Mini Cooper - ubezpieczenie minicasco

Minicasco często określane jest mianem okrojonego autocasco (AC), bo w przeciwieństwie do pełnego AC odznacza się zawężonym obszarem ochrony. Zastanawiasz się nad zakupem minicasco? Poznaj korzyści płynące z jego posiadania.

Polisa AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych. Dostępna jest w dwóch wariantach – podstawowym i okrojonym. Ten drugi to właśnie minicasco.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie minicasco? Jego celem jest ochrona pojazdu, przy czym ubezpieczyciel ogranicza swoją odpowiedzialność najczęściej do szkody całkowitej (w tym pożaru, żywiołów i kradzieży auta). Inaczej mówiąc, kupując polisę minicasco musisz mieć świadomość, że nie otrzymasz odszkodowania po stwierdzeniu drobnych szkód, np. zarysowania pojazdu.

Minicasco – dla kogo jest przeznaczone to ubezpieczenie?

Mimo że ubezpieczenie minicasco nie zapewnia szerokiej ochrony, to na ten produkt chętnych nie brakuje. Najczęściej na wykupienie tego ubezpieczenia decydują się osoby, które:

 • z różnych względów nie potrzebują tak szerokiego zakresu ochrony, jaki gwarantuje pełne AC,
 • nie posiadają jeszcze uprawnień do zniżek lub zniżki te są bardzo niskie, w związku z czym pełne AC wiąże się w ich przypadku ze znacznym wydatkiem,
 • są właścicielami starszych aut – gdy wartość pojazdu spada z uwagi na jego wiek, wysokie koszty z tytułu pełnego AC, na dłuższą metę stają się mało opłacalną inwestycją,
 • parkują na niestrzeżonych i niemonitorowanych parkingach i w związku z tym obawiają się kradzieży samochodu.

Przeczytaj także o tym jak młodzi kierowcy mogą zaoszczędzić na OC. Artykuł znajdziesz pod adresem: https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-dla-mlodych-kierowcow-jak-oszczedzic/

Minicasco – wady i zalety

Jak każdy produkt ubezpieczeniowy minicasco powstało w określonym celu. Jest to ukłon firm ubezpieczeniowych w stronę klientów, którzy nie potrzebują albo ich nie stać na pełne AC, a jednak chcą chronić swój samochód. Jakie są wady i zalety tego produktu?

ZaletyWady
Tanie – często mini AC kosztuje mniej niż assistanceOgraniczony zakres przedmiotowy i terytorialny
Najczęściej brak udziałów własnychPrzeważnie nie działa za granicą
Trafiają się stałe ceny zamiast indywidualnych kalkulacjiKierowca nie zbiera zniżek w AC
Często jest jedynym rozwiązaniem, gdy na dany pojazd nie da się kupić innego ACOgraniczenia w wieku lub wartości pojazdu
Kilka wariantów (żywioły, kradzież, szkoda całkowita lub miks)Nie przyda się w kredycie lub leasingu

Ubezpieczenie Smart Casco – zakres ochrony i wyłączenia

Mimo że w Polsce minicasco jest stosunkowo młodym produktem na rynku ubezpieczeń, to do swojej oferty wprowadza go coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. Najczęściej polisa ta obejmuje następujące zdarzenia:

 • kradzież pojazdu,
 • wypadek z winy kierowcy, o ile koszt naprawy pojazdu przekracza 70 proc. jego wartości (jest to tzw. szkoda całkowita) – ten aspekt niejednokrotnie postrzegany jest jako zaleta, bo nawet kierowcy posiadający pełne AC rzadko kiedy zgłaszają drobne szkody w obawie przed utratą zniżek OC,
 • zniszczenie pojazdu w wyniku działania jednego z żywiołów, np.: pożaru, huraganu, gradu, powodzi czy uderzenia pioruna.

Informacji o szczegółowym zakresie ubezpieczenia minicasco należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń (OWU). W tym dokumencie ubezpieczyciele wskazują również wyłączenia (sytuacje, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie musi wypłacić odszkodowania). Przykładowo Link4 nie bierze odpowiedzialności m.in. za szkody powstałe:

 • umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego,
 • w pojeździe, który nie miał ważnych badań technicznych,
 • w pojeździe używanym do celów zarobkowych, np. odpłatnego przewozu osób,
 • w wyniku działań wojennych lub udziału pojazdu w rajdach.

Towarzystwo ubezpieczeniowe mtu24.pl nie wypłaci odszkodowania, gdy doszło do kradzieży pojazdu, a jego właściciel nie uruchomił wszystkich zabezpieczeń i nie przekazał ubezpieczycielowi wszystkich posiadanych kluczy.

Ile kosztuje AC Mini?

Jedną z zalet minicasco jest niski koszt. Towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie tylko ściśle określone zdarzenie, więc ryzyko jego wystąpienia jest o wiele niższe.

Poniżej prezentujemy przykładowe oferty OC z AC Mini:

Ubezpieczyciel Zakres ubezpieczenia Cena roczna
OC AC Assistance NNW
OC z AC Mini
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
688,11 zł rata od 688,11 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
794,00 zł rata od 794 zł
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
834,01 zł rata od 834,01 zł
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
929,33 zł rata od 929,33 zł
mtu24.pl
OC
AC
Assistance
NNW
1019,00 zł rata od 1019 zł
TUZ TUW
OC
AC
Assistance
NNW
1062,00 zł rata od 1062 zł
OC z AC Mini
Link4
688,11 zł rata od 688.11
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
794,00 zł rata od 794.00
OC
AC
Assistance
NNW
Link4
834,01 zł rata od 834.01
OC
AC
Assistance
NNW
Beesafe
929,33 zł rata od 929.33
OC
AC
Assistance
NNW
mtu24.pl
1019,00 zł rata od 1019.00
OC
AC
Assistance
NNW
TUZ TUW
1062,00 zł rata od 1062.00
OC
AC
Assistance
NNW

Jak wybrać ubezpieczenie minicasco?

Wybierając ubezpieczenie minicasco, należy kierować się nie tylko jego ceną, ale także innymi przesłankami – najważniejsze jest to, aby minicasco było adekwatne do indywidualnych potrzeb i oczekiwań kierowcy. Nie bez znaczenia zatem są:

 • zakres ubezpieczenia – warto sprawdzić, jaką ochronę proponuje ubezpieczyciel w zamian za składkę,
 • wysokość wkładu własnego – przy czym na rynku można znaleźć oferty towarzystw ubezpieczeniowych również bez udziału własnego (np. Link4 proponuje ubezpieczenie Smart Casco),
 • zakres terytorialny ubezpieczenia – będzie szczególnie ważny dla kierowców, którzy często podróżują za granicę,
 • przedmiot ubezpieczenia – najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe nie obejmują ubezpieczeniem pojazdów używanych w celach zarobkowych czy podczas rajdów samochodowych,
 • możliwość przeniesienia zgromadzonych zniżek z OC i na pełne ubezpieczenie AC – dzięki temu ubezpieczenie minicasco będzie tańsze.

Z uwagi na okrojony zakres ochrony ubezpieczenia minicasco, towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej oferują je wraz z ubezpieczeniem OC. Tak jest w przypadku m.in.: Link4, mtu24.pl oraz AXA Direct. Wyjątkiem jest PZU – w ofercie tego ubezpieczyciela znajduje się ubezpieczenie minicasco, które można zakupić zarówno z OC, jak i jako oddzielny produkt.

Minicasco a wiek pojazdu – co warto wiedzieć?

Zarówno w przypadku pełnego ubezpieczenia AC, jak i minicasco ubezpieczyciele często pytają o wiek pojazdu. Przykładowo towarzystwo ubezpieczeniowe Proama proponuje ubezpieczenie AC Casco Warsztat właścicielom pojazdów, które mają od 6 do 12 lat. Na skorzystanie z minicasco mają szansę właściciele nawet starszych pojazdów. W OWU Compensy znajduje się zapis, zgodnie z którym minicasco jest przeznaczone dla właścicieli pojazdów, które mają więcej niż 10 i jednocześnie mniej niż 15 lat.

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie minicasco?

Opłacalność ubezpieczenia minicasco zależy wyłącznie od potrzeb właściciela pojazdu. Jeżeli jesteś młodym kierowcą i nie wypracowałeś jeszcze zniżek lub korzystasz ze starszego samochodu, ubezpieczenie AC w zakresie standardowym lub rozszerzonym może być nieadekwatne do Twoich możliwości finansowych i potrzeb.

Aby minicasco (mini AC) spełniało Twoje oczekiwania, pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z zapisami OWU. Jeżeli nie masz czasu na samodzielne porównywanie dostępnych ofert, skorzystaj z kalkulatora OC AC. Po podaniu wymaganych parametrów, otrzymasz kilkanaście propozycji. Dzięki zestawieniu ofert, szybko wybierzesz najkorzystniejsze ubezpieczenie minicasco.

Podsumowanie:

 • Ubezpieczenie AC Mini (minicasco) to kompromis pomiędzy posiadaniem pełnego AC, a nie posiadaniem go w ogóle.
 • Zakres mini autocasco jest z reguły mocno okrojony i obejmuje konkretne zdarzenia losowe, np. tylko żywioły, kradzież lub szkodę całkowitą, ewentualnie ich miks.
 • Dzięki wąskiemu zakresowi ubezpieczenie mini autocasco jest bardzo tanie.
 • Z racji konstrukcji produktu najlepiej nadaje się jako zabezpieczenie pojazdu dla mniej majętnych osób. Sprawdzi się także jako zabezpieczenie drogiego auta przed kradzieżą w sytuacji, gdy właściciel nie chce kupować pełnego AC.
 • AC Mini ma ograniczony zakres, a więc działa tylko w określonych przypadkach. Przed zawarciem takiej umowy najpierw doczytaj w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, co obejmuje Twoja polisa, a czego nie.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o minicasco (AC mini)

 1. Czy AC Mini zapewnia ochronę za granicą?

  W większości przypadków nie. Jego zakres jest wąski i najczęściej ograniczony tylko do terytorium Polski. Dokładne informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 2. Jaką ochronę gwarantuje AC Mini?

  Ubezpieczenie mini AC jest przeważnie skonkretyzowane i obejmuje ochroną wąski katalog zdarzeń, np. tylko żywioły, tylko kradzież, tylko uszkodzenie pojazdu w szkodzie całkowitej, ewentualnie połączenie kilku tych ryzyk.

 3. Czy mogę kupić polisę AC Mini na wypadek szkody całkowitej?

  Tak. W tego typu ubezpieczeniu firma ubezpieczeniowa będzie odpowiadać jedynie za uszkodzenie pojazdu, gdy orzeczono szkodę całkowitą. W pozostałych przypadkach, czyli np. w szkodzie częściowej albo kradzieży ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, ponieważ zdarzenie nie mieści się w zakresie ochrony.

 4. Jak wybrać ubezpieczenie AC mini?

  Autocasco, w tym AC Mini, jest ubezpieczeniem dobrowolnym i ważniejszą rolę, niż cena, odgrywa tutaj zakres. Nie sztuka kupić tanie ubezpieczenie, żeby potem z niego nie skorzystać. Dlatego też przed zawarciem ubezpieczenia AC Mini dopytaj o jego zakres.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny