Wymiana opon zimowych na letnie to nie lada problem dla wielu kierowców. Przede wszystkim zastanawiają się, kiedy należy to zrobić, bo wszystko zależy od warunków pogodowych. Dowiedz się, kiedy najlepiej zastosować letnie ogumienie, aby jazda samochodem była bezpieczna i komfortowa. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Opony letnie a zimowe – najważniejsze różnice

W krajach, w których panują zmienne warunki pogodowe, zaleca się stosowanie dwóch rodzajów opon: zimowych oraz letnich. Różnią się one przede wszystkim strukturą oraz przyczepnością. Te przeznaczone do jazdy zimą przede wszystkim są bardziej elastyczne w niskich temperaturach. Dzięki temu nawet przy dużym mrozie zazębiają się z nawierzchnią, co przekłada się na większą przyczepność i lepsze prowadzenie. Z kolei opony letnie szybko twardnieją w niskiej temperaturze, dlatego nie zaleca się ich stosować poniżej 7°C.

Opony zimowe są wyposażone w liczne lamele znajdujące się w blokach bieżnika. Służą one przede wszystkim do rozpraszania wody spod kół i zapobiegają poślizgom. Z kolei głęboki bieżnik poprawia przyczepność nawet na ośnieżonej i oblodzonej drodze.

Zobacz także: Ubezpieczenie opon – ile kosztuje i czy warto je kupić?

Opony letnie świetnie sprawdzają się w cieplejszych miesiącach w ciągu roku. Mają mniej rowków niż zimowe ogumienie, jednak specjalne żebra bieżnika zapobiegają poślizgowi także w trakcie jazdy po mokrej nawierzchni. Woda jest skutecznie usuwana spod kół, co zapobiega zjawisku aquaplaningu. Takie opony zazwyczaj mają także prosty blokowy wzór bieżnika i optymalną powierzchnię styku z drogą, co przekłada się na lepszą sterowność pojazdu oraz skrócenie drogi hamowania.

Dlaczego wymiana opon zgodnie z porami roku jest tak ważna?

Jak już doskonale wiesz, oba rodzaje ogumienia mają inne parametry. Zimowe opony podczas wysokich temperatur szybciej się nagrzewają oraz ulegają uszkodzeniu w trakcie jazdy. Jest to związane z tym, że do ich produkcji stosuje się miękką mieszankę, która z kolei świetnie radzi sobie przy niskich temperaturach. Jazda na zimowych oponach latem skutkuje wydłużoną drogą hamowania, co może stanowić poważne zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Z kolei ogumienie letnie nie poradzi sobie na oblodzonej i zaśnieżonej drodze. Konstrukcja bieżnika nie zapewnia przyczepności, a kierowca może łatwo stracić panowanie nad pojazdem. Takie opony będą się też nadmiernie zużywały, przez co ich żywotność znacznie spadnie. Nie warto więc ryzykować bezpieczeństwa swojego i innych.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Pierwsze cieplejsze dni zawsze przynoszą ze sobą pytanie dotyczące wymiany opon z zimowych na letnie. Czy i kiedy trzeba to zrobić? Warto wiedzieć, że w Polsce nie ma przepisów prawa, które nakazywałyby zmianę opon. Nie grozi za to żadna kara, jednak kierowcy decydują się na ten krok głównie ze względów bezpieczeństwa.

Kiedy więc najlepiej wymienić opony na letnie? Eksperci zalecają, aby poczekać z tym, gdy średnia temperatura powietrza będzie wyższa niż 7°C. Trzeba jednak wstrzymać się z tą decyzją do momentu, aż pogoda się ustabilizuje. Może bowiem zdarzyć się, że w ciągu 3-4 dni temperatura w ciągu dnia będzie wynosiła 10°C, ale w nocy spadnie poniżej zera. Wymiana opon w takiej sytuacji nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób, które często poruszają się samochodem wcześnie rano lub po zmroku. Jezdnia może być wtedy śliska, dlatego bezpieczniejsza będzie jazda na ogumieniu zimowym.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon letnich?

Jeśli planujesz założenie używanych opon letnich, to koniecznie wcześniej zweryfikuj ich stan techniczny. Przede wszystkim sprawdź głębokość bieżnika. Nie może być niższa niż 1,6 mm, jednak zaleca się wymianę opon na nowe już wtedy, gdy ma on 3-4 mm. Przy takim poziomie ogumienie letnie traci bowiem swoje właściwości. Warto to sprawdzić wcześniej, aby mieć czas na ewentualny zakup nowego kompletu opon.

Ważne! Podczas sprawdzania głębokości bieżnika zwróć uwagę na to, czy zużywa się on równomiernie. Jeśli nie, to może to oznaczać problemy z układem zawieszenia lub kierowniczym. Warto zwrócić się z tym do zaufanego mechanika, który znajdzie przyczynę problemu i go skutecznie wyeliminuje.

Ogumienie nie może mieć także dużych uszkodzeń mechanicznych, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Warto także sprawdzić stan felg. Powinny być proste oraz nie nosić śladów uszkodzeń. Pamiętaj, że stan opon wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Istotna jest także data produkcji. Opony mają ograniczony okres przydatności, nawet jeśli nie są używane. Przyjmuje się, że maksymalna żywotność wynosi 10 lat od daty produkcji. Jeśli jednak są one użytkowane, to okres ten ulega skróceniu.

Jak w prawidłowy sposób przechowywać opony letnie i zimowe?

Prawidłowe przechowywanie opon ma kluczowe znaczenie dla ich żywotności. Jeśli zadbasz o odpowiednie warunki dla ogumienia, posłuży Ci ono bez zarzutu przez długi czas. Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady, których warto przestrzegać.

  • Po zdemontowaniu opon warto je dokładnie umyć. W ten sposób pozbędziesz się drogowych zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na stan ogumienia i prowadzić do uszkodzeń. Należy je też dokładnie wysuszyć, aby pozbyć się wilgoci.
  • Sprawdź stan techniczny jeszcze przed magazynowaniem opon. Dzięki temu będziesz mieć czas na wizytę w serwisie wulkanizacyjnym lub zakup nowego kompletu.
  • Jeśli przechowujesz opony wraz z felgami, to możesz je ułożyć na stosie jedna na drugiej. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie specjalnego wieszaka. Dzięki niemu będą mniej narażone na odkształcenia.
  • Opony muszą być przechowywane w miejscu suchym w temperaturze w przedziale od -5 do 25° Najlepiej, aby wilgotność powietrza nie przekraczała 70%. W pobliżu nie mogą znajdować się źródła ciepła w postaci grzejników czy pieców. Należy chronić opony przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
  • W przypadku ogumienia bez felg najlepiej przechowywać je w pozycji pionowej. Zapobiegnie to odkształceniom.

Może cię zainteresować: Jaki jest roczny koszt utrzymania auta?

Wiele serwisów oferuje odpłatną usługę magazynowania opon. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca oraz odpowiednich warunków, aby je przechować do kolejnego sezonu.

Co warto wiedzieć o oponach całorocznych?

Alternatywą dla kompletu opon zimowych i letnich jest ogumienie całoroczne, czyli wielosezonowe. Jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do jazdy w różnych warunkach pogodowych bez względu na porę roku. Co przemawia za ich zakupem? Przede wszystkim oszczędność. Wybierając takie opony, nie trzeba zaopatrywać się w dwa różne komplety, co wiąże się z niemałym wydatkiem. Odchodzi także problem związany z magazynowaniem ogumienia, z którego aktualnie się nie korzysta.

Opony całoroczne to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które najczęściej poruszają się głównie po mieście i nie podróżują zbyt dużo. Sprawdzą się także w przypadku aut o niewielkiej mocy. Jeśli jednak masz samochód z mocnym silnikiem i dodatkowo lubisz dynamiczną jazdę, a także często wyjeżdżasz zwłaszcza zimą, to lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup dwóch kompletów opon.

Kiedy warto pomyśleć o zmianie opon z letnich na zimowe?

Tak samo, jak w przypadku opon letnich, również zmiana na ogumienie zimowe zależy przede wszystkim od pogody. Najczęściej kierowcy robią to w październiku lub listopadzie, gdy dobowa średnia temperatura nie przekracza 7°C. W tym celu należy na bieżąco śledzić prognozy pogody oraz obserwować otoczenie. Opony powinny zostać zmienione na zimowe, zanim na drogach pojawi się gołoledź lub śnieg. Warto to zrobić z wyprzedzeniem, aby uniknąć długich kolejek podczas wizyty u wulkanizatora.

Podsumowanie

  • Opony letnie i zimowe mają inną strukturę oraz przyczepność. Zupełnie inaczej radzą sobie w niskich oraz wysokich temperaturach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa należy je wymieniać zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi.
  • W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na letnie i zimowe. Kierowcy robią to jednak ze względów bezpieczeństwa.
  • Nie ma określonego terminu, kiedy należy wymienić ogumienie. Zaleca się, aby opony letnie zostały założone, gdyż średnia dobowa temperatura to co najmniej 7°C.
  • Przed założeniem używanych opon letnich trzeba dokładnie sprawdzić ich stan.
  • Bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie opon, gdyż wpływa to na ich żywotność.
  • Na rynku dostępne są także opony wielosezonowe. Ich właściwości pozwalają na jazdę na nich zarówno zimą, jak i latem. Sprawdzają się najlepiej w mieście i w przypadku aut o mniejszej mocy.

FAQ

  1. Kiedy wymienić opony na zimowe?

    Tak samo jak w przypadku opon letnich, zimowe również powinny zostać założone, gdy wymagają tego warunki pogodowe. Warto to zrobić, gdy średnia dobowa temperatura powietrza jest niższa niż 7°C. Poniżej tego poziomu opony letnie tracą swoje właściwości.

  2. Czy jazda na oponach zimowych przez cały rok to dobre rozwiązanie?

    Jeśli nie chcesz zmieniać opon, to zaopatrz się w ogumienie całoroczne. Poruszanie się na zimówkach przez cały rok stwarza duże zagrożenie dla Ciebie i innych uczestników ruchu. Ten rodzaj ogumienia nie radzi sobie dobrze przy wysokiej temperaturze, co może skutkować gorszą przyczepnością oraz utrudnionym prowadzeniem pojazdu.

  3. Gdzie wymienić opony z letnich na zimowe i odwrotnie?

    W całej Polsce znajdziesz zakłady wulkanizatorskie zajmujące się tego rodzaju usługami. Jeśli nie masz sprawdzonego warsztatu, kieruj się opiniami znajomych lub innych kierowców. Jeśli nie masz miejsca na przechowywanie opon, dowiedz się, czy taki punkt oferuje odpłatne magazynowanie ogumienia.

  4. Ile kosztuje wymiana opon?

    Wymianę opon najlepiej zlecić specjaliście, który dodatkowo wyważy koła. To, ile zapłacisz za taką usługę, zależy głównie od renomy warsztatu oraz lokalizacji. Z reguły mieszkańcy większych miast płacą więcej w porównaniu z tymi z mniejszych miasteczek. Cena zależy także od rodzaju ogumienia i felg, a także od rozmiaru opon. Średni koszt takiej usługi to około 150 – 200 zł.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny