[Głosów:79    Średnia:4.3/5]

Minicasco często określane jest mianem okrojonego autocasco, w przeciwieństwie do pełnego AC – minicasco odznacza się zawężonym obszarem ochrony.

Minicasco – celowość ubezpieczenia

Polisa AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych. Dostępna jest w dwóch podstawowych wariantach – jednym z nich jest minicasco. Czym się charakteryzuje? Niemniej celowość ubezpieczenia nie ulega zmianom – zadaniem omawianego ubezpieczenia jest ochrona pojazdu wraz z jego wyposażeniem w zakresie utraty, zniszczenia, uszkodzenia bądź kradzieży.

baner-porownywarka-oc

Minicasco – dla kogo?

Na wykupienie tego ubezpieczenia najczęściej decydują się osoby, które:

  • z różnych względów nie potrzebują tak szerokiego zakresu ochrony, jaki gwarantuje pełne AC,

  • nie posiadają jeszcze uprawnień do zniżek lub zniżki te są bardzo niskie, w związku z czym pełne AC wiąże się w ich przypadku ze znaczącym wydatkiem,

  • są właścicielami starszych aut – warto przypomnieć, iż gdy wartość pojazdu spada z uwagi na jego wiek, wydatki z tytułu maxi casco automatycznie idą w górę, co na dłuższą metę jest mało opłacalną inwestycją.

Przeczytaj także o tym jak młodzi kierowcy mogą zaoszczędzić na OC, znajdziesz go pod adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-dla-mlodych-kierowcow-jak-oszczedzic/

Zakres ochrony

W Polsce ten rodzaj ochrony jest stosunkowo młodym produktem na rynku ubezpieczeń, niemniej do swojej oferty wprowadza go coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. Polisa ta obejmuje następujące zdarzenia:

  • kradzież pojazdu,

  • wypadek z winy kierowcy, o ile koszt naprawy pojazdu przekracza 70 proc. jego wartości, jest to tzw. szkoda całkowita – ten aspekt niejednokrotnie postrzegany jest w kategoriach zalet, albowiem nawet kierowcy posiadający pełne AC rzadko kiedy zgłaszają drobne szkody w obawie przed utratą zniżek.

Gdzieniegdzie można znaleźć ofertę minicasco, w ramach której mieści się także ochrona od szkód wywołanych działaniem żywiołów, np. pożaru, ale póki co takie przypadki są raczej sporadyczne.

Jak wybrać?

Wybierając ten rodzaj ochrony, należy kierować się nie tylko ceną ubezpieczenia, ale także i innymi przesłankami – najważniejsze jest to, aby minicasco było adekwatne do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Nie bez znaczenia zatem są:

  • wysokość wkładu własnego,

  • opcja przeniesienia zniżek z OC na minicasco,

  • możliwość ewentualnego przeniesienia zniżek na pełne AC.

Istotne jest też to czy minicasco obowiązuje tylko na terenie kraju, czy również i za granicą. Należy ponadto uzyskać informacje na temat przedłużenia bezszkodowości ubezpieczenia.

Podsumowując: w określonych sytuacjach minicasco jest świetną alternatywą dla maxi casco, przed wykupieniem którego sporą grupę kierowców powstrzymują ceny.

Redakcja
Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00