Właśnie odkryłeś, że kupiłeś samochód bez ważnego OC – co w takim wypadku zrobić? Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Za każdy dzień bez ważnego ubezpieczenia OC musisz spodziewać się wysokiej kary. Dowiedz się, co możesz zrobić i jak na przyszłość uniknąć takiego błędu.

Zakup samochodu zawsze wiąże się z emocjami. Ważne, aby nie dać się im ponieść i dokładnie sprawdzić informacje przekazywane przez właściciela. Dotyczy to m.in. kwestii ubezpieczenia OC. Wielu właścicieli samochodów błędnie zakłada, że skoro nie korzystają oni z pojazdu, to nie musi on być ubezpieczony. Tymczasem za brak ubezpieczenia OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nakłada wysokie kary w zależności od czasu braku OC.

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Przy zakupie używanego samochodu warto wykazać się czujnością. Jako kupujący możesz zweryfikować uzyskane od sprzedawcy informacje dotyczące zarówno stanu technicznego pojazdu, jak i polisy OC. Jeżeli właściciel pojazdu nie chce Ci przekazać ubezpieczenia OC lub nie odpowiada na pytania dotyczące polisy, masz prawo podejrzewać, że nie jest on z Tobą szczery. W takiej sytuacji najlepiej samodzielnie sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Jak to zrobić? Okazuje się, że jest to niezwykle proste.

Obecnie możesz to zrobić w następujące sposoby:

 • Wejdź na stronę ufg.pl i kliknij w sekcję: „Baza OC i AC”, a następnie w sprawdzenie ubezpieczenia OC. W wyznaczone pola musisz wpisać numer rejestracyjny samochodu lub jego numer VIN. Po uzupełnieniu pojawią Ci się dane dotyczące sprawdzanego samochodu.
 • Wejdź na stronę https://historiapojazdu.gov.pl/ . W tym wypadku, aby sprawdzić ważność polisy musisz posiadać numer rejestracyjny auta, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji, czyli trochę więcej danych niż na stronie UFG, jednak strona ta oferuje więcej informacji i danych na temat pojazdu, niż tylko ważność OC.

Sprawdzenie, czy samochód ma ważną polisę OC, jest bardzo istotne dla każdego nowego nabywcy, gdyż pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Bez aktualnej polisy OC właściciel może zostać obciążony dużymi kosztami związanych z naprawą uszkodzeń lub odszkodowaniami dla poszkodowanych, jeśli dojdzie do wypadku z jego udziałem.

Czy można kupić samochód bez ważnego OC?

Oczywiście, można kupić samochód bez ważnego OC, ale obarczone jest to pewnym ryzykiem, które może nieść za sobą poważne konsekwencje i wysokie koszty. Każdy musi zdawać sobie sprawę z tego, że poruszanie się samochodem po drogach bez ważnej polisy jest nielegalne. W przypadku kontroli drogowej nabywca zostanie ukarany mandatem, a samochód zostanie odholowany na parking policyjny.

Ponadto, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji bez ważnego OC, to kierowca poniesie ogromne koszty związane z naprawą pojazdu poszkodowanego, a gdy będą ranni, to dojdą koszty leczenia i odszkodowania, które na pewno nie będą małe. W związku tym nabywając samochód, warto upewnić się, czy poprzedni właściciel posiadał ważną polisę OC, czy nie.

Osoba sprzedająca pojazd ma obowiązek wydać nabywcy dokumenty pojazdu, w tym potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Jeżeli samochód nie posiada aktualnego OC, umowa kupna-sprzedaży będzie ważna, ale nabywca musi jeszcze w tym samym dniu zawrzeć polisę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. Tylko wtedy będzie on mógł poruszać się nim po drodze.

Zakup samochodu bez ważnego OC może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jeżeli nowy właściciel zdecyduje się na przetransportowanie go lawetą na parking przed domem. Taka opcja pozwoli uniknąć ryzyka i potencjalnych konsekwencji braku aktualnego ubezpieczenia.

Kupiłem samochód bez ważnego OC – co dalej?

Jeżeli zakupiłeś pojazd bez ważnego OC, nie musisz martwić się, że zobowiązania poprzedniego właściciela przejdą na Ciebie. Inaczej mówiąc, nie będziesz musiał zapłacić kar, jakie zapewne zostaną na niego nałożone za brak dopełnienia tego obowiązku. Musisz jednak jak najszybciej wykupić polisę OC – najpóźniej w dniu sfinalizowania transakcji kupna samochodu. W przeciwnym razie możesz spodziewać się, że i Ty również zostaniesz ukarany przez UFG.

Zorientowałeś się, że pojazd nie ma ubezpieczenia OC? Pamiętaj, aby z niego nie korzystać. Poruszanie się po drogach bez polisy OC to skrajna nieodpowiedzialność.

Jakie są opłaty karne za brak OC?

Według Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych Polsce, OC samochodu jest obowiązkowe i musi je posiadać każdy bez wyjątku.

Obowiązek posiadania OC jest ważnym zabezpieczeniem w razie kolizji czy wypadku. Przede wszystkim, polisa OC chroni zarówno kierowcę, jak i innych uczestników ruchu drogowego w przypadku szkody. Jeżeli doszłoby do kolizji, to posiadacz polisy OC nie musi martwić się o pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu czy leczenia poszkodowanych osób. W przeciwnym razie będzie musiał wszystkie koszty pokryć z własnej kieszeni.

Taki rachunek może opiewać nawet na miliony złotych! W związku z tym nakłada się wysokie kary na nieodpowiedzialnych właścicieli pojazdów, którzy zapominają o ważności i ciągłości ubezpieczenia OC. Za zaniedbanie posiadania ważnej polis y OC, właściciel pojazdu musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi. W Polsce nakładaniem kar za brak ważnego OC zajmuje się wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ile wynoszą kary i jak są naliczane?

Wysokość kary za brak ważnego OC uzależniona jest od płacy minimalnej ustalonej na dany rok kalendarzowy. Ze względu, że w 2023 roku płaca minimalna wzrosła dwa razy( 1 stycznia i 1 lipca), to również kary zmieniły się dwukrotnie.

I tak na przykład pełna kara za brak ważnego OC powyżej 14 dni wynosi:

 • samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i autobusy – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia,
 • samochody osobowe – dwukrotność minimalnego wynagrodzenia,
 • pozostałe pojazdy – 1/3 minimalnego wynagrodzenia.

Ponadto wysokość kary uwarunkowana jest długością w przerwie ubezpieczenia. Od 1 lipca 2023 r. kary za brak ważnego OC wyglądają następująco:

co grozi za brak OC 2

Wymienione wyżej opłaty to nie wszystko. Jeżeli będziesz korzystał z nieubezpieczonego samochodu i spowodujesz wypadek, to przyjdzie Ci pokryć wszystkie wyrządzone szkody (zarówno osobowe, jak i rzeczowe) z własnej kieszeni. Taki rachunek może opiewać nawet na miliony złotych!

Jak szybko znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Gdy po zakupie pojazdu odkryłeś, że poprzedni właściciel nie wykupił dla niego ubezpieczenia OC, liczy się czas. W takiej sytuacji trudno samodzielnie i szybko zgromadzić informacje o ofertach ubezpieczycieli oraz dokonać ich porównania. Z pomocą przychodzą porównywarki OC i AC.

Korzystając z tej zamieszczonej na stronie naszego serwisu, szybko otrzymasz oferty od towarzystw ubezpieczeniowych prowadzących działalność na terenie Polski. Wystarczy, że dokładnie odpowiesz na wszystkie pytania, a będziesz mógł wybierać wśród konkretnych propozycji cenowych. Ponieważ zakres ubezpieczenia OC został uregulowany wspomnianą ustawą, przy wyborze polisy możesz kierować się wyłącznie ceną i wybrać najtańszą propozycję.

Aby zakupić wybrane ubezpieczenie OC, nie musisz wychodzić z domu, czy kontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, ponieważ wszystkie formalności można wygodnie zrealizować przez internet. Jest to opcja, która zdecydowanie pozwala zaoszczędzić nie tylko finanse, ale też czas.

Zobacz, jak wygląda kalkulacja ofert dla 38- latka z Warszawy, właściciela Hyundaia i30 z 2014 r, pojemność silnika – 1,6, diesel.

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
562,00 zł rata od 0 zł
Balcia Insurance
OC
AC
Assistance
NNW
674,00 zł rata od 0 zł
Trasti
OC
AC
Assistance
NNW
1088,00 zł rata od 0 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
1139,00 zł rata od 0 zł
Proama
OC
AC
Assistance
NNW
1362,00 zł rata od 0 zł
MTU
OC
AC
Assistance
NNW
1402,00 zł rata od 0 zł
Ergo Hestia
OC
AC
Assistance
NNW
1410,00 zł rata od 0 zł
Uniqa
562,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Balcia Insurance
674,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Trasti
1088,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
1139,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Proama
1362,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
MTU
1402,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Ergo Hestia
1410,00 zł rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

*kalkulacja z dnia 5.10.2023

Ubezpieczenie OC – o czym jeszcze pamiętać?

Obowiązek posiadania ważnej polisy jest wyrazem odpowiedzialności i troski o własne bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu drogowego.  W związku z tym warto pamiętać o kilku ważnych z nim związanych kwestiach.

 • Polisy OC przedłużają się automatycznie, co ma uchronić właścicieli pojazdów przed finansową odpowiedzialnością za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. Jednym z nich jest właśnie zakup używanego samochodu. Jeżeli kupiłeś pojazd, którego ważność ubezpieczenia OC wygasa za dzień lub dwa, pamiętaj, że automatyczne przedłużenie nie zadziała. W takiej sytuacji również skorzystaj z porównywarki OC i znajdź dla siebie tanie ubezpieczenie OC.
 • Jeśli kupiłeś samochód z ważnym OC jeszcze przez dłuższy czas, to możesz dalej je kontynuować lub z niego zrezygnować.
 • OC musi mieć każde auto, nawet te które przez dłuższy czas nie jest używane. Wyjątkiem jest auto historyczne, dla którego nie ma potrzeby kupowania corocznej polisy, tylko na czas jego użytkowania.

Zainteresuje Cię też: Pojazd historyczny a polisa OC – co musisz wiedzieć? – Ubezpieczamy Auto (ubezpieczamy-auto.pl)

Po zakupie auta warto sprawdzić, czy polisa OC jest opłacona

Pamiętaj, że po zakupie samochodu warto sprawdzić nie tylko ważność umowy OC, ale również fakt, czy została ona opłacona. Wprawdzie za posiadanie nieopłaconej polisy OC nie grozi kara ze strony UFG (ponieważ ochrona cały czas obowiązuje), to jednak i tak możesz narazić się na poważne straty finansowe.

Nawet jeśli poprzedni właściciel auta zapewnia Cię, że uregulował wszystkie należności (ale nie przedstawia na to dowodu), bezpieczniej dla Ciebie będzie, gdy sam skontaktujesz się z jego ubezpieczycielem i dopytasz o szczegóły. Dlaczego to takie ważne?

 • Jeżeli polisa OC nie jest opłacona, od dnia zakupu pojazdu obowiązek zapłaty składki przechodzi na Ciebie;
 • Sprzedawca pojazdu powinien przekazać informację o zbyciu auta do towarzystwa w ciągu 14 dni. Jeśli jednak tego nie zrobi, ubezpieczyciel tylko do niego będzie wysyłał wezwania do zapłaty. O zaległej należności (plus odsetkach za zwłokę) możesz dowiedzieć się nawet po ustaniu ochrony OC, i to od firmy windykacyjnej;
 • Towarzystwo może ubiegać się o zapłatę składki za okres w którym korzystałeś z OC, niekoniecznie w kwocie, której nie uregulował poprzedni właściciel auta. Po zmianie właściciela pojazdu ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki (czyli przeliczenia jej według danych nabywcy auta). Jeżeli jesteś np. młodym kierowcą, należność może być wyższa, z powodu oszacowania wyższego ryzyka ubezpieczenia i zastosowania zwyżki;
 • Jeśli od razu po zakupie auta dowiesz się o zaległościach zbywcy w opłacaniu składki OC, będziesz mógł oszacować czy opłaca Ci się dopłacić do polisy, czy też wypowiedzieć umowę i wykupić OC u innego ubezpieczyciela.
 • Aby sprawdzić OC dla dowolnego pojazdu, wystarczy odwiedzić np. internetową stronę UFG.
 • Sprzedawca auta ma obowiązek przekazać nabywcy potwierdzenie zawarcia umowy OC.
 • Jeżeli pojazd nie ma aktualnej polisy OC, nabywca musi w tym samym dniu zawrzeć umowę z wybranym ubezpieczycielem.
 • Brak polisy OC przed dniem zakupu auta nie obciąża kosztami nowego właściciela.
 • Minimalna opłata karna za brak OC samochodu osobowego wynosi w 2020 r. 1040 złotych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zaświadczenie o kupno samochodu bez ważnego OC

 1. Jakie dane potrzebne są do sprawdzenia czy samochód posiada ważne ubezpieczenie OC?

  W zależności od strony na której chcesz sprawdzić ważność ubezpieczenia, będziesz potrzebować numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji.

 2. Czy za sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC muszę zapłacić?

  Nie. Sprawdzenie na stronie www.ufg.pl i https://historiapojazdu.gov.pl/ jest bezpłatne. Każdy kto posiada wyżej wymienione dane samochodu może za darmo sprawdzić ważność ubezpieczenia danego samochodu. Oczywiście możesz skorzystać z płatnych serwisów, które za Ciebie sprawdzą ważność OC, jednak jest to zdecydowanie zbędne.

 3. Czy jeśli kupię samochód bez ważnego OC, to czy dostanę karę od Ubezpieczeniowego Funduszu?

  Nie, jeśli w dniu zakupu, wykupisz polisę OC. Jeśli tego nie zrobisz w tym dniu, to musisz się liczyć że za nawet jeden dzień zwłoki możesz dostać karę od UFG.

 4. Czy po kupieniu auta bez ważnego ubezpieczenia OC, UFG może mnie ukarać zamiast poprzedniego właściciela?

  Nie, nie może. To poprzedni właściciel będzie ukarany za to że nie posiadał ważnego OC kiedy był jego właścicielem. Natomiast Ty jeśli zawrzesz umowę na ubezpieczenie OC w dniu zakupu samochodu, to nie musisz martwić się o żadne kary od UFG.

 5. Czy samochód, który od długiego czasu jest nieużywany musi mieć ważne OC?

  Tak. Według obowiązujących przepisów, każdy zarejestrowany pojazd musi bezwzględnie posiadać ważne ubezpieczenie OC, bez względu na to czy jest używany, czy nie. Wyjątek stanowi tylko pojazd historyczny, na który ubezpieczenie można wykupić tylko na czas jego użytkowania.

Weronika Dawidowicz

Miłośniczka motoryzacji i podróży. Zjeździła Europę wzdłuż i wszerz. Wie, jak ważne są ubezpieczenia, bo assistance nieraz uratowało ją przed kłopotami w czasie wyjazdu. Chętnie dzieli się ciekawostkami z dziedziny ubezpieczeń, a zagadnienia motoryzacyjne to dla niej chleb powszedni. Prywatnie wielbicielka fotografii w każdej postaci.

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
4 lat temu

Ukrainiec kupił ode mnie samochód i nie wykupił OC bo samochód wziął do remontu. Co z polisa którą wygasła czy będzie musiał zapłacić karę bo teraz chce wyjechać nim do siebie na Ukrainę?

rorozo@
4 lat temu
Reply to  Robert

Najlepiej wypowiedzieć umowe OC albo przenieść ją na kupującego, wtedy to nie Ty będziesz się tym martwił.

Zeniu
4 lat temu
Reply to  rorozo@

Dlatego najlepiej sprzedawać auto jak się kończy ubezpieczenie

yjaro1900
4 lat temu

Ja kiedyś pół roku jezdzilem bez waznego oc nie polecam, przekraczylem predkosc a akurat suszyli no i wpadlem zamiast 200 zl zaplacilem duzo wiecej.

juhal
4 lat temu
Reply to  yjaro1900

Miałem odpobnie, wociłem z zagranicy a auto zostawiem siostrze a ta zapomniala ubezpieczyć auto ale miałem farta bo jak sie umowy nie wypowie to ona się przedłuża i to mnie uratowało 🙂

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny