Minicasco często określane jest mianem okrojonego autocasco (AC), bo w przeciwieństwie do pełnego AC odznacza się zawężonym obszarem ochrony. Zastanawiasz się nad zakupem minicasco? Poznaj korzyści płynące z jego posiadania.

Mini Cooper

Polisa AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych. Dostępna jest w dwóch wariantach – podstawowym i okrojonym. Ten drugi to właśnie minicasco.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie minicasco? Jego celem jest ochrona pojazdu, przy czym ubezpieczyciel ogranicza swoją odpowiedzialność najczęściej do szkody całkowitej (w tym pożaru, żywiołów i kradzieży auta). Inaczej mówiąc, kupując polisę minicasco musisz mieć świadomość, że nie otrzymasz odszkodowania po stwierdzeniu drobnych szkód, np. zarysowania pojazdu.

Minicasco – dla kogo jest przeznaczone to ubezpieczenie?

Mimo że ubezpieczenie minicasco nie zapewnia szerokiej ochrony, to na ten produkt chętnych nie brakuje. Najczęściej na wykupienie tego ubezpieczenia decydują się osoby, które:

 • z różnych względów nie potrzebują tak szerokiego zakresu ochrony, jaki gwarantuje pełne AC,
 • nie posiadają jeszcze uprawnień do zniżek lub zniżki te są bardzo niskie, w związku z czym pełne AC wiąże się w ich przypadku ze znacznym wydatkiem,
 • są właścicielami starszych aut – gdy wartość pojazdu spada z uwagi na jego wiek, wysokie koszty z tytułu pełnego AC, na dłuższą metę stają się mało opłacalną inwestycją,
 • parkują na niestrzeżonych i niemonitorowanych parkingach i w związku z tym obawiają się kradzieży samochodu.

Przeczytaj także o tym jak młodzi kierowcy mogą zaoszczędzić na OC. Artykuł znajdziesz pod adresem: https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-dla-mlodych-kierowcow-jak-oszczedzic/

Ubezpieczenie Smart Casco – zakres ochrony i wyłączenia

Mimo że w Polsce minicasco jest stosunkowo młodym produktem na rynku ubezpieczeń, to do swojej oferty wprowadza go coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. Najczęściej polisa ta obejmuje następujące zdarzenia:

 • kradzież pojazdu,
 • wypadek z winy kierowcy, o ile koszt naprawy pojazdu przekracza 70 proc. jego wartości (jest to tzw. szkoda całkowita) – ten aspekt niejednokrotnie postrzegany jest jako zaleta, bo nawet kierowcy posiadający pełne AC rzadko kiedy zgłaszają drobne szkody w obawie przed utratą zniżek OC,
 • zniszczenie pojazdu w wyniku działania jednego z żywiołów, np.: pożaru, huraganu, gradu, powodzi czy uderzenia pioruna.

Informacji o szczegółowym zakresie ubezpieczenia minicasco należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU). W tym dokumencie ubezpieczyciele wskazują również wyłączenia (sytuacje, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi wypłacić odszkodowania). Przykładowo Link4 nie bierze odpowiedzialności m.in. za szkody powstałe:

 • umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego,
 • w pojeździe, który nie miał ważnych badań technicznych,
 • w pojeździe używanym do celów zarobkowych, np. odpłatnego przewozu osób,
 • w wyniku działań wojennych lub udziału pojazdu w rajdach.

Towarzystwo ubezpieczeniowe mtu24.pl nie wypłaci odszkodowania, gdy doszło do kradzieży pojazdu, a jego właściciel nie uruchomił wszystkich zabezpieczeń i nie przekazał ubezpieczycielowi wszystkich posiadanych kluczy.

Jak wybrać ubezpieczenie minicasco?

Wybierając ubezpieczenie minicasco, należy kierować się nie tylko jego ceną, ale także innymi przesłankami – najważniejsze jest to, aby minicasco było adekwatne do indywidualnych potrzeb i oczekiwań kierowcy. Nie bez znaczenia zatem są:

 • zakres ubezpieczenia – warto sprawdzić, jaką ochronę proponuje ubezpieczyciel w zamian za składkę,
 • wysokość wkładu własnego – przy czym na rynku można znaleźć oferty towarzystw ubezpieczeniowych również bez udziału własnego (np. Link4 proponuje ubezpieczenie Smart Casco),
 • zakres terytorialny ubezpieczenia – będzie szczególnie ważny dla kierowców, którzy często podróżują za granicę,
 • przedmiot ubezpieczenia – najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe nie obejmują ubezpieczeniem pojazdów używanych w celach zarobkowych czy podczas rajdów samochodowych,
 • możliwość przeniesienia zgromadzonych zniżek z OC i na pełne AC – dzięki temu ubezpieczenie minicasco będzie tańsze.

Z uwagi na okrojony zakres ochrony ubezpieczenia minicasco, ubezpieczyciele najczęściej oferują je wraz z ubezpieczeniem OC. Tak jest w przypadku m.in.: Link4, mtu24.pl oraz AXA Direct. Wyjątkiem jest PZU – w ofercie tego ubezpieczyciela znajduje się ubezpieczenie minicasco, które można zakupić zarówno z OC, jak i jako oddzielny produkt.

Minicasco a wiek pojazdu – co warto wiedzieć?

Zarówno w przypadku pełnego ubezpieczenia AC, jak i minicasco ubezpieczyciele często pytają o wiek pojazdu. Przykładowo towarzystwo ubezpieczeniowe Proama proponuje ubezpieczenie AC Casco Warsztat właścicielom pojazdów, które mają od 6 do 12 lat. Na skorzystanie z minicasco mają szansę właściciele nawet starszych pojazdów. W OWU Compensy znajduje się zapis, zgodnie z którym minicasco jest przeznaczone dla właścicieli pojazdów, które mają więcej niż 10 i jednocześnie mniej niż 15 lat.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie minicasco?

Opłacalność ubezpieczenia minicasco zależy wyłącznie od potrzeb właściciela pojazdu. Jeżeli jesteś młodym kierowcą i nie wypracowałeś jeszcze zniżek lub korzystasz ze starszego samochodu, ubezpieczenie AC w zakresie standardowym lub rozszerzonym może być nieadekwatne do Twoich możliwości finansowych i potrzeb.

Aby minicasco spełniało Twoje oczekiwania, pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z zapisami OWU. Jeżeli nie masz czasu na samodzielne porównywanie dostępnych ofert, skorzystaj z kalkulatora OC AC. Po podaniu wymaganych parametrów, otrzymasz kilkanaście propozycji. Dzięki zestawieniu ofert, szybko wybierzesz najkorzystniejsze ubezpieczenie minicasco.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny