Wakacyjna podróż, weekendowy wypad, a może podróż służbowa? Zagraniczne wyjazdy przytrafiają się nam coraz częściej. Wiele osób preferuje wyprawy samochodowe, uważając je za wygodne, a czasem także po prostu ciekawe. Pozostaje jednak pytanie, czy można jechać za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę? Sprawdziliśmy, co warto wiedzieć na ten temat.

Zagraniczny wyjazd własnym autem nie budzi tylu wątpliwości, ile podróż samochodem zarejestrowanym na inną osobę. Wyprawa użyczonym pojazdem wymaga od kierowcy zdobycia stosownego upoważnienia. Oczywiście opuszczając swój kraj, należy sprawdzić, co mówią przepisy obowiązujące w miejscu docelowym, jakie inne dokumenty są wymagane, a także, jak wygląda kwestia ubezpieczenia – czy wystarczy OC wykupione w Polsce, czy potrzebna będzie Zielona Karta?

Warto również zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej polisy, która będzie stanowić zabezpieczenie od nieprzewidzianych zdarzeń, gdy będziesz daleko od domu. Wniosek jest prosty – do wyjazdu pożyczonym samochodem trzeba się dobrze przygotować.

Czy warto jechać za granicę samochodem?

Zastanawiasz się, czy warto wyjechać za granicę samochodem? Jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązania jest swoboda podróżowania – kierowca sam decyduje, jaki odcinek trasy pokonać danego dnia, kiedy zrobić postój, a nawet zjechać z trasy, aby zwiedzić ciekawe miejsce. To właśnie tę swobodę ceni sobie wielu podróżujących.

Wyjazd autem umożliwia zabranie większego bagażu, zapakowanie wszystkiego, co wydaje się potrzebne – tu nie trzeba się za bardzo ograniczać, nie obowiązuje zasada limitu wagowego czy ilościowego jak np. w samolocie.

Dla wielu osób ważne jest też to, że jadąc samochodem, nie jest się narażonym na towarzystwo nieznanych osób, współpasażerów, którzy nie zawsze przypadają do gustu i mogą naprawdę uprzykrzyć nawet krótką podróż. Wybierając auto, sam decydujesz, kto zasiądzie obok ciebie.

Warto jednak pamiętać, że wyjazd samochodem ma też pewne minusy – czas przejazdu wydłuża się, a co się z tym wiąże, podróż może być męcząca. Kierowca musi też wziąć pod uwagę dodatkowe koszty takiej eskapady, które obejmują nie tylko zakup paliwa. O czym musi pamiętać kierowca, wybierając się autem za granicę?
Powinien przede wszystkim:

  • sprawdzić stan techniczny samochodu, wykonać niezbędne naprawy;
  • zadbać o wyposażenie obowiązkowe auta, które może być różne w poszczególnych krajach;
  • sprawdzić ważność polisy OC i pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, np. assistance;
  • sprawdzić, czy konieczne jest wykupienie winiet, wniesienie opłat autostradowych, granicznych – warto wcześniej zebrać informacje o kosztach.

Zobacz też: Obowiązkowe wyposażenie samochodu – zobacz co musisz wiedzieć?

Wyjazd samochodem za granicę to dla wielu kierowców bardzo wygodne rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że taka dalsza podróż oznacza zwiększoną eksploatację pojazdu, co może oznaczać konieczność szybszej wymiany lub naprawy poszczególnych elementów. Minusem takich wypraw może być także zwiększony stres problemem bywa temperament i zwyczaje kierowców z innych krajów, oznakowanie, a nawet nieco odmienne przepisy drogowe. Wszystko to warto wziąć pod uwagę planując daleką podróż autem.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę – jakie dokumenty są potrzebne?

Czasem, aby wybrać się autem za granicę, trzeba skorzystać z pojazdu innej osoby. Pojawia się jednak wątpliwość, czy tak można i jakich formalności należy dopilnować. Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę nakłada na kierowcę dodatkowe obowiązki – niezależnie od tego, czy weźmiesz samochód z wypożyczalni, pożyczysz od brata lub znajomego, czy też weźmiesz w leasing, musisz mieć ze sobą upoważnienie.

Ważne! Jeśli w dowodzie rejestracyjnym wpisana jest inna osoba niż kierowca faktycznie prowadzący auto za granicą, powinien mieć on przy sobie upoważnienie od właściciela pojazdu.

Jeśli więc wybierasz się w podróż zagraniczną nie swoim samochodem, przede wszystkim zajmij się uzyskaniem stosownego upoważnienia. Sprawdź też, jakie zasady obowiązują w państwie, do którego jedziesz – możesz skontaktować się z ambasadą danego kraju. W niektórych krajach posiadanie upoważnienia jest określone w przepisach drogowych.

Upoważnienie do użytkowania pojazdu

Aby wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę nie był przyczyną poważnych problemów, często niezbędne jest posiadanie upoważnienia do prowadzenia pojazdu, na którym widnieje podpis właściciela auta.

Są kraje, które wymagają, by podróżujący miał pisemną zgodę właściciela na poruszanie się jego samochodem. Nie zawsze jednak taki dokument jest konieczny Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Portugalia, Słowacja, Słowenia nie żądają przedstawiania upoważnienia. Jeśli więc planujesz wyjazd cudzym autem, sprawdź, jakie są wymagane dokumenty, czy umowa użyczenia jest konieczna. Niech wyjazd pożyczonym autem przebiegnie bez problemów i niemiłych niespodzianek.

Natalia Tokarczyk-Jarocka, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Upoważnienie do użytkowania samochodu można również uzyskać w Polskim Związku Motorowym – jest to tzw. upoważnienie PZM. Dokument wystawiany przez Związek jest uznawany przez większość służb granicznych i policję w Europie. O takie upoważnienie warto się postarać w przypadku podróży do miejsca, w którym jest ono wymagane i określone prawnie w przepisach drogowych.

Ciekawe! Upoważnienie PZM jest sporządzanie w trzech językach – angielskim, niemieckim, francuskim, według wzorca zatwierdzonego przez FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa), AIT (Międzynarodowa Organizacja Turystyczna) i organizacje motorowe z większości europejskich krajów. Upoważnienie to traktowane jest jako druk urzędowy.

W PZM można także otrzymać upoważnienie w języku węgierskim, które jest niezbędne w czasie podróży po Węgrzech.

Notarialne poświadczenie upoważnienia

Niekiedy samo upoważnienie nie wystarczy – zdarza się, że w kraju, do którego się udajesz, przepisy wymagają poświadczenia notarialnego upoważnienia. W takiej sytuacji konieczna będzie wizyta u notariusza. Przed udaniem się do kancelarii, warto zlecić tłumaczenie dokumentu. Bywa też, że sam notariusz może potwierdzić upoważnienie w innym języku – tak naprawdę jest to notarialne poświadczenie podpisu pod pełnomocnictwem.

W kancelarii notarialnej musi się zjawić osoba, która potrzebuje upoważnienia, a także właściciel samochodu, który podpisze dokument w obecności notariusza.

Pisemna zgoda właściciela pojazdu potwierdzona notarialnie potrzebna jest np. w:

  • Albanii,
  • Bułgarii,
  • Grecji,
  • Mołdawii,
  • Serbii,
  • Turcji,
  • na Węgrzech.

Upoważnienie do prowadzenia pojazdu poświadczone notarialnie należy przetłumaczyć na język obowiązujący w danym kraju lub na angielski. W Turcji honorowany jest jedynie dokument wystawiony w języku rodzimym.

Jak powinno wyglądać upoważnienie od właściciela pojazdu?

Pisemna zgoda właściciela pojazdu nie ma ściśle określonego wzoru, dlatego można skorzystać z szablonów dostępnych w internecie. W dokumencie powinny się jednak znaleźć konkretne informacje:

  • miejsce i data sporządzenia upoważnienia;
  • imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego właściciela pojazdu wpisanego w dowodzie rejestracyjnym;
  • dane osoby, która będzie podróżowała pożyczonym autem;
  • numer rejestracyjny, numer VIN, marka, model pojazdu;
  • data i podpis właściciela pojazdu.

Inne dokumenty potrzebne podczas podróży

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w podróż własnym, czy pożyczonym samochodem, musisz mieć przy sobie komplet dokumentów. Wiesz już, że w niektórych sytuacjach niezbędne jest upoważnienie do użytkowania pojazdu (gdy jedziesz pożyczonym samochodem do innego kraju). Przygotowując się do zagranicznej podróży, przygotuj również:

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Wyjeżdżając za granicę, warto przemyśleć kwestię ubezpieczenia – poza obowiązkowym OC przyda się dodatkowa polisa, dzięki której podróżujący poczuje się bezpieczniej. W razie nieprzewidzianych kłopotów w trasie ubezpieczony będzie mógł liczyć na wsparcie, np.:

  • zwrot kosztów naprawy auta,
  • organizację opieki medycznej, prawniczej itp.

Rozszerzone ubezpieczenie zapewni podróżnym komfort psychiczny i pozwoli zaoszczędzić stresu podczas zagranicznego wyjazdu.

Kiedy wystarczy polskie OC?

Ubezpieczenie OC wykupione w Polsce jest honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Uznaje się je również w państwach, które są sygnatariuszami Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi z 2004 roku, np. w:

  • Czarnogórze,
  • Andorze,
  • Serbii,
  • Norwegii,
  • Szwajcarii,
  • Bośni i Hercegowinie,
  • Liechtensteinie.

Ważne! Wybierając się do państwa należącego do Unii Europejskiej lub kraju, który podpisał Jednolite Porozumienie między Biurami, nie musisz kupować dodatkowego ubezpieczenia. Polskie OC będzie tam działać.

Kiedy zachodzi konieczność wykupienia Zielonej Karty?

Niekiedy polskie ubezpieczenie OC nie wystarczy i kierowca musi wykupić tzw. Zieloną Kartę. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego potwierdzający posiadanie obowiązkowej polisy OC. Przed wyjazdem trzeba więc upewnić się, czy ubezpieczenie jest jeszcze ważne, jak długo i czy konieczne jest wyrobienie Zielonej Karty.

Aby ją uzyskać należy zgłosić się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Które kierunki wymagają dodatkowego dokumentu?

  • Albania;
  • Azerbejdżan;
  • Iran;
  • Izrael;
  • Macedonia;
  • Maroko;
  • Mołdawia;
  • Rosja;
  • Tunezja;
  • Turcja.

Ważne! Zielona Karta będzie potrzebna, jeśli jest to kraj docelowy, ale także wtedy, gdy tylko przejeżdżasz przez jego terytorium.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd?

Wyjazd pożyczonym autem to zawsze dodatkowy stres dla kierowcy. Aby uniknąć nieprzyjemności, przykrych zdarzeń, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Dobrym pomysłem jest wykupienie polisy assistance – jej zakres może obejmować przebicie opony, awarię silnika, czy choćby brak paliwa.

Przed zakupem ubezpieczenia należy zapoznać się z OWU, sprawdzić, od jakich zdarzeń chroni, a przede wszystkim, jaki jest jej zasięg terytorialny.

Za granicą dużo trudniej zorganizować pomoc samodzielnie, dlatego warto mieć wykupioną dodatkową polisę. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wsparcie konsultantów, którzy przez całą dobę udzielają informacji, co zrobić, gdy dojdzie do kolizji, wypadku, awarii. Ubezpieczyciel współpracuje z placówkami na terenie innych państw, dzięki czemu poszkodowany szybko uzyska pomoc medyczną, techniczną, może też liczyć na zorganizowanie noclegu.

Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych

Inną polisą, której zakup warto rozważyć, jest autocasco. Zabezpiecza ono od kradzieży, aktów wandalizmu, czy uszkodzenia samochodu na skutek działania żywiołów.

Aby znaleźć odpowiednią ofertę ubezpieczenia, warto skorzystać z kalkulatora OC i AC. Tu szybko i bez wychodzenia z domu można porównać propozycje wielu towarzystw, sprawdzić ceny, zakres polisy. Często najbardziej opłacalną opcją jest zakup pakietu ubezpieczeń – nie jest to jednak regułą, dlatego dobrze jest przyjrzeć się, co mają do zaoferowania poszczególne TU.

Assistance krótkoterminowe czy roczne?

Kierowcy wybierający się za granicę sporadycznie, którzy nie chcą wydawać większych sum na ubezpieczenie, mogą rozważyć zakup assistance krótkoterminowego. Ta polisa będzie działać przez kilka dni, np. 9 lub przez miesiąc. Zaletą takiego rodzaju ubezpieczenia jest duża elastyczność – kierowca może wykupić polisę nawet kilka razy w roku.

Decydując się na ASS krótkoterminowe zwróć uwagę:

  • od kiedy zacznie obowiązywać,
  • w których państwach będziesz objęty ochroną,
  • jaki jest limit kilometrów holowania i limit dób, na które dostaniesz samochód zastępczy.

Nie wiesz, czy lepsze będzie assistance roczne, czy miesięczne? Wszystko zależy od tego, jak często podróżujesz, na jak długo wyjeżdżasz. Towarzystwa mają w ofercie ubezpieczenia, które bez problemu dopasujesz do swoich potrzeb.

Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę wymaga przygotowania upoważnienia, na którym musi podpisać się właściciel pojazdu. Niekiedy wymagane jest poświadczenie notarialne upoważnienia. Dokument powinien być przetłumaczony na język angielski lub język danego kraju.

Jeśli wybierasz się w podróż pożyczonym autem, sprawdź, jakie upoważnienie na użytkowanie pojazdu będzie ci potrzebne i przygotuj właściwy dokument. Przed podróżą zadbaj też o ubezpieczenie.

  1. W większości państw obowiązuje posiadanie pisemnego upoważnienia do korzystanie z samochodu zarejestrowanego na inną osobę.
  2. W niektórych krajach wymagane jest potwierdzenie notarialne upoważnienia.
  3. Upoważnienie PZM jest uznawane przez większość służb granicznych i policję w Europie.
  4. Wzór pisemnego poświadczenia użyczenia samochodu można znaleźć w internecie.
  5. Przed wyjazdem warto dopytać w ambasadzie, jakie upoważnienie i w jakim języku jest honorowane w danym państwie.

Najczęściej zadawane pytania na temat wyjazdu za granicę pojazdem zarejestrowanym na inną osobę

  1. Czy mogę wyjechać za granicę pożyczonym samochodem?

    Tak, jednak wymaga do spełnienia określonych wymogów. Wyjazd za granicę samochodem zarejestrowanym na inną osobę jest możliwy, jeśli kierowca posiada upoważnienie. Pisemna zgoda właściciela musi być w niektórych przypadkach poświadczona przez notariusza. Wzór upoważnienia można znaleźć w internecie. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie są w danym kraju wymagania odnośnie umowy użyczenia. Pisemna zgoda właściciela musi zostać przetłumaczona na język angielski lub język danego państwa.

  2. Co się stanie, jeśli nie będę miał upoważnienia od właściciela pojazdu?

    Jeśli kierowca zostanie zatrzymany do kontroli i nie będzie miał upoważnienia, służby będą chciały zweryfikować, czy samochód nie jest np. kradziony. Wyjaśnienie może zająć trochę czasu. Dla kierowcy to niepotrzebny stres, konieczność tłumaczenia się i niepotrzebna zwłoka w podróży.

  3. Ile zapłacę za notarialne poświadczenie użyczenia samochodu?

    Jeśli potrzebne ci poświadczenie notarialne poświadczenie upoważnienie do używania pojazdu, musisz liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty. Jest to tak naprawdę notarialne poświadczenie podpisu pod pełnomocnictwem, które kosztuje 24,60 zł.

  4. Jakie dokumenty muszę zabrać wyjeżdżając samochodem zarejestrowanym na inną osobę?

    Przede wszystkim należy zabrać upoważnienie podpisane przez właściciela pojazdu. Koniecznie należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny, prawo jazdy, a także ubezpieczenie OC lub Zieloną Kartę.

  5. Czy polskie OC będzie honorowane za granicą?

    W krajach Unii Europejskiej polskie OC jest ważne. Jest ono honorowane również w państwach będących sygnatariuszami Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi z 2004 roku.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny