Polisa OC to stały wydatek związany z posiadaniem pojazdu. Właśnie odebrałeś od dotychczasowego ubezpieczyciela list o przedłużeniu umowy na kolejny okres? Podpowiadamy, jak zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na składce.

Zakres ubezpieczenia OC reguluje ustawa. Oznacza to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia taką samą ochronę w ramach polisy. Ubezpieczyciele sami ustalają jednak wysokość składki. Istnieją sposoby, dzięki którym właściciel pojazdu może zaoszczędzić na zakupie OC kilka, a czasem nawet kilka tysięcy złotych.

Jesteś młodym kierowcą? Rozwiązaniem jest współwłaściciel ze zniżkami

Ubezpieczenie OC jest szczególnie kosztowne dla młodych kierowców, którzy nie wypracowali jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę. Aby uniknąć zbędnych kosztów, zgłoś jako współwłaściciela pojazdu doświadczonego kierowcę, posiadającego zniżki. (Sprawdź jak kupić tanią polisę OC dla młodego kierowcy)

Jeżeli polisę OC chce zakupić 20-letni student, właściciel pojazdu Opel Vectra z 2005 r., który dopiero odebrał prawo jazdy i tym samym nie może skorzystać ze zniżek, to otrzyma on propozycje zaczynające się od 3500 zł. Ceny polis OC maleją, gdy współwłaścicielem samochodu zostanie doświadczony kierowca, np. ojciec studenta, który ma prawo jazdy od 23 lat i wypracował 60 proc. zniżek. Wówczas najtańsza propozycja będzie wynosić 1500 zł.

Różnica między cenami ubezpieczeń w tych dwóch przypadkach jest ogromna – wynosi ponad 2000 zł! Współwłasność to jeden z najprostszych sposobów, aby zaoszczędzić na wysokości składki OC i kupić oc najtaniej jak można.

Jesteś zameldowany w dużym mieście, ale mieszkasz w małym?

Wysokość składki OC zależy od wielu parametrów, w tym od miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Im większa miejscowość, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji. Załóżmy, że jesteś zameldowany w Warszawie, ale faktycznie przebywasz w Ełku. Przy ubezpieczaniu pojazdu opłaca Ci się podać adres zamieszkania, a nie zameldowania, bo w ten sposób sporo zaoszczędzisz na wysokości składki. Ile? Oszczędności najlepiej pokazuje przykład.

Załóżmy, że ubezpieczenie OC chce zakupić 40-letni właściciel pojazdu Volkswagen Passata z 2010 r., który ma prawo jazdy od 20 lat i w tym czasie wypracował 60 proc. zniżki za bezszkodowość. Jeżeli poda on pracownikowi towarzystwa ubezpieczeniowego adres zameldowania w Warszawie, to propozycje będą zaczynać się od 540 zł (540,76 zł od Link4 za ubezpieczenie OC i Assistance). Gdy jednak kierowca wskaże adres, pod którym zamieszkuje w Ełku, to oferty będą korzystniejsze. Najtańsza składka na ubezpieczenie OC i Assistance będzie go kosztować nieco ponad 460 zł (460,41 zł w Link4).

Gdy będziesz jeździł bezpiecznie, towarzystwo ubezpieczeniowe to doceni

Towarzystwa ubezpieczeniowe wynagradzają ostrożnych kierowców, przyznając im rabat za bezszkodowość. Aby otrzymać zniżki, trzeba wykazać się cierpliwością – są one naliczane za każdy rok jazdy bez kolizji. Wysokość zniżki zależy wyłącznie od polityki prowadzonej przez ubezpieczyciela. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych nalicza 10 proc. zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy, ale są i takie, które pozwalają kierowcom szybciej zgromadzić maksymalne zniżki, np. po trzech latach.

Jeżeli obawiasz się utraty zniżek, rozważ skorzystanie z ubezpieczenia od utraty zniżek. Nie kosztuje ono dużo (w zależności od ubezpieczyciela 30-40 zł), a pozwoli Ci zachować dotychczas wypracowane zniżki na tym samym poziomie, gdy spowodujesz kolizję lub wypadek. Pamiętaj jednak, że gwarancja zachowania zniżek obowiązuje tylko w towarzystwie, w którym została wykupiona.

Gdzie parkujesz pojazd? Miejsce postoju samochodu także ma znaczenie

Przy wyliczaniu składki OC część towarzystw ubezpieczeniowych biorze pod uwagę również miejsce parkowania pojazdu. Najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest pozostawianie pojazdu na ulicy. Kierowcy, którzy korzystają z garażu lub strzeżonego parkingu, zaoszczędzą – otrzymają propozycje niższych składek OC.

Jeżeli samochód Skoda Octavia z 2012 r. będzie parkowany nocą na ulicy, to Link4 zaproponuje ubezpieczenie OC i Assistance w cenie 660,83 zł. Gdy właściciel pojazdu będzie pozostawiał samochód na strzeżonym parkingu, to zapłaci mniej – ten sam pakiet ubezpieczeń w Link4 będzie kosztował 644,58 zł.

Masz możliwość skorzystania z garażu lub strzeżonego miejsca parkingowego? Skorzystaj z tej opcji, aby jeszcze bardziej obniżyć koszt ubezpieczenia OC.

Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lokko
4 lat temu

wiecie jak zaoszczędzić opcje są dwie; sprzdać samochód i wsiąść na rower albo sprawdzać w tych porównywarkach

Ralfi
4 lat temu
Reply to  lokko

OC i AC dla Skody fabi 2014 rok diesel 1,6 115 koni dla kierowcy ze stażem 1400 zł to całkiem rozsądna stawka. Jeszcze mam ubezpieczenie ale sprawdzałem w porównywarce tak z ciekawości to wychodzi całkiem spoko. Dla porównania obecnie OC w PZU mam za 2100. Gdybym nie sprawdził sobie wcześniej w porównywarce byłbym trochę w plecy

skadj;
4 lat temu
Reply to  Ralfi

te cale porównywarki to calkiem dobra opcja chociaż tak poglądowo 🙂

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny