smutny człowiek, który kupił samochód bez ważnego OC
29 lipca 2019 (aktualizacja 6 listopada 2019)
[Głosów:3    Średnia:5/5]

Właśnie odkryłeś, że kupiłeś samochód bez ważnego OC? Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Za każdy dzień bez ważnego ubezpieczenia OC musisz spodziewać się wysokiej kary. Dowiedz się, co możesz zrobić i jak na przyszłość uniknąć takiego błędu.

Zakup samochodu zawsze wiąże się z emocjami. Ważne, aby nie dać się im ponieść i dokładnie sprawdzić informacje przekazywane przez właściciela. Dotyczy to m.in. kwestii ubezpieczenia OC. Wielu właścicieli samochodów błędnie zakłada, że skoro nie korzystają oni z pojazdu, to nie musi on być ubezpieczony. Tymczasem za brak ubezpieczenia OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada wysokie opłaty karne.

Kupuję samochód, sprawdzam polisę OC

Przy zakupie używanego samochodu warto wykazać się czujnością. Jako kupujący możesz zweryfikować uzyskane od sprzedawcy informacje dotyczące zarówno stanu technicznego pojazdu, jak i polisy OC. Jeżeli właściciel pojazdu nie chce Ci przekazać ubezpieczenia OC lub nie odpowiada na pytania dotyczące polisy, masz prawo podejrzewać, że nie jest on z Tobą szczery. W takiej sytuacji najlepiej samodzielnie sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Jak to zrobić? Okazuje się, że jest to niezwykle proste.

Aby sprawdzić OC dla dowolnego pojazdu, wystarczy że będziesz dysponował przypisanym do niego numerem VIN. Wówczas możesz zweryfikować OC na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czy można kupić samochód bez ważnego OC?

Osoba sprzedająca pojazd ma obowiązek wydać nabywcy dokumenty pojazdu, w tym potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Jeżeli samochód nie posiada aktualnego OC, umowa kupna-sprzedaży będzie ważna, ale nabywca musi jeszcze w tym samym dniu zawrzeć polisę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Zakup samochodu bez ważnego OC może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jeżeli nowy właściciel zdecyduje się na przetransportowanie go lawetą na parking przed domem.

Kupiłem samochód bez ważnego OC – co dalej?

Jeżeli zakupiłeś pojazd bez ważnego OC, nie musisz martwić się, że zobowiązania poprzedniego właściciela przejdą na Ciebie. Inaczej mówiąc, nie będziesz musiał zapłacić kar, jakie zapewne zostaną na niego nałożone za brak dopełnienia obowiązku. Musisz jednak jak najszybciej zakupić polisę OC – najpóźniej w dniu sfinalizowania transakcji kupna. W przeciwnym razie możesz spodziewać się, że również zostaniesz ukarany finansowo.

Zorientowałeś się, że pojazd nie ma ubezpieczenia OC? Pamiętaj, aby z niego nie korzystać. Poruszanie się po drogach bez polisy OC to skrajna nieodpowiedzialność.

Opłaty karne za brak OC

Braku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu nie należy lekceważyć. Jeżeli nie wykupisz polisy, również przyjdzie Ci zapłacić karę. W Polsce nakładaniem kar za brak ważnego OC zajmuje się wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ile wynoszą opłaty karne? Od stycznia 2019 r. właściciele nieubezpieczonych samochodów osobowych muszą liczyć się z tym, że otrzymają wezwanie do zapłaty na kwotę:

  • 900 zł – jeżeli okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej trwał do 3 dni,
  • 2 250 zł – jeżeli okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej trwał od 4 do 14 dni,
  • 4 500 zł – jeżeli okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej trwał powyżej 14 dni.

Wymienione wyżej opłaty to nie wszystko. Jeżeli będziesz korzystał z nieubezpieczonego samochodu i spowodujesz wypadek, to przyjdzie Ci pokryć wszystkie wyrządzone szkody (zarówno osobowe, jak i rzeczowe) z własnej kieszeni. Taki rachunek może opiewać nawet na miliony złotych!

Jak szybko znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Gdy po zakupie pojazdu odkryłeś, że poprzedni właściciel nie wykupił dla niego ubezpieczenia OC, liczy się czas. W takiej sytuacji trudno samodzielnie zgromadzić informacje o ofertach ubezpieczycieli i dokonać ich porównania. Z pomocą przychodzą porównywarki OC i AC.

Korzystając z porównywarki zamieszczonej na stronie naszego serwisu, szybko otrzymasz oferty od towarzystw ubezpieczeniowych prowadzących działalność na terenie Polski. Wystarczy, że dokładnie odpowiesz na wszystkie pytania, a będziesz mógł wybierać wśród konkretnych propozycji cenowych. Ponieważ zakres ubezpieczenia OC został uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnych i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, przy wyborze polisy możesz kierować się wyłącznie ceną i wybrać najtańszą propozycję.

Aby zakupić wybrane ubezpieczenie OC, nie musisz wychodzić z domu – wszystkie formalności załatwisz przez internet.

Ubezpieczenie OC – o czym pamiętać?

Polisy OC przedłużają się automatycznie, co ma uchronić właścicieli pojazdów przed finansową odpowiedzialnością za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. Jednym z nich jest właśnie zakup używanego samochodu. Jeżeli kupiłeś pojazd, którego ważność ubezpieczenia OC wygasa za dzień lub dwa, pamiętaj, że automatyczne przedłużenie nie zadziała. W takiej sytuacji również skorzystaj z porównywarki OC i znajdź dla siebie tanie ubezpieczenie OC.

Michalina Miotk
W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Zeniujuhalyjaro1900rorozo@Robert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

Ukrainiec kupił ode mnie samochód i nie wykupił OC bo samochód wziął do remontu. Co z polisa którą wygasła czy będzie musiał zapłacić karę bo teraz chce wyjechać nim do siebie na Ukrainę?

rorozo@
Gość
rorozo@

Najlepiej wypowiedzieć umowe OC albo przenieść ją na kupującego, wtedy to nie Ty będziesz się tym martwił.

Zeniu
Gość
Zeniu

Dlatego najlepiej sprzedawać auto jak się kończy ubezpieczenie

yjaro1900
Gość
yjaro1900

Ja kiedyś pół roku jezdzilem bez waznego oc nie polecam, przekraczylem predkosc a akurat suszyli no i wpadlem zamiast 200 zl zaplacilem duzo wiecej.

juhal
Gość
juhal

Miałem odpobnie, wociłem z zagranicy a auto zostawiem siostrze a ta zapomniala ubezpieczyć auto ale miałem farta bo jak sie umowy nie wypowie to ona się przedłuża i to mnie uratowało 🙂

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00