utrata zniżek oc po kolizji
13 lutego 2018 (aktualizacja 10 października 2018)
[Głosów:747    Średnia:4.4/5]

Jedna szkoda na koncie kierowcy to 10% zwyżki w OC. Przynajmniej w teorii. W rzeczywistości towarzystwa mają prawo stosować własne przeliczniki i po każdej szkodzie zabrać kierowcy indywidualnie określoną wartość wypracowanych wcześniej zniżek.

 

Choć temat obliczania zniżek i zwyżek w OC wydaje się być banalnie prosty, to w praktyce może nastręczać sporo problemów. Nie istnieją bowiem żadne zapisy prawne, które regulują tę kwestię, a ubezpieczyciele mogą samodzielnie tworzyć tabele bonus-malus. Skąd więc wiadomo, kiedy towarzystwo zabierze nam część zniżek i jakie będą tego skutki?

 

Czym jest bonus-malus?

Towarzystwa ubezpieczeń kalkulują cenę OC w oparciu o ryzyko powstania szkody oraz historię jazdy i doświadczenie danego kierowcy. Te ostatnie uporządkowane są właśnie dzięki tabelom bonus-malus. Jest to system przyznawania (za każdy bezszkodowy rok) i odbierania (za każdą szkodę) zniżek. Powszechnie uznaje się, że jeden rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki, a jedna szkoda to 10% zwyżki. w praktyce wygląda to jednak nieco inaczej.

Klasa procentowa

1

+100%

2

+50%

3

+30%

4

+15%

5

0% stawka podstawowa

6

10%

7

15%

8

20%

9

30%

10

40%

11

50%

12

55%

13

60%

 

Powyższa tabela obrazuje system naliczania zniżek i zwyżek w towarzystwie AXA Direct.  Co z niej wynika? O ile w poprzednim okresie ubezpieczeniowym kierowca nie spowodował żadnej szkody, to jego składka zostanie obliczona przy wykorzystaniu procentowej zniżki, właściwej dla kolejnej, wyższej klasy bonus-malus. Każda szkoda zgłoszona w poprzednim okresie ubezpieczenia będzie skutkować natomiast obniżeniem klasy bonus-malus o dwa poziomy.

Przykład: Jeśli ubezpieczony posiada 40% zniżki i spowoduje kolizję, z klasy 10 spadnie do klasy 8. Za jedną szkodę zostanie mu więc odebrane 20% zniżki.  

Ile kosztuje utrata zniżek?

Niestety towarzystwa bacznie przyglądają się kierowcom, szczególnie tym szkodowym. I nawet jeśli za drobną stłuczkę towarzystwo odbierze Ci niewielką część posiadanych dotychczas zniżek, to Twoja kieszeń może to odczuć dość dotkliwie. Przykładowo, 34-letni kierowca, posiadający Forda Mondeo z 2013 roku, przy założeniu posiadania pełnych zniżek, zapłaci za OC tylko 554 zł. Po spowodowaniu jednej szkody, to samo towarzystwo zabierze mu tylko 10% zniżki, ale cena wzrośnie już do 721 zł. A gdyby szkody były dwie? Ubezpieczyciel (wciąż ten sam) odbierze 20% zniżki, za to cena OC wyniesie już 1035 zł. (Wszystko o zniżkach znajdziesz po tym adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/znizki-oc-jak-sa-liczone/)

Szukasz najtańszej polisy OC? Znajdziesz ją  w naszym kalkulatorze OC AC!

Zwyżki za cudzą kolizję?

Taka sytuacja może zdarzyć się w przypadku współwłasności auta. Młodzi kierowcy, chcący obniżyć wysoką cenę OC, proszą np. rodzica, by został współwłaścicielem samochodu. Rozwiązanie przynosi oczekiwany skutek, a cena ubezpieczenia dla młodego kierowcy znacząco maleje. (Więcej na temat znajdziesz w artykule „Polisa OC dla młodych kierowców„) Tylko co w przypadku spowodowania przez niego stłuczki? Niestety skutki również odczują wszyscy. Towarzystwo odbierze bowiem część posiadanych zniżek wszystkim współwłaścicielom pojazdu. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia ma taką ewentualność, jednak tzw. ochrona zniżek obowiązuje tylko u tego ubezpieczyciela, u którego została zakupiona. Jeśli kolejną polisę postanowisz kupić w innym towarzystwie, ochrona nie zostanie uwzględniona.

 

Aleksandra Stefanska
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 roku zawodowo związana z dziennikarstwem. Współpracowała z największymi serwisami internetowymi w kraju, tworząc materiały reportażowe i informacyjne. Prywatnie miłośniczka dalekich podróży i tematyki parentingowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Oblicz ceny online lub zadzwoń do naszego agenta

(22) 270 00 00