Wybierasz się samochodem za granicę? Przed taką podróżą warto nie tylko zlecić dodatkowy przegląd, ale również przyjrzeć się wyposażeniu pojazdu. Kraje należące do Unii Europejskiej nie mają w tym względzie jednolitych przepisów.

 

Podsumowanie

  1. Obowiązkowe wyposażenie samochodu może różnić się w zależności od kraju. Na terenie Unii Europejskiej nie obowiązują jednolite przepisy w tym względzie.
  2. Kierowcy poruszający się po Polsce muszą posiadać w pojeździe trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Pozostałe elementy wyposażenia, np. kamizelka odblaskowa, są nieobowiązkowe.
  3. Podpisana przez różne państwa konwencja wiedeńska o ruchu drogowym ma na celu ułatwiać kierowcom poruszanie się za granicą. W praktyce bywa jednak tak, że kierowcy są karani za brak wyposażenia, które jest obowiązkowe w danym kraju.
  4. Standard wyposażenia samochodu można sprawdzić po numerze VIN. W tym celu należy zakupić raport historii pojazdu.
  5. Samochody opuszczające fabryki w połowie 2022 r. będą posiadały nowe obowiązkowe wyposażenie poprawiające bezpieczeństwo na drodze.

 

Wyposażenie samochodu można podzielić na standardowe (fabryczne) i dodatkowe. Właściciel samochodu powinien dbać o to, by było ono sprawne. Przepisy zobowiązują kierowców poruszających się po polskich drogach do przewożenia określonych elementów dodatkowego wyposażenia. Kłopot pojawia się wówczas, gdy właściciel auta wybiera się za granicę, gdyż regulacje różnią się lokalnie. Wówczas brak wymaganych w danym kraju akcesoriów może skończyć się wysokim mandatem i niepotrzebnymi nerwami.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co mówią przepisy unijne?

Producenci pojazdów muszą monitorować przepisy odnoszące się do wymaganego wyposażenia, aby samochody opuszczające fabryki mogły uzyskać homologację i niezbędne certyfikaty. W ostatnich latach auta są wyposażane w coraz to nowsze systemy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu kierowcy. O jakich rozwiązaniach mowa?

Do najpopularniejszych należą: układ ABS (w Polsce obowiązkowy od 2006 r.), układ ESP (w Unii Europejskiej obowiązkowy od 2014 r.) czy czujniki ciśnienia w oponach (obowiązkowe również od 2014 r.). Inne najczęściej montowane w samochodach systemy to: sygnalizacja niezapiętych pasów, asystent zmiany biegów czy wspomaganie parkowania.

Zobacz magiczny sposób na ubezpieczenie samochodu już od 369zł za rok!

Jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe w Polsce?

Obecności w pojeździe wspomnianych wyżej systemów dopilnuje producent. Jednak właściciel auta także ma pewne obowiązki. Lista elementów wyposażenia, o którą musi zadbać kierowca poruszający się po polskich drogach, na szczęście nie jest długa. Kwestię tę precyzują przepisy, a dokładniej rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdu oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nim kierowca powinien wozić w samochodzie jedynie dwie rzeczy:

  • trójkąt do ustawiania na drodze – jest on przeznaczony do ostrzegania o obecności na jezdni pojazdu, który uległ awarii,
  • gaśnicę – powinna ona znajdować się w miejscu łatwo dostępnym.

Wielu właścicieli aut przewozi w bagażnikach również dodatkowe elementy wyposażenia, które nie są obowiązkowe, ale przydają się w kryzysowych sytuacjach. Należą do nich: kamizelka odblaskowa, apteczka pierwszej pomocy, koło zapasowe, linka holownicza, lewarek, zestaw narzędzi naprawczych czy zapasowe żarówki i bezpieczniki.

Czym jest i co stanowi Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym?

Polska jest jednym z krajów, które ratyfikowały zapisy Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. Ten międzynarodowy traktat określa ogólne zasady ruchu drogowego obowiązujące w krajach będących jego sygnatariuszami. Celem Konwencji wiedeńskiej było m.in. to, aby kierowcy przebywający za granicą nie byli karani przez policję za brak obowiązkowego wyposażenia wynikającego z obowiązujących lokalnie przepisów.

Mimo że Konwencja wiedeńska została przyjęta przez większość europejskich państw, to nie zawsze ułatwia życie kierowcom wyjeżdżającym za granicę. Zdarza się, że osoby podróżujące pojazdami otrzymują mandaty za brak wyposażenia obowiązkowego w danym państwie. I choć mandatu nie trzeba przyjmować, to wówczas konieczne będzie skorzystanie z pomocy prawnej, aby wytłumaczyć zaistniałą sytuację.

Jak uniknąć kary finansowej za brak niezbędnego wyposażenia? Najlepszym rozwiązaniem jest zorientowanie się w przepisach obowiązujących w krajach, przez które będzie przebiegała podróż i dostosowanie się do nich. Jeżeli kontrola drogowa miała już miejsce, pozostaje tylko nie przyjąć mandatu i zgłosić się po poradę do prawnika.

Przeczytaj również:
Ubezpieczenie od zdarzeń losowych
Tanie OC dla młodych kierowców

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie?

Polskie przepisy dotyczące wyposażenia, które kierowca musi wozić ze sobą, są dość liberalne. Jak jest w innych krajach? Oto regulacje, jakie obowiązują w wybranych krajach Europy, które podpisały wspomnianą wyżej Konwencję wiedeńską.

wyposazenie auta

Przed planowanym wyjazdem warto też pobrać darmową aplikację GoingAbroad. Zawiera ona informacje o ograniczeniach prędkości, konieczności korzystania z pasów bezpieczeństwa czy dopuszczalnym stężeniu alkoholu we krwi u kierowcy w poszczególnych krajach.

Czy można sprawdzić wyposażenie samochodu po VIN?

Numer VIN (Vehicle Identification Number) to numer identyfikacyjny pojazdu, który jest mu nadawany przez producenta. Można go znaleźć zarówno na różnych elementach konstrukcji pojazdu (w zależności od marki i modelu), jak i w dowodzie rejestracyjnym. Jak sprawdzić wyposażenie samochodu po VIN? W tym celu można zakupić raport historii pojazdu.

Historię pojazdu można sprawdzić za pośrednictwem bezpłatnego serwisu Historiapojazdu.gov.pl lub jednego z komercyjnych serwisów. Darmowy raport obejmuje dane techniczne pojazdu, zawiera oś czasu oraz informację o tym, czy pojazd nie został oznaczony jako kradziony. Płatne raporty są bardziej rozbudowane – obejmują również dane o poziomie wyposażenia.

Sprawdź również:
Jak pojemność silnika wpływa na cenę OC?
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC – jak to zrobić skutecznie?

Obowiązkowe wyposażenie auta – co zmieni się od połowy 2020 r.?

Unia Europejska dąży do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Kolejne przepisy w tym zakresie będą obowiązywać już od maja 2022 r. To właśnie wówczas wszystkie pojazdy opuszczające fabryki samochodowe będą musiały posiadać nowe obowiązkowe wyposażenie. Jakie?

Zgodnie z przepisami unijnymi mowa m.in. o: inteligentnym asystencie prędkości (ma korzystać z GPS, rozpoznawać znaki drogowe i dostosowywać do nich prędkość), systemie wykrywania obiektów przy cofaniu, systemie utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, systemie hamowania awaryjnego oraz instalacji pozwalającej na zamontowanie alkomatu, który będzie odcinał zapłon. Wprowadzone zmiany mają przybliżyć cel, jakim jest osiągnięcie niemal zerowej liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na terenie Unii Europejskiej w 2050 r.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny