Coraz częściej wybieramy się na wakacje za granicę. Cenimy sobie również podróż samochodem – jako bardziej komfortową, dającą wiele możliwości, pozwalającą na więcej swobody. Jednym z lubianych kierunków wakacyjnych jest Chorwacja ze swymi pięknymi plażami, licznymi zabytkami i doskonale rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Jeśli również planujesz tam pojechać, sprawdź, jaka jest najlepsza trasa do Chorwacji.

Najlepsza trasa do Chorwacji dla każdego oznacza coś innego – dla jednego powinna być jak najtańsza, dla drugiego jak najkrótsza. Drogę z Polski do Chorwacji można teoretycznie pokonać w około 8-9 godzin bez przystanków. Wiadomo jednak, że postoje są konieczne, dlatego realny czas dojazdu to około 10 godzin. W zależności od tego, którą trasę wybierzesz, inny będzie koszt przejazdu – pod uwagę należy wziąć ceny winiet i paliwa.

Obecnie opłaty drogowe i tankowanie to koszt w granicach 800-1500 zł. Planowanie podróży do Chorwacji powinno obejmować wybór trasy, przeliczenie wydatków na winiety, paliwo, ale też zapoznanie się z tamtejszymi przepisami ruchu drogowego oraz zadbanie o ubezpieczenie turystyczne i komunikacyjne.

Czy warto jechać do Chorwacji własnym samochodem?

Czy warto jechać do Chorwacji własnym samochodem? Takie rozwiązanie chwali sobie wiele osób, ponieważ podróż autem pozwala na dużą elastyczność. Kierowca sam wybiera trasę, decyduje o postojach, ewentualnym zwiedzaniu mijanych miejsc.

Jadąc do Chorwacji samochodem, podróżni mają możliwość odkrywania kolejnych miast, podziwiania zabytków czy zachwycania się krajobrazami.

Zaletą podróżowania samochodem jest także możliwość wzięcia większego bagażu, co docenisz, szczególnie gdy planujesz dłuższy pobyt lub wybierasz się na wakacje z dziećmi. Na korzyść rozwiązania mogą też przemawiać niższe koszty transportu. Cena paliwa oraz winiet będzie zazwyczaj niższa niż biletu lotniczego. Jeśli wybierasz się na wakacje z całą rodziną, wyprawa samochodem może okazać się korzystniejsza finansowo.

Podróż do Chorwacji autem spodoba się zwłaszcza tym osobom, które lubią zwiedzać, zatrzymywać się w ciekawych miejscach mijanych po drodze. Jadąc samochodem można swobodnie zaplanować podróż, kolejne postoje. Trasa do Chorwacji prowadzi przez góry, wybrzeże, malownicze wioski, dzięki czemu już sama droga jest niesamowitą przygodą, dostarcza mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Jadąc do Chorwacji możesz zahaczyć o Austrię i Słowenię, Węgry to doskonała okazja do zajrzenia w wiele pięknych miejsc.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Jaką trasę do Chorwacji wybrać?

Jeśli wybierasz się do Chorwacji samochodem, musisz wcześniej zaplanować podróż. Jaką trasę wybrać? Wszystko zależy od tego, co dla ciebie ma największe znaczenie – najczęściej kierowcy biorą pod uwagę długość trasy oraz czas przejazdu do miejsca docelowego. Oczywiście rozważyć należy również koszt podróży – można go obliczyć jedynie w przybliżeniu, ponieważ cena paliwa jest zmienna.

Aby wakacyjny wyjazd był udany, warto rozważyć różne możliwości, wziąć pod uwagę aspekt ekonomiczny, zaplanować trasę, która będzie bezpieczna i interesująca. Oczywiście dobrze jest dostosować ją do swoich preferencji i możliwości.

Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi najprawdopodobniej zależy ci na szybkim dotarciu do celu, dlatego postawisz na najszybszą trasę. Osoby, które lubią zwiedzać, nie będą się spieszyć, a zechcą zajrzeć do niejednego miejsca po drodze. Wyprawa do Chorwacji samochodem daje Ci sporo możliwości.

Najkrótsza trasa do Chorwacji

Według Google Maps najkrótsza trasa do Chorwacji prowadzi przez Czechy, Słowację i Węgry i wynosi 745 km. Jej kolejne odcinki biegną drogami:

  • D1, D35, E65/D2 – Czechy;
  • E65 – Słowacja;
  • E65/M1, M86, M70 – Węgry.

Wybierając tę trasę, przejedziesz przez:

  • Brno,
  • Bratysławę,
  • Szombathely,
  • Letenye.

podróż należy przeznaczyć około 9,5-10 godzin (licząc postoje). Przejazd przez Czechy, Słowację i Węgry jest z pewnością okazją do podziwiania wspaniałych zabytków, np. zamku w Bratysławie i Brnie. Jeśli jednak zdecydujesz się na zwiedzanie, czas dojazdu do punktu docelowego znacznie się wydłuży.

Najszybsza trasa do Chorwacji

Za najszybszą do pokonania uważa się trasę biegnącą przez Czechy, Austrię i Słowenię – szlak z Katowic do Zagrzebia prowadzi przez Brno, Wiedeń i Maribor.

Drogę można pokonać w około 9 godzin z postojami. Wybierając ten szlak, podróżujesz autostradami i obwodnicami, unikasz stania w korkach. Jednocześnie zapewniasz sobie niesamowite widoki na Alpy oraz możliwość korzystania z dobrze rozbudowanej infrastruktury – toalet, pryszniców, stacji benzynowych. Droga przez Czechy, Austrię i Słowenię jest bardzo komfortowa i biegnie przez odcinki dróg:

  • D1, D35, D46, D52 – Czechy;
  • A5, A2, A9 – Austria;
  • A1, A4 – Słowenia.

Najtańsza trasa do Chorwacji

Najtańsza trasa do Chorwacji jest też prawdopodobnie najdłuższą drogą i prowadzi przez Barwinek, Koszyce i Budapeszt. Jej długość to 823 km, a czas potrzebny na jej pokonanie to około 12 godzin z postojami. Biegnie ona przez:

  • 21, 20, 17 – Słowacja;
  • M30, M31, M0, M7 – Węgry.

Ważne! Zaletą tej trasy są niższe ceny na Węgrzech, a także możliwość ponownego wykorzystania winiet w drodze powrotnej.

Dojazd do Chorwacji przez Słowację i Węgry docenią zwłaszcza osoby, które planują krótki, zaledwie kilkudniowy wypad.

Ile kosztuje podróż samochodem do Chorwacji?

Ile wyniesie polskich kierowców wyprawa do Chorwacji? Wszystko zależy od tego, na którą trasę się zdecydują. Wysokość opłat drogowych na trasie Polska – Chorwacja będzie różna. Pod uwagę należy wziąć koszt zakupu winiet w poszczególnych krajach tranzytowych oraz ceny paliwa.

Ważne! Ceny paliw zmieniają się dynamicznie, dlatego warto je sprawdzić przed samym wyjazdem do Chorwacji.

Planując podróż warto przeanalizować, w których krajach tranzytowych najbardziej opłaca się zatankować.

Opłaty drogowe – ile kosztują winiety?

Wybierając się w podróż samochodem do Chorwacji, należy oszacować koszty – zalicza się do nich opłaty drogowe. Przejazd autostradą w poszczególnych krajach wymaga wykupienia tzw. winiety. Za możliwość przemieszczania się po płatnych odcinkach dróg kierowca zapłaci:

KRAJWINIETAWYSOKOŚĆ OPŁATY
Czechywinieta 1-dniowaok. 40 zł
Austriawinieta 1-dniowaok. 40 zł
Słoweniawinieta 7-dniowaok. 80 zł
Słowacjawinieta 10-dniowaok. 40 zł
Węgrywinieta 10-dniowaok. 65 zł

Ważne! Ceny winiet można sprawdzić korzystając z dostępnych w Internecie kalkulatorów, np. winiety-online.pl.

Aby ułatwić kierowcom podróżowanie po Europie, większość państw wprowadziła winiety elektroniczne, które można zakupić przez Internet. To pozwala uniknąć stresu związanego z poszukiwaniami punktów sprzedaży i zaoszczędzić czas.

Ceny paliwa

Na ostateczny koszt podróży własnym autem wpływa oczywiście cena paliwa. Aby dojechać do miejsca docelowego, kierowca będzie musiał dotankować. Ceny paliwa będą się różnić w zależności od kraju, w którym zdecydujesz się zatankować. Wybór trasy to też konieczność przeanalizowania aktualnych cen paliw na stacjach benzynowych w poszczególnych krajach.

Średnia cena paliwa na dzień 12 czerwca 2024 roku wynosi:

  • Czechy – 6,97 zł/l;
  • Austria – 6,89 zł/l;
  • Węgry – 6,53 zł/l;
  • Słowacja – 6,98 zł/l;
  • Słowenia – 6,39 zł/l;
  • Chorwacja – 6,37 zł/l.

Znając wysokość opłat drogowych oraz cenę paliwa, łatwo będzie obliczyć przybliżony koszt podróży z Polski do Chorwacji.

Ubezpieczenie turystyczne

Wyjeżdżając za granicę, warto również wykupić ubezpieczenie turystyczne. Sama Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może być niewystarczająca, ponieważ refunduje jedynie część kosztów leczenia (podstawowe leczenie), co więcej można z niej korzystać tylko w placówkach publicznych.

Co daje dodatkowa polisa turystyczna?

  • refunduje wszystkie koszty leczenia;
  • pokrywa koszty leczenie w placówkach publicznych i prywatnych;
  • zapewnia szeroki zakres ochrony podczas podróży (może obejmować nie tylko koszty leczenia, ale też szkody w mieniu, ubezpieczenie bagażu itp.).

Za tego rodzaju ubezpieczenie dwoje podróżnych zapłaci jedynie kilkadziesiąt złotych.

Przykład: Pani Ania wybiera się z mężem do Chorwacji. Postanowili wykupić ubezpieczenie turystyczne. Towarzystwo mtu24.pl zaoferowało polisę na 7 dni dla dwóch osób za 44 zł. Ubezpieczenie obejmuje hospitalizację, leczenie ambulatoryjne, transport zwłok, usługi stomatologa, transport medyczny do Polski. Zawiera również pakiet assistance i ochronę w przypadku uprawiania sportów (w tym przypadku ubezpieczenie objęło ochroną aż 67 sportów).

Ubezpieczenie można rozszerzyć o tzw. klauzulę alkoholową. Oznacza to, że polisa obejmuje ochroną zdarzeń, do których doszło, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu.

Ubezpieczenie turystyczne należy dobrać do swoich preferencji, wymagań. Jego zakres warto dopasować do charakteru wakacji – czy będziesz jedynie zwiedzać, czy może uprawiać ekstremalny sport.

Wyjazd do Chorwacji samochodem – jak się przygotować?

Choć dziś można upolować naprawdę tanie bilety lotnicze, nie zawsze się to udaje. Podróż własnym samochodem jest więc doskonałą alternatywą, zwłaszcza że można ją dowolnie zaplanować. Ustalając trasę Polska-Chorwacja podróżni mają możliwość wybrać najciekawszą dla siebie opcję, zwiedzić przy okazji mnóstwo atrakcji turystycznych w innych krajach. Do takiej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować.

O czym pamiętać?

  • sprawdzić stan techniczny samochodu;
  • przygotować niezbędne dokumenty – potrzebny będzie dowód rejestracyjny, prawo jazdy (polskie prawo jazdy jest honorowane w Chorwacji), ważna polisa OC, aktualny przegląd techniczny, ewentualnie polisa turystyczna i dodatkowe ubezpieczenie auta, dokument tożsamości;
  • zadbać o obowiązkowe wyposażenie samochodu – koniecznie należy zabrać ze sobą apteczkę, kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy, zapas żarówek, linkę holowniczą, gaśnicę;
  • zaplanować miejsca na postój techniczny, np. stacja Orlen, OMV lub MOL w Czechach, MOL lub Petrol w Słowenii, INA lub LukOil w Chorwacji, MOL, Shell, Orlen lub OMV na Węgrzech, Orlen lub Slovnaft w Słowacji.

Szykując się do drogi, warto wykupić winiety online, sprawdzając wcześniej, gdzie będą niezbędne – to jeden z elementów planowania trasy z Polski do Chorwacji.

Jeśli planujesz podróż do Chorwacji elektrykiem, musisz wcześniej sprawdzić, gdzie będziesz mógł skorzystać ze stacji ładowania. Dla samochodu ze standardowym zasięgiem oznacza to dwukrotne ładowanie w obie strony. Do lokalizacji stacji warto wykorzystać specjalne aplikacje (PlugShare lub ChargePoint).

Ważne! W przypadku przejazdu przez terytorium Republiki Czeskiej kierowcy samochodów elektrycznych są zwolnieni z opłat za przejazd autostradami.

Na co uważać podczas podróży do Chorwacji?

Każdy turysta chce szczęśliwie, bezpiecznie dotrzeć z miejsca wyjazdu do punktu docelowego. Warto więc wcześniej sprawdzić, na co uważać przejeżdżając przez kolejne państwa, jakie przepisy ruchu drogowego w nich obowiązują, czy znacznie różnią się od polskich?

Mandat zdobyty za granicą może znacznie nadszarpnąć budżet.

Jeśli jedziesz przez Czechy, zwróć uwagę na ograniczenia prędkości – czeska policja często staje przy wylotach autostrad i kontroluje kierowców. Kary mogą być dotkliwe, np. za przekroczenie prędkości o 30 km/h poza terenem zabudowanym kierowca zapłaci do 10 tys. koron, czyli około 1760 zł.

Również w samej Chorwacji kierowcy muszą bardzo uważać, ponieważ mandaty za przekroczenie prędkości, limitu alkoholu, czy za rozmowę przez telefon podczas jazdy są bardzo wysokie. Co więcej, w większych miastach ustawione są liczne radary – kamery rejestrują przekroczenia prędkości, ale odnotowują też, czy kierowca ma zapięte pasy, czy nie korzysta z komórki podczas prowadzenia pojazdu. Ile zapłaci kierowca za łamanie przepisów?

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu grozi mandatem w wysokości 60 euro;
  • za korzystanie z komórki kierowca zapłaci 130 euro;
  • za przekroczenie prędkości od 31 do 50 km/h mandat wynosi do 930 euro.

Co warto wiedzieć o przepisach drogowych w Chorwacji?

Dojazd własnym samochodem do Chorwacji z Polski to kilka godzin w trasie. Przed wyruszeniem w podróż dobrze jest sprawdzić limity prędkości i poznać najważniejsze zasady ruchu drogowego. To szczególnie ważne, ponieważ trasa prowadzi przez kilka krajów.

Aby nie otrzymać mandatu jeżdżąc samochodem po Chorwacji, sprawdź, z jaką prędkością możesz się tam poruszać:

  • w terenie zabudowanym – 50 km/h;
  • poza terenem zabudowanym – 90 km/h;
  • na drogach ekspresowych – 110 km/h;
  • na autostradach – 130 km/h.

O czym jeszcze powinni wiedzieć podróżujący do Chorwacji?

  • wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa;
  • nie można prowadzić samochodu z dwiema słuchawkami w uszach;
  • przy awarii samochodu wyjście na ulicę jest możliwe jedynie w kamizelce odblaskowej;
  • na wąskich drogach górskich pierwszeństwo mają kierowcy jadący pod górę;
  • należy parkować jedynie w wyznaczonych do tego miejscach.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji

Wybierając się do Chorwacji samochodem kierowca musi zadbać o ubezpieczenie pojazdu. Podstawą jest polisa OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Warto zastanowić się także nad dodatkowym ubezpieczeniem jak assistance czy autocasco. Każdego roku wielu turystów odwiedza Chorwację, wybierając się tam swoim samochodem – o kolizję, stłuczkę nietrudno, dlatego dobrze jest zabezpieczyć się przed takim zdarzeniem.

OC nie pomoże, jeśli podróżny będzie miał problem z własnym autem – przebije oponę, zabraknie mu paliwa, dojdzie do awarii. W takiej sytuacji niezbędne jest ubezpieczenie dodatkowe.

Czy polskie OC wystarczy w Chorwacji?

Przemieszczając się po terytorium Chorwacji, nie potrzebujesz Zielonej Karty, wystarczy polskie OC. Najlepiej zabrać ze sobą potwierdzenie wykupienia polisy, by w razie kontroli móc się nim okazać. Jeśli przed wyjazdem musisz zakupić OC, skorzystaj z kalkulatora OC i AC dostępnego w Internecie. Dzięki narzędziu szybko i bez wychodzenia z domu poznasz oferty znanych towarzystw i wybierzesz propozycję najbardziej ci odpowiadającą. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia obowiązkowego jest zawsze taki sam, możesz więc sugerować się ceną polisy.

Pamiętaj! Koszt OC zależy od marki, rodzaju samochodu, jego pojemności i rocznika, a także od wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania kierowcy.

Dodatkowe ubezpieczenie assistance, autocasco

Na trasie Polska-Chorwacja, ale też podczas wycieczek po samej Chorwacji może się przydać dodatkowe ubezpieczenie. Dlaczego warto rozważyć taką polisę? Assistance docenią kierowcy, którym samochód zepsuł się w drodze – dzięki ubezpieczeniu pojazd zostanie naprawiony na miejscu lub odholowany do warsztatu, a kierowca dostanie do dyspozycji samochód zastępczy. Pomoc może obejmować transport podróżnych do hotelu lub domu.

Zobacz więcej: Assistance kótkoterminowe – czy warto wykupić?

Przed zakupem assistance należy zapoznać się OWU, zwracając szczególną uwagę na zakres ochrony, zasięg terytorialny, limit holowania czy limit dób, na które przyznawany jest samochód zastępczy.

Ubezpieczenie assistance oferuje pomoc różnego rodzaju, np. wsparcie tłumacza, prawnika, personelu medycznego. W razie kłopotów można liczyć na kontynuację podróży na koszt ubezpieczyciela. Taka polisa zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczamy-auto.pl

Innym ubezpieczeniem, które warto zakupić, jest autocasco. Zapewnia ono ochronę na wypadek kradzieży samochodu lub jego uszkodzenia przez osoby trzecie i żywioły. Polisa zadziała, gdy auto zostanie uszkodzone z przyczyn niezależnych od jego właściciela.

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza trasa do Chorwacji? Wszystko zależy od twoich preferencji, budżetu, jakim dysponujesz, czasu, który chcesz poświęcić, aby dojechać samochodem do miejsca docelowego.

Większość turystów z Polski dociera do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię, a także Słowację i Węgry. Długość trasy z Polski do Chorwacji to 745-823 km, a czas przejazdu waha się od 9 do 12 godzin z postojami. Koszt podróży w jedną stronę to około 500-800 zł (paliwo i winiety).

Przed wyjazdem dobrze jest zaplanować trasę, zatroszczyć się o ubezpieczenie turystyczne i komunikacyjne, co sprawi, że wycieczka przebiegnie bez stresu.

  1. Planując trasę Polska-Chorwacja należy wziąć pod uwagę koszt paliwa, ceny winiet, czas konieczny do jej przebycia, a także miejsca, które podróżni chcą zwiedzić.
  2. Koszt podróży z Polski do Chorwacji w jedną stronę to około 500-800 zł (cena paliwa oraz winiet).
  3. Winiety można zakupić przez internet – są one niezbędne, by uniknąć kar i opóźnień w podróży.
  4. Przed podróżą należy zapoznać się z przepisami ruchu drogowego obowiązującymi w Chorwacji oraz miastach tranzytowych.
  5. Warto zaplanować miejsca na postój techniczny – zlokalizować stacje benzynowe, a w przypadku elektryków stacje ładowania.
  6. Wyruszając za granicę należy mieć ważne ubezpieczenie OC. Dobrze jest wykupić dodatkową polisę autocasco czy assistance.

Najczęściej zadawane pytania o najlepszą trasę do Chorwacji

  1. Jak długo będę jechał samochodem do Chorwacji?

    Czas podróży do Chorwacji zależy od tego, którą trasę wybierzesz, ile przystanków zaplanujesz i jak długie będą. Oczywiście istotne jest też to, czy jedziesz do miejscowości położonych wzdłuż wybrzeża, czy np. do stolicy Chorwacji. Jeśli planujesz tylko krótkie postoje na odpoczynek, dotrzesz do celu w ciągu 9-12 godzin.

  2. Czy podróż samochodem do Chorwacji kosztuje mniej niż samolotem?

    Podróż do Chorwacji samochodem może kosztować mniej niż wyprawa samolotem. Oczywiście zdarza się, że dostępne są bilety samolotowe w atrakcyjnej cenie, jednak nie jest to regułą. Jazda własnym autem ma też wiele zalet – można ją dowolnie zaplanować, zwiedzić po drodze wiele ciekawych miejsc. Wyprawa samochodem pozwala na dużą elastyczność, nie ogranicza też, jeśli chodzi o ilość zabieranego bagażu.

  3. Czy polskie OC wystarczy w Chorwacji?

    Polskie OC jest wystarczające w Chorwacji. Warto jednak rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia jak autocasco lub assistance.

  4. Ile kosztuje przejazd autostradami do Chorwacji?

    Koszt przejazdu autostradami zależy od trasy, którą wybierzesz. Winiety w poszczególnych krajach mają różne ceny. Zwykle jest to ok. 200 zł.

  5. Jak przygotować samochód do podróży zagranicznej?

    Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu – ilość płynów eksploatacyjnych, działanie podzespołów. Niezbędne jest przygotowanie wyposażenia obowiązkowego. W aucie musisz mieć apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, komplet zapasowych żarówek. Kierowca musi też zadbać o ważną polisę OC.

Agnieszka Wawrzaszek
Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny