Każdego roku wiele osób decyduje się na sprowadzenie używanego samochodu z Niemiec. Co roku ok 60% samochodów sprowadzanych z zagranicy pochodzi właśnie stamtąd. W Polsce po drogach jeździ najwięcej sprowadzonych aut z tego kraju.

Jest to często korzystniejsza opcja niż w przypadku zakupu tego samego modelu w Polsce. Niemcy, jako naród, są znani z tego, że dbają o swoje samochody i nie szczędzą Euro na ich konserwację.

Niestety, spowodowało to wysyp oszustów, którzy podszywając się pod niemiecką solidność i dbałość o auta, skupują wraki, reperują je i sprzedają jak zadbane używane.

Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup samochodu od naszych zachodnich sąsiadów, sprawdź, jaka jest historia pojazdu z Niemiec. Dzięki temu zweryfikujesz między innymi to, czy jego przebieg jest oryginalny. Z tego artykułu dowiesz się jak i gdzie można sprawdzić te informacje oraz jakie ubezpieczenie trzeba wykupić dla takiego auta.

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Sprowadzanie samochodów z Niemiec wciąż cieszy się sporą popularnością wśród Polaków. Wynika to z faktu, że w Polsce ceny tych samych samochodów są dużo wyższe. Ponadto w Niemczech stan dróg jest dużo lepszy niż w Polsce, dzięki czemu taki samochód jest zazwyczaj w dużo lepszym stanie technicznym.

Jednak decydując się na taki krok warto najpierw sprawdzić historię auta oraz przebieg pojazdu. Pomoże Ci to uniknąć kupienia samochodu od nieuczciwego sprzedawcy, a takich niestety nie brakuje. Jak wobec tego można sprawdzić historię samochodu sprowadzonego z Niemiec?

Wcześniej sprawdzenie historii sprowadzanego samochodu możliwe było tylko za pomocą komercyjnych firm świadczących takie usługi. W takim wypadku trzeba było zapłacić za sprawdzenie i udostępnienie historii za każdy weryfikowany pojazd. Ale od kwietnia 2022 roku na stronie historiapojazdu.gov.pl możesz bezpłatnie sprawdzić historię auta, które planujesz sprowadzić z Niemiec. 

W bazie udostępnionej przez Centralną Ewidencję Pojazdów dostępna jest usługa historia pojazdu. Dzięki temu możesz sprawdzić samodzielnie i bez żadnych dodatkowych opłat jaka jest historia pojazdu z Niemiec. Za pośrednictwem strony historia pojazdu gov można zweryfikować takie informacje jak:

 • przebieg samochodu,
 • czy samochód brał udział w stłuczce lub wypadku,
 • czy samochód nie jest przeznaczony na złom lub części,
 • czy samochód nie pochodzi z kradzieży.

Aby zweryfikować historię pojazdu potrzebny Ci będzie numer VIN (Vehicle Identification Number), numer rejestracyjny pojazdu oraz data pierwszej rejestracji. Nie musisz przy tym być właścicielem pojazdu z Niemiec, aby sprawdzić, jaka jest historia samochodu, który chcesz kupić.

Inna opcją na sprawdzenie historii pojazdu jest możliwość wglądu do raportu z przeglądu TÜV (Technischer Überwachungsverein). Są to autoryzowane stacje w Niemczech, na których każdy kierowca posiadający samochód musi przeprowadzać okresowe badania swojego auta.

Po każdym przeglądzie samochodu taka stacja sporządza raport techniczny, w którym znajdziesz przebieg auta, wszystkie usterki samochodu stwierdzone podczas przeprowadzonego badania oraz miejsca i daty przeglądu danego samochodu.

Historię pojazdu można również sprawdzić w ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi). Jednak trzeba pamiętać, że znajduje się tam tylko historia samochodów, które były serwisowane w autoryzowanych salonach. Taka historię ASO wystawia się wyłącznie na żądanie właściciela samochodu. Jeśli chcesz uzyskać te informacje musisz poprosić właściciela auta, aby wystąpił dla Ciebie o taki dokument. Jednak musisz wiedzieć, że za udostępnienie takiej historii będzie trzeba zapłacić.

Przy zakupie pojazdu z Niemiec istotna jest nie tylko historia pojazdu, ale też sprawy formalne. Niektóre osoby zajmujące się sprowadzaniem z zagranicy pojazdów proponują tak zwaną umowę „na Niemca”. Kupując w ten sposób samochód sprowadzony od naszych zachodnich sąsiadów umowa jest wypisywana na dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, ale nie ma śladu po handlarzu, który sprzedaje taki samochód używany. Dlatego wszelkie ewentualne usterki, które wyjdą dopiero po zakupie pojazdu z Niemiec, będziesz musiał usunąć we własnym zakresie. Może to przysporzyć Ci niepotrzebnych kosztów.

„Żeby nie kupować kota w worku, ważne jest wiedzieć, od kogo kupuje się samochód. Problemem jest sprzedaż „na Niemca”. Handlarz na umowie wpisuje dane nie swoje, ale osoby, od której kupił samochód za granicą. Niestety, zdarza się, że są one fałszywe. Jeśli okaże się, że samochód jest po powodzi, czyli po szkodzie całkowitej — tak zalanie jest określane w Niemczech i we Francji — wtedy trudno będzie walczyć o swoje prawa.”

podaje Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów

Jak sprawdzić historię auta z Niemiec w CEPiK?

CEPiK czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to baza przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki usłudze historia pojazdu masz możliwość zweryfikowania danych, które są niezwykle istotne podczas zakupu samochodu.

Ta baza pozwala na sprawdzenie przebiegu auta oraz całej jego historii. Aby sprawdzić historię pojazdu trzeba wejść na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/ i uzupełnić dane samochodu, takie jak: 

 • numer rejestracyjny, 
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji auta.

Aby sprawdzić dane pojazdu niezarejestrowanego w Polsce będziesz potrzebował profilu zaufanego. W sekcji dane zagraniczne sprawdzisz między innymi czy samochód nie był kradziony, uszkodzony lub przeznaczony na złomowanie. Korzystanie z ewidencji pojazdów jest bezpłatne, dlatego warto przy zakupie samochodu skorzystać z tej możliwości.

Przebieg auta z Niemiec – jak sprawdzić?

Oryginalny przebieg w aucie ma bardzo duże znaczenie, gdyż to właśnie stan licznika może Ci wiele powiedzieć na temat danego auta. Duży przebieg może powodować, że taki samochód będzie bardziej zniszczony i wyeksploatowany.

Sprawdź także: Przebieg samochodu – jak wpływa na cenę OC?

Nieuczciwi handlarze kupują takie auta, po czym fałszują stan licznika takiego pojazdu z Niemiec, a następnie wystawiają go do sprzedaży w niezwykle korzystnej cenie. Dlatego to bardzo ważne, aby sprawdzić historię pojazdu i dokładnie ustalić czy auto nie ma przekręconego licznika.

W jaki sposób można sprawdzić przebieg auta, które chcesz kupić w Niemczech? Stan licznika, jak również to czy auto posiada aktualny przegląd, można sprawdzić wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Po wpisaniu wymaganych danych uzyskasz dostęp do historii pojazdu oraz stanu licznika samochodu.

Drugą możliwością na sprawdzenie przebiegu samochodu jest raport z badań technicznych TÜV. Aby uzyskać taki raport musisz poprosić sprzedawcę o jego udostępnienie. Jednak nie każdy handlarz będzie dysponował takim dokumentem, dlatego by sprawdzić auto lepiej zaopatrzyć się w dane, dzięki którym samodzielnie sprawdzisz jaka jest historia pojazdu z Niemiec, w tym również jego przebieg.

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Niemiec

Kupując samochód w Niemczech musisz się również liczyć z koniecznością wykupienia ubezpieczenia. Zazwyczaj dla samochodów sprowadzonych z zagranicy obowiązuje 30-dniowe ubezpieczenie krótkoterminowe, po upływie którego musisz wykupić obowiązkowe całoroczne ubezpieczenie OC w Polsce.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że po upływie trzydziestu dni powinno zachować się ciągłość ubezpieczenia. W tym celu trzeba mieć już wykupione nowe ubezpieczenie OC.

Należy przy tym wiedzieć, że polisa krótkoterminowa nie odnawia się automatycznie. To w Twojej gestii leży nabycie nowego ubezpieczenia samochodu. W wypadku braku ubezpieczenia OC, choćby nawet na jeden dzień, grożą dotkliwe kary pieniężne. Nakładane są one przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który łatwo znajdzie taką lukę w ubezpieczeniu, bo wychwyci to jego system informatyczny.

Podsumowanie:

 • Sprowadzenie samochodu z Niemiec jest korzystniejsze niż zakup tego samego modelu w kraju. Jest jednak obarczone sporym ryzykiem, dlatego należy dobrze sprawdzić jego historię.
 • Przed zakupem samochodu z Niemiec można sprawdzić jego historię na co najmniej trzy sposoby. Poprzez stronę historiapojazdu.gov.pl, za pomocą raportu z przeglądu TÜV lub jeśli auto było serwisowane w autoryzowanych warsztatach to poprzez raport z ASO.
 • Centralna Ewidencja Pojazdów pozwala sprawdzić dane samochodu niezarejestrowanego w Polsce i uzyskać niezbędne informacje na temat samochodu, który Cię interesuje.
 • W Centralnej Ewidencji Pojazdów sprawdzisz również to, czy stan licznika jest prawdziwy, czy może licznik został przekręcony.
 • Sprowadzając samochód z Niemiec należy pamiętać o wykupie 30 – dniowego ubezpieczenia krótkoterminowego z końcem którego należy zawrzeć roczną polisę ubezpieczenia OC.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o historię pojazdu z Niemiec

 1. Czy sprawdzona historia pojazdu z Niemiec da mi gwarancję, że samochód jest w dobrym stanie?

  Niestety, ale nie zawsze tak jest. Samo sprawdzenie historii pojazdu nie daje takiej gwarancji. Najlepiej przed zakupem samochodu dokładnie go obejrzeć i w miarę możliwości sprawdzić jego stan techniczny na stacji lub u zaufanego mechanika.

 2. Czy bez numeru VIN mogę sprawdzić historię pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów?

  Nie. Aby sprawdzić historię w Ewidencji Pojazdów trzeba posiadać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Brak chociażby jednej z tych pozycji uniemożliwi sprawdzenie historii samochodu.

 3. Czy ubezpieczenie 30-dniowe na dany samochód mogę wykupić kilka razy?

  Nie. Ubezpieczenie krótkoterminowe na sprowadzony samochód z zagranicy dla danego pojazdu można wykupić tylko raz. Po jego upływie trzeba już zawrzeć umowę na roczne obowiązkowe ubezpieczenie OC.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny