Właśnie odkryłeś, że kupiłeś samochód bez ważnego OC? Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Za każdy dzień bez ważnego ubezpieczenia OC musisz spodziewać się wysokiej kary. Dowiedz się, co możesz zrobić i jak na przyszłość uniknąć takiego błędu.

Kupno auta bez OC – to warto wiedzieć:

 

  • Aby sprawdzić OC dla dowolnego pojazdu, wystarczy odwiedzić internetową stronę UFG.
  • Sprzedawca auta ma obowiązek przekazać nabywcy potwierdzenie zawarcia umowy OC.
  • Jeżeli pojazd nie ma aktualnej polisy OC, nabywca musi w tym samym dniu zawrzeć umowę z wybranym ubezpieczycielem.
  • Brak polisy OC przed dniem zakupu auta nie obciąża kosztami nowego właściciela.
  • Minimalna opłata karna za brak OC samochodu osobowego wynosi w 2020 r. 1040 złotych.

Zakup samochodu zawsze wiąże się z emocjami. Ważne, aby nie dać się im ponieść i dokładnie sprawdzić informacje przekazywane przez właściciela. Dotyczy to m.in. kwestii ubezpieczenia OC. Wielu właścicieli samochodów błędnie zakłada, że skoro nie korzystają oni z pojazdu, to nie musi on być ubezpieczony. Tymczasem za brak ubezpieczenia OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada wysokie opłaty karne.

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Przy zakupie używanego samochodu warto wykazać się czujnością. Jako kupujący możesz zweryfikować uzyskane od sprzedawcy informacje dotyczące zarówno stanu technicznego pojazdu, jak i polisy OC. Jeżeli właściciel pojazdu nie chce Ci przekazać ubezpieczenia OC lub nie odpowiada na pytania dotyczące polisy, masz prawo podejrzewać, że nie jest on z Tobą szczery. W takiej sytuacji najlepiej samodzielnie sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Jak to zrobić? Okazuje się, że jest to niezwykle proste.

Aby sprawdzić OC dla dowolnego pojazdu, wystarczy że będziesz dysponował przypisanym do niego numerem VIN. Wówczas możesz zweryfikować OC na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czy można kupić samochód bez ważnego OC?

Osoba sprzedająca pojazd ma obowiązek wydać nabywcy dokumenty pojazdu, w tym potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Jeżeli samochód nie posiada aktualnego OC, umowa kupna-sprzedaży będzie ważna, ale nabywca musi jeszcze w tym samym dniu zawrzeć polisę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Zakup samochodu bez ważnego OC może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jeżeli nowy właściciel zdecyduje się na przetransportowanie go lawetą na parking przed domem.

Kupiłem samochód bez ważnego OC – co dalej?

Jeżeli zakupiłeś pojazd bez ważnego OC, nie musisz martwić się, że zobowiązania poprzedniego właściciela przejdą na Ciebie. Inaczej mówiąc, nie będziesz musiał zapłacić kar, jakie zapewne zostaną na niego nałożone za brak dopełnienia obowiązku. Musisz jednak jak najszybciej zakupić polisę OC – najpóźniej w dniu sfinalizowania transakcji kupna. W przeciwnym razie możesz spodziewać się, że również zostaniesz ukarany finansowo.

Zorientowałeś się, że pojazd nie ma ubezpieczenia OC? Pamiętaj, aby z niego nie korzystać. Poruszanie się po drogach bez polisy OC to skrajna nieodpowiedzialność.

Jakie są opłaty karne za brak OC?

Braku obowiązkowego ubezpieczenia samochodu nie należy lekceważyć. Jeżeli nie wykupisz polisy, również przyjdzie Ci zapłacić karę. W Polsce nakładaniem kar za brak ważnego OC zajmuje się wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ile wynoszą opłaty karne? Od stycznia 2020 r. właściciele nieubezpieczonych samochodów osobowych muszą liczyć się z tym, że otrzymają wezwanie do zapłaty na kwotę minimum 1040 zł.

Kara za brak OC-2020

Wymienione wyżej opłaty to nie wszystko. Jeżeli będziesz korzystał z nieubezpieczonego samochodu i spowodujesz wypadek, to przyjdzie Ci pokryć wszystkie wyrządzone szkody (zarówno osobowe, jak i rzeczowe) z własnej kieszeni. Taki rachunek może opiewać nawet na miliony złotych!

Jak szybko znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Gdy po zakupie pojazdu odkryłeś, że poprzedni właściciel nie wykupił dla niego ubezpieczenia OC, liczy się czas. W takiej sytuacji trudno samodzielnie zgromadzić informacje o ofertach ubezpieczycieli i dokonać ich porównania. Z pomocą przychodzą porównywarki OC i AC.

Korzystając z porównywarki zamieszczonej na stronie naszego serwisu, szybko otrzymasz oferty od towarzystw ubezpieczeniowych prowadzących działalność na terenie Polski. Wystarczy, że dokładnie odpowiesz na wszystkie pytania, a będziesz mógł wybierać wśród konkretnych propozycji cenowych. Ponieważ zakres ubezpieczenia OC został uregulowany ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnych i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, przy wyborze polisy możesz kierować się wyłącznie ceną i wybrać najtańszą propozycję.

Aby zakupić wybrane ubezpieczenie OC, nie musisz wychodzić z domu – wszystkie formalności załatwisz przez internet.

Ubezpieczenie OC – o czym jeszcze pamiętać?

Polisy OC przedłużają się automatycznie, co ma uchronić właścicieli pojazdów przed finansową odpowiedzialnością za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. Jednym z nich jest właśnie zakup używanego samochodu. Jeżeli kupiłeś pojazd, którego ważność ubezpieczenia OC wygasa za dzień lub dwa, pamiętaj, że automatyczne przedłużenie nie zadziała. W takiej sytuacji również skorzystaj z porównywarki OC i znajdź dla siebie tanie ubezpieczenie OC.

Po zakupie auta warto sprawdzić, czy polisa OC jest opłacona

Pamiętaj, że po zakupie samochodu warto sprawdzić nie tylko ważność umowy OC, ale również fakt, czy została ona opłacona. Wprawdzie za posiadanie nieopłaconej polisy OC nie grozi kara ze strony UFG (ponieważ ochrona cały czas obowiązuje), to jednak i tak możesz narazić się na poważne straty finansowe.

Nawet jeśli poprzedni właściciel auta zapewnia Cię, że uregulował wszystkie należności (ale nie przedstawia na to dowodu), bezpieczniej dla Ciebie będzie, gdy sam skontaktujesz się z jego ubezpieczycielem i dopytasz o szczegóły. Dlaczego to takie ważne?

  • Jeżeli polisa OC nie jest opłacona, od dnia zakupu pojazdu obowiązek zapłaty składki przechodzi na Ciebie;
  • Sprzedawca pojazdu powinien przekazać informację o zbyciu auta do towarzystwa w ciągu 14 dni. Jeśli jednak tego nie zrobi, ubezpieczyciel tylko do niego będzie wysyłał wezwania do zapłaty. O zaległej należności (plus odsetkach za zwłokę) możesz dowiedzieć się nawet po ustaniu ochrony OC, i to od firmy windykacyjnej;
  • Towarzystwo może ubiegać się o zapłatę składki za okres w którym korzystałeś z OC, niekoniecznie w kwocie, której nie uregulował poprzedni właściciel auta. Po zmianie właściciela pojazdu ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki (czyli przeliczenia jej według danych nabywcy auta). Jeżeli jesteś np. młodym kierowcą, należność może być wyższa, z powodu oszacowania wyższego ryzyka ubezpieczenia i zastosowania zwyżki;
  • Jeśli od razu po zakupie auta dowiesz się o zaległościach zbywcy w opłacaniu składki OC, będziesz mógł oszacować czy opłaca Ci się dopłacić do polisy, czy też wypowiedzieć umowę i wykupić OC u innego ubezpieczyciela.
Michalina Miotk

W tematyce finansów i ubezpieczeń czuje się najpewniej. Ukończyła Uniwersytet Gdański. Dziennikarzem i copywriterem jest od 2010 roku. Pisze artykuły eksperckie dla największych portali w polskim internecie. Humor poprawia jej dobra herbata i nastrojowa płyta.

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
4 lat temu

Ukrainiec kupił ode mnie samochód i nie wykupił OC bo samochód wziął do remontu. Co z polisa którą wygasła czy będzie musiał zapłacić karę bo teraz chce wyjechać nim do siebie na Ukrainę?

rorozo@
3 lat temu
Reply to  Robert

Najlepiej wypowiedzieć umowe OC albo przenieść ją na kupującego, wtedy to nie Ty będziesz się tym martwił.

Zeniu
3 lat temu
Reply to  rorozo@

Dlatego najlepiej sprzedawać auto jak się kończy ubezpieczenie

yjaro1900
3 lat temu

Ja kiedyś pół roku jezdzilem bez waznego oc nie polecam, przekraczylem predkosc a akurat suszyli no i wpadlem zamiast 200 zl zaplacilem duzo wiecej.

juhal
3 lat temu
Reply to  yjaro1900

Miałem odpobnie, wociłem z zagranicy a auto zostawiem siostrze a ta zapomniala ubezpieczyć auto ale miałem farta bo jak sie umowy nie wypowie to ona się przedłuża i to mnie uratowało 🙂

×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny