Chciałbyś kupić sobie auto, ale nie wiesz jak sprawdzić fabryczne wyposażenie samochodu, który Cię interesuje. Jak możesz się dowiedzieć, co znajduje się na wyposażeniu określonego samochodu? Czy takie informacje uda Ci się uzyskać na podstawie numeru VIN? Z tego artykułu dowiesz się czym jest numer VIN oraz czy możesz sprawdzić wyposażenie auta właśnie na podstawie numeru VIN.

Co to jest numer VIN?

Numer VIN, czyli skrót angielskiego Vehicle Identification Number, to numer identyfikacyjny pojazdu, który został nadany właśnie temu konkretnemu samochodowi przez jego producenta. Numer VIN to taki numer PESEL samochodu, który jest niepowtarzalny i przypisany wyłącznie do jednego auta na cały okres jego użytkowania.

Do roku 1981 nie było określonego formatu tworzenia numeru VIN. Natomiast od 1981 roku VIN każdego samochodu składa się z 17 znaków cyfr i liter. Numer VIN składa się z trzech sekcji:

  • WMI (World Manufacturer Identifier) – 3 znaki,
  • VDS (Vehicle Descriptor Section) – 6 znaków,
  • VIS (Vehicle Identifier Section) – 8 znaków.

Gdzie znajduje się numer VIN w samochodzie?

Numer VIN powinieneś znaleźć na tabliczce znamionowej albo przy przedniej szybie. Możesz go też szukać na stałych elementach konstrukcyjnych, takich jak przegroda i wzmocnienie czołowe czy podłużnica ramy za kołem. Numer ten może znajdować się też na komorze silnika albo podłodze tuż obok fotela pasażera.

Jednak to na jakim elemencie pojazdu zostanie umieszczony, zależy od danego producenta. Żeby nie szukać we wszystkich tych miejscach, najlepiej sprawdź wcześniej, co o jego umiejscowieniu mówi producent na swojej stronie. Oprócz wytłoczonego numeru w samochodzie znajdziesz go też w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w rubryce E na pierwszej stronie.

Przed zakupem używanego samochodu pamiętaj, żeby porównać numer wpisany do dowodu rejestracyjnego z nr VIN nabitym na aucie. Jeśli zauważysz, że na pojeździe jest nieczytelny numer VIN, to lepiej nie kupuj go. Zamazany numer oznacza najprawdopodobniej, że obecny właściciel ma coś do ukrycia.

Co oznaczają poszczególne znaki w numerze VIN?

Pod numerem VIN kryją się trzy sekcje. Pierwsza sekcja WMI składa się z trzech znaków zajmujących pierwsze trzy pozycje numeru VIN. Druga sekcja VDS składa się z sześciu znaków na pozycji od znaku czwartego do dziewiątego. Natomiast trzecia sekcja VIS składa się z ośmiu znaków na pozycji od znaku dziesiątego do siedemnastego.

W numerze VIN zakodowane są informacje dotyczące danego egzemplarza samochodu. Każda jego cyfra ma znaczenie:

  • I cyfra to kraj producenta,
  • II i III cyfra to marka samochodu,
  • IV – VIII cyfry to model, seria, typ silnika oraz wyposażenie samochodu,
  • IX cyfra to znak kontrolny, służy do sprawdzenia poprawności numeru,
  • X cyfra to rok produkcji auta,
  • XI cyfra to kod fabryki w której wyprodukowano pojazd,
  • XII – XVII to indywidualny kod danego egzemplarza.

Te siedemnaście znaków w numerze VIN może dostarczyć Ci cennych informacji o danym pojeździe oraz pomóc Ci sprawdzić czy wyposażenie auta jest oryginalne. Musisz jednak pamiętać, że pojazdy zabytkowe wyprodukowane w latach od 1954 do 1981 mogą posiadać inną formę numeru VIN niż obecna i możesz mieć problem z ustaleniem wyposażenia auta na jego podstawie.

Jak sprawdzić wyposażenie auta po numerze VIN?

Jeśli masz na oku jakieś używane auto, to podstawowe informacje o nim sprawdzisz bezpłatnie w bazie CEPiK czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Żeby to zrobić oprócz nr VIN pojazdu potrzebny będzie Ci jeszcze numer rejestracyjny auta oraz data pierwszej jego rejestracji.

Z baz danych CEPiK dowiesz się jaki przebieg ma interesujący Cię samochód oraz poznasz jego historię. Powinny tam być też jego dane techniczne, informacje o ubezpieczeniu OC, badaniu technicznym, czy udziale w wypadku. Jednak w tej bazie nie uzyskasz o nim wszystkich informacji, takich jak na przykład jakie jest jego fabryczne wyposażenie.

Jak więc sprawdzić fabryczne wyposażenie samochodu? Sprawdzenie wyposażenia samochodu po numerze VIN bez posiadania odpowiednich instrumentów może być trudne. Producenci posiadają dowolność w tworzeniu kodów do swoich samochodów. W związku z tym do odczytania tych danych potrzebny jest odpowiedni program.

Takimi narzędziami dysponują Autoryzowane Stacje Obsługi w skrócie ASO. Na takiej stacji możesz dowiedzieć się:

  • czy auto posiada oryginalne części,
  • jaki kod ma lakier i tapicerka,
  • czy posiada dodatkowe wyposażenie, czyli na przykład podgrzewane fotele i lusterka, klimatyzację,
  • jaki ma kolor szyb.

Te dane pozwolą Ci zorientować się czy stan obecny zgadza się z tym, jakie było fabryczne wyposażenie auta. A to niewątpliwie wpłynie na ostateczną cenę samochodu.

Może cię zainteresować: Kupno samochodu a OC – obowiązki nowego właściciela

Informacje o przeznaczeniu, serwisie, ewentualnej kradzieży czy wyposażeniu samochodu uzyskasz też w komercyjnych firmach specjalizujących się w takich usługach. Na przykład poprzez dekoder VIN czy aplikację AutoBaza.

Sprawdzenie wyposażenia samochodu w ASO czy poprzez specjalne raporty jest płatne. Ich zaletą jest to, że gwarantują Ci bardziej szczegółowe dane niż te dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu podejmiesz lepszą decyzję podczas zakupu używanego samochodu.

Ubezpieczenie na VIN – czy to możliwe?

Nie, takie ubezpieczenie nie zawsze jest możliwe. Żadna ubezpieczalnia nie wystawi ubezpieczenia OC na pojazd zarejestrowany poza Polską, gdyż nie jest to zgodne z obowiązującym prawem.

Tak zwane ubezpieczenie na VIN można wykupić tylko na 30 dni i tylko jeden raz. Tak więc przy zakupie używanego samochodu z zagranicy nie posiadającego tablic rejestracyjnych tymczasowych nie ma możliwości ubiegania się o ubezpieczenie na VIN.

Sprawdź także: OC krótkoterminowe – ubezpieczenie na miesiąc

Niestety na rynku motoryzacyjnym możesz spotkać nieuczciwych sprzedawców, którzy mogą zaoferować Ci ubezpieczenie na VIN. Jednak taka sytuacja może Cię bardzo dużo kosztować w przypadku kontroli lub – co gorsza – wtedy, gdy spowodujesz kolizję.

Dekodowanie VIN a marka samochodu

BMW VIN

Ford VIN

Audi VIN

Volkswagen VIN

Opel VIN

Mercedes VIN

Toyota VIN

Fiat VIN

Mazda CIN

Podsumowanie:

  • Numer VIN czyli Vehicle Identification Number, to unikatowy numer identyfikacyjny przypisany do jednego pojazdu.
  • Numer VIN składa się z trzech sekcji: WMI, VDS, VIS. W każdej jego cyfrze zakodowane są szczegółowe informacje o samochodzie.
  • Numer VIN musi być wybity na każdym aucie. Może on jednak znajdować się w różnych miejscach w zależności od producenta i marki. Znajdziesz go również zaglądając na pierwszą stronę dowodu rejestracyjnego .
  • Znaki w numerze VIN określają producenta samochodu, typ pojazdu i nadwozia oraz zawierają informacje dotyczące wyposażenia auta.
  • Aby dokładnie sprawdzić wyposażenie samochodu należy udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi lub skorzystać z komercyjnego dekodera VIN.
  • Ubezpieczenie na VIN nie jest możliwe jeśli pojazd nie posiada chociażby tymczasowych tablic rejestracyjnych.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o to jak sprawdzić wyposażenie pojazdu po VIN

  1. Czy mogę coś zrobić jeśli numer VIN jest nieczytelny?

    W takim wypadku musisz udać się do rzeczoznawcy samochodowego, który wystawi zaświadczenie o nieczytelnym numerze VIN. Wraz z tym dokumentem powinieneś w wydziale komunikacji złożyć odpowiedni wniosek o nadanie nowego numeru VIN. Z pozytywną decyzją wydziału komunikacji musisz udać się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, która naniesie go w odpowiednie miejsce na samochodzie. Po nabiciu nowego numeru ponownie masz obowiązek udać się do wydziału komunikacji w celu zmiany dowodu rejestracyjnego. Jest to procedura możliwa do przejścia, ale będzie wymagała od Ciebie poświęcenia sporo czasu i poniesienia nakładów finansowych.

  2. Czy na podstawie numeru VIN można kupić części do samochodu?

    Tak. Gdy podasz numer VIN pojazdu sprzedawcy, bez problemu dobierze on odpowiednie części do Twojego modelu samochodu. Nie będziesz musiał znać rodzaju silnika czy rocznika.

  3. Co jeśli numer VIN jest inny w samochodzie i inny w dowodzie rejestracyjnym?

    W takiej sytuacji należy podejrzewać, że jeden z tych numerów został sfałszowany i na przykład pochodzi z zupełnie innego samochodu. Kupując samochód zawsze powinieneś się upewnić, czy numer VIN w samochodzie zgadza się z tym w dowodzie rejestracyjnym. W przeciwnym wypadku możesz mieć spore kłopoty. Sfałszowanie lub celowe uszkodzenie numeru VIN jest karalne. A transakcje z nieuczciwymi sprzedawcami mogą przynieść Ci nie tylko straty finansowe, ale też problemy z rejestracją nabytego pojazdu.

redakcja

Specjaliści z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych przygotowują dla Ciebie jakościowe treści pisane prostym językiem w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet do 50%!

Porównaj Ceny