granicą
Polska polisa OC jest honorowana w krajach Unii Europejskiej, dlatego podróżni wybierający się do Czech czy na Węgry nie potrzebują Zielonej Karty. Zawsze jednak należy mieć przy sobie potwierdzenie zakupu polisy, by w razie konieczności móc się nią okazać.
Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność ubezpieczenia OC. Jeśli to czas na przedłużenie umowy lub zakup nowej polisy, właściciel pojazdu musi dopilnować formalności. Gdzie znaleźć atrakcyjne ubezpieczenie? Wystarczy skorzystać z kalkulatora OC i AC, by porównać oferty wielu towarzystw. Pamiętaj, zakres OC jest zawsze taki sam, dlatego kryterium wyboru może być cena.
Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne?
Dodatkowe ubezpieczenie może się przydać podczas wyprawy za granicę, chroni bowiem przed finansowymi konsekwencjami kolizji czy awarii. Assistance zapewni wsparcie, jeśli podczas podróży twój samochód ulegnie awarii. Będziesz mógł liczyć na naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie, ale też na samochód zastępczy. Pomoc może obejmować wsparcie medyczne, prawnika, tłumacza, informację na temat miejsc noclegowych, najbliższych warsztatów.
Jeśli chcesz chronić własny samochód, przyda się też autocasco. Zabezpiecza ono przed zdarzeniami jak kradzież, uszkodzenie pojazdu przez żywioły czy osoby trzecie. To ubezpieczenie doceniają szczególnie właściciele nowych i drogich samochodów.
Szukając dodatkowej polisy, zwróć uwagę na jej zakres, wyłączenia odpowiedzialności, limity holowania oraz zakres terytorialny. Wszystkie te informacje znajdziesz w OWU – przestudiuj je dokładnie.
Gdzie na wakacje samochodem? Możesz wybrać wypoczynek nad polskim morzem, ale też za granicą kraju. Wśród popularnych kierunków wylicza się Chorwację, Bułgarię, ale też Czechy, Węgry czy Słowację.
Zanim wybierzesz się w podróż, zadbaj o przygotowanie samochodu, niezbędnych dokumentów i sprawdź, jakie przepisy obowiązują w danym kraju.
- Wielu turystów preferuje podróżowanie samochodem – uważa je za komfortowe, tańsze niż wycieczki samolotowe (koszt paliwa jest często znacznie niższy niż kupno biletów), dające więcej możliwości.
- Na wakacje samochodem można się wybrać w wybrany region kraju, ale też za granicę. Popularnym kierunkiem jest Bułgaria, Chorwacja, ale też Czechy, Węgry, Słowacja.
- Przed wyjazdem na wakacje wymaga odpowiedniego przygotowania – należy sprawdzić stan techniczny auta, poznać najważniejsze przepisy drogowe, zadbać o wyposażenie samochodu.
- Polskie ubezpieczenie OC wystarczy na wyjazd do krajów Unii Europejskiej.
- Turyści wyjeżdżający za granicę powinni rozważyć zakup dodatkowej polisy komunikacyjnej i turystycznej.
- Za brak wykupionych winiet grozi kierowcy mandat.
Najczęściej zadawane pytania o wyjazd na wakacje samochodem
-
Dlaczego warto jechać za granicę samochodem?
Samochód to dla wielu osób najwygodniejszy środek transportu. Podróż autem może też oznaczać spore oszczędności, szczególnie przy wieloosobowej rodzinie – to świetna alternatywa dla wycieczek samolotem. Jazda autem zapewnia sporą elastyczność, kierowca może wybrać trasę, zaplanować postoje, zwiedzanie ciekawych miejsc. Wyjazd na wycieczkę własnym autem daje też możliwość zabrania większej ilości bagażu.
-
Co wziąć pod uwagę planując wakacje samochodem?
Wyjazd na wakacje samochodem wymaga odpowiednich przygotowań – przede wszystkim należy zaplanować trasę i wykupić winiety, sprawdzić stan pojazdu. Kierowca musi zadbać o ważne ubezpieczenie pojazdu (OC), wyrobić kartę EKUZ. Warto też zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem turystycznym i komunikacyjnym, dzięki któremu podróż samochodem będzie przebiegać bezstresowo. Dodatkowa polisa to zabezpieczenie na wypadek kolizji, awarii, choroby, kradzieży pojazdu itp.
-
Czy polskie prawo jazdy jest honorowane za granicą?
Polskie prawo jazdy wystarczy, by podróżować do krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
-
Czy OC kupione w Polsce wystarczy, gdy jadę za granicę?
Polisa OC zadziała na terenie państwa należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
-
Jakie wyposażenie samochodu na wyjazd będzie wystarczające?
W samochodzie przyda się kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, komplet żarówek, zapasowe koło. Choć w Polsce nie wszystkie te elementy są wymagane, wyjeżdżając za granicę dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowe wyposażenie, aby uniknąć niepotrzebnych dyskusji podczas kontroli i ewentualnych mandatów.