Polacy chętnie sprowadzają samochody z zagranicy, również z odległej Ameryki. Nabywców cieszy fakt, że zakupione auto będzie z całą pewnością wyróżniać się na tle tych poruszających się po polskich drogach. Kuszą również parametry techniczne jak większe i mocniejsze silniki, czy automatyczne skrzynie biegów (już niemal w standardzie).

Statystyki pokazują, że choć liczba sprowadzanych do Polski aut maleje, samochody ze Stanów są ściągane nader chętnie (USA zajęły piąte miejsce w rankingu krajów, z których Polacy sprowadzają samochody). Jak podaje Instytut Badań Motoryzacyjnych SAMAR, w pierwszej połowie 2023 roku odnotowano aż 20 tys. przypadków rejestracji amerykańskich aut. To dość imponujący wynik.

Najczęściej są to modele SUV-ów, minivanów i coupe. Zdecydowaną przewagę w latach 2018-2023 miały jednak samochody o typie nadwozia SUV. Szczegółowych danych na ten temat dostarcza analiza przeprowadzona przez serwis otomoto.pl wspólnie z fundacją American Cars Mania. Czy warto zdecydować się na zakup samochodu aż z odleglej Ameryki? I o jakich formalnościach musi pamiętać sprowadzający? Przeczytaj i poznaj szczegóły!

Sprowadzenie samochodu z USA – czy to się opłaca?

Chętnych na amerykańskie samochody nie brakuje, jednak czy ich sprowadzanie się opłaca? Prawda jest taka, że jeśli szukasz samochodu dużego, mocnego, czy też idealnego do jazdy w terenie, powinieneś rozejrzeć się na rynku amerykańskim. To właśnie za oceanem znajdziesz największy wybór tego rodzaju aut.

Warto też pamiętać, że niektóre marki samochodowe wprowadzają określone modele tylko na jeden, konkretny rynek. Być może auto twoich marzeń porusza się właśnie po bezdrożach Ameryki? USA to także miejsce, w którym samochód znajdzie miłośnik Forda Mustanga czy choćby Cadillaca. Zatem o sprowadzeniu auta z USA na pewno mogą myśleć osoby, które mają sprecyzowane wymagania lub marzą o konkretnym modelu.

Co więcej, może się okazać, że twój upragniony amerykański wóz wcale nie kosztuje więcej niż ten znaleziony w kraju, a jego sprowadzenie może wręcz oznaczać oszczędności! I na tym nie koniec, ponieważ zalet takiej inwestycji może być znacznie więcej:

  • samochody sprowadzane z USA często są w bardzo dobrym stanie, ponieważ przeciętny Amerykanin dużo częściej zmienia auto niż Europejczyk; to oznacza, że do sprzedaży trafiają samochody kilkuletnie (te ponad 10-letnie są rzadkością);
  • auta przeznaczone na rynek amerykański mają bogatsze wyposażenie niż ich odpowiedniki z Europy, są więc nie lada gratką dla potencjalnego nabywcy zza oceanu;
  • z USA łatwiej sprowadzić samochód luksusowy lub sportowy w bardzo dobrym stanie, a także tak popularne SUV-y, których wybór jest tam naprawdę szeroki.

Trzeba jednak mieć świadomość, że na chętnych kupców czyhają również liczne niebezpieczeństwa. Warto zdać sobie z nich sprawę, by uniknąć poważnych błędów. O czym pamiętać?

Samochody z USA są często autami powypadkowymi i mogą być w różnym stanie technicznym. Decydując się na zakup takiego auta koniecznie trzeba przeanalizować, które elementy były naprawiane i wymieniane, a także jakiej jakości częściami je zastąpiono. Każda kolizja, czy poważne usterki zostają odnotowane w dokumentach samochodowych, dlatego łatwo jest sprawdzić historię wozu – mówi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w ubezpieczamy-auto.pl.

Wśród samochodów, które często trafiają na rynek amerykański, znajdują się tzw. rozbitki po szkodzie całkowitej oraz auta popowodziowe. Tego rodzaju nabytek to prosta droga do niekończących się wydatków. Czy można uniknąć tego rodzaju niespodzianek?

Ważne! Auta z USA warto sprowadzać z pomocą firm pośredniczących. Dzięki temu można mieć pewność, że nie trafi się samochód, który nie spełni oczekiwań, a jedynie będzie wymagał ciągłego dofinansowania. Warto też sprawdzić w rejestrach numer VIN. Jeśli nie figuruje on w żadnej bazie, należy przypuszczać, że jest to właśnie rozbitek po szkodzie całkowitej.

Pośrednik ma większe możliwości sprawdzenia auta w specjalnych bazach, jak Carfax lub Autocheck, które pozwalają na dokładną weryfikację stanu auta.

Jakie auta chętnie sprowadzamy z USA?

Najpopularniejsze samochody sprowadzane z USA to auta rodzimej produkcji. Na liście znajdują się przede wszystkim:

  • Ford Mustang,
  • Chrysler Pacifica,
  • Chrysler Town&Country,
  • Jeep Grand Cherokee.

Z roku na rok wzrasta wiek aut sprowadzanych z USA – w 2020 były to głównie auta 8-letnie, natomiast w 2023 już 10-letnie. Co jeszcze można powiedzieć o samochodach, które wybierają Polacy? To najczęściej auta:

  • z silnikami o pojemności 2-3 (51%) oraz 3-4 litry (22%),
  • o mocy 150-300 KM (64,5%) oraz 300-450 KM (26,8%),
  • z automatyczną skrzynią biegów (93,7%).

Co ciekawe, Polacy nie stronią również od luksusowych, klasycznych i zabytkowych wozów. Taki zakup traktują jednak jak dobrą inwestycję, lokatę kapitału.

Wartość takiego samochodu nie powinna spadać – tłumaczy nasz ekspert (dane) – i raczej jest odporna na zdarzenia takie, jak inflacja lub wahania kursów walut. Wśród sprowadzanych perełek można znaleźć klasyczne wozy z lat 60. I 70. XX wieku.

Jak sprowadzić samochód z USA do Polski krok po kroku?

Dla laika sprowadzenie samochodu z USA może wydawać się bardzo skomplikowane. Warto wcześniej sprawdzić, jak będzie przebiegała cała procedura, jakie dokumenty i opłaty będą niezbędne. Bez tej wiedzy trudno będzie zacząć działać. Najpierw jednak musisz wiedzieć, jakie auto ma zostać sprowadzone, czyli ustalić swoje preferencje.

Warto też doprecyzować, jakim budżetem dysponujesz. To przecież podstawy. Mając już niejakie pojęcie o tym, czego szukasz, możesz zacząć przeglądać portale i serwisy aukcyjne.

Wybrany samochód warto sprawdzić w bazach, o których wspominaliśmy wyżej. Dobrze jest skorzystać z pomocy pośrednika, co znacznie ułatwia sprawę – firmy specjalizujące się w tego typu usługach pobierają kaucję w wysokości 10% licytowanej kwoty (staje się ona częścią ceny auta w przypadku zakupu lub jest zwracana w przypadku rezygnacji z operacji).

Jak wygląda dalsza procedura? Oto poszczególne kroki na drodze do zdobycia amerykańskiego samochodu marzeń:

  • płatność za zakupiony wóz – musi nastąpić w ciągu 4 dni od momentu wygrania aukcji; za każdy dzień zwłoki naliczana jest kara; jeśli w zakupie pomaga pośrednik niezarejestrowany w USA, do ceny należy doliczyć podatek różniący się wysokością w zależności od stanu (7-9%);
  • transport samochodu z USA – należy znaleźć firmę transportową, która dostarczy auto do portu oraz przewoźnika morskiego, który odpowiada za dostarczenie zakupionego samochodu do Europy;
  • transport samochodu pod wskazany adres – tym także powinna zająć się wyspecjalizowana firma;
  • dostosowanie auta do polskich wymogów – zmiany najczęściej dotyczą reflektorów czy kierunkowskazów;
  • rejestracja pojazdu w Polsce – sprowadzony samochód musi przejść badanie techniczne, a następnie musi zostać zarejestrowany w kraju.

Każda z tych czynności wymaga wniesienia odpowiednich opłat i skompletowania dokumentów, dlatego warto korzystać ze wsparcia wyspecjalizowanych firm pośredniczących. To znacznie upraszcza i przyspiesza całą procedurę.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z USA?

Osoba decydująca się na sprowadzenie samochodu z USA musi się liczyć z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych (2023 rok). Opłaty, które należy uwzględnić to przede wszystkim:

  • opłaty za transport,
  • podatek VAT,
  • akcyza,
  • cło.

Niekiedy dochodzą do tego prowizje dla domów aukcyjnych i prowizje importerskie. Należy również przygotować się na koszty związane z dostosowaniem amerykańskich wozów do przepisów prawa obowiązującego w Polsce – taka techniczna modernizacja wozu może wynieść kolejne kilka tysięcy złotych.

RODZAJ KOSZTUCENA
Prowizja dla domu aukcyjnego (koszt uzależniony jest od ceny samochodu)ok. 300-900 $
Akcyza
(procent od wartości auta)
3,1% dla silników poniżej 2.0 l;
18,6% dla silników powyżej 2.0 l
Cło 10% samochody osobowe; pojazdy zabytkowe zwolnione są z opłaty celnej
Przegląd, rejestracja99 zł + ok. 160 zł
(+ tłumaczenie dokumentów za ok. 150-300 zł)
Przelew i wysłanie dokumentów z Polski do USA ok. 100 $
Stawka VAT
w Polsce 23%;
w Niemczech 19%
Transport do miejsca zamieszkania 1500-2000 zł
Transport do portu w USA (cena uzależniona od odległości) 200-1000 $ ze wschodniego wybrzeża; 1500-2000 $ z zachodniego wybrzeża
Transport kontenerowcem do Europy 700-2200 $ (zawiera koszt załadunku i wyładunku)

Rejestracja samochodu z USA – jakie dokumenty musisz zabrać do urzędu?

Zarejestrowanie samochodu jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Zanim wybierzesz się do urzędu, musisz zgromadzić niezbędne dokumenty.

Przed zarejestrowaniem samochodu konieczne jest przetłumaczenie wszystkich dokumentów, dokonanie w pojeździe niezbędnych przeróbek, a następnie przejście przez badanie techniczne. Wybierając się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania, należy zabrać ze sobą:

  • wniosek o rejestrację samochodu, który można pobrać ze strony internetowej lub uzyskać w urzędzie;
  • umowę kupna-sprzedaży, fakturę, które potwierdzają, że jesteś właścicielem rejestrowanego pojazdu;
  • potwierdzenia, że wszelkie niezbędne opłaty zostały wniesione (cło, akcyza, podatek);
  • dowód przejścia przez odprawę celną;
  • dokumenty otrzymane wraz z pojazdem – dowód rejestracyjny, kartę pojazdu;
  • dokument potwierdzający, że samochód przeszedł pozytywnie badanie techniczne;
  • tablice rejestracyjne;
  • dokument związany z recyklingiem auta (dotyczy to jedynie pojazdów, które zostały sprowadzone przed 1 stycznia 2016 roku i są rejestrowane pierwszy raz).

Sprowadzając auto z USA musisz pamiętać, że masz 30 dni na jego rejestrację! Najpierw jednak twój wóz zostanie zarejestrowany czasowo (na 30 dni), co pozwoli ci legalnie z niego korzystać. Urzędnik wyda też tablice rejestracyjne. Kolejne 30 dni urząd ma na przeprowadzenie rejestracji właściwej.

Rejestracja auta z USA krok po kroku – jak przebiega?

Procedura rejestracji samochodu ze Stanów jest ściśle określona. Aby przebrnąć przez nią bez kłopotów, warto przyjrzeć się wcześniej dokładnie każdemu z wymaganych etapów.

Przykład: Pan Adam sprowadził z USA samochód. Chciał go jak najszybciej zarejestrować, ale nie wiedział, jakich formalności powinien dopilnować. Okazało się, że przed rejestracją musi zadbać o dostosowanie samochodu do polskich przepisów i przeprowadzenie przeglądu technicznego.

Po sprowadzeniu samochodu właściciel ma 30 dni na jego zarejestrowanie. Do tej procedury musi się jednak przygotować. O jakich formalnościach nie wiedział pan Adam, a o czym powinien pamiętać?

Tłumaczenie dokumentów po sprowadzeniu auta

Wraz z samochodem nowy właściciel otrzymał dokumenty:

  • dowód rejestracyjny,
  • umowę kupna-sprzedaży,
  • kartę pojazdu.

Wszystkie one muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Opłata za tłumaczenie to część kosztów, które musi ponieść osoba sprowadzająca pojazd z zagranicy.

Badanie techniczne samochodu z USA

Zanim możliwe będzie przeprowadzenie badania technicznego sprowadzonego samochodu, należy się upewnić, czy pojazd jest przystosowany do jazdy po polskich drogach, a tym samym spełnia wymogi przepisów ruchu drogowego. W przypadku samochodów sprowadzanych z USA często konieczne jest wykonanie przeróbek.

Konstrukcja amerykańskich wozów jest inna niż samochodów europejskich, a różnic może być sporo. Do najważniejszych należą:

  • symetryczne reflektory świateł mijania (w Europie asymetryczne);
  • czerwone tylne kierunkowskazy (w Polsce muszą być pomarańczowe);
  • brak świateł przeciwmgielnych;
  • żółte światła przeciwmgielne (w Polsce są białe);
  • liczniki wskazujące prędkość w milach (akceptowalny jest licznik pokazujący prędkość w różnych jednostkach – milach i kilometrach).

Oczywiście różnic może być więcej, konieczne może być np. przystosowanie układu wydechowego do obowiązujących w Polsce norm. Dopiero samochód spełniający wymogi, może zostać zarejestrowany.

przeglad techniczny samochodu

Wizyta w wydziale komunikacji

Gdy już wszystkie formalności zostaną dopełnione, właściciel otrzyma pozytywną opinię ze stacji diagnostycznej i ma przetłumaczone dokumenty, może udać się do wydziału komunikacji. Warto pilnować terminu rejestracji, ponieważ opóźnienie grozi grzywną w wysokości 200-1000 zł.

Ile kosztuje rejestracja auta z USA?

Rejestracja samochodu wiąże się z koniecznością wniesienia kilku opłat. W 2023 roku obowiązują poniższe kwoty:

RODZAJ KOSZTUWYSOKOŚĆ OPŁATY
wydanie dowodu rejestracyjnego54 zł
komplet znaków legalizacyjnych12,50 zł
pozwolenia czasowe 13,50 zł
tablice rejestracyjne 80 zł
opłata ewidencyjna1,50 zł
indywidualne tablice rejestracyjne1000 zł

Sprowadzanie samochodu z USA – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Samodzielne sprowadzanie samochodu zza oceanu jest prawdziwym wyzwaniem, dlatego warto powierzyć je doświadczonym pośrednikom. Pomoc firmy o ugruntowanej pozycji pozwoli uniknąć wielu problemów i sprowadzić auto w dobrym stanie.

Warto też pamiętać, że sprowadzając samochód z USA właściciel naraża się na znacznie większe wydatki za paliwo. Zazwyczaj są to bowiem pojazdy z dużym silnikiem i o dużej mocy. 

Jeśli marzysz o dużym, mocnym amerykańskim wozie, oszacuj budżet i przejrzyj ofert. Pamiętaj, aby sprawdzić samochód pod kątem uszkodzeń powypadkowych. Przyda się tu pomoc specjalistycznych firm.

Jak i gdzie ubezpieczyć samochód z USA?

Ważnym obowiązkiem posiadacza samochodu, również tego sprowadzonego z USA, jest jego ubezpieczenie. Trzeba pamiętać, że każdy samochód, który porusza się po drogach publicznych oraz strefach ruchu i zamieszkania musi mieć wykupioną obowiązkową policę OC.

Co ważne, samochód sprowadzany jest zazwyczaj pojazdem wyrejestrowanym, dlatego nowy właściciel powinien jak najszybciej postarać się o jego ubezpieczenie.

Kiedy wykupić OC dla samochodu sprowadzonego z USA?

W przypadku samochodu wyrejestrowanego w miejscu pochodzenia najlepszą opcją jest wykupienie polisy tymczasowej, krótkoterminowej, która obowiązuje przez 30 dni. Ubezpieczenie to wystarczy na czas sprowadzenia auta i przeprowadzenia wszelkich niezbędnych formalności (wniesienia opłat, dokonania przeglądu i rejestracji).

Trzeba pamiętać, że tego rodzaju polisę można wykupić tylko jeden raz i, że nie przedłuża się ona automatycznie. Właściciel pojazdu musi zadbać o wykupienie kolejnego, całorocznego ubezpieczenia OC (bez lub łącznie z AC).

Zobacz też: OC krótkoterminowe (ubezpieczenie oc na miesiąc) – kiedy możesz kupić? (ubezpieczamy-auto.pl)

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z USA?

Wiele osób zastanawia się, czy ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z USA jest drogie, obawiając się sporych kosztów. Zainteresowani mogą skorzystać z internetowego kalkulatora OC i AC, aby sprawdzić, jak kształtują się ceny polis w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. To prosty i wygodny sposób na porównanie wielu ofert i wybranie tej najkorzystniejszej i najbardziej atrakcyjnej.

Warto pamiętać, że ostateczny koszt ubezpieczenia zależy od:

  • rodzaju i modelu pojazdu,
  • jego przebiegu,
  • stażu kierowcy,
  • jego historii ubezpieczeniowej.

Co więcej, często liczy się stan cywilny właściciela, czy też miejsce zamieszkania. Z uwagi na wiele składowych, które przekładają się na wysokość wydatku, jakim jest OC, warto spróbować przeanalizować swoją sytuację korzystając ze wspomnianego rozwiązania.

Przykład: Pan Maciej jest w trakcie sprowadzania auta z USA – jest to Chrysler Town&Country z 2014 roku, o pojemności 3.6 i przebiegu 200 000 km. Postanowił sprawdzić, korzystając z dostępnego kalkulatora, na jaki wydatek na polisę musi się przygotować. Oto informacje, które uzyskał po wprowadzeniu najważniejszych danych dotyczących pojazdu i swojej historii jako kierowcy.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1556,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
2402,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
875,00 zł rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
1317,00 zł rata od 0 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1743,00 zł rata od 0 zł
mtu24.pl
1556,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
2402,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
875,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
1317,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1743,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

Jak widać, ceny ubezpieczenia dla jednego samochodu mogą się znacznie wahać w zależności od zakresu ochrony i indywidualnych czynników dotyczących kierowcy i pojazdu. Nie ulega jednak wątpliwości, że porównywarka ubezpieczeń to szybki i przejrzysty sposób na znalezienie satysfakcjonującej oferty dla samochodu sprowadzonego z USA.

  1. Przed zakupem samochodu warto sprawdzić jego historię. Znaczna część amerykańskich aut wystawianych na sprzedaż to wozy powypadkowe.
  2. Sprowadzenie samochodu z USA wiąże się z koniecznością wniesienia wielu opłat – to przede wszystkim transport, cło, akcyza, VAT, prowizja dla domu aukcyjnego, tłumaczenia dokumentów.
  3. Przed rejestracją pojazdu należy przetłumaczyć dokumenty u tłumacza przysięgłego.
  4. Często konieczne jest dostosowanie pojazdu do polskich przepisów (zmiana oświetlenia, licznika itp.).
  5. Rejestracji można dokonać po wykonaniu przeglądu. Czas na rejestrację to 30 dni.
  6. Dobrze jest wykupić polisę tymczasową obowiązującą przez 30 dni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o rejestrację samochodu z USA

  1. Ile mam czasu na rejestrację samochodu z USA w Polsce po jego sprowadzeniu?

    Samochód musi zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni. Opóźnienie grozi karą grzywny.

  2. Ile wynosi akcyza za sprowadzenie samochodu z USA?

    Wysokość akcyzy zależy od typu pojazdu. Dla aut na benzynę o pojemności do 2.0 jest to 3,1%, natomiast dla samochodów o pojemności powyżej 2.0 akcyza wynosi 18,6%. Jeszcze inne stawki obowiązują w przypadku hybryd. Pojazdy elektryczne są zwolnione z akcyzy.

  3. Czy muszę zapłacić cło, jeżeli kupuję samochód z USA?

    Cło jest opłatą obowiązkową. Zwolnione z niej są jedynie samochody zabytkowe.

  4. Czy zapłacę mandat, jeżeli nie dostosuję oświetlenia w samochodzie z USA do norm europejskich?

    Tak. Samochód wymaga dostosowania do norm europejskich. Najczęściej zmiany dotyczą właśnie oświetlenia, czasem również innych elementów.

  5. Gdzie szukać ofert sprzedaży samochodów z USA?

    W Internecie funkcjonuje wiele stron amerykańskich z ofertami sprzedaży, dzięki którym można zaleźć wymarzony wóz. Do najbardziej godnych zaufania należy copart.com oraz IAAI.com. Warto również zajrzeć na: Cars.com; AutoTrade.com; MotorTrend.com; ClassicCars.com.

Agnieszka Wawrzaszek

Copywriter z prawdziwym zamiłowaniem do pisania, która wierzy, że najbardziej skomplikowane zagadnienia można opisać w przystępny, a czasem nawet zabawny sposób. Moje zainteresowania nie mają ściśle wyznaczonych granic, dlatego piszę o ubezpieczeniach, upadłości konsumenckiej, a także medycynie naturalnej i sporcie. Chcę, aby moje teksty były odpowiedzią na najbardziej nurtujące czytelników pytania, wsparciem podczas podejmowania codziennych decyzji. Gdy nie piszę, czytam lub zagłębiam tajniki jogi.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny