Właściciele samochodów mogą skorzystać z różnych ubezpieczeń, w tym produktów chroniących od zdarzeń losowych. Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży i pożaru pojazdu? Jakie rozszerzenia do AC warto kupić, aby uchronić samochód przed zdarzeniami losowymi? Prześwietlamy oferty ubezpieczycieli.

Podsumowanie

 1. Każda firma ubezpieczeniowa inaczej definiuje „zdarzenie losowe”, choć najczęściej pojęcie to obejmuje uszkodzenia spowodowane przez działanie żywiołów i kradzież pojazdu.
 2. Pełne ubezpieczenie AC oferuje ochronę przed uszkodzeniami i kradzieżą, a okrojona polisa zapewnia odszkodowanie po najpoważniejszych zdarzeniach, np. szkodzie całkowitej.
 3. Ubezpieczenia szyb i opon to dodatkowe ubezpieczenia, które zapewniają pomoc w trasie lub po aktach wandalizmu.
 4. Przed ubezpieczeniem samochodu od zdarzeń losowych należy dokładnie zapoznać się z sekcją wyłączeń OWU.

 

Zarówno na drodze, jak i w czasie postoju na parkingu może dojść do uszkodzenia czy kradzieży pojazdu. Aby nie pokrywać szkód z własnej kieszeni, warto rozważyć ubezpieczenie samochodu od zdarzeń losowych. Propozycje ubezpieczycieli w tym zakresie są bardzo bogate.

Jak ubezpieczyciele definiują zdarzenia losowe?

Firmy ubezpieczeniowe różnie definiują zdarzenia losowe. Przykładowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) AC oferowanego przez Proama znajduje się zapis, zgodnie z którym przez zdarzenie losowe należy rozumieć „niezależne od woli ubezpieczającego i ubezpieczonego zdarzenie przyszłe i niepewne, którego nastąpienie powoduje szkodę we wskazanym w umowie ubezpieczenia pojeździe, kradzież tego pojazdu lub jego wyposażenia”.

Aby sprawdzić, jak ubezpieczyciel rozumie zdarzenia losowe, zapoznać trzeba się z OWU danego produktu. To jedyny sposób, aby mieć pewność, że kupiona polisa rzeczywiście będzie chronić przed szkodami spowodowanymi działaniem sił natury oraz osób trzecich.

Od jakich zdarzeń losowych chroni pełne ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, gwarantuje otrzymanie odszkodowania w razie kradzieży pojazdu, jego uszkodzeń lub innych zdarzeń losowych, np. zniszczeń spowodowanych powodzią czy pożarem. Firmy ubezpieczeniowe proponują polisę AC w dwóch wariantach – pełnym i okrojonym (tzw. mini AC, smart casco).

Kupując pełne ubezpieczenie AC w firmie Allianz, kierowca może liczyć, że ochroną ubezpieczeniową zostaną objęte szkody powstałe wskutek m.in.:

 • wypadku,
 • uszkodzenia przez osoby trzecie,
 • kradzieży,
 • pożaru, wybuchu, osmalenia i działania innych sił przyrody,
 • utraty bądź zniszczenia kluczyków.

W przypadku ubezpieczeń AC klienci wybierają między wariantem gotówkowym (wypłata odszkodowania w gotówce) a warsztatowym (naprawa w warsztacie ASO). Klienci mają też dużą dowolność w ustalaniu udziału własnego w szkodzie.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie AC od zdarzeń losowych?

Szczególnie ważny jest zakres ochrony i sposób naprawy pojazdu. Przykładowo 67-letni białostoczanin posiadający zniżki w wysokości 60 proc., który chce kupić ubezpieczenie OC i AC dla samochodu Peugeot 308 (rocznik 2017, benzyna, poj. silnika 1598 cm3), otrzyma m.in. propozycje zaprezentowane w poniższej tabeli. Może spośród nich wybrać taką, która najbardziej odpowiada jego potrzebom.

ubezpieczenie od zdarzen losowych

Jaką ochronę ubezpieczeniową gwarantuje AC mini?

AC mini zapewnia mniejszy zakres ochrony niż standardowe ubezpieczenie autocasco i z tego względu jest tańsze. To dobra alternatywa dla kierowców, którzy szukają ochrony ubezpieczeniowej na wypadek najbardziej kosztownych zdarzeń, np. po szkodzie całkowitej.

W odróżnieniu od pełnego AC, mini AC jest dostępne w ofertach tylko niektórych firm ubezpieczeniowych. Przykładowo Link4 proponuje klientom polisę Smart Casco w kilku wariantach. Tańsze (w cenie od 49 do 69 zł – w zależności od wartości pojazdu) chronią wyłącznie przed szkodami spowodowanymi przez żywioły (m.in. pożar, huragan, grad, powódź i lawina). Droższe pakiety obejmują również kradzież i szkodę całkowitą. Ubezpieczenie działa na terenie całej Europy.

Mini AC dostępne jest też w ofercie PZU. Ubezpieczenie zapewnia ochronę na terenie Polski, a firma wypłaca odszkodowanie za szkody spowodowane:

 • zderzeniem ze zwierzęciem,
 • kradzieżą lub zdewastowaniem samochodu, (przecz. ubezpieczenie od kradzieży samochodu)
 • działaniem żywiołów,
 • przedmiotem, gdy samochód nie był w ruchu (np. spadła na niego gałąź w czasie postoju na parkingu).

PZU wymaga udziału własnego w wysokości 20 proc. (500 zł), ale klient może go znieść, opłacając dodatkową składkę.

Firma AXA Direct również stworzyła własny wariant AC mini – proponuje ona kierowcom ubezpieczenie od pożaru i kradzieży na następujących warunkach:

 • produkt jest dostępny wyłącznie dla klientów nabywających OC,
 • udział własny wynosi 15 lub 25 proc. (jego zniesienie nie jest możliwe),
 • składka zaczyna się od 89 zł za rok.

Jak działa ubezpieczenie szyb i czy warto je kupić?

Kierowcy parkujący swoje samochody na parkingach niestrzeżonych powinni rozważyć zakup ubezpieczenia szyb. Polisa ta chroni przed kosztowną wymianą szyb w razie ich uszkodzenia przez siły natury lub wandali. Większość ubezpieczycieli oferujących tę polisę pokryje koszty wymiany szyby, gdy zostanie ona uszkodzona w trakcie jazdy, np. przez kamień, który odskoczy spod kół innego pojazdu.

Jedną z firm ubezpieczeniowych, która ma w ofercie ubezpieczenie szyb, jest Generali. Ubezpieczyciel ten proponuje klientom:

 • sumę ubezpieczenia do 6000 zł,
 • naprawę drobnych uszkodzeń w jednym z wyspecjalizowanych punktów,
 • wymianę uszkodzonej szyby na szybę renomowanego producenta.

Ubezpieczenie szyb dostępne jest także w ofercie firmy Wiener. Zgodnie z OWU przedmiotem ubezpieczenia są szyby boczne, tylna i czołowa zamontowane w ubezpieczonym pojeździe. Suma ubezpieczenia wynosi 2000 zł w przypadku samochodów osobowych, a ochroną może zostać objęte każde auto, bez względu na jego wiek.

Wykupienie ubezpieczenia szyb może okazać się korzystne dla kierowców, którzy korzystają z AC. Likwidowanie szkód z dodatkowego ubezpieczenia uchroni ich przed utratą wypracowanych zniżek AC.

Co obejmuje ubezpieczenie opon?

Do najpopularniejszych zdarzeń losowych, które mają miejsce na drodze, należą problemy z ogumieniem. Samodzielna wymiana koła może być kłopotliwa, a za wezwanie pomocy drogowej kierowca może otrzymać wysoki rachunek. Jak tego uniknąć? W ofercie m.in. HDI i Compensy znaleźć można ubezpieczenie opon.

HDI w ramach ubezpieczenia opon proponuje zorganizowanie i pokrycie kosztów pomocy drogowej na terenie Polski. W zależności od rodzaju uszkodzeń, wymiana koła następuje na miejscu zdarzenia lub samochód jest holowany do warsztatu. Ubezpieczony może też liczyć na pomoc informacyjną – po skontaktowaniu się z pracownikami infolinii ubezpieczyciela otrzyma on dane teleadresowe m.in. sklepów z oponami i zakładów wulkanizacyjnych.

Firma Compensa, która w swojej ofercie również ma ubezpieczenie opon, proponuje zorganizowanie pomocy po uszkodzeniu w pojeździe kół, opon lub dętek. Ochroną objęte są zdarzenia, które miały miejsce na terenie Polski lub innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Suma ubezpieczenia wynosi 300 zł w Polsce i 80 euro za granicą na każde zgłoszone zdarzenie.

Wyłączenia – kiedy firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania?

Każda firma ubezpieczeniowa przewiduje wyłączenia w OWU. Z tą sekcją należy się zapoznać jeszcze przed zakupem ubezpieczenia, aby uniknąć odmowy wypłaty świadczenia ze strony ubezpieczyciela. Większość firm stosuje podobne wyłączenia. Przykładowo na odszkodowanie z AC, ubezpieczenia szyb czy opon nie można liczyć, gdy:

 • uszkodzenie zostało spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego,
 • ubezpieczony w czasie kierowania pojazdem znajdował się w stanie nietrzeźwości lub nie posiadał aktualnych uprawnień,
 • zniszczenia powstały z przyczyn eksploatacyjnych lub zostały spowodowane wadą techniczną wykonania pojazdu.

Po kradzieży pojazdu ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia, jeżeli w pojeździe nie zostały uruchomione wszystkie zabezpieczenia przeciwkradzieżowe lub kierowca nie zabezpieczył należycie kluczyków.

Jeśli szukasz sprawdzone ubezpieczenia samochodu sprawdź nasz kalkulator OC AC i przekonaj się że najlepsza ochrona auta jest na wyciągnięcie ręki, bez wychodzenia z domu.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny